L EID S O H Jf§|§ DAG-BLAD. Nu. 5846. Vrijdag 7 Maart. A0. 1879. S TADS-BE RICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommersa 0.05. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan de firma JAN ZUUR DEEG ZOON tot het plaatsen van een tweeden stoom ketel in het pand uitkomende in de Zandstraat n°. 9. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 6 Maart 1879. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van LEIDEN bren- geD ter algemeene keoni3 dat van een ingezetene dezer gemeente is ontvangen de som van twintig gulden, wegens het door hem verschuldigde in de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1878. Burgemeester en Wethoaders voornoemd, Leiden, V, n. BRANDELER, Burgemeester. 6 Maart 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 6 Maart. Gedurende de tweede helft der maand Januari gijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieveu, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden Krayerheideu, J. G. Brunott, G. Verra, Hunou, C. A. Ilazelhorst, H. Allard, G Van den Aker, M. Mol, W. Emails, Amsterdammevr. Stevens geb. Van der Meer, Breda; Versluys, Defonnes, Van Wijk, J. J. S. Sloet, 's-Gravenhage; ds. Schooueveld, Groningen wed. Starkenburg, mej. M. J. Heemskerk, Leidenmevr. Hermers, Oegst- geest; Gebrs. Van Mierlo, H. W. Tiddelaar, A. Nooteboom, G. Van Leuwen, RotterdamJacobs, Utrecht; J. M. De Vink, Voorburg; mej. Spren- ger, Voorschoten; Boermans, Wjje; K. Kop, J. Nigter, niet, vermeld. Briefkaarten: A. D. Treffers, 's-GravenbageJ. Smit, Leiden. „Terwijl men met rechtmatigen trots boogt op de instelling voor hooger onderwijs, geboren uit het roemvolle Athenaeum, daar wachte men zich tevens voor overdreven wierookwalmen, en daar lokt men protest uit, wanneer het bazuin geschal schril en valsch klinkt, m. a. w. wanneer men uitgaat vau een onwaarheid." Zoo wordt o. a. in „Minerva" opgemerkt naar aanleiding van een bericht in bet Handelsblad over de merkwaardig heid der eerste publieke promotie te Amsterdam. In deze mededeeling, heet het verder, neemt men een onjuistheid tot basis van een vrij dwaze op hemeling der universiteit. Het Hbl. meldde dat te vier uren de pedel binnentrad in eenvoudigen zwarten rok, zonder staf of dergelijk teeken zijner waardigheid, en dat hij in plaats van het ouder- wetsche horade woorden sprak „Het uur is ver streken De redactie noemde dit „een gelukkige nieuwigheid, die bel symbool is van het karakter harer universiteitde wetenschap, zich niet meer hullende in verheven wolken, maar op aarde neder gedaald en te midden van het werkelijk leven verkeerende." De schrijver in „Minerva" kon zijn lachlust niet bedwingen bij het knetteren van dit knalgas. Zou 't werkelijk ernstig gemeend zijn, dat de wetenschap zich vroeger plaatste op een piëdestal, zich bewoog in hooger sferen, in myste riën, gesloten voor den oningewijde, terwijl zij niet verkeerde in het werkelijke leven, en dus op dat leven allen invloed miste? Wie zou zulk een dwaasheid willen volhouden? Eu welke waren nu, zoo vervolgt schr., die „verheven wolken" van weleer? Lach niet, lezer, 't staat er geschreven de staf van den pedel en vooral het woord „hora", thans door de Holland- sche vertaling vervangen. Vermakelijk is de opmer king, vermakelijker nog de conclusie, dat in die Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. noviteit zieh 't karakter der universiteit open baart. Doch het vermakelijksle van al is, dat de basis der redeneering onjuist is, dat de karak terschetsende noviteit geen noviteit is. Hij herinnert zich althans, dat bij de publieke promotie van den heer R. Macalester Loup te Leiden, op den 28sten Januari 11., de pedel der Leidsche universiteit de Hollandsche woorden uitsprak„Het uur is om." Met intrekking van de vroeger dienaangaande bepalingen heeft de minister van oorlog thans be paald, dat de commandeerende officieren van corp sen, welke gedeeltelijk uit militie zijn samenge steld, zich voor gemachtigd kunnen houden, voort aan op de daartoe strekkende aanvrage, na mens hem, de toestemming tot het aangaan van een huwelijk te verleenen aan ieder verlofgan ger van de militie te land, die zijn eerste dienst jaar heeft volbracht, gerekend van den dag zij ner inlijving, mits vooraf door of ten behoeve van dezen aan den chef van het corps wor de overgelegd eene schriftelijke verklaring, waar uit deugdelijk blijkt, dat, bij eventueele opkomst onder de wapenen van den verlofganger, in het onderhoud van het door dezen achter te laten gezin, zonder zorg van 's rijkswege, naar be- hooren zal kunnen worden voorzien. Het huwe lijk zal den verlofganger niet kunnen ontheffen van het vervullen van eenige verplichting ten aan zien der nationale militie. Heden werd aan liet departement van marine aanbesteed de levering bij de directie der marine te Hellevoetsluis van Rigasche ribben, schrooten en latten. Als minste inschrijver kwam in aanmer king de houtkooperij 't Anker te Leiden voor/2786. Prins Erederik gaf hedenmiddag ter eere van prinses Erederik Karei van Pruisen en hare dochter prinses Margaretha, aanstaande van den hertog van Connaught, een déjeuner op het Huis de Pauw. In de heden te 's-Hage gehouden 69s(e algemeene vergadering der vereeniging van en voor Ned indnstriëelen wijdde de voorzitter, de heer A. H. Eigeman, inzonderheid aan de nagedachtenis van den diep betreurden prins Hendrik een har telijk woord als warm en onbaatzuchtig vriend der vaderiandsche volksvlijt, in wier dankbaar aan denken de vorstelijke telg uit het dierbaar huis van Oranje onuitwischhaar voortleeft. Tot hoogleeraar in de ontleedkunde aan de Amsterdamsche universiteit is heden benoemd dr. Max Eürbringer, thans buitengewoon hoogleeraar te Heidelberg. Voor predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Goor is het volgende tweetal opgemaakt: ds. Moll te Pijnakker en ds. Portuin te Sassenheim. Door wijlen mevrouw de wed. P. De Mart, geb. Van IJzendoorn, te Arnhem, is aan de Maatschappij van weldadigheid vermaakt de som van 4000, vrij van successierechten. Aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam is door wijlen den heer J. R. Kemper een legaat van 3000 vermaakt. Door den heer W. P. Willink van Collen, onlangs te Amsterdam overleden, is 5000, vrij van rechten, vermaakt aan het Zeemanshuis aldaar. Aan het ministerie van buitenlandsche zaken heeft gisteren de onderteekening plaats gehad eener nieuwe postconventie tusschen Nederland en België. Het stoomschip „Hampton", 17 Januari van Rotterdam vertrokken, is 4 Maart te Batavia aangekomende „Torrington" vertrok gisteren van Batavia naar Rotterdam en de „Gelderland" van Suez naar Java; de „Celebes", van Nieuwe- PRIJS DEB ADYERTEiYriEh Van 16 regels1.05. Iedere regel meero-m- Grootere letters naar plaatsruimte. diep naar Batavia, vertrok gistermorgen te 10 uren van Southampton. Z. M. heeft benoemd tot burgemeestervan Hoensbroek, E. Slanghen; van Ten Boer, W. Reddingius; van Grootegast, B. Hazenberg, secre taris dier gemeente; van Hekelingen en Spiikenisse, H. De Lint; van Zoeterwoude, mr. A. H. Brandt, secr. dier gem.van Aardenburg, P. L. Reep maker; van Katwijk, T. A. O. De Ridder; tot not. in het arrond. 's-Gravenhage, standplaats Leiden, P. J. Broekhoff, thans te Haarlemmermeer. Het wetsontwerp tot heffing van rechfen wegens de verrichtingen van den burgerlijken stand werd over het algemeen in de afdeelingen der Tweede Kamer met ingenomenheid begroet. Niettemin vroeg men of de regeering niet een stap verder had moeten gaan en besluiten tot eene geheele herziening der artikelen van het Burgerlijk Wet boek, die dit onderwerp behandelen. In alle afdee lingen achtte men het wenschelijk dat eene bepa ling zou gemaakt worden, waardoor de ambtenaren van den burgerlijken staud voortaan ook buiten den gemeenteraad zouden kunnen gekozen worden. Enkele leden vereenigden zich echter niet met dit gevoelen, daar ze de richtige bijhouding van den burgerlijken stand van te groot gewicht achtten, dan dat men haar aan ondergeschikte en, bijv. wegens de geringe geldelijke belooning, minder bekwame personen zou kunnen opdragen. Evenzeer kwam ter sprake het bezwaar, dat volgens de tegenwoordige regeling de registers van den bur gerlijken stand ten allen tijde voor de ingezetenen toegankelijk moeten zijn. In alle afdeelingen be tuigde men zijn instemming met de adressen, door eenige groote gemeenten aan de regeering gericht, betreffende splitsing der registers van den burger lijken staud. Ook werd gevraagd, of het niet billijk zou zijn de gemeenten te ontheffen van de betaling der kosten van zegels voor de registers van den burgerlijken stand. In eene afdeeling werd, ter voorkoming zooveel mogelijk van omslag en onnoodig geschrijf, het denkbeeld geopperd 1°. om bij het aannemen van een dubbelen ge slachtsnaam en de inschrijving daarvan in de registers van den burgerlijken stand, eene retributie te vorderen; 2°. om bij het inschrijven der ge boorten voor de tweede en verdere voornamen insgelijks een retributie te vorderen. In verschillende afdeelingen werden inlichtingen gevraagd ten opzichte van het niet in circulatie brengen der 2'/jCentsstnkken. Men wenschte thans te vernemen, om welke reden tot nog toe de verwachting op spoedige uitgifte niet is ver wezenlijkt en welke de voornemens van den minis ter in deze aangelegenheid zijn. Ook omtrent de vertraagde circulatie van de ij1 centsstukken zag men met belangstelling eenige inlichting van de regeering tegemoet. Gemengd IVieuws. Bij het verrichten van werkzaamhe den aan de stedelijke gasfabriek had het de aandacht getrokken dat nu en dan soldeerlood werd vermist. Gisteren werd de dader door den directeur ont dekt. Den gasfitter A. v. L. op de Langegracbt ziende loopen met naar het hem toescheen iets zwaars onder de kleeren, hield hij hem aan en nam hem mede naar de fabriek, waar het bleek dat de man ongeveer zes kilo aan stukken lood bij zich had; v. L. bekende dit ten nadeele der fabriek van een werk aan den Rijnsburgschcn

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1