Te Geut, zoo meldt deLdb.Crt., is onlangs door 12 aldaar tijdelijk verblijvende Ned. jonge lingen, die er ii tuinbouw-diensten zijn of zich in den tuinbouw bekwamen, eene Ned. Tuinbouwver- eeniging in het leven geroepen. Tot het houden van voordrachten in dien kring worden van tijd tot tijd ook bekwame leeraars van Zuid-Nederland genoodigd, gelijk in den laatsten winter de hh. H. J. Van Hulle en Jul. Burvenich. Op 21 Febr. zou De Beucker spreken. De vergadering was belegd in het Noordsch Koffiehuis en tal van uit- noodigingen tot bijwoning waren gedaan. Aan den voorgevel wapperde de Nederlandsehe vlag. De voorzitter, de jongeling Joh. K. Witte, werkzaam in het -etablissement van den heer J. Linden, te Gent, zoon van den hortulanus Witte, te Leiden, met de teekenen zijner waardigheid, de Ned. drie kleur óm zijne lendenen, en omringd door den onder-voorzitter, den jongeling Van Zoest Jr., uit Arnhem, en den secretaris, een zoon van een notaris te Groningen, opende de door ongeveer 150 personen bezochte bijeenkomst en verleende het woord aan den uitgenoodigden spreker. De heer De Beucker sprak met eene pauze van tien minuten twee uren lang over de beide levende natuurrijken, dat der planten en der dieren. Op de hem aangeboren wijs sprak hij, gelijk het „Fondsenblad" schrijft, in duidelijke, ongedwongen volkstaal, en manoeuvreerde, gelijk zij, die 't bij woonden, weten, op een groot zwart schrijfbord. Aan toejuichingen, ook onder de voordracht, ontbrak het natuurlijk niet. Na afloop bedankte de voor zitter, de heer Witte, den redenaar en de toe hoorders. Daarna had een avondmaal plaats van de bestuursleden benevens de hh. Burvenich en De Beucker; de heer Van Hulle, die mede ge noodigd was, had wegens ongesteldheid moeten bedanken. „De Vlaamsche bloemisten van Gent en omstreken", aldus wordt gemeld, „zijn het eens om te getuigen, dat de jonge Nederlanders, leden dezer Vereeniging, zich te Gent leerzaam en voor beeldig gedragen en tot eer verstrekken hunner Noordsche stam- en taalbroeders. Zij wenschen hun volharding in hunne zoo welbegonnen poging." Door den heer J. Verdoes Bz. te Katwijk aan Zee is concessie aangevraagd voor een stoom boot, die dienst zal doen tusschen die plaats en Leiden. Dit zal dan de vijfde boot zijn die dage lijks Leiden met Katwijk verbindt. De volksvoordracht te Woubrugge den 25sten Februari in de zaal van W. Strijland tegen vrij entree was, naar men ons meldt, goed bezocht. Neemt men in aanmerking dat dit zoo spoedig beslag kreeg en het de eerste maal was, dan kan men aannemen dat het opgekomen publiek, over het algemeen genomen, voldaan was, en twijfelt men niet, of in een volgenden winter zullen deze volksvoordrachten bijval vinden. Donderdag heeft de gemeenteraad van Bode graven met 6 tegen 5 stemmen afwijzend beschikt op het aau hem gericht adres tot het stichten eener bewaarschool aldaar. Te betreuren, zoo schrijft men ons, is het voor Bodegraven, eene zeer welvarende gemeente van 3100 zielen, dat het algemeen belang zoo weinig wordt of wil begrepen worden door het meerendeel der raadsleden. Moge eene wet, die het oprichten van bewaarscholen in dergelijke gemeenten verplichtend maakt, ook hierin spoedig voorzien. De afdeeling „Zwolle en omstreken" der Nederlandsehe Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde zal tijdens de algemeene bijeenkomst van 19 tot en met 21 Juli te Zwolle eene ten toonstelling houden van voortbrengselen van den tuinbouw. Ieder is bevoegd om in te zenden. In het programma zijn 32 wedstrijden uitgeschreven, voor welke, behalve een som in geld, te zamen 64 medailles zijn uitgeloofd, namelijk 1 gouden, 21 zilveren vergulde, 31 zilveren en 11 bron zen, vergezeld met even zoovele toepasselijke ge tuigschriften. De opgaven van inzending worden vóór 1 Juli a. s. ingewacht bij het bestuurde inzendingen zelve op 17 Juli, behalve de bloem ruikers, die op 18 Juli vóór 12 uren aangenomen worden. De gemeenteraad van Rotterdam heeft twee dagen langdurige beraadslagingen gevoerd over de voorgestelde contracten met de beide gasfabrieken aldaar te sluiten na afloop der bestaande con tracten. Sommige leden verklaarden zich voor de oprichting van eene eigene gasfabriek, terwijl anderen ook wenschten, dat in de voorgestelde contracten bepalingen werden opgenomen ten op zichte van den prijs, door particulieren voor het gas betaald. De oprichting van eene gemeentelijke gasfabriek, waarvan de kosten op f 2,000,000 berekend werden, vond levendige bestrijding, ook met het oog op den vooruitgang en de verbete ringen, welke ten opzichte van het electrisch licht aan de orde van den dag zijn. Ten slotte is het voorstel betreffende de gasverlichting aange nomen met 23 tegen 9 stemmen. In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders in de Nederlandsck-Indische Droog dokmaatschappij waren 431 aandeelen vertegen woordigd. Aangenomeu werd, met 17 aandeelen tegen, een voorstel van commissarissen betreffende het sluiten eener nieuwe overeenkomst met de aannemers. De grondslagen daarvan zijn Betaling door de beeren Raalte, Behreud O. aan de Dok maatschappij van 10,000 pd. st. in comptanten en 4580 in preferente aandeelen en een voorschot van 5500 a 4 pet., in te gaan na de lichtiug van het groote dok en af te lossen, wanneer de Maatschappij daartoe in staat is, of te verrekenen met de som, die bij eventueele niet oplevering door R B. en C°. zal worden vergoed. Tegenover deze betaling neemt de Dokmaatschappij het kleine dok en etablissement te Batavia, in den staat waarin zij zich bevinden, en belast zich met de afwerking en voltooiing daarvan. Ten opzichte van het groote dok, dat gezonken ligt en door de aannemers geassureerd is voor 15,000 pd. st., tracht de overeenkomst aldus te voorzien1°. het wordt binnen een bepaalden tijd gelicht en be hoorlijk afgewerkt, opgeleverdalsdan ontvangen de heeren R. B. C°. de 523 aandeelen, nog te hunnen behoeve, gedeponeerd, 2®. het wordt gelicht en onwaard geacht om afgewerkt te worden. 3°. het wordt niet gelicht, en moet dus als wrak worden beschouwd. lil beide laatste gevallen ver liezen R. B. C°. alle aanspraak op die aandeelen en betalen daarenboven 15,000 pd. st. contant, 7000 in aandeelen en 4000 obligatiën. Bij den gemeenteraad van Utrecht is een voorloopig plan ingediend voor een algemeen slacht huis. De kosten der gebouwen en inrichtingen zijn daarbij geraamd op f 181,000. Voor renten en aflossing zijn geraamd f 15,000 en voor exploitatie kosten ƒ8000. De opbrengst rekent men op f 14,000, zoodat de zaak eene jaarlijksche uitgaaf van ƒ9000 zou vormer.. Met het oog op de dringend noodige uitgaven voor onderwijs iutusschen, durft de commissie alsmede B. en Ws. de aanneming van het plan niet aanraden. De door hel overlijden van den heer mr. F. J. E. Van Ziunicq Bergmann noodig geworden verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict 's-Hertogenbosch zal plaats hebben 25 Maart, en zoo herstemming noodza kelijk is, zal die geschieden 8 April. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag niet plaats hebben. De verklaringen voor veevervoer naar Rot terdam, bedoeld bij Prov. Blad n*. 77 van 1878, kunnen voor het vervolg ook worden afgegeven door den burgemeester der woonplaats van den eigenaar van het vee, dat bestemd is of wordt voor genoemde gemeente. Het contingent vau 11,000 man der natio nale militie van 1879 is over de verschillende provincies als volgt verdeeldNoord-Brabant 1214, Gelderland 1395, Zuid-Holland 2084, Noord- Holland 1753, Zeeland 527, Uirecht 531, Fries land 912, Overijsel 837, Groningen 676, Drente 373, Limburg 69S man. W. F. II. Teupken, C. T. Knottenbelt, M. J, Meeter, A. II. Pabst, P. J. Lacks, F. M. Bemhard, II. W. J. Lignac en M. II. Houtkamp ziju gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned-Indië, om te worden benoemd tot finan cieel ambtenaar daar te lande. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Nieu- wediep naar Batavia, is gisteren van Suez ver trokken; de „Cunrad", van Nieuwediep, arriveerde gisteren te Batavia en de „Madura" eergisteren te Soerabaia, waar een nieuwe zuiger wordt inge zet, zoodat de terugreis naar Nederland weder in de beste orde zal worden ondernomen. Z. M. heeft benoemd tot leerling-consul F. M. Knobel en J. O. T. Reelfs, beiden te Amsterdamaan L. N. Heyl, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-piaatsv. te Venloo; tot militiecomm. in het 3de militiedistr. van Noord-Brabant benoemd den gepeus. majoor- kwartierm. J. J. Van Thiel. Gr e m e n g- cl Nieuws. Volgens „Oosten West" zi]ti destraf- ien te 's-Hage aau den officier en den milicien opgelegd zonder dat er eeu daad gepiergd was welke die straffen wettigde, op last des Konings geroyeerd. Nog alt ij d komen te Scheve hingen berichten aan van de schade, die de s' >nn in den nacht van Dinsdag op Woensdag aau de visschers- vloot heeft toegebracht. Zoo is een der boms, huiteu, stuurman M. Buis, na eerst haar nelten verloren te hebben, Woensdag morgen met gebroken mast op het strand nabij Katwijk geworpen. Gisternacht bespeurden debewoners van een huis aan den Verversdijk te Dell't brand lucht. Naar de oorzaak daarvan zoekende, vonden zij de bewoonster van de bovenwoning verbrand in den hoek der kamer liggen. De ongelukkige, die aan den sterken drank verslaafd was, bracht veelal den nacht op een stoel door; waai=chijnlijk heeft het vuur in haar stoof zich aan hare kleederen medegedeeld. Ook de kamer was reeds ut brand geraakt, doch men slaagde er spoedig in, den brand te blusschen. Tot dusver was het Café Krasnapolsky te Amsterdam voor 20,000 per jaar verpacht; nu eischt de eigenaar 60,000, maar kou niet meer dan 40,000 bedingen. De eigenaar zal het koffiehuis thans zelf exploiteeren. Het lokaal wordt uitgebreid en aau de verbouwing zal 150,000 ten koste worden gelegd. De directeur van het theater in de Nes te Amsterdam kocht, naar verhaald wufdt, het huis vau den heer Oscar Carré in de Plant ge voor 42,100. Drie buren kochten het hem acht dagen later af voor 25,100, omdat zij ongaarne inde onmiddellijke nabijheid wilden wonen vau ten huis, waaruit zij den geheelen zomer gratis op muziek- en zang onthaald worden. Het gerechtshof te Amsterdam heeft P. H. Erbé, die in de vorige week terechtstond ter zake van opzettelijke brandstichting met gevaar voor menschenlevens in de cellulaire gevangenis aldaar, deswege veroordeeld tot een euro ctioneele gevangenisstraf van drie jaren. Donderdag-avond hebben twee mili tairen bij den horlogemaker Kikkert in de Groote Houtstraat te Haarlem een zilveren horloge ont vreemd. Een uur te voren had een hunner het, onder voorgeven van een horloge te willen koopen, besteld. Toen zij het kwamen halen, vroeg ook de andere er een te zien, waarmede zij zich verwij derden toen de winkelier het bestelde ging halen. De schoenmaker S.te Kampen, die op 4 Januari jl. zijne vrouw met een mes eene ernstige verwonding in het onderlijf heeft toege bracht, is door de Zwolsche rechtbank tot 14 maanden celstraf veroordeeld. Uit Zuid-Beierland wordt gemeld dat aldaar, na het overlijden van den heer Van der Linden, aan het hoofd der openbare school een kweekeling staat, bijgestaan door een timmer mansknecht. Een Nederlander, de heer J. .1. Berg- maus, zal binnenkort een Hollandsch hotel openen te Parijs, Rue Laffitte 32, nabij den boulevard des Italiens. Bij vonnis van den krijgsraad te 's-Bosch, van gisteren, zijn J. A. A., oud 34 jaren, en R. S., oud 51 jaren, met aanneming van ver zachtende omstandigheden veroordeeld ieder tot één jaar detentie, wegens ontrouw in eene mili taire administratie, door hen gezamenlijk en in ver eeniging gepleegd, door op een zolder der garni- zoens-bakkerij, waarin zij werkzaam waren eerst genoemde als geëmployeerd tot het verrichten van werk en de andere als magazijnmeester, uitdeeler en bewaarder van vivres te ontvreemden tarwe, hun in dat magazijn in hunne voormelde hoe danigheden toevertrouwd. Zij werdeu vrijgespro ken van de beschuldiging, in de garnizoens-bak- kerij te Breda, van de tarwe, hun in hunne voor melde betrekkingen toevertrouwd, den 22sten Mei 1878 twee hectoliters arglistig te hebben weg genomen.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2