N°. 5840. Vrijdag 28 Februari. A0 1879. Tweede Blad. LEIDSCH jjlg DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per postB 1.40, Afzonderlijke Nommers0.05. Gemengd Nieuws. Dat de boerenstand dezaken nogniet zoo donker ioziet, als sommige nieuwsbladen wel eens te denken geven, blijkt uit een gisteravond te Warmond gehouden veiling, waar onder meer per- ceelen 1 hectare, 76 aren weiland tot f 6000 en 1 hectare, 84 aren dito tot f 5300 in opbod is gekomen. Over acht dagen zal de afslag zijn. De scheepskok van het wachtschipte Amsterdam, die Vrijdag bij de Koningsbrug aldaar door een handkar werd overreden, is aan de daarbij bekomen inwendige verwondingen bezweken. Aan den heer Oostmeyer, eigenaar van het kleedermagazijn Leidschestraat 39 te Amsterdam, is vergunning verleend, in zijn perceel een stoommachine te plaatsen tot het voortbrengen van electrisch licht. Weldra zal men fe Amsterdam ook bij avond de namen der straten kunnen lezen. Er zullen naambordjes in de lantarens worden geplaatst. Het aantal ingekomen inschrijvings biljetten voor het tot stand brengen eener dier en bloemgaarde in het Park Tivoli te Utrecht, op aandeelen, moet zóó gering zijn, dat voor de oprich ting daarvan niet bet minste uitzicht bestaat. Dinsdag-avond is te Utrecht, buiten de Weerd-barrière, nabij de Itoode brug, eene vrouw door een rukwind opgenomen, in het water geworpen en verdronken. Twee mannen, werkende en verblijf houdende op eene zandschuit te Hoek van Holland, hadden, zoo 't schijnt, Dinsdag-avond, alvorens naar kooi te gaan, de kachel flink opgestookt, terwijl niet genoeg lucht kon toevloeien. Een hunner werd gisterochtend dood gevonden, de ander gaf nog teekenen van leven en er bestaat hoop dat hij in het leven zal blijven. Uit Waalwijk wordt gemeld dat een drietal heeren aldaar op last der hooge regeering eenige dagen gelogeerd geweest zijn, om de ver vaardiging na te gaan van de schoenen voor het leger. Met name bezocht men de fabriek van de firma Ziegelaar Co. te Baardwijk. Bij den landbouwer L. S. te Herwen en Aerdt zijn twee stuks vee door longziekte aangetast, waarom door den minister is gelast het overige vee van dien stal, 49 stuks, te slachten. In Juni 1878 hadden bij denzelfden landbouwer ook gevallen van longziekte onder het vee plaats gehad. Toen zijn alle maatregelen van voorzorg, ontsmetting enz. genomen. Toch schijnt de smet stof niet te zijn vernietigd. Uit het uitvoerige proces-verbaal der verhooren van wijlen E. Yos, behandeling der strafvervolging tegen de heeren D. P. C. Le- deboer en C. A. A. Dudok de Wit, leden der firma A. E. De Wit Zoon, voor de arrondis- sements-rechtbank te Amsterdam blijkt in hoofd zaak dat de getuige Vos voor den rechter-com- missaris is blijven volhouden, dat hij, op een een maal door beklaagden gegeven last tot monster- vervalsching, daarmede gedurende eenige jaren is voortgegaan. Nu en dan is door hen gezinspeeld op dien vroeger gegeven last. Ofschoon hij 21 jaren in dienst zijner patroons was, behandelden deze hem soms onaangeuaam. Eindelijk ontnamen zij hem de kleine kas. Deswege verstoord, verliet hij den dienst, de boeken medenemende, ten einde Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- den benadeelden fabrikanten het bewijs te leveren van het door hen geleden nadeel. Daar hij zich als commissionnair in suiker wilde vestigen, had hij hoop op begunstiging dier fabrikanten, als dezen door hem schadevergoeding hadden bekomen. Hij had niet de bedoeling zijn patroons een straf vervolging te bezorgen. Hoe ordelijk de op 11. Maandag te Ven loo gehouden cavalcade is afgeloopen, is er toch één ongeluk te betreuren. De goudsmid B. aldaar die deelnam aan het voorstellen van Venloo als Hanzestad, waarbij men gebruik maakte van vuur wapens, kreeg een schot van een pistool, waarop alleen een slaghoedje was, in het rechteroog, ten gevolge waarvan hij dadelijk het oog verloor door dien de oogappel getroffen was. -Te Nijmegen zijn een schipper en zijne vrouw, die de carna valfeesten hadden bijgewoond, in de rivier gevallen. De man werd gered, doch de vrouw is verdronken. Sedert een paar dagen hebben we hier een klein staaltje van den sneeuwstorm die sinds Donderdag over de golf van Biscaye, Frankrijk, Spanje en Zwitserland gewoed heeft. Vrijdag en Zaterdag heeft de storm in Londen de sneeuw in de straten opgehoopt, en is zulk een vracht sneeuw op de wijzers van de klok van het parle mentsgebouw neergekomen, dat het uurwerk staakte. Ten gevolge van den orkaan zijn te Genève tal van huizen van dak beroofd. Het groote uit- hangteeken van het Hotel Gibbon werd losgerukt en de helft, 300 pond zwaar, over het dak van een belendend huis heen in een tuin geslingerd. Te Assens is de torenspits der Roomsche kerk afge waaid. Bij Vevey werden vier visschersbooten tegen den oever geslagen en verbrijzeld. Slechts één der acht opvarenden werd gered. Ook te Neuchatel moeten tal van kleine vaartuigen verloren zijn ge gaan. Op den orkaan volgde een sneeuwstorm, waardoor de gemeenschap tusschen Genève en de overige kantons gestremd werd. De spoorweg tus schen Lausanne en Bern was met pijnboomen be zaaid. Te Berlijn was Maandag-avond alle com municatie per rijtuig en tramwegen onmogelijk, waarbij nog het ongeluk kwam, dat in een der drukst bezochte gedeelten der stad, te midden eener aanhoudende dichte sneeuwbui, door een windstoot al de gaslantaarns werden uitgedoofd. De rijtuigen werden herhaaldelijk omvergeworpen, zoodat de passagiers in de mulle sneeuw terecht kwamen en het onder zulke omstandighaden nog het best was, zich alleen aan eigen beenen toe te vertrouwen. Wel is waar zakten deze laatsten één of twee voet in de opgehoopte sneeuw. Op sommige plaatsen, aan de hoeken der straten, lag de sneeuw nog hooger. Andere straten waren ge heel en al schoon geveegd en tevens zoo glad als een gepolijste spiegel. Ia laatstgenoemde stra ten was het feitelijk onmogelijk te loopen en moes ten soms twintig tot dertig personen elkander de hand geven, om zich over het gladde plaveisel te kunnen voortschuiven. De rijtuigen van het paardenspoor konden, in weerwil dat er twee- en driemaal meer paarden waren voorgespannen, slechts de helft van het gewone aantal passagiers vervoe ren, om niet overladen te worden. Voor de voer tuigen waren de groote veegtoestellen aangebracht, die anders de banden der wielen met kracht schoon maken. Maar nog voordat men een behoorlijken afstand had afgelegd, waren deze zoo zeer met opeengepakte sneeuw omkleed, dat men niet voor waarts kon komen. Bij de Alsenbrug o. a. lagen op één oogenblik vier rijtuigen, gekanteld in de sneeuw, die door de passagiers niet dan met moeite PRIJS DEB ADVERTENTIE!*: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17i Groolere letters naar plaatsruimte. verlaten konden worden. Op de stations arbeid den dadelijk, sedert het voorval plaats greep, tal van werklieden, om de sneeuw te verwijderen, zonder dat ze in het bereiken van dat doel ver der kwamen. Het slimste was het nog 's avonds, toen de voorstellingen in de schouwburgen waren afgeloopen en de concerten en bals, waarvan vele reeds voordat de sneeuwbui neerviel een aanvang hadden genomen. De dames in hunne lichte, hoog opgenomen robes met uitgesneden balschoenen en opengewerkte kousen, liepen verschrikt dooréén als opgejaagde patrijzen, in de sneeuw, die wel een voet hoog lag, of gingen op de trappen van een of anderen winkel of op het bordes van een of ander huis zitten, in de hoop, dat een medelijdend koetsier zich harer zou ontfermen. Daarvoor bestond wel is waar weinig kans, want in buitengewoon langzaam tempo, plechtig als bij eene processie, waggelden de overvolle rijtuigen het een onmid dellijk na het ander door de met sneeuw bedekte straten. Ze zonken gedeeltelijk in de sneeuw weg en op zeer gevaarlijke plaatsen moesten mannen, vrouwen en kinderen uitstijgen, om het voertuig te helpen voortduwen. Evenzoo ging het met de tramwagens; er werd feitelijk meer voortgeduwd dan getrokken. De berichtgever outmoette tegen middernacht, toen alle hoop om naar huis te komen vervlogen was, geheele karavanen teedere paartjes, die met langzame schreden, het een na het ander, uit het theater of van het bal masqué komende, in hunne luchtige toiletten zich op eigenaardige wijze een weg door de sneeuw baandende man nen met de broekspijpen in de laarzen, den hoed over de ooren en dienstdoende als.rij paard voor de aardig gemaskerde dames. De schoo- nen troonden op de schouders harer ridders, met de sierlijke voetjes gekruist over de borst harer begeleiders, die hun schoonen last zoo stevig mogelijk vasthielden. Deze soort van hoogere rijkunst was de eenige uitweg voor de dames, die in haar licht schoeisel en in de keurige kleeding op zulk weer niet gerekend hadden, om naar huis te komen. Goede zaken maakten in dezen verschrikkings nacht die winkels, welke toevallig open waren, en vilten schoenen, overschoenen enz. verkochten. Men verhaalt, dat een in de nabijheid van het „Belle-Alliance"-theater wonend handelaar, in deze zaken, in een oogwenk geheel was uitverkocht. Reeds te middernacht verschenen overal duizenden arbeiders van de stedelijke reiniging om de groote sneeuwmassa's te verwijderen. De bureaux der paardenspoormaatschappijen, der spoorwegen en der stedelijke reinigingscompagnie bleven den geheelen nacht open eu engageerden voortdurend lieden, die voor het verwijderen der sneeuw hunne diensten aanboden. Hoe groot de nood te Berlijn is, zag men het best in deze kantoren, want gedurende den ganschen nacht stelden zich voortdurend nieuwe personen ter beschikking, wier voorkomen en han den bewezen, dat ze tot dusver niet gewoon waren geweest de sneeuwschop te voeren. Te Pest heeft eene afschuwelijke hak- partij plaats gehad tusschen den redacteur van het blad „Egyertetes" en een afgevaardigde, die eerst genoemde op de sabel had uitgedaagd, omdat hij beleedigeude artikelen in zijn dagblad had geplaast. De tegenstanders hadden bepaald, dat het gevecht zoo lang zou duren tot een hunner niet meer in staat #ou wezen zijn wapen te han- teeren. De strijdenden sloegen zoo verwoed om zich heen, dat de redacteur vier en de afgevaar digde elf houwen ontving. Verscheidene wonden zijn zeer ernstig.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1