LEIDSCH DAGBLAD. Zaterdag 1 Maart. N°. 5841. A0. 1879. PRUS DEZER COURAST: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post1A0. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PB1JS DEK ADVERTENTIES: Vsn 16 regelt1.05. Iedere regel meer0.t7%. Groolere lellen neer plee li ruimte. Maandag zal een aanvang gemaakt wor den met het innen der abonnementsgelden over het thans afgeloopen kwartaal. Met het oog op het groote aantal abonné's zal het den uitgever aangenaam zijn, indien de quitanties zooveel mogelijk op vertoon worden voldaan. STADS-BERICHTEJÏ. Eerste zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de eerste zitting van den Militieraadvoor deze gemeente, overeenkomstig art. 86 der Wet van den 19den Augustas 1861 {Staatsblad n°. 72), wordt gehouden: op Maandag den lOden Maart 1879, des voormiddags te elf uren, voor de lotelingen die de nommers getrokken hebben van 1 tot 100, en des namiddags te één uur, voor hen die getrok ken hebben van n°. 101 tot n°. 150; op Dinsdag den llden Maart 1879, des namiddags te één uur, voor hen die getrokken hebben van n°. 151 tot n°. 200; op Woensdag den 12den Maart 1879, des namiddags te half eenvoor hen die getrokken hebben van n°. 201 tot n°. 270 op Donderdag den 13den Maart 1879, des voormiddags te half- twaalf voor hen die getrokken hebben van n°. 271 tot n°. 331 en zulks in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente. Zij herinneren voorts dat in gemelde zitting voor den Militie raad moeten verschijnen: 1°. de vrijwilligers voor de Militie; 2®. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte; dat de lotelingen, die voor dien Raad niet zijn verschenen, gehonden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben en voor den dienst worden aangewezen, terwijl het niet ontvangen vaneen oproepingsbiljet niet ontheft van de verplichting tot het ver schijnen voor den Militieraad of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 28 Februari 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 28 Februari. Heden wapperde alhier de nationale driekleur van openbare en particuliere gebouwen ter gele genheid van den 82sten verjaardag van Prins Prederik. Op het „Huis ter Horst" werd een familie-diner gehouden, waaraan de Koning en de Koningin deelnamen. De hertog Adolf vau Nassau, die zich tegenwoordig te Amsterdam bevindt, be hoorde tot de genoodigden. Daartoe was hij heden morgen te 11 u. 41 m. alhier gearriveerd en ver trok wederom 's middags te 3 u. 31 m. naar Amsterdam. Hij werd tot aan het station alhier uitgeleide gedaan door den prins Von Wied. Prins Alexander bracht prins Prederik reeds 's morgens zijne gelukwenschen. Hedenmiddag was er op het „Huis de Pauw" receptie voor de leden der hof houding. Heden is aan de boogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer H. D. L. Bouricius, geb. te Amsterdam, met academisch proefschrift, get.„Over het vereischte van materiëele legitimatie bij den wissel." Door de alhier zitting houdende commissie voor het geneeskundig staats-examen zijn heden tot arts bevorderd de heeren J. C. Bolle en A. W. Van Haagen en is het getuigschrift van het lste gedeelte uitgereikt aan den heer T. A. Simon Thomas, allen med. doctorandus. Tot directeur van het museum-Boymans te Botterdam is benoemd de heer F. D. O. Obreen. Ter stichting van een zichtbaar herinnerings- teeken als uit den boezem van het volk aan den verdienstelijken volksdichter en industrieel W.J. Van Zeggelen heeft zich te 's-IIage een commissie van twaalf heeren gevormd, die tot dit doel trachten te geraken, door algemeen, in alle kringen, kleine bijdragen te vragen van 25 cents. Zij roepen de medewerking in van allen, die kunst en nijverheid liefhebben, van de werklieden niet het minst, en in het bijzonder van hen die, evenals de overledene deed, zich aan de typographic wijden, en verzoeken de bijdragen vóór 1 April a. s. hetzij per postwissel of op andere wijze te mogen ont vangen. De commissie bestaat uit de heerenA. L. H. Ising, J. Margadant, J. Strang, J. J. Estor, D. A. C. Artz, W. Van Oordt, J. E. Mansvelt Beok, A. Van der Velde Azdr. J. Th. Mouton, G. P. Grandia, W. Van der Salm en D. A. Thiewe. Een vijftigtal ingezetenen van 's-Gravenhage, meerendeels bewoners van het Willemspark en aangrenzende straten, zal zich tot den gemeen teraad wenden met een verzoekschrift tot behoud der Laan van Meerdervoort als openbaren weg en te voorkomen, dat deze wandeling, die blijkens het veelvuldig gebruik zoo algemeen wordt op prijs gesteld, zonder eenige noodzakelijkheid aan par ticuliere belangen worde opgeofferd. Aan de Tweede Kamer is ook door de hoofddirectie van het gesticht voor minderjarige idioten te 's-Gravenhage een adres gericht naar aanleiding van het aanhangig wetsontwerp tot heffing eener belasting op de goederen in de doode hand. De directie heeft daarin geen ondubbelzin nige en volledige vrijstelling gevonden voor een gesticht als dat door haar wordt bestuurd, en vermeent toch alleszins aanspraak op vrijstelling te kunnen doen gelden, dewijl het nuttig doel der instelling en de schraalheid der geldmiddelen van overheidswege zijn erkend, blijkens de jaar- lijksche subsidiën van het rijk, de provincie en de gemeeute. Te Haarlem is gisteren overleden mr. C. J. Enschedé, vroeger procureur bij de rechtbank aldaar, sedert 12 jaren auditeur militair in het 4de mili taire arrondissement van Noord-Holland. Ter benoeming van een gewoon hoogleeraar in de ontleedkunde aan de universiteit van Am sterdam worden aan den gemeenteraad voorgedragen dr. Max Fürbringer, buitengewoon hoogleeraar en prosector aan de universiteit te Heidelberg, en dr. Gustav Born, privaat docent en prosector aan de universiteit te Breslau. De zeeschilder Pleysier heeft, zooals reeds ge meld is, van een Belgisch kunstkabinet de opdracht ontvangen tot het ontwerpen van een kapitaal zeestuk, eene episode voorstellende uit het zee mansleven van wijlen Prins Hendrik. Hij heeft daartoe tot onderwerp gekozen een feit dat in 1847 in de Spaansche Zee voorviel, toen de heer Pleysier ter wille zijner studie een kruistocht mede deed aan boord van de „Prins van Oranje", gecommandeerd door den Prins. In de Spaansche Zee ontmoette het eskader, na zwaar stormweer bij hooggaande zeëen, een schip, varende onder Spaansche vlag, dat de noodsignalen geheschen had. Nauwelijks was aan boord van het admiraal schip het noodsein opgemerkt en aan den vor- stelijken bevelhebber gerapporteerd, of de Prins gaf, niettegenstaande de gevaarlijke zee, bevel hulp te bieden. De schilderij stelt het oogenblik voor, waarop de barkas van het admiraalschip het geteisterde vaartuig ter hulp snelt, dat gelukkig bereikt en van het noodige voorzien werd. Uit het verslag der Rotterdamsche Bank over het vorige jaar blijkt dat het gestorte maat schappelijk kapitaal op 31 December 1878 bedroeg f 6,414,000het effecten-conto is op de balans uitgetrokken voor f 788,300; de deelneming in industriëele en fmanciëele ondernemingen bedraagt f 860,496, welk kapitaal voor verreweg het grootste gedeelte door aandeelen in de te Rotterdam geves tigde Maatschappij „Nederland" vertegenwoordigd is; de deelneming in syndicaten beloopt f 297,649. De balans toont aan, dat de verhouding tusschen de beschikbare middelen en de engagementen der Bank alleszins voldoende is. Na aftrek van 10 pet. voor de reserve zal met goedkeuring der op den lOden Maart a. s. te houden vergadering 6 pet., zijnde 15 per volgestort en f 7.50 per half volgestort aandeel, aan aandeelhouders kunnen uitgekeerd worden en een saldo van f 166S.S8 op bet nieuwe jaar kunnen overgedragen worden. Nadat aan de leden van het college van rijksadviseurs voor de monumenten eervol ontslag was verleend, is een uittreksel van dat besluit aan elk hunner toegezonden met een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken, dat een „dankbetuiging voor de door ieder hunner in die betrekking aan de regeering en den lande bewezen diensten" bevat. Het voorstel van de heeren Godefroi, Lenting en Patijn, tot herziening van het reglement van orde der Kamer voor de behandeling van het nieuwe Strafwetboek, komt hierop neder dat het afdeelings- onderzoek met het oog op het gebiedend voorschrift van art. 106 der grondwet wordt behoudenwaar van, evenals in vroegeren tijd, processen-verbaal worden opgemaakt, waarna eene speciale commissie hare taak aanvaardt tot nader onderzoek van het ontwerp, ter verdere voorbereiding der openbare beraadslaging, welke commissie met de regeerisg in overleg treedt en daarover een beredeneerd verslag uitbrengt, bevattende de uitkomsten van haar onderzoek en van het overleg met de regee- ring, alsmede de wijzigingen die de commissie raadzaam acht. De Standaard bevat de statuten van het bond, gevormd uit de locale comités of corres pondentschappen van het volkspetitionBement, onder het motto „Een school met den Bijbel" en onder den naam „de Unie." Tevens bericht het blad, dat de eerste algemeene vergadering van het Bond in October zal plaats hebben. Tweede Kamer. Het algemeen debat over de procureurswet is heden voortgezet. De heeren Van der Hoeven en LentiDg waren voor het ontwerp; de heer Van Eek was er tegen op grond van constitutioneel bezwaar. De minister van justitie verdedigde het ontwerp uitvoerig en bestreed vooral bet constitutioneel bezwaar, daar de regeering volkomen bevoegd was bij besluit nader te regelen wat in hoofdzaak in dit ontwerp werd voorgesteldhet ontwerp strekte ter verze kering van goedkooper recht. Het algemeen debnt is daarop gesloten. Maandag voortzetting. Tot commies bij de algemeene rekenkamer is benoemd P. C. G. Engelbregt, thans adjunct-com mies bij het departement van waterstaat. Het stoomschip „Gelderland", van Rotter dam naar Batavia, is gisternamiddag Malta ge passeerd. Z. M. heeft aan den schout-bij-nacht jlir. J. H. Van Capellen, adj.-gen. en tweeden chef van het militair huis, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder lste kl. van de orde van de Kroon van Pruisen, van grootkruis van de orde van den Witten Vnlk en van het militaire kruis van verdienste lste kl. benoemd tot notaris binnen het arrond. Zwolle, ter standplaats de gem. Zwolle, R. J. Westenberg, thans notaris te Barneveldtot apotheker 3de kl. bij den geneeskundigen dienst der landmacht, den student (apotheker) K. Verlaan.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1