weder sluiten en ze naar Wageningen zenden om daar verder te worden onderzocht. Later hoopte hij het resultaat van dat onderzoek aan de ver gadering mede te deeleu. In de zitting van den gemeenteraad van Amsterdam heeft de voorzitter medegedeeld dat de Buitenkant van de Haringpakkerij tot de Schip- persgracht zal genoemd worden Prins-Hendrik-kade. Zoowel de Koning als de Prinses-weduwe hadden hunne ingenomenheid met deze hulde aan 's Prinsen nagedachtenis betuigd. Aan Gebr. Biuger is ver gunning verleend om tijdelijk, ter uitoefening hunner drukkerij, in huur te nemeu het voorma lige stationsgebouw der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij buiten de Willemspoort, tegen eene vergoediug aan de gemeente van 100 's maands. Door het dagelijksch bestuur van Amsterdam is het plan tot bebouwing van de oostzijde van het Westerkanaal ingediend. Door het verleggen van den toegang bij de Willemspoort komen ter reinen vrij, die gedeeltelijk tot plantsoen, en ander deels strekken zullen als verbindingsweg tusschen het Haarlemmerplein en de geprojecteerde nieuwe wijk tusschen de Zautkeetsgracht en den Wester- dolksdijk. De Willemspoort blijft behouden. Ten westen dier poort komt plantsoen en het terrein daar bezijden is aangewezen om bebouwd te wor den met villa's. Ook bezijden de nieuwe brug over de Singelgracht komt plantsoen, dat, evenals het andere bij de Willemspoort, bestemd wordt tot openbare wandelplaats. Het verlaten station der Hol). Maatschappij wordt gesloopt en langs het Westerkanaal worlt, benoorden den spoor- wegdijk, een 12 meter breede kade aangelegd, waar langs gelegenheid zal zijn tot het bouwen van woonhuizen. Deze kade zal, behalve met de Zout keetsgracht, nog op twee plaatsen in verbinding komen 'net de Planciusstraat. De kosten van een en ander worden op f 52,000 geraamd, hetgeen echter ruimschoots zal gedekt worden door den verkoop van de bouwterreinen aldaar. Het over blijvende van de opbrengst dezer gronden zal strekken tot delging van gemecnteschuld. Het bouwen van eene gemeenteschool en onderwijzerswoning te IJmuiden is aangenomen door D. Tamminga, te Amsterdam, voor f 17,341. Den lsten Maart jl. is, met het oog op de belangen van het kader, in werking getreden eene nieuwe regeling van het aantal militairen beneden den rang van officier die bij de corpsen gehuwd mogen zijn en van de aan hen toe te kennen voorrechten. In het algemeen zal de vergunning tot huwen slechts mogen worden verleend, wanneer de overtuiging bestaat, dat de betrokken militair de gevraagde gunst door plichtsbetrachting en ijver ten volle verdient en dat de aanstaande echtge noot van een onbesproken gedrag is. De verkoop van sterken drank door de vrouwen of door de met hen inwonende betrekkingen van militairen is verboden. De gehuwde militareu beneden den rang van officier kunnen, onverminderd hunne aanspraken op vrije geneeskundige behandeling voor hen en hun gezin, aanspraak doen gelden op behoorlijke huisvesting in of buiten de kazerne, een tweemans-nachtleger en vervoer van hun meu bilaire goederen bij verandering van standplaats. De vrijwillige brandweer te Utrecht opge richt telt reeds 90 werkende en 400 contribueereude leden. Het gemeentebestuur heeft hare vergunning verleend bij brand mee te werken, mits haar personeel zich stelle onder de bevelen van de hoofdeu der stedelijke brandweer. De raad zal moeten be slissen, of de gemeente aan de vereeniging brand- bluscbmiddelen zal verschaffen. Eerlang zullen de statuten vastgesteld en den koning ter goedkeuring gezonden worden. 1 De koningin-weduwe van Beieren heeft naar men verneemt in de Theresia-orde opgenomen mevrouw de gravin De Hompesch, geb. baronesse De Riedesel tot Eisenbach, op 't kasteel Walburg bij Stevensweert. Deze orde wordt zeldzaam en niet anders dan aan prinsessen en leden der oudste adellijke geslachten verleend. Jhr. mr. A. A. Van Oldenbarneveld genaamd Witte Tullingh is bij gelegenheid zijner 25-jarige ambtsbetrekking als griffier bij het hoog militair gerechtshof te Utrecht benoemd tot officier van de Eikekroon. Bij een gasprijs van negen cents per kubieken meter is over 1S7S door de gasfabriek te Nijmegen nog een winst van f 21,768.34'/, voor de ge meentekas behaald. Morgen zal de eerste promotie eener vrouw in ons land plaats hebben, aan de rijksuniversiteit te Groningen, waar mej. A. H. Jacobs, arts, haar proefschrift zal verdedigen ter verkrijging van den graad van doctor in de, geneeskunde. Het proefschrift is aan prinses Hendrik opgedragen. Eenige Amsterdamsche ingezetenen hebben in een brief aan het gemeentebestuur van hun plan kennis gegeven om, behoudens overeen te komen voorwaarden, epit geheel nieuw beursgebouw te stichten en dit aan de gemeente ten geschenke te geven. Prins Frederik Karei van Pruisen is heden voormiddag te halftwaalf met zijn 12-jarigen zoon prins Frederik Leopold, in het kostuum van de keiz. kon. Duitsehe marine gekleed, per Rqn- spoor in de residentie aangekomen. De vader van prinses Hendrik werd aan het station ont vangen door baron Taets van Amerongen, hof maarschalk van wijlen prins Hendrik, en door baron Canitz, gezant van Duitschland en Pruisen bij ons hof. Hij is afgestapt aan het paleis van zijne dochter, waar zijne gemalin en de bruid van den hertog van Connaught reeds sedert de vorige week ver blijf houden. De jonge prins is gelogeerd ten paleize van prins Frederik. Het gevolg bevindt zich in het Hotel Paulez. Het vorstelijk gezin zal Maandag a. s. via Vlissingeti de reis naar Londen aannemen. Naar wij vernemen heeft een groot gedeelte van het personeel der hofhouding van wijlen prins Hendrik aanzegging ontvangen, dat het niet langer dan tot 1 Augustus a. s. bij de prinses-weduwe in dienst gehouden zal worden. Blijkens een van den gouv.-gen. van Ned.- Indiii ontvangen bericht werd op ultimo Jan. 1879 de gouvernements-koffieoogst op Java van 1879 in zijn geheel begroot op 906,780 pikols, en waren in de inkooppakhuizen geleverd 460 pikols. Aan liet ministerie van buitenlandsche zaken heeft gisteren de onderteekening plaats gehad van een verdrag tusschen Nederland en Spanje tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. Kaarttelegrammeu worden, te rekenen van den lsten April a. s., in het verkeer met Oostenrijk- Ilongarije niet meer toegelaten. Gr e in e ri g <1 Nieuws, Een bediende op een groot kantoor te Amsterdam is gevangengenomen, beschuldigd van verduistering van gelden. Aangaande de geruchtmakende zaak van den moord met brandstichting, de vorige week gepleegd te Capelle a/d. IJsel, wordt nog het vol gende gemeld: Van Maarlevelt was weduwnaar; de eenige voorzoon leefde niet in de beste har monie met hem en bezocht zijn vader zelden. Des nachts, toen de gruweldaad moet hebben plaats gevonden, had de dienstmeid voetstappen gehoord, was nog opgestaan en had den knecht gewaar schuwd, maar deze had haar beknord en gezegd, dat zij altijd wat meende te hoorendaarop had zij zich zoo goed mogelijk onder de dekens ver borgen gehouden en alzoo niets meer gehoord of gezien. Des morgens vond men voor de bedstede een vinger; kleediiigstukken lagen verspreid in huis en buitenbloed was zichtbaar van de huis deur af tot niet ver van den hooiberg, waarin men het lijk gevonden heeft. Deze hooiberg stond op de plaats van den heer Klei, misschien 12 meter van de boerenwoning verwijderdop de boerderij stonden twee hooibergen, welke men is voorbijgegaan. Toen de brand gebluscht was en meu met haken het hooi uit den berg haalde, ont dekte men eerst vederen en daarna beddetijk; daarop ging men aan het onderzoeken en vond het verkoolde lijk, dat niet meer te herkennen was. Van Maarlevelt moet rijk geweest zijn; of er veel of weinig gestolen is weet men niet. Alle kasten waren gesloten en de sleutels verdwenen. Door de stoomboot BredaAmster dam is Woensdag een defect aan de Gouwebrug ontstaan door aanvaring tegen de zuidzijde van het draaiend gedeelte der brug, toen deze voor den trein was gesloten. De noodige borgtocht voor reparatie is door den gezagvoerder gesteld. De treinen konden een deel van den dag niet over de brug rijden, Te Brussel zullen in Mei wedrennen worden gehoudener zijn prijzen uitgeloofd ten bedrage van 45,500 fr. De prins van Wales, die incognito te San Sebastian vertoeft, heeft daar een oogenblik in gevaar verkeerd. Zijne paarden schrikten en braken het voorstuk van zijn rijtuig; de prins verliet het rijtuig ongedeerd en zette te voet zijne wandeling voort. R e e li t z a li e ri. Het op 26 Februari voor de arr.-rechtbank te Amsterdam aangevangen getuigenverhoor in de zaak van de suikerinakelaars Ledeboer en Dudok De Wit is gisteren afgeloopen. Er zijn een 60-tal getuigen gehoord, meerendeels handelaars, die omtrent hunne relation met de firma inlichtingen gaven, deskundigen, die bijzonderheden mededeel den omtrent de titrage van monsters suiker, als mede eenige bedienden van de heerett De Wit en enkele familieleden van wijlen i'l. Vos, den voormaligen bediende van de firma, door wiens mededeelingen de vervolging werd uitgelokt. Na dat het getuigenverhoor was afgeloopen, hebben de beklaagden nog een langdurig verhoor ondergaan, waarbij zij heiden bleven ontkennen, dat de ver- valsching der monsters op hun last of met hun medeweten geschiedde. Daarop heeft de officier van justitie, mr. Telders, zijn requisitoir voor gedragen. Bij de toelichting daarvan begon hij met een schets van het hooge belang dezer zaak, die den handel in het algemeen en den Amsterdamschen handel in het bijzonder zulk een levendig belang inboezemt. De rechter heeft thans te beoordeelen of de oorzaken van den val van een aanzienlijk handelshuis een strafwaardig karakter dragen. Spreker twijfelde daaraan niet. Deze zaak levert een treurige bijdrage op van hel noodlottige der wetsovertreding. De neutraliteit van den make laar tusschen kooper en verkooper toch is, zoo ergens, zeker in het suikervak noodig, wegens het monstersteken eu titreeren. De mon- stervervalsehing wordt niet ontkend; het bewijs van wetenschap van beklaagden daaraan acht spre ker geleverd, al ontbreekt ook het bewijs der last geving, nu Vos een einde aan zijn leven heeft gemaa t. Die dood is een raadsel, maar geen bewijs van laster, want dan zou Vos niet de eeuwigheid zijn ingegaan zonder eenige verklaring na te laten; die nu is niet gevonden, niettegen staande een zeer streng onderzoek. Vos heeft steeds volgehouden dat hij de waarheid sprakhem ont brak alleen de moed, om tegenover zijne patroons wier brood hij 20 jaren at, de waarheid ter terecht zitting te spreken; daartoe was hij te zwak. Spr. ging de wijze van monstervervalsching na, de droging en vermenging met betere soorten, de inrichting van kantoor en monsterkamer en trachtte de onmogelijkheid aan te toouen dat beklaagden daarvan nooit iels zouden bemerkt hebben, waar huu geheele kantoorpersoneel bet wist. Welke reden kan Vos gehad hebben tot zulk een aanhoudenden reuzenarbeid in het voordeel der patroons zonder eenig voordeel voor zich? Spreker kan daarvoor geen reden vinden. Om geld uit de kleine kas te nemen, kon hij het niet doenmen neemt geen cent om een bankbiljet van 100 gulden daarvoor in de plaats te leggen. Dat beklaagden Vos zou den hebben laten begaan, hoewel hij zulk een geheim bij zich droeg, is wel vreemd maar niet onverklaarbaar. Nooit hebben beklaagden of Vos gedacht dat die zaak voor den strafrechter zou kunnen komen dat denkt niet aanstonds de man, die een beurs vindt, de koopman niet, die knoeit of misbruik maakt van vertrouwenwel zegt zijn geweten hem dat hij „unfair" handelde. Wat het rechtspunt betreft, merkte spreker op dat hier niet is een civiele procedure. Men heeft hier alleen te vragen of er een conditie van ver koop heeft plaats gehad, waarbij de koopsom af hankelijk wordt gemaakt van de scheikundige analyse, en dat is niet tegen te spreken. Let men op de verjaring van 5 jaren, dan is het totaal nadeel een bedrag van f 93,565. Er is door deze zaak een ander nadeel toegebracht, dat niet in geld waardeerbaar is: dat is een schok in het vertrouwen in den makelaar, dat tot hiertoe in den suikerhandel onbeperkt was. Dit misdrijf valt onder artikel 405 Code Pénal, bedrieglijke op-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2