militair student en caudidaat in de medicijnen te Amsterdam, tot correspondeerend lid benoemd. Door wijlen mejuffrouw M. Swigters te Amster dam is een legaat van f 10,000 besproken aan bet Oude-Vrouwen-Swigters-familie-hofje aldaar. De beer 's Jacob, directeur-generaal der Maatschappij tot exploitatie van F.Wtspoorwegen, is benoemd tot officier der Belgische Leopoldsorde. Dinsdag herdacht, de generaal jhr. 13. Van Merlen te Haarlem uen dag, waarop hij een zestig- jarigen dienst had als officier bij bet Nederland- sche leger. Van vele zijden werden den jubilaris blijken van belangstelling en waardeering toege zonden. Eeuige vrienden boden den grijzeu krijgs man, in hel lokaal van het „Congres van Flora", een feestelijk diner aan, waarbij den generaal op onderscheidene wijze hulde werd gebracht voor zijne zoo langdurige en vele diensten. Ter bespreking van de middelen tot instand houding der Hoogduitsche opera te Botterdam is gisteren een vergadering gehouden, welke zich ver- eenigde m*t een voorstel van den heer Pincoffs, om te trachten het kapitaal door een couponstelsel te dekken. De groote kwaal toch is dat de opera niet. genoeg bezocht wordt, en nu is z. i. zijn voorstel het middel om daarin verbetering te brengen. De coupons kunnen worden uitgegeven tot bet voile bedrag van de geraamde begrooting der kosten, zoo noodig meer dan er plaatsen in de opera zijn De directie zal wel altijd geneigd zijn om, wanneer er te veel coupons zijn, extra-voor stellingen te geven. Aan die coupons zouden dan voorrechten verbonden kunnen worden, bij voor beeld 10 pet. korting op de gewone prijzen. Dit is een middel om de menschen naar de opera te krijgen, daar men, als men de coupons heeft liggen, er eerder toe komt naar de opera te gaan. De be doelde coupons zullen tot alle voorstellingen toegang verleenen. Door mr. S. Van Houten is een wetsvoor stel aangeboden betreffende de registratie-belas ting. Hij kan zich niet vereenigen met het voor nemen tier regeering, om in dit jaar de effecten- belasting en die op de goederen in de doode baud aan het samenstel onzer belastingen toe te voegen, zonder gelijktijdige verbetering in het belastingstelsel aan te brengen. Hij betoogt dat de herziening van de registratie-belasting noodig is, en het ontwerp daartoe strekkende is gelijk luidend met dat door den minister Van der Heim in de zitting 1877-78 ingediend, met uitzonde ring alleen van de slotbepaling, welke binnen een termijn, die verband houdt met de nieuwe waar deering der ongebouwde eigendommen, de ver plichting tot herziening der overblijvende even redige registratie-rechten voorschrijft. In dit op zicht sluit het ontwerp zich aan bij de van re- geeritigswege kenbaar gemaakte voornemens. Bij gunstig onthaal van dit voorstel, meent de heer Van Houten, dat er geen bezwaar zal overblijven om de schuldvorderingen te begrijpen onder de zelfde belasting als de effecten. Tweede Kamer. In de zitting van heden is bij herstemming het ontwerp tot verhooging der militaire pensioenen bij de zeemacht aange nomen met 34 tegen 33 stemmen. Daarna is de discussie aangevangen over het ontwerp, bevoegd heid gevende aan procureurs tot bepleiting van burgerlijke zaken. De heeren Dijckmeester, Wint- gens en Van der Linden bestreden het op ver schillende gronden; de heeren Gratama en Gode- froy verdedigden het. Morgen voortzetting. Voor de 69ste algemeene vergadering der vereeuiging van en voor industriëelen, die Woens dag 5 Maart te 's-Hage zal worden gehouden, zijn o. a. de volgende punten aan de orde gesteld vervolg der beraadslaging over de wereldtentoon stelling te Parijs, de oorzaken barer, over het algemeen, minder gunstige resultaten en wat er zou te doen zijn om hierin voor de toekomst verbetering te brengen; de nieuwe richting der buitenlandsche tariefwetgeving en wat den Ncderl. industriëelen in verband daarmede te doen staat; uitbreiding van 's rijks brievenpost, tot verzending van goederen van hooger gewicht en meerderen ontvang dan vergund is. Als een bewijs van belangstelling in het NederlanJsc'1 archiefwezen heeft jhr. mr. C. Van der Bruggheü1 van Lauwenrecht, ten behoeve der verzameling van rijksarchieven in de provincie Utrecht, der regeert^ ten geschenke aangeboden de „Secïete Notulen der Staten van Utrecht over 17071711 en over 17131715", welke be scheiden in het Utrechtsch archief tot dus verre ontbraken. Door de stemgerechtigde leden der ver- eenigde Doopsgezinde gemeente te Groningen is eeue belangrijke vergadering gehouden. De kerke- raad had eene missive ontvangen, door zestien leden der gemeente onderteekend, waarin de aan dacht gevestigd werd op het feit, dat meerdere jongelieden uit de meest ontwikkelde kringen, Da godsdienstonderwijs ontvangen te hebben, niet tot het lidmaatschap der gemeente toetraden, om dat zij zich aan de ceremonie van den doop niet wilden onderwerpen, en waarin, om te voorko men dat op deze wijze de beste krachten voor de gemeente verloren gingen, de wensch werd uitge sproken den doop facultatief te steHen, zoodat men lid der gemeente zou kunneB worden met of zonder toediening van den doop. Dientenge volge werden de stemgerechtigde leden door den kerkeraad opgeroepen om hunne meening in deze uit te spreken. In de eerste plaats werd de vraag aan hun oordeel onderworpen: „Wenscht gij, dat aan de aankoineliugen der gemeente gelegenheid gegeven worde, om, ook zonder het ondergaan van den doop, toe te treden tot het lidmaatschap der gemeente?" Nadat deze vraag bij meerder heid bevestigend was beantwoord, werd eene tweede quaestie aan de orde gesteld, en wel deze of de openbare bevestiging van de nieuwe leden der gemeente zou behouden blijven, of dat men den kerkeraad het recht zou geven om de aanko- melingen na afgelegde belijdenis als leden in te schrijven. De vraag werd gedaan „Zal de open bare bevestiging van nieuwe leden behouden blij ven En ook deze werd bevestigend beantwoord, zoodat de openbare bevestiging van nieuwe leden behouden blijft, terwijl het al of niet ontvangen van den doop aan ieders persoonlijk inzicht wordt over gelaten. De 3de divisie, waartoe behooren het 2de en 5de regiment infanterie en het 2de regiment huzaren, is aan de beurt voor het houden der groote manoeuvres in den aanstaanden zomer. Voor de uitvoering dier manoeuvres zal waarschijnlijk wor den aangewezen de terreinstrook tusschen de Maas en de Dieze. De oefeningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee W. B. F. Escher, is den 19den dezer te Analaboe aangekomen. Door de leerlingen der H. B. school te Zaandam is 20 bijeengebracht, als bijdrage voor den aanstaanden ontdekkingstocht der „Willem Barendsz". Zr. Ms. schroefstoomschip „Padang", onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. D. M. G. De Swart, is den 25sten dezer te Aden aangekomen. Het stoomschip „Maas", van Nieuw-York, is gisteren te Brouwershaven aangekomen; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Nieuwediep, arriveerde gisteren 's namiddags te Napels en vertrok van daar hedenmorgen; een gedeelte der passagiers debarkeerde. Z. M. heeft belast met de waarneming der betrekking van hoofdintendant, tevens chef der 8ste afd. van het dep. van oorlog, den intendant 2de kl. C. Thomas, thans toegevoegd aan den comm. van de 1ste divisie; benoemd bij het corps militaire intendantentot intendant 2de kl., den onderin tendant 1ste kl. J. E. Du Celliée Muller, toege voegd aan den commandant der 4de divisie; lot onderintendant 1ste kl., den kapt.-kwarlierm. H. C. Van Erp Taalman Kip, van het reg. gren. en jagerstot onderintend. 2de kl., den lsten luit.- kwartierm. F. W. Horstmann, van het 3de reg. huzaren; bij de kwartiermeesters: tot maj.-kwar- tierm., bij den staf der inf., den kapt.-kwartierm. J. M. Janssen, van genoemden staf, werkzaam bij het dep. van oorlog, bij welk dep. hij ook in zijn nieuwen rang zal werkzaam blijventot lsten luit.- kwartierm. bij het 1ste reg. veld-art., den 2den luit.- kwartierm. J. A. Keukenmeester, van het corps; in den rang van onderintendant 2de kl. overge plaatst bij het corps der militaire intendanten, met behoud zijner tegenw. ancienneteit als kapitein, den kapt.-kwartierm. B. C. Vermijne, van den staf der inf., werkzaam bij het dep. van oorlog, bij welk dep. hij ook in zijn nieuwe positie zal werk zaam blijven de benoeming van P. Pranger, bur gemeester van Aalsmeer, tot secretaris dier gemeente bekrachtigdmet 16 Maart benoemd tot school opziener in het 2de schooldistrict van Zuid Holland, mr. A. Kerdijk, te Delft; tijdelijk benoemd tot docent in de verloskunde aan 's rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam dr. G. H. Van der Mey; tot leeraar aan de rijkslandbouwschool benoemd: met 1 April L. Broekema, D. II. Te Wechel en H. Bos, allen dusver tijdelijk leeraar aan die inrichting en met 1 Maart S. Lako; 1). L. H. Van Bassen Jongbloet, ontv. der directe belastingen en accijnzen te Slochteren, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen en van den waar borg op de gouden en zilveren werken te Schoonho ven tot burgemeester der gem. Overschie en Schie- broek, C. J. A. Wynaeudtstot burgemeester der gem. Hoogbloklaud, Hoornaar en Noordeloos, W. Lotsy, secretaris der gemeente Nieuwerkerk aan den IJsel. G e m e n g d Nieuws. Franz Diener schrijft aan de „Köln. Zeit.", dat hij, wanneer hij dat wilde, een geheel andere lezing zou kunnen geven van de verbreking zijner trouwbelofte, maar dat hij dit alleen dan zal doen, wanneer hij zich daartoe verplicht ge voelt. Alleen kan hij dit zeggen, dat hij de gravin van Leuchtenfels, die zich als zijn bruid beschouwde, slechts eens zag, te Keulen in tegenwoordigheid vati haar vader. De werkelijke verloving zou eerst later plaats hebben, wanneer hij te Londen kwam om met de familie kennis te maken. Na rijp beraad echter besloot hij die reis niet te ondernemen en de moeder der jonge dame kende hij dus niet eens. „De gravin verlangde geld en ik zal niet in gebreke blijven het haar te zenden, zoodra ik daartoe door het gerecht word aangemaand," zoo eindigt Dieuers brief. Eenigen tijd geleden kwam een net gekleed heer te Toulouse, huurde er fraaie apar- tementen en stak eeue rood-gele vlag uit, waarop de woorden: „Vice-consulaat der republiek Guate mala." Device-consul schafte zich prachtige meubels aan en kocht voor 25,000 fr. juweelen ten behoeve van zijne echtgenoote, die hij, naar hij zeide, uit Bordeaux verwachtte. Middelerwijl vergastte hij zich aan de table d'iiote van het beste hotel, bracht zijne bezoeken aan de autoriteiten enz. Alles ging twee maanden lang goed. Toen echter dezer dagen de juwelier met zijne rekening kwam, was het vice-consuiaat gesloten en de vice-cousul verdwenen. Reeds meermalen werd melding ge maakt van onheilen, voorgevallen met de te Parijs in groote inrichtingen zoo veelvuldig gebezigde ascenseurs, hijschtoestellen, waarmede men per sonen, op hooge verdiepingen logeerende, op- of nederlaat. Iets dergelijks bracht in het midden van den nacht geen geringe ontsteltenis teweeg in het gebouw van de Club Américain op de place de l'Opéra te Parijs. Ten gevolge van het breken van den ketting kwam het kamertje, de zoogenaamde cage, vati den ascenseur naar beneden met een zoo vreeselijken slag alsof er een stuk geschut werd afgevuurd. Gelukkig hadden daarbij geen verdere onheilen plaats. Een reiziger, die pas met den ascenseur naar boven was gegaan, had juist een minuut geleden het kamertje verlaten. BUITENLAND. Duitschlaiid- Op het petroleum-congres te Bremen is aange nomen een voorstel om eene commissie te benoe men, welke de belangen van den petroleumhandel blijvend zal behartigen, haar zetel zal hebben te Bremen en bestaan uit 8 leden3 uit Bremen, 2 uit Antwerpen, 1 uit Hamburg, 1 uit Neder land, 1 uit een der Oostzee-havens. De commissie voor het tarief heeft gisteren een besluit genomen omtrent de rechten op het ijzer, en wel eene heffing van 50 penningen per centenaar op ijzer voor rails en l'/j mark per cente naar op staafijzer. België. Het oudheidkundig genootschap heeft voor dit jaar drie prijzen van 500 fr. uitgeloofd voor: 1°. een beschrijving der Romeinsche wegen in Belgisch Gallië, met kaarten, enz.2°. geschiedenis der werken van A. Ortelius; 3°. geschiedenis van de Burg en de Burggraven van Antwerpen. De ant-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2