Maandag ÏO Maart. N°. 5848. A*. 1879. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1A0. Afzonderlijke Nommersa 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVERTENTIES V«n 16 regel»1.06. Iedere regel meer0.I7J. Groolere lettere u*r plutsraimle. De BURGEMEESTER der gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad NO. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de afgeloopen week 4 personen aan mazelen zijn overleden. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 8 Maart 1879. V. n. BRANDELER. LEIDEN, S Maart. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip „Drente", waarvan de laatste bus lichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op 12 dezer, des morgens te negen uren. Maandag 17 Maart zal bij gunstig weder een wapen-inspectie over het bataljon d. d. schutterij alhier plaats hebben en het eereteeken voor lang- durigen dienst bij de schutterij aan deu onder- adjudant J. Baer worden uitgereikt. De afdeeling letterkunde der kon. academie van wetenschappen zal Maandag hare gewone ver- gadering houden. Het contingent voor de lichting der natio nale militie van 1879 bedraagt voor deze provin cie 2048 man, d. i. bijna een vijfde der geheele lichting. Met uitzondering van 23 man, die aan het bataljon mineurs en sappeurs moeten worden toegewezen, worden alle overige manschappen van net contingent van Zuid-Holland ingedeeld bij corpsen, in deze provincie in garnizoen, te weten bij het regiment grenadiers en jagers 674 man, bij de vier bataljons van het 4de regiment infan terie te Delft, Leiden en Gouda 850, bij de vijf escadrons van het 3de regiment huzaren te 's-Gra- venhage 75, bij de twee escadrons van het 4de regiment huzaren te Leiden 50, bij de batterijen van het 2de regiment vesting-artillerie te Leiden en 's-Gravenhage 85 man, bij de compagnie van de derde, vijfde en zevende afdeeling vesting artillerie te 's-Gravenhage, Gorcum en Hellevoet- sluis 275, bij de torpedo-compagnie 36 en bij het corps pontonniers 18 man. De Arnh. Ct. vindt onze Academie zelve een monument schoon en sprekend genoeg om een tweede noodeloos te maken en bovendien de vie ring van het feit op 3 October een zedelijk ge- deukteeken. Zij ontraadt daarom de oprichting van een marmeren of metalen gedenkteeken ter herinnering aan Leidens ontzet. Het komt ons echter voor, dat, zoo ooit, het hier geldt: alle goede dingen bestaan iu drieën; de kunst komt ook haar deel toe, vooral waar het eene gebeur tenis geldt, die voor ons geheele volksbestaan van zooveel gewicht was, en het gedenkteeken werke lijk aan de eischen der esthetiek belooft te be antwoorden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5575 volwas sen personen en van 1119 kinderen. Dinsdag-avond werd te Ter Aar ten huize van den kastelein J. Van der Laan een volksvoor dracht gehouden door den heer J. C. Korthals van Leimuiden. Op echt populaire wijze, meldt men ons, hield de spreker een praatje (dat echter met inbegrip der pauze van halfacht tot ruim tien uren duurde) overleven en gezond z ij n. Bovendien behandelde hij vóór de pauze 1°. Eene goedkoope lekkernij (de frische lucht). 2". Wie drinkt er gaarne vuil water? 3°. Waarom en wat eet men Na een half uur pauze zijn praatje voortzettende, kwamen aan de beurt onze volksdranken: koffie, thee, bier, wijn, jenever en andere sterke dranken. De opgegevene punten hielden den spreker zoo lang bezig, dat slechts de helft der voorgenomene taak werd afgewerkt en nog vier andere punten zijn achterwege geble ven, die nu volgens zijne belofte in een volgen den winter door hem zullen besproken worden. Uit de stilte gedurende het voordragen en het applaudissement aan het einde gelooven wij te mogen besluiten, dat deze voordracht met ge noegen gehoord is, en zulks te recht, daar ze een schat van nuttige lessen bevatte, uit het leven gegrepen en op ervaring berustende. De overigens niet te mime zaal was geheel en al bezet, zoodat het bestuur der vereeaiging voor volksvoordrach ten genoegzame aanmoediging heeft gekregen om op den ingeslagen weg voort te gaan en in een volgend winterseizoen opnieuw hare krachten aan deze taak te wijden. De winter, zoo schrijft men ons uit Haar lemmermeer, heeft lang getobd om zijnG biezen te pakken. De wintergewassen, die na de strenge vorst reeds mooi begonnen te ontwikkelen, zijn door de laatste koude nachten weer verdord. On derscheiden dagbladen melden reeds, dat de granen goed door den winter gekomen waren. Gewoonlijk echter lijden de ontwikkelde planten het meest in deze maand. Daarom zal later de stand der veldgewassen worden opgegeven. De landarbeid, die hier bij den lagen waterstand wel verricht kon worden, werd echter zeer door koude en vorst belemmerd. Ook de tuinlieden hebben het nog niet naar den zin. In den tuin beeft men nog weinig gedaanen de zon, die zich gedurig achter nevelen en wolken hulde, maakte ook dat onder de ramen van broeibakken nog weinig voor uitgang te bespeuren was. Aan het huwelijksgeschenk, door de marine, het kon. echtpaar aan te bieden, wordt niet deel genomen door het personeel der marine in Oost- Indië, omdat het, naar men verneemt, zich reeds heeft aangesloten bij de aldaar bestaande plannen tot aanbieding van een huldeblijk uit Indië. Voor het geschenk onzer marine is eene som van f 4000 bijeengebracht. De vervaardiging van het album is aan een ambtenaar der marine opgedragen. De Koningin heeft aan de „Maatschappij tot verzachting van het lot van behoeftige kraam vrouwen en hare pas geboren kinderen in Noord- Brabant" eene gift van f 200 geschonken. Ook het district Amersfoort der vereeniging „Eigen Hulp" zal worden ontbonden wegens ge brek aan de noodige medewerking. Uit het verslag der 's-Gravenhaagsche Zee- badinrichting voor minvermogenden te Schevenin- gen, badseizoen 1878, blijkt dat het getal meisjes 19, dat der jongens 16 bedroeg. Zij waren voor bet grootste gedeelte afkomstig uit 's-Gravenhage en omstreken, de overigen uit het Kinderziekenhuis te Amsterdam, uit een weeshuis te Leiden en Rotterdam en verder uit Delft, Dordrecht, Leeuwar den, Naarden, Wormerveer, Woerden en Zaandam. Van deze 35 kinderen zijn er 17 genezen ont slagen, 14 zeer verbeterd vertrokken, terwijl van 4 de genezing dit jaar niet kon verkregen worden en wier terugkomst in het volgende jaar verwacht wordt. Evenals de beide vorige jaren was scro- phulosis de ziekte waaraan het meerendeel der kinderen lijdende was. Het verblijf aan zee en in sommige gevallen het zeebad werkte voor hen op de meest doeltreffende wijze. Kinderen die in den winter zware ziekten doorstaan hadden, kwa men als reconvalescenten bleek en mager bij de inrichting, en reeds na weinige weken toevens zag men hoe hunne voeding verbeterde, hunne gelaatskleur eene betere tint aannam en hun lichaamsgewicht toenam. Uit Den Haag deelt men aan de Arnh. Crt. mede, dat daar als minister van koloniën niet één maar vier personen werden genoemdde heeren Lenting, Levyssohn Norman, Bosscher en Van Rappard. Aan de aanvaarding der portefeuille zouden twee voorwaarden zijn gesteldde ver bintenis om de eventueele benoeming van den heer O. Van Rees tot gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië te coBtrasigneeren, en de wet betreffende de financiëele verhoudingen tusschen moederland en koloniën in de Kamer te verdedigen. Als uitvloeisel van de staatsbegrooting voor 1879 zal den 2dcn April a. s. aan het departement van waterstaat worden aanbesteed: het verrichten van eenige werken aan het gebouw genaamd het oud stadhouderlijk kwartier te 's-Gra venhage en het verbouwen van lokalen voor de Eerste Kamer op het Binnenhof aldaar. Volgens mcdedeeling van de politie te Lon den aan die te Rotterdam, zijn bij een persoon, varende op een stoomboot tusschen die plaats en Rotterdam en aangehouden ter zake van smokke larij, bevonden tal van gouden en zilveren voor werpen, welke vermoed worden hier te lande ont vreemd te zijn. Bij de voortzettiug van het rechtsgeding tegen de heeren Ledeboer en De Wit voor de arr.-re'chtb. te Amsterdam, zeide rnr. Telders in zijne heden gehouden repliek dat sedert de verdediging zich heeft doen hooren, zijne overtuiging niet is ge schokt. Door het voorgedragene is hij geen onschuld gaan zien, waar hij schuld zag. De door hem gestelde punten van beschuldiging zijn door de verdediging niet omvergeworpen. Het bewijs dat beklaagden onschuldig zijn, ontbreekt. Hij blijft er bij, dat de zelfmoord van Vos een bewijs is van de waarheid zijner beweringen. De juiste bepaling der benadeeling is van minder gewicht het O. M. beschouwt dit misdrijf als een „delic tum continuum," als een doorloopend misdrijf, ter bereiking van hetzelfde doel, onder bij voort during gelijke omstandigheden. Met volle over tuiging bleef spr. de beklaagden schuldig en de strafwet op hen van toepassing achten. Daarna hield mr. J. W. Tydeman zijne dupliek. Hij achtte het een droevige ervaring, dat hij den officier van justitie niet heeft kunnen overtuigen, al heeft hij zich daarmede niet gevleid na den korten tijd, het O. M. ter overweging gelaten. Nauwgezette overweging had misschien tot een ander resultaat geleid. Het bewijs van onschuld heeft de verdediging niet te leveren, wel heeft zij aan te toonen, dat het bewijs van schuld niet ge leverd is. En de meeste vermoedens daarvoor heeft het O. M. stillekens laten liggen. Aan het slot zijner rede zeide pleiter, dat hij tegenover het O. M. met overtuiging blijft vol houden, dat de beschuldiging onwaar is, dat de beklaagden onschuldig zijn. De bekla agden zijn werkelijk slachtoffers, die geen enke'.en penning zullen profiteereu van hetgeen Vos, met wien de magistratuur ingenomen is, heef, aangericht. Pleiter vertrouwde op de rechtbank en verwacht een eervolle vrijspraak. Het onderzoek in deze zaak werd daarna ge sloten. De uitspraak is bepcald op Zaterdag a. s., des morgens te elf uren.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1