N°. 5847. Zaterdag 8 Maart. A°. 1879. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Noimners0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTEXTIEJi Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEJJ. BURGEMEESTER k.n WETHOUDERS van I.EIDEN bren- gen trr algemeene kennis dat van een ingezetene dezer gemeente is outvangen eene soin van yijf eu twintig galden als vrij willige bijdrage in de plaatselijke directe belasting te LeideD, voor het jaar 187S. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BRAN DELER, Burgemeester. 7 Maart 1879. E. KIST, Secretaiis. De BURGEMEESTER van Leiden Brengt ter kennis van de ingezetenen dat dc Landmeter 2de klasse, belast inet den velddienst in het arrondissement Leiden, het voornemen heeft in den loop der volgende week deze geraeeotc te bezoeken tot het opmeten vau dc kadastrale veraoderiDgeu voor het loopende dienstjaar. Leiden, De Bargemeester voornoemd, 7 Maart 1879. V. u. BRAN DELER. De BURGEMEESTER van Leiden; Gelet op de mcdedeeliug van den Inspecteur voor het genees kundig staatstoezicht voor de Provincie Zuid-Holland; Brengt ter kennis van de ingezetenen dat de epidemie van Roodvonk in deze gemeente heeft opgehouden en dat in de af- geloopen week 1 persoon door die ziekte is aangetast en gecnc zijn overleden. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 7 Maart 1879. V. d. BRAN DELER. De BURGEMEESTER van Leideu; Gezien de missive van den Inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht in de provincie Zuid-Holland van den 5den Maart 1879, N°. 92Sb-. Gelet op art. 21 der Wet van den 4den December 1872 (Staatsblad N°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat de Mazelen in de gemeente epidemisch voorkomen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 7 Maart 1879. V.jj. BRAN DELER. LLIUE^ 7 Manrt. Door de commissie voor de geneeskundige staats examens is lieden tot arts bevorderd de lieer J. Mees ten Oever, doctorandus, en het getuigschrift uit gereikt aan de heeren T. Van Valkenburg, can- riidaat arts, en H. Heller, doctorandus. Naar aanleiding der pensioenverordening voor gemeenteambtenaren is door B. en VVs. pensioen verleend aan Johannes Laterveer, agent van politie 1ste klten bedrage' van f 325, en aan Johan nes Brakel, agent van politie 2de. klten bedrage van f 240. Aan heide personen is, ter zake van ongeschiktheid lot uitoefening hunner betrekking, wegens lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend. Naar aanleiding van ingekumen klachten over de bediening van enkele bruggen wordt door B. en VVs. aan den Raad voorgesteld, hun op te dra gen de betrokken brugophaalsfers over de wijze waarop zij bate bediening uitoefenen te onderhouden. B. en Ws stellen den Raad voor, aan 11. J. Hertog en VV. A. Van Lith de door ben gevraagde vergunning te verleenen tot het leggen van eene biug over de sloot langs den stationsweg tot toe gang naar de door hen nieuw gebouwde woningen. Op verzoek van regenten van het. Geref. Minne- huis stellen B. en VVs. aan den Raad voor, de indertijd aan G. J. Rollandet tot wederopzeggens verleende vergunning tot het plaatsen van een schuitenhuis in dc Binnenvestgracht in te trek ken en de wegruiming te gelasten. Door B. en VVs. wordt aan den Raad voorge steld, aan J. C. Zaalberg Zoon, fabrikanten alhier, op hun verzoek, een termijn van zes weken, ingaande met de dagteekening van het eventueel te nemen raadsbesluit, te verleenen voor de weg ruiming van hunne ramen en huisjes, staande op het raamland buiten de voormalige lloogewoerdspoort. Op het verzoek van de dames Plemp c. s. om restitutie van betaalde huur voor het gebruik van de stadsgehoorzaal, tot het geven van een concert met een liefdadig doel, wordt door B. en Ws., op grond van antecedenten van deuzelfden aard, afwijzend geadviseerd, hoezeer zij ten volle waar- deeren de loffelijke en met zooveel succes bekroonde pogingen van de adressanten, om den nood der beboeftigen te helpen lenigen en te.vens den inge zetenen een genotvollen kunstavond te verschaften. B. en Ws. adviseeren tot het verleenen van een eervol ontslag aan uiej. C. P. Koch, uit hare betrekking van leerares in de Fransche taal aan de openh. meisjesschool 1ste klasse, met ingang van 1 Mei, en zulks ingevolge het door haar gedaan verzoek. Voor de betrekking van onderwijzer 2de klasse aan de jongensschool 2de klasse, op eene jaarwedde van f S00, is de volgende voordracht opgemaakt Coenraad Van Zwieten, onderwijzer te Delft, Anne Van der Steen, en 8- IJ. Stoel, beiden aan do openbare scholen binnen deze gemeente werkzaam. Ter benoeming van eene hulponderwijzeres aan de openbare lagere school n°. 3 voor minvermo genden, op eene jaarwedde van f 550, is het velgende drietal opgemaaktElisabeth Alida Bancel, tijdelijk met de werkzaamheden dier betrekking belasi, Wilhelmina Hendrica De Visser, en Theodora Middelkoop, de beide laatsten aan de openhare lagere scholen binnen deze gemeente werkzaam. Op het verz :ek van den heer J. S. De Groot wordt geadviseerd hem een eervol ontslag te ver leenen als onderwijzer 2de klasse aan de openbare tusschenschool, met, ingang van 1 April e. k. B. en Ws. hebben geen bezwaar tegen het verleenen van vergunning tot het leggen van stoepen op openbaren gemeentegrond aan W. Bremtner voor zijn huis in de Narmstraat n°. 35, aan H. J. Hertog voor zijne huizen in de Heeren- steeg n". 4 en in de Vrouwensteeg n°. 12, en aan P. Van Roon voor zijn huis in de Bak- kersteeg n°. 19. Door B. en Ws. wordt in overweging gegeven om, ingevolge verzoek van het bestuur der Kweek school voor Zeevaart, te besluiten lot aanplem ping van een gedeelte der Singelgraclit aan het terrein der Kweekschool, voor rekening der ge meente, waarvan de kosten, met inbegrip van eene houten beschoeiing, ongeveer f 7000 zullen bedragen, te vinden door het aangaan van eene geldleening. Het bestuur der Kweekschool zal verplicht zijn eene jaarlijksche rente van 4','2 pet. van dat kapitaal aan de gemeente te betalen en zorg te dragen dal de grond en de beschoeiing voor zijne rekening in behoorlijken staat worden onderhouden. Verder stellen zij, in overeenstemming met de commissie van fabricage, voor, op het nader ver zoek van de Gt-brs. Van Hoeken te besluiten tot wijziging van bet raadsbesluit van 13 Februari 11., in dier voege dat in plaats van zes meters slechts 2','j meter van de straat der Gedempte Minnebroersgracht in eigendom wordt afgestaan en de uitgestrektheid gronds niet meer dan 170 centiaren zal bedragen. B. en Ws. geven voorts in overweging gun stig te beschikken op de verzoeken van P Van der Meer, otn vergunning tot het overwulven van de sloot hij de Pesthuislaan, en van Pb. Van der Heyden tot het verleggen en leggen van bruggen over de sloot langs het voetpad van den Hoogen Rijndijk ouder de gemeente Zoe- terwoude. De bediening der beweegbare bruggen alhier laat voor het publiek nog steeds te wenschen over, niet het minst voor hen die zich naar het station begeven. Omstreeks negen uren 's morgeus ver trekken van daar achtereenvolgens paet korte tus- schenpoozen drie treinen naar Amsterdam, Rotter dam en Utrecht. Het aantal passagiers hetwelk alsdan van de sjioorgelegenheid gebruik maakt, is natuurlijk niet het. geringst. Terwijl dit nu ook gistermorgen het geval was, waren, naar men ons meldt, zoowel de Blauwpoortsbrug als die over de Oude Vest bij de Beestenmarkt beiden lot het doorlaten van de Katwijksche stoomboot en een ander vaartuig voor de passage voor voetgangers of rijtuigen weder tegelijkertijd gesloten, waar mede nog al tijd gemoeid ging. Men moest dus wachten. Het daardoor veroorzaakte ongerief voor de ingezetenen, die zich naar buiten wilden begeven, kan men lichtelijk bevroeden. De aankomende en vertrekkende treinen toch storen zich niet aan voor reizigers onvoorziene *mstan- digheden, die zich binnen de gemeente voordoen. Ze houden zich aan hun tijd. Meer en meer doet zich ook hierdoor de wenschelijkheid voor dat hij de aanstaande herziening der algemeene politieverordening in dergelijke gevallen worde voorzien, door b. v. ten minste toch ééne brug voor de voetgangers open te houden. Evenzoo zou liet voor dezen niet ondoelmatig zijn ook te bepalen hoeveel vaartuigen er achter elkaar, zonder de brug neer te laten of weer dicht te draaien, mogen passeeren. Het is goed dat men het vervoer te water niet belemmere, doch niet ten nadeelc van de gemeentenaren zelveu. In de maand Februari zijn binnen deze ge meente geboren 137 kinderen, als: 68 zoons en 69 dochters, waaronder zijn begrepen 2 iweelingge- bcorten overleden 113 personen, als: 21 mannen, 13 vrouwen, 44 zoons en 35 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 3gehuwd 41 paren. De zittingen van den militieraad in het 3de district dezer provincie zullen dit jaar plaats hebben als volgt: de eerste zitting te Beideu 10, 11, 12 en 13 Maart, 's vooriniddags te halftien te Gouda 17 Maart 's middags te twaalf uren, 18, 19 en 20 Maart 's voormiddags te halftien; de tweede zitting te Leiden 15, 17, 19, 23, 24 en 25 April 's voormiddags te halftien en 26 April 's vooriniddags te tien uren. Naar wij vernemen is het geschenk, door de marine aan te bieden aan den Koning en de Koningin, ontworpen iu de Kon. Ned. fabriek van gouden en zilveren werken van de heeren J. M. Van Kempen Zonen te Voorschoten, waar het in zilver zal worden uitgevoerd. Volgens de Standaard is de ongesteldheid van den heer Van den Bercli van Heemstede, lid der Tweede Kamer, van ernstigen aard. Er schijnt een verzwakking van krachten te zijn ingetreden. -In de gisteren gehouden vergadering der afd. 's-Gravenhage van de IIoll. Maatschappij van landbouw werden docr den heer dr. L. Mulder ecnige belangrijke mededeelingen gedaan over Hollandsche en Deensehe boter, die toegelicht werden met monsters van de tentoonstelling te Philadelphia. Daarin wees spreker er op, dat het in den laatsten tijd gewoonte was geworden op de Hollandsche boter te smalen. Daarom had hij Hollandsche en Deensehe boter, in Philadelphia tentoougesteld, in blikken bewaard en dat wel in zijne studeerkamer, waar gerookt en gestookt wordt. Na geruimen tijd aldaar te hebben gestaau, werden de blikken nu geopend en liet hij de boter aan verschillende kenners, in de zaal aanwezig, proeven, waarvan de slotsom was, dat de Hollandsche boter verre de voorkeur verdiende. Spieker verheugde zich daarover niet alleen in het belang, maar ook voor de eer van het vaderland. Hij zou de blikken

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1