LET I) 8 0 H DAGBLAD. N°. 5840. Vrijdag 28 Februari. A*. 1879. Dit ïïommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. s tads-berichten. I PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posta 1A0. Afzonderlijke Nommersa 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES; Van 16 regel»1.05. Iedere regel meer0.17J. Groolere leltera naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. II, 2de alinea der verordening vao 4 Mei 1872, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden (Gemeenteblad N°. 10), Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de opeobare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 3den tot en met den 15den Maart e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Biünenvestgracht aan het Plantsoen, aan de Marendorpsaoh- tergracht en aan de Korte Mare, des voormiddags van hal/negen tot negen uren en des Damiddags van halftwee tot twee aren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De gemeente Leideu wordt voor de leerlingen der openbare scholen voor minvermogenden in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school N°. 1 voor minvermo genden behoort dat deel der gemeente, dat ingeslotcD wordt door en ten Oosten en Zuiden ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboetersteeg, Korte Korenbiug- steeg. Nieuwe Rijn tot de voormalige Hoogewoerdspoort. Tot de. wijk voor de openbare school N®. 2 voor minvermo genden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt en ten Oosten ligt van de lijnNieuwe Rijn, Vischbrng, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare. Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school N°. 3 voor minvermo genden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten Noorden en Westen ligt van de lijnKaiserstraat, Rapen burg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboetersteeg, Korte Koren brugsteeg, Nienwe Rijn, Vischbrng, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oade Vest en Oostdwarsgracht. Leerlingen uit Zoeterwoude (Koepoort) behooren bij N°. 1 voor minvermogenden, leerlingen uit Oegstgeest en Leiderdorp bij N°. 3 voor minvermogenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 27 Februari 1870. E. KIST, Secretaris. l'lerde suppletoir kohier der plaatselijke dlreete belasting 1878. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 264 der Wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad N°. 85); doen te weten, dat het vierde suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting over 1878 op heden voor- loopig is vastgesteld, en van den 20sten Februari tot en met den 13den Maart 1879 ter secretarie dezer gemeente (financiëele afdeeling) van 's voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgem. 27 Februari 1879. E. KIST, Secretaris. Een indirect gevaar. Vóór eenigen tijd werd in de hoofdstad weder een bijeenkomst van sociaal-deinocraten gehouden, in zijn openingsrede wees de voorzitter op den nood der arbeidende klasse en trok te velde tegen de regeering en de pers. Door de vergadering, uit omstreeks honderd personen bestaande, werd hij uitbundig toegejuicht. Een tweede redenaar verdedigde de sociaal democratie tegen verschillende beschuldigingen, welke gewoonlijk tegen haar worden ingebracht, o. a. dat zij de stoffelijke goederen wil verdeeleu, deu eigendom opheffen, het huwelijk afschaften enz. Volgens spr. was juist het omge keerde het gevalde sociaal-democratie strijdt voor billijke verdeeÜDg, voor eigendom, voor rechtma tige belooning van arbeid, voor het familieleven. Ziedaar in hoofdtrekken het beknopt verslag, door de pers van die bijeenkomst gegeven, dat wij terneer schreven, niet om het am een critiek te onderwerpen, dat zou voor onze lezers vrij over bodig zijn. Immers sedert de verschijning van het zoogenaamd program der te Amsterdam geves tigde sociaal-democraten zal wel niemand, die een grein gezond verstand bezit, den handschoen ter verdediging vau dat program willen opnemen. Reeds de enkele hierboven neergeschreven zin sneden met haar „billijke verdeeling", maar dan toch altijd een verdeeling, mijne heeren, zouden genoegzaam zijn, zoo dat niet reeds voorlang en voorgoed was geschied, om den staf te breken over de geheele hersenschimmige zaak. Maar en om daarop de aandacht te vesti gen, vatten wij de pen op er bestaat ook een rubriek, zij het dan gelukkig ook een uiterst be perkte rubriek, die ook dat enkele grein gezond verstand mist, zoo hoog noodig om den wagen des levens in het rechte spoor te houden. Voor hen kunnen vergaderingen als die der Amsterdamsche sociaal-democtraten gevaarlijk worden, en door hen ook voor de maatschappij. Het zijn dezulken, die, dweepziek van aard, te weinig ontwikkeld zijn om zeiven paal en perk te stellen aan de halluccinaties vai: hun ziekelijk brein, veelal gevoed door de herinnering aan een, vaak door eigen schuld, maar al te treurig verleden, gevoed ook door geheel gemis aan vertrouwen in een verre van schitterende toekomstdezulken, die zich in de maatschappij niet meer thuis gevoelen, zon der dat zij daarom in de termen vallen van opge nomen te worden in de sombere inrichtingen, be stemd voor hen, die lijden aan volslagen verstands verbijstering. Zij zijn het, die een aanzienlijk contingent le veren tot de steeds talrijker wordende rubriek van die ongelukkigen, welke de hand aan eigen leven slaan, of ook wel, geheel verbijsterd door de dwaze leeringen van mannen als de Amsterdamsche sociaaldemocraten, tot de rubriek van die gevaar lijke dwepers, welke de misdadige hand uitsteken naar het leven van anderen; dwepers voor wie de geschiedenis een ongeschreven boek, voor wie het „le roi est mort, vive le roieen ongeschreven woord is; dwepers, die in den dwazen waan ver- keeren, dat zij in den persoon des konings tevens het koningschap kunnen verdelgen, een meening, zoo ongegrond en bespottelijk, dat reeds daarin reden genoeg zon zijn gelegen om hen veeleer naar een krankzinnigengesticht dan naar het scha vot te verwijzen. Dnitschland, Spanje, Italië leverden de treu rige voorbeelden van dergelijke tot razernij opge voerde dweepzucht. De uitzonderingsmaatregelen, die men in eerstgenoemd rijk na de beide moord- aanslagen op den keizer meende te moeten nemen, zijn overbekend. Bij ons te lande heeft men tot dergelijke speciale beperkingen de toevlucht niet genomen, in het vertrouwen, dat het blijken zal niet noodig te zijn geweest. Dat vertrouwen deelen ook wij. Bij de kern des volks, bij den Nederlandschen werkman is de zoogenaamde sociaal-democratie met haar onzinnige stellingen reeds voorgoed veroordeeld. Toch kunnen vergaderingen als de bovengenoemde onberekenbaar veel kwaad stichten. Zij kunnen het ontstelde brein van gevaarlijke dwepers als die, welke wij boven schetsten, nog meer in ver warring brengen, en daarvan zijn de gevolgen moei lijk te berekenen. Half of heel waanzinnige personen gelijk die, welke ten tijde van 's konings verblijf te Arolsen herhaaldelijk aandrong om tot Z. M. te worden toegelaten en die eindelijk onder geleide der Duit- sche politie over de grenzen en vervolgens onder toezicht naar zijn woonplaats hier te lande werd gebracht, waar men verklaarde, dat hij „niet goed bij het hoofd" was zulke personen zijn het, binnen wier bereik het vuur, waarmee daarginder wordt gespeeld in den vorm van schimpen op regeering en dergelijke, gevaarlijk kan worden. Wat daartegen te doen? Ons antwoord luidt Alle welgezinden, die vergaderingen als die der Amsterdamsche sociaal-democraten uit louter nieuwsgierigheid bijwonen, doen ongeveer hetzelfde als de voorbijgangers, die bij een oploop op de openhare straat het door hun samenscholing een gering getal kwaadwilligen mogelijk maken de openbare orde en rast te verstoren. Zij zullen wèl doen zich van het bijwonen van dergelijke bijeen komsten te onthouden, willen zij niet door hun indirecte deelneming zich zijdelings verantwoorde lijk stellen voor de gevolgen der opruiende taal, die daar soms wordt gevoerd. Wordt die raad opgevolgd, dan zal het hon derdtal bezoekers, dat dergelijke vergaderingen thans soms Dog tellen, nog aanmerkelijk inkrim pen en zoo het uitteringsproces der sociaal-demo cratie hier te lande worden bespoedigd, voordat de gevaarlijke besmetting enkele daarvoor vatbare individu's heeft aangetast. Wie met vuur speelt kan er door vergaan. LEIDEN, 27 Februari. Naar wij vernemen heeft de soiróe musirale ongeveer f 1800 opgebracht en zijn de dames van het comité begonnen met de uitdeeling van kleeding, brandstoffen en verdere levensbehoeften aan de noodlijdenden. Ze zullen gaarne onderteekende aanvragen voor huisgezinnen ontvangen van de families die hebben bijgedragen, maar verzoe ken ons de heeren der gebuurten uit te noodigen geen zoogenaamde bewijzen van onvermogen af te geven. Daardoor komt een stroom van personen die wat wensehen te ontvangen, maar die juist niet de noodlijdenden en huiszittende armen zijn. Zulke briefjes zijn dus vergeefs, terwijl daarentegen zeer gewenscht zijn de lijsten van die heeren der ge buurten, die zelf de lijst maken en dan de daarop voorkomende namen met. een teeken voorzien, ter aanduiding waar behoefte of dringende behoefte en alzoo dadelijke hulp noodig is. De Leidsche Zangvereeniging zal, naar wij vernemen, eerstdaags hare gewone jaarlijksche uitvoering geven in de Stadszaal en bij die ge legenheid het beroemde werk van Schumann „das Paradies und die Peri" uitvoeren. De moeilijke solopartij „die Peri" zal opgedragen worden aan onze bekende landgenoote mej. Gips, te Dordrecht. Vrijdag-avond zullen prinses Prederik Karei en hare dochter prinses Louise Margaretha uit Berlijn naar Den Haag vertrekken, ten einde er bij prinses Hendrik te vertoeven tot 10 Maart. Prins Prederik Karei en prins Prederik Leopold zullen alsdan ook daar aankomen en met de prinsessen de reis naar Engeland voortzetten. De heeren L. E. Ujttenhooven en mr. W. O. T. Van Oudheusden, leden van het bestuur van het kon. zoöl. genootschap te 's-Hage, heb ben als zoodanig hun ontslag genomen. De aan leiding hiertoe ligt in het besluit van het bestuur, om den oppertuinman Blusset onmiddellijk te ont slaan, ten gevolge van ongepaste uitdrukkingen tegen een lid van het bestuur. De heeren U. en O. konden zich met dat besluit niet vereenigen, omdat zij meenden dat de oppertuinman door bedoeld bestuurslid sedert maanden daartoe was. geprovoceerd. Aan de Koningin zal, bij haar eerste beac^ aan de hoofdstad, vanwege het bestuur der strieschool voor vrouwelijke jeugd een geschenk worden aangeboden, bestaande uit c n aantal tee- keningen, een kanten ze^ock e'a een rèukkusscn. De „Société de ge'ographie commerciale" van Bordeaux tjepft deu hevr Jac, Portenden,

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1