Eensklaps hoort de moeder de balken van liet huis kraken en, bet ergste vreezende, neemt zij de twee jongste kinderen op den arm, beveelt de anderen, waarvan het oudste twaalf jaren telde, haar stevig aan de rokken vast te houden en snelt de deur uit. Nauwelijks had zij de woning ver laten, of een hevige rukwind deed het huisje ineenstorten; slechts een der vier muren bleef staan. Men kan zich de ontzetting van den vader voorstellen toen hij, terugkeerende, zijne woning vernield vond en niet wist, of zijn gezin wellicht onder den puinhoop bedolven was. Radeloos snelt hij naar de woning der naaste buren om hulp te zoekendaar vond hij de reeds verloren gewaanden allen bijeen. Aan de schade, die hij door het onheil leed, dacht hij op dat oogenblik niet; zij was inlusschen niet onaanzienlijk, evenals voor vele andere bewoners van het dorp, al hadden die niet gelijk hij hun geheelen inboedel verloren. Op 1 Maart is door Coggia, te Mar seille,een nieuwe planeet ontdekt, van de 12de grootte. De Rei ch s-An zeiger" bevestigt het bericht, dat de Duitsche consul-generaal te Odessa zich van het leven heeft beroofd, maar weerspreekt het verhaal als zou hij dat gedaan hebben ten gevolge van eene van prins Von Bismarck ont vangen berisping. De consul was een zeer gewaar deerd ambtenaar. BUITENLAND. F ra nlsi-ij k. De „Gazette des Tribunaux" schrijft over de houding van den heer Léon Say aangaande de conversie-quaestie: „De verantwoordelijkheid voor het schandaal, deze week op de geldmarkt voor gevallen, valt niet onder het bereik der wet; maar de openbare meening treft met krachtige afkeuring feiten als die, welke wij thans hebben bijgewoond. Maandag door den heer Duperron geïnterpelleerd, heeft de minister een verlegen antwoord gegeven, dat hem van geen enkel der sedert drie dagen tegen hem ingebrachte verwijten heeft vrijgepleit. Den llden Eebr. aangaande de conversie der 5 pet. geïnterpelleerd, weigerde bij te antwoorden, er bijvoegende, dat, zoo hij een geheim had, hij dit toch niet zou openbaren. Den 22sten benoemt de Kamer de begrootingscommissie. De quaestie der conversie wordt daarbij in verschillende af- deelingen ter sprake gebracht. De meerderheid der verkozen commissarissen is voor de conversie gunstig gezind. Het publiek maakt er onmiddellijk de ge volgtrekking uit, dat de conversie door de commissie zal worden voorgesteld. Eene levendige beroering ontstaat reeds Zaterdag-avond in de handelswereld. Daarvan heeft de minister niet onkundig kunnen zijn. Wat doet hij? Niets. Wat moest hij doen? Onverwijld het publiek waarschuwen, dat de regee ring van de conversie niets weten wilde. Dit was gemakkelijk. Eene nota had Zondag-ochtend in het „Journal Officiel" kunnen zijn opgenomen, om bekend te maken, dat in weerwil van de uitlegging, door het publiek aan de samenstelling van de be- grootings-commissie gegeven, de regeering zich niet gebonden achtte en hare vrijheid ten aanzien van de conversie voorbehield." Het „Journal Officiel" behelst het regle ment betreffende de tentoonstelling van kunstwer ken van levende meesters, welke te Parijs gehou den zal worden van den 12den Mei tot 30 Juni aanst. Ook buitenlanders kunnen deelnemen. Schil derijen, bouwkundige teekeningen en gravures moeten van den 17den tot den 28sten Maart, beeldhouwwerk tot 5 April worden ingezonden, vrachtvrij, aan den vice-minister van Schoone Kun sten, Champs- Elysées. De heer Lepere, minister van koophandel, is tot minister van binnenlandsche zaken benoemd. Naar men verzekert zou Tirard, afgevaardigde van Parijs, tot minister van koophandel benoemd worden. Duitschland. Bij het debat in den rijksdag betreffende de wet op de disciplinaire rechtspraak van den rijks dag over zijne leden, heeft de staatssecretaris Eriedberg het ontwerp verdedigd. Bij de bonds- regeeringen bestond wel geen vertrouwen op de aanneming, maar hij hoopte dat het aan eene commissie zou worden verzonden, ten einde den weg voor een compromis open te houden. Prins Yon Bismarck wees er op, dat de leden van den bondsraad niet dezelfde parlementaire vrijheid van spreken hebben als de afgevaardig den, doch in dat opzicht onder het gewone recht staan. Het roepen tot de orde door den voorzit ter is machteloos tegen beleediging en lasterhet kan provocatie tot oproer niet weren, gelijk bij de redevoering van Hasselmann in de jongste zitting gebleken was. Het ontwerp beoogt de gerechtelijk onverhinderbare verbreiding van socia listische leerstukken te verhinderen. Het is niet te beschouwen als een ingrijpen in de rechten van het parlement, doch als een middel tot be teugeling van verdere socialistische woelingen. De gevaren van dien kant zijn nog niet afgewend. Italië. Volgens een telegram uit Rome zouden de onderhandelingen tusschen het Vaticaan en Rusland tot herstel van den olficieus-diplomatieken post van Rusland bij den Pauselijken Stoel zijn ge slaagd, terwijl die tot regeling der kerkelijke aan gelegenheden in Polen worden voortgezet. O l-oot-lïi-i til llllië. In het Lagerhuis werd gisteren eene vraag van den heer Simon of de regeering voornemens was, vóór het erkennen der onafhankelijkheid van Ser vië en Rumenië de noodige maatregelen te ver langen betreflende het toekennen van gelijke rech ten aan alle godsdienstige gezindheden, door den heer Northcote bevestigend beantwoord. Te Londen is door de commissie voor de conversie van de Grieksche schuld bekend gemaakt, dat ten kantore van den raad van vreemde fond senhouders aldaar de conversie der Grieksche lee ningen van 1824 en 1825 geschieden zal en dat, te beginnen met 5 Maart a. s., met dit doel de oude schuldbewijzen met de couponbladen aldaar in ontvangst genomen zullen worden. De „Daily Telegraph" zegt, dat koningin Victoria den jongen Napoleon, toen hij van haar afscheid kwam nemen, een ring schonk, dien zij zelve droeg. Oostenr.-Horig-, Monarchie. De Hongaarsche commissie voor de begrooting heeft een voorstel van den heer Sturm, tot het overschrijden van het crediet van 60,000,000 met nog 41,720,000 gulden, aangenomen, onder na drukkelijk voorbehoud, dat later de slotrekening aan hare controle zal moeten onderworpen worden. Verder besloot zij de nog bovendien door de re geering verlangde 5 millioen over November 1S78 niet toe te staan. Rusland- De heer Makow, die tot nu toe met het depar tement van binnenlandsche zaken was belast, is daarbij definitief tot minister benoemd. Ten gevolge van mededeelingen omtreut. het bestaan eener geheime drukkerij te Kiew werd 23 Februari huiszoeking gedaan bij twee personen. De daarmede belaste politiebeambte en gendarmes werden met schoten ontvangen, zoodat de gendarmes genoodzaakt waren van hunne wapenen gebruik te maken. Een onderofficier werd gedood, een officier kreeg een schram, twee politiesoldaten en een gendarme werden gekwetst. Er werden vijf vrou wen en elf mannen gearresteerd, van welke laatste vier zwaar gewond waren. Bij de huiszoeking vond men vele geschriften, eene drukkerij met toebe- hooren, valsche zegels, verscheidene bewijzen dat er valsche documenten werden vervaardigd, voorts revolutionaire brochures, revolvers en dolken. Er is een onderzoek ingesteld. "Vereenlgde Staten. Zooals verwacht werd, heeft de president zijn veto tegen het wetsontwerp tot beperking van den invoer van Chineezen ingebracht, op grond dat daardoor inbreuk werd gemaakt op het bestaande traclaat met China, en dat de wetgevende macht daarmede hare bevoegdheid was te buiten gegaan. Het Huis van volksvertegenwoordigers heeft daarop het ontwerp nogmaals in stemming gebracht; 109 leden stemden er voor, 95 er tegen, zoodat de vereischte twee derden, om het veto krachteloos te maken, niet werden verkregen. Volgens tele grammen uit San-Francisco vreesde men daar voor onlusten ten gevolge van het veto. De gouverneur had bij wijze van voorzorgsmaatregel de tuighuizen met eene militaire wacht doen afzetten. Telegrammen DEN HAAG, 5 Maart. Z. M. heeft benoemd tot notaris in het arrondissement 's-Gravenhage, standplaats te Leiden, den heer P. J. Broekhoff, thans te Haarlemmermeer. WASHINGTON, 4 Maart. Het congres is uiteengegaan zonder een besluit genomen te hebben over de credieten, welke door de regeeriug voor de wetgeving en het leger zijn gevraagd. Er zal nu een buitengewone zitting, waarschijnlijk op 18 dezer, moeten gehouden worden. NIEUW-YORK 4 Maart. Volgens hier ontvan gen bericht is de handelswijk van de stad Reno, in Nevada, door brand vernield. Vijf uienschen zijn bij deze ramp omgekomen. De schade wordt op 1 millioen dollars geschat. MARSEILLE, 4 Maart. De quarantaine is op geheven voor schepen uit Griekenland en Egypte. ST.-PETERSBURG, 5 Maart. Er is eene ge neeskundige commissie benoemd tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van de toe neming van diphteritis iu het zuiden van Rusland. LONDEN, 5 Maart. Aan de „Times" wordt gemeldTe Konstantinopel is van den gouverneur van Thessalië bericht ontvangen, dat 500 Grieken de grenzen zijn overschreden en baldadigheden ge pleegd hebben. Volgens een bericht uit Kaïro, aan de „Daily News" toegezonden, is Nubar-pacha weder als minister-president opgetreden, MADRID, 5 Maart. De Koning heeft de voor naamste leiders der staatkundige partijen over den tegenwoordigen toestand geraadpleegd. De heer Sagasta was van meening, dat hetzij een kabinet onder Canovas del Castillo, of een onder leiding van hem (Sagasta) zeiven, alleen mogelijk was, wegens het belang der hangende vraagstukken. PARIJS, 5 Maart. De minister Waddington ontving gisteren het bezoek van de gevolmachtig den der industriëelen uit het departement du Nord de deputatie betoogde dat de handelscrisis bijna alle takken van nijverheid verlamt. De minister antwoordde, dat de regeering ernstig de zaak ter harte nam. De toestand van den handel, zeide hij, had in de geheele wereld eene verandering ouder gaan. De regeering was van het gewicht der te nemen besluiten overtuigd, doch zij zou steeds het welzijn der nijverheid en van den arbeiders stand, zooveel in haar vermogen was, behartigen. Naar men verneemt is de heer Andrieux, afge vaardigde der republikeinsohe linkerzijde, tot pre fect van politie benoemd. De legitimistische afgevaardigde De Larochelte is overleden. BERLIJN, 5 Maart. De commissie voor de herziening der handelstarieven heeft bepaald1°. Herstel van het invoerrecht op petroleum (sedert 1S70 afgeschaft). Dit middel moet aan de schat kist 15 millioen mark opleveren. 2°. De vermeer dering der rechten op wijn, koffie, thee en zuid vruchten. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd plaatsing in uw blad voor het volgende. Dat de inzender van het ingezonden stuk van uw blad van 5 Maart niet het socialisme verde dig e n wilde(?) behoeft geen betoog. Dat gij hem wel wat hard hebt aangevallen iu uw artikel van 28 Febr. stem ik toe. Maar ik wil ook met uwen bestrijder eens rekening houden, want. Vooreerst vind ik niet veel eerbied voor den werkenden stand in het artikel dat door dien Leidscheu werkmau is ingezonden. Want. Hij verklaart dat ieder ontwikkeld werkman socialist is, dat is dus 10 pet., en 90 pet. zijn het zonder dat zij het weten, dus de ononl- wikkeldcn. Ik ben geen wiskundige, maar ik ge loof toch dat 10 en 90 honderd is en dus 100 pet. is bij mijalle werklieden zijn soeialisten. 01 sociaal-democraten, welk een heerlijke toekomst? In de grootspraak van het vierde begrijp ik het zoogenaamde socialisme niet; en... ten vijfde verzoek ik hem vriendelijk in be denking te willen nemen dat het geen domme werklieden zijn die het vijfde punt ouvoor-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2