pmmr~:Li.-n laugrijk lageren prijs te leveren, dan tot heden daarvoor aan de leveranciers hier te lande werd betaaldhij neemt daarbij de kosten van het trans port, alsmede de risico der reis tot in de garni zoensplaats in Nederland voor zijne rekening. Er zullen SO paarden, voor elk regiment 20, worden aangeschaft. De pommissie, aangewezen om die gjaardeii te keuren en in ontvangst te nemen, en die daartoe weldra naar Oostenrijk zal vertrekken, bestaat uil de heeren G. lloltius, luitenant-kolo- _nel van het 4de regiment huzaren, E. C. W. Juc- kerna van Burmania baron Rengers, ritmeester van het 3de regiment huzaren, jonkheer M. Van Reigersberg Versluys, lsten luitenant bij het 2de regiment huzaren, terwijl de paardenarts 1ste kl. E. A. Ludwig daaraan als deskundig adviseur is "^toegevoegd. De twee kustlichten te Egmond aan Zee op de torens aldaar zullen in den avond van den 15den dezer maand weder ontstoken worden, en van dien datum af rood schijnen. Door wijlen den heer Willink van Collen is aan de Maatschappij Arti et Amicitiae te Am sterdam vermaakt cene som van f 30,000, opdat uit de rente daarvan de studie van jonge kun stenaars worde bevorderd, en bovendien eene som van f 5000 voor het Weduwenfonds dierzelfde Maatschappij. Aan de Diaconie der Evang. Luthersche gemeente aldaar is door wijlen den heer J. R. Kemper een legaat vermaakt van 5000. Burg. en Weth. van Amsterdam hebben den Raad het voorstel gedaan om tegen een recog nitie van f 15 per vierk. meter 's jaars aan de Melkinrichting te vergunnen, melkhuisjes te plaat sen op Den Dam, het Jonas-Daniël-Meyerplein, het Thorbeckeplein, het Rrederiksplein, in het plantsoen aan de Weteringschans, op de Nieuw- markt en het Kattenburgerplein, en voorts op zoo danige andere plaatsen, als daartoe door B. en W. zullen worden aangewezen. De gewone audiëntie van en minster van financiën zal Donderdag niet plaai hebben. De luit., ter zee 1ste kl. 1'. Le Comte, be- hooreude tot de rol van het warY chip te Helle- vootsluis en belast met het bevel ov r het kost.schip „Amstel", wordt met uit. dezer 1 tvoI van dat bevel ontheven, op nonactiviteit gestel rn vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. N. A. De Vries; de luit. ter zee 1ste kl. M. A. Me nbach wordt 1 April tijdelijk als 1ste officier cplaatst aan boord van het opleidingschip „Aun i Paulowna". Het stoomschip „Prinses Amalia", van Bata via naar Nieuwediep, is in den nach' van 8 op 9 Maart Dungeness gepasseerd; de „CeLbes", van Nit uwediep naar Batavia, passeerde eisternaraiddag St.-Vincent. Prins en prinses Frederik Kari) van Prui- seD, hun dochter en zoon, prinses Louise Mar- garetha en prins Leopold, hebben heden een af scheidsbezoek bij den koning en de koningin afgelegd. De gemalin van den Duitschen prins en de bruid van den hertog van Connaught verlieten heden per Holl. spoor te 4 u. 22 m. de residen tie, ten einde de reis naar Londen via Queens- bournugh voort te zetten. Met hetzelfde doel ver trok prins Erederik Karei met den jongen prin:. met den trein van 6 uren van daar. De houten zomerschouwburg van den heer A. Van Lier in de Plantage, Fransche laan, te Amsterdam, zal plaats maken voor een steenen schouwburg. Het lokaal zal nog vóór den aanvang van het zomerseizoen gereed zijn; het gezelschap van de vereeniging „het Nederlandsch Tooneel" treedt er van Juni tot September op. Na eene kortstondige ongesteldheid is de heer Van Dijk, koetsier-majoor van prins Alexander, overleden. De door het personeel der koninklijke stallen betreurde meester was bijna 40 jaren onaf gebroken in dienst van het stal-departement des konings. Juist morgen zou hij dezen diensttijd volbracht hebben. Bij die gelegenheid zou hem de hoogere rang van fourier toegekend zijn geworden. Z. M. heeft aan mr. J. F. M. Prijn, op zijn verzoek, met 1 April eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht te Tholen; tot burgemeester van Harenkarspel benoemd J. Swan. Gemengd Nieuws. Gistermorgen te halftwaalf is een begin van brand ontstaan in de bakkerij van de wed. Alofs op de Hoogewoerd. Eenige voorbij gangers merkten het op en waarschuwden, zoodat het vuur tijdig door den brandmeester Dee met een kardoes kon gebluscht worden. In de afgeloopen week is te Katwijk de geheele vloot van 59 varende sehuiten aange komen, waarvan het grootste deel besomde f 150 a f 260, sommige f 60 a f 70 in 6 a 10 dagen reis. De scholvangst is nog schraal, doch de vischprijzen zijn buitengewoon hoog. De visch- logger „Trouw moet blijken", schipper C.Voois, van den reeder A. Qroenewegen te Maassluis, heeft hedenmorgen de visch onder directie van den reeder N. Haasnoot gelost en verkocht. Een jongeling, werkzaam op een cou ponskantoor te Amsterdam, heeft zich uit de voeten gemaakt, vermoedelijk naar Londen, medenemende een som van ongeveer f 800, het bedrag van een wissel, dat hij had geïncasseerd. Te Amsterdam he eft de hoofdbewoon- ster van eeu huis op de Heerengracht bij de Hei steeg getracht zich door een pistoolschot, in den mond gelost, van het leven te beroovenzij is met ernstige verwonding naar het Binnengasthuis gebracht en verkeert in levensgevaar. Op een schip, liggende in de Prins-Hendrik-kade aldaar, is een man van den mast op het dek gevalleu en voor dood naar het gasthuis vervoerd. Volgens het G. P. N. is bij de politie een duistere zaak in onderzoek. Op 25 Febr. 11. verliet de timmerman C. De L. te Amsterdam zijne woning om naar zijn werk aan de Weesper- zijde te gaan. Des avonds is hij aldaar in een tapperij „Het visschertje" gezien met een metselaar, zekeren L. L., die hem steeds aanzette om meer te drinken, dat C. De L. weigerde, te kennen gevende naar vrouw en kinderen te willen ver trekken. Hij werd echter door den metselaar met smaadreden°n van dat voornemen teruggehouden. Beiden vielen, door den drank beneveld, op hun stoel in slaap. Terwijl zij slapende waren traden twee andere bezoekers achtereenvolgens binnen. De metselaar ontwaakt, staat op, begeeft zich naar den timmerman, grijpt hem aan en smijt hem tegen den grond, en zou hem zeker hevige schoppen toegebracht hebben, indien hij niet door de twee andere bezoekers ware tegengehouden. Beiden dronken daarop een glas water, waardoor hun be schonkenheid zichtbaar verminderde. Blijkbaar om den metselaar zijn zin te geven, dronk de tim merman nog een glas jenever. In betrekkelijk goede verstandhouding verlieten beiden de tapperij. De timmerman is echter sedert niet meer teruggekeerd. Uit het onderzoek door de politie ingesteld, hetgeen nog niet het volle licht over de zaak verspreidt, heeft zij aanleiding gevonden om den metselaar ter zake van moedwilligen manslag iu hechtenis te nemen en naar de cellulaire gevangenis over te brengen. Volgens een der getuigen had de metse laar gezegd, doelende op den timmerman C. De L. „Ik heb hem een paar drijvers gegeven en toen was hij er niet meer." Het lijk men vermoedt dat de timmerman in het water is geworpen is nog niet gevonden. Te Bemmelis Vrij dag-ochtend van een in afbraak zijnd huis een muur omgevallen, met het gevolg dat een zestienjarig jongeling er onder geraakte en het leven verloor. In de militaire can tine te Middelburg is een orgel met 24 airs, waaronder volksliederen en dansmuziek, ontvangen, als een blijk van waar deering aan die instelling geschonken door ruim zestig ingezetenen der stad. De zaak vond haar oorsprong in het bezoek, door velen den 23sten Dec. jl. aan (ie cantine gebracht, toen deze door de commissie van beheer gedurende een avond voor het publiek was opengesteld. Als eene bijzonderheid wordt uit Aarlanderveen gen eld, dat bij den watermolenaar A. Van der Bijl a daar een schaap vier lammeren heeft geworpen. Eene aan toevallen lijdende moeder te Venloo werd danJoor overvallen op het oogen- blik dat zij met c. a kindje op haar schoot zat en zakte met haar lii'iaam over het wichtje heen, dat, toen hulp kwam, re 's opgehouden had te leven. In de Royal Polytechnic te Londen brak Vrijdag-nacht bra i l uit. Slechts het kleine theater is vernield, hè', museum met zijn rijken inhoud bleef gespaard. Te Itu, in Brazilië, hebben eenige pachters de gevangenis bestormd, waarin eeu slaaf was opgesloten, die een pachter met vier leden van zijn gezin had vermoord. De slaaf werd ge- steenigd en zijn lijk door de straten gesleurd. In de hierdoor veroorzaakte opschudding werden ver scheidene personen gewond en een soldaat kwam om. Passanante is door de jury schuldig verklaard aan vorstenmoord, zonder verzachtende omstandigheden. Het doodvonnis luidt dat hij blootsvoets naar het schavot zal gebracht worden, het hoofd met een sluier bedekt. Passanante hoorde het zonder eenige ontroering aan en werd door twee karabiniers weggebracht. Zijn verde diger vroeg hem, of hij in cassatie wilde komen. Neen, was zijn antwoord, ik wil sterven De advocaat zal zich echter tot den koning wenden met het verzoek om ontheffing van de doodstraf. In den nacht van 28 Januari is in het telegraafkantoor te Batavia een diefstal ge pleegd ten bedrage van ruim f 10,000. De dief moet zich hebben laten insluiten, daar niet blijkt dat er van buiten is ingebroken. Er waren vier gaten in het deksel der geldkist geboord, om het slot te kunnen openen. Toen dit geschied was, is het bovenste vak der kist opgebroken, waarin de geldtrommel stond; men heeft dit ge daan door de pennetjes uit de scharnieren te halenden geldtrommel heeft men ledig laten staan. Al wat van het geld is teruggevonden, is een rijksdaalder, een halve gulden, een dubbeltje en 12'/j cent aan kopergeld ook zijn twee fleschjes, waar petroleumlampjes van waren gemaakt, des morgeus gevonden. KOLONIËN. BATAVIA, 1 Februari. Naar de gouverneur van Atjeh en onderhoorig- heden van 24 Januari meldt is de gezondheids toestand bij de ageerende colonnes over 't algemeen gunstig; ook de weersgesteldheid was in de laatste dagen gunstig en er bestaat gegronde hoop, dat de goede moesson zich eindelijk heeft ingezet. Op de sawahs staat echter nog veel water. Bij Anagaloeëng van 14 tot 18 en een half centimeter. Algemeene gezondheidstoestand bevredigend ziekte en sterftecijfer stationair. Er circuleeren weder adressen over de be lastingen te Batavia. De handel verzoekt een in richting der zoogenaamde patentbelasting volgens de in Europa voor de patentbelasting gebruikelijke grondslagen. Men legt zich, zegt het Alg. D. v. N.I., overigens met een schouderophalen neer bij het onvermijdelijke. Wegens een artikel over het verleenen van gratie aan een Samarangsch veroordeelde wordt, zooals gemeld is, de Locomotief vervolgd. Het Algemeen Dagblad verneemt dat de door dit blad aangevoerde feiten niet onjuist zijnalleen de bij gevoegde commentaar was te grof. De redacteur van de Javabode heeft gratie gevraagd van zijn drukpers-veroordeeling. Het blad „Mataram" meldt uit Djokdjo- karta, dat de kebajan van de kampong Soerja- dhen alle koffieboomen in die kampong heeft op genomen en der bevolking medegedeeld, dat voor eiken boom 4 duiten belasting moet betaald wor den. Het gevolg van die mededeeling is geweest, dat men in die kampong alle vruchtdragende kof fieboomen omgekapt heeft. Dezer dagen heeft het hooggerechtshof uitspraak gedaan in de vroeger nogal geruchtma kende zaak van den heer P. M., die door den raad vau justitie alhier veroordeeld is geworden tot twee jaren gevangenis en eene boete van f 2000, als zou hij in zijne hoedanigheid van opzichter bij de havenwerken te Tandjong Priok oneerlijke handelingen hebben gepleegd. Het hof, deze zaak in revisie behandelende, heeft den ver oordeelde vrijgesproken, als zijnde het in geenen deele bewezen dat hij de schuldige is. Door den gonverneur-geaeraal vau Ned.-Iadië zijn de vol- gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot hoofdcomm. bij de algem. rekeok. K. L. A. Meyer; tot adsp.-ing. bij den waterst. ene. J. Iicken, W. B. Van Goor en A. J. Cohen Stuart; tot com mies voor de pers. belasting en het patentrecht A. C. Witten- rood, H. Drayer, L. G. Beyerinck, "W. G. Van den Bergh en J. F. E. Ten Klooster; bij den dienst der staatsspoorwegen op Java: tot ingenieur 2de kl. J. K. Kempees; tot adj.-ingenieur lste kl. Th. F. A. Delprat. Verleend: Zes maanden verlof

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2