K°. 5843. Dinsdag 4 Maart. A\ 1879 LEIBSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leideo per 3 maandenl.lt). Franco per post1A0. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Croolere letters mar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat het 3de 9appletoir kohier der plaatselijke directe belasting voor 1878 is goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten hij beslnit van 24 Februari 1879 en op heden aan den Gemeente ontvanger ter invordering ter hand gesteld en dat ieder ver plicht is zijnen aanslag op deü bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Bargemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BRANDELER, Bargemeester. 3 Maart 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 3 Maart. Sedert onze laatste opgave in October 11. is het bedrag der beschikbare gelden voor bet ge- denkteeken van Leidens ontzet met 361.88s vermeerderd. Daaronder is begrepen eene bijdrage van f 7, bij de Commissie ontvangen vanwege het College van Notabelen der Nederlandsch- Hervormde gemeente alhier. Het gezamenlijk bedrag is nu gestegen tot -ZO, 112.525. Intusschen wordt de arbeid door den heer Koelmau geregeld voort gezet. De twee laatste bas-reliefs zijn voltooid en worden in de fabriek van de heeren Euthoven C°. gegoten. De vier wapens, die bet gedenkteeken zullen versieren, dat van Leiden, en die van de drie waterschappen Rijnland, Delfland en Schieland, zijn in brons geheel gereed. Het standbeeld zelf is in bewerking en vordert goed. Indien de gel delijke middelen toereikende waren, zou het ge denkteeken binnen den tijd van een jaar kunnen verrijzen. Doch er ontbreekt nog altijd bijua vijf duizend guldenen als die som alleen gevonden moet, worden door de oploopende renten, dan kan bet nog lang duren eer het plan verwezenlijkt wordt. Daarom zij deze echt vaderlandsche zaak, het gedenkteeken van Nederlands bevrijding door het ontzet van Leiden, nogmaals aan onze stad- en landgenonten dringend aanbevolen. De deken der orde van advocaten, mr. G. M. Van der Linden, zal Donderdag een contra diner aanbieden aan de advocaten en procureurs bij de Ilaagsche en Leidsche balie. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 54.00, f 26.00, f 5.20 en f 2.85; de laagste f 52.00, f 25.00, f 4.00 en f 2.65. Gedurende de maand Februari zijn in de volkskeuken alhier afgeleverd 2721 portion, als: 23721/'J warme spijs, 298 vleesch en 50'/, spek. Door den kerkeraad der Herv. Gemeente te Wassenaar is beroepen ds. P. Barlstra te Klundert. In de gisteren te Rijnsaterwoude gehouden godsdienstoefening werd medegedeeld dat de predikant de heer J. B. Moquette wegens ge- schokt gemoed zijn werk niet naar behooren kon vervollen eu daarom zijn emeritaat heeft aangevraagd. Zoolang het niet is verkregen, zullen de predi kanten tot dien ring behoorendc aldaar optreden. Zaterdag had in Felix Mentis te Amsterdam de eerste openbare promotie, aan de universiteit aldaar plaats. Tot doctor in dc rechtswetenschap is bevorderd de heer G. Moll, tweede zoon van prof. Moll, met een academisch proefschrift, get. „De üisolate Boedelskamer te Amsterdam. Bijdrage tot de kennis van Ond-Hollandscli faillietenrecht." Alle formaliteiten en formulieren dezer plechtigheid hadden in de Nederlandsche taal plaats. Aan de Tweede Ivamer is een wetsontwerp ter wettelijke regeling der tienjarige algemeene volkstellingen aangeboden. Er wordt in bepaald dat in het jaar 1879 en vervolgens telkens na tien jaren in het Rijk eene algemeene volks telling wordt gehouden en dat de voorschriften betreflende de tienjarige algemeene volkstellingen door den Koning bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur worden vastgesteld. In de memorie van toelichting wordt gezegdTot dus verre zijn de algemeene voorschriften voor de tienjarige volkstellingen, overeenkomstig het kou- besluit van 29 September 1828 (Staatsblad n". 57), bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur vastgesteld. De miuister van binnenlandsche zaken vindt, met bet oog op het arrest van den hoogen raad van 13 Januari 1879, bezwaar om de in 1879 te houden volkstelling buiten de medewer king der wetgevende macht te regelen. De regee- riug achtte zich verplicht eene wetsvoordracht aan te bieden waardoor de bevoegdheid des Konings tot regeling der volkstelling boven eiken twijfel verheven wordt. Zaterdag avond is in het café Steenvoorden te Heemstede eene vergadering gehouden van in gezetenen, ter aanbieding van een adres aan den raad, houdende het verzoek om goedkeuring te schenken aan de aangevraagde gunning van den heer Janssen c. s., om door die gemeente een stoomtram te mogen leggen van Haarlem op Leiden. Te oordeelen naar liet aantal ondertee- kenaars, is de belangstelling in deze zaak zeer groot, welke wezenlijk veel zou bijdragen om den bloei dier gemeente weder te verlevendigen. Tweede Kamer. In de zitting van heden is het debat over de procureurswet voortgezet. Art. 1 werd zonder stemming goedgekeurd, over art. 2 (kostenregeling) en het daarop voorgesteld amendement-Van Houten werd uitvoerig beraad slaagd. Morgen voortzetting. Prinses Frederik Karei van Pruisen is gis termiddag te één uur met hare dochter prinses Margaretha, verloofde van den hertog van Con- naught, in Den Haag aangekomen. Prins Frede rik, de prins en prinses Von Wied, de Duitsche gezant, leden van de Duitsche legatie en van de hofhoudingen waren aan het statiuu tegenwoor dig om de reizigers te ontvangen. Zij zullen eene week in liet paleis der prinses verblijf houden om met prins Frederik Karei van Pruisen, die weldra in de residentie verwacht wordt, naar En geland te vertrekken. Prins Von Wied is hedenochtend naar Duitschland vertrokken. Het schroefstoomschip „Padang", onder bevel van den luitenant ter zee 1ste kl. D. M. G. De Swart, is Zaterdag van Adeii vertrokken ter ver dere voortzetting der reis naar Oost-lndië. Het stoomschip „Celebes'1 is Zaterdag van Nieuwediep naar Batavia vertrokken; de „Schie dam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde Zaterdag te één uur Lizard. G e m e n g- d Nieuws. Op den Nieuwen Rijn had hedenmid dag omstreeks 12 uren een 29'-jarig steenhouwer het ongeluk ten gevolge van een toeval in elkan der te zakken, doch is, na spoedig te zijn bijge komen, huiswaarts gegaan. Opmerkelijk is zeker het verse hij n s e 1, dat een bij uitstek sterk en schoon exemplaar van Pbalaenopsis Schilleriana, die telken jare in de tweede helft van den winter in den Leidschen academietuiii weken achtereen met hare prachtige bloemen prijkt, bij herhaling haar eerste bloem opende op 14 Februari. Omtrent het jaar 1S77 wordt der redactie van „Sieboldia" dit stellig ver zekerd door J. Valk, aan wiens zorg de plant reeds verscheidene jaren achtereen was toevertrouwd. In 1878 werd in de kas mede genoteerd dat de earste bloem op 14 Februari ontlook kort daarna had ze 70 open bloemen. Thans prijkte ze op denzelfden datum wederom met hare eerste bloem, en het zal niet lang duren of er zijn er 83 open op één en denzelfden stengel. De fraai wit gevlekte bladeren hebben een lengte van 0.44 bij een breedte van 0.115 meter. De krachtige bloemsteng is 0.84 meter lang en in 7 hoofdtakken verdeeld, die meerendeels in 2 of 3 zijtakjes gesplitst zijn. Het schouwspel dat deze plant, als ze in vollen bloei is, opleverl, gaat letterlijk alle beschrijving te boven. Als een bewijs van langdurigen bloei vermeldt het blad een andere orchidee, die in dezelfde kas staat en reeds sedert den voorzomer van het vorige jaar onafgebroken met telkens een nieuw zich openende bloem bloeit op denzelfden steel. Het is een Cypridedium lougifoliura (C. Roezli var. Deze behoort tot die soorten, waarvan de bloemsteng zich voortdurend verlengt, telkens een nieuwe bloem voortbrengende, nadat de vorige is afgevallen, en elke bloem duurt bijna eene maand. Thans is de veertiende open, en de vijftiende knop is in aantocht. Zekere G. Albens, knecht bij den in de gemeente Nieuwkoop wonenden landbouwer Roos, had zich gistermorgen vroegtijdig aan het werk begeven, ten einde na afloop daarvan zijne ouders te kunnen bezoeken. Toen het tijd was om te melken werd hij gemist en bij onderzoek vond men zijn lijk in de ringsloot achter het huis, met één been bekneld tusschen de klap der brug en met het hoofd in het water. Hoe onvoorzichtig het is, kleine kin deren zonder opzicht te laten, bleek wederom te Aarlanderveen, waar een jongske een pijpje met een zwavelstok willende aansteken, het schortje van zijn jongste zusje, dat dicht bij hem stond, vuur deed vatten. Op het angstgeschrei der kleine kwamen de verschrikte ouders aansnellen, wien het gelukte den brand spoedig te blosscheumaar de vlam had reeds het eene armpje bereikt, dat eene hevige brandwonde vertoonde. De postkar, rijdende tusschen Dor drecht en 's-Ilage, is Zaterdag-nacht omstreeks drie nren te Hillesluis van den dijk gevallen ten gevolge van den mist. De conducteur is ernstig aan de borst gekwetst, terwijl de postiljon met den schrik is vrijgekomen. Donderdag-avond is op last van de correctioneele kamer der Rotterdamsche recht bank te Rotterdam gearresteerd A. I. De Jongh, dezelfde wiens naam uit bet proces-Gevers Dey- noot. bekend is. Na overleg met den burgemeester van Amsterdam hebben drie brandwaarborgmaat schappijen zich bereid verklaard, de inboedels der agenten van politie en der brandwachten aldaar tegen lage premiën te verzekeren. De premie zal voor allen gelijk wezen, onverschillig welk beroep in de belendende huizen wordt uitgeoefend. Naar men verneemt is bet oude spoorwegstation bij de Willemspoort te Amster dam tijdelijk afgestaan aan de heeren Gebrs. Biuger, ter uitoefening hunner boekdrukkerij gedurende den herbouw der afgebrande perceelen in de Warmoesstraat. Op het Frederiksplein te Amsterdam heeft zich in den afgeloopen nacht een welgekleed man door een pistoolschot van het leven beroofd.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1