N°. 5839. Donderdag 27 Februari. A0. 1879. Ticeede Blad. LEIDSCH jfij DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40, Afzonderlijke Nommers0.05. LEIDEN, 26 Februari. De vierde voordracht in de vergadering van leden der afdeeling Noordwijk en omstreken der Hollandsche Maatschappij van landbouw werd Vrijdag avond gehouden door den heer A. F. Marlet, van Hontenisse, die tot onderwerp had genomen de aanfokking, behandeling en voeding van het melkvee. De spr. wekte ten zeerste op, om bij het aan schaffen van voor den aanfok bestemd vee vooral op den stamboom van het rund te letten; men ziet, zeide hij, nog te veel dp het uiterlijk schoon van oneindig meer waarde beschouwt hij het, zoo men, zonder overigens den lichaamsbouw uit het oog te verliezen, op de afkomst de aandacht vestigde. Het zoogenaamd rundvee-stamboek woTdt ver dacht van tot andere doeleinden gebezigd te worden. Wat daarvan zij, zooveel blijft onbetwist, dat het stamboek nl. zeer veel nut kan stichten. Wil men van het, wij zouden haast zeggen offi- ciëele, stamboek geen gebruik maken, men make dan in den kring zijner omgeving een stamboom van hel rundvee; de moeite daaraan besteed zou zeer zeker ruim beloond worden. Evenals aan een stamboek hechtte spreker zeer veel waarde aan het voor gezamenlijke rekening in een vooraf bepaalden kring houden van springstieren. Als een groot voordeel van deze coöperatie noemde hij de controle welke men kan uitoefenen op de diensten welke men van den stier vordert; het springt toch in het oog dat zelfs de beste stier, wordt te veelvuldigen dienst van hem geëischt, niet die vruchten kan opleveren welke bij behoor lijk geregelden dienst kunnen verwacht worden. Ook bij de stieren verdient kruising van soorten alle aanbeveling. Wenschte spreker nauwkeurige en verstandige keuze bij de stieren, ook voor de keuze der vrou welijke fokdieren wenschte hij strenge eischen ge steld te hebben. Gedurende den drachttijd der koeien beval hij goede voeding, goed geventileerde stallen en zachte behandeling aan, als de beste waarborgen voor een gewenschte kalving. Evenals dr. Merz zie maandblad van de Hol. Maatschappij van landbouw, Januari-nummer, be toogde de heer Marlet het nut der moedermelk bij het opvoeden van het jonge vee, die, totdat het kalf de vijfde levensweek is ingetreden, de beste voeding is. Ook het kalf behoeft een goeden stal, zoodanig verwarmd, dat de overgang van het moederlichaam naar den stal zoo geleidelijk mogelijk gemaakt wordt. Ook bij de verdere op kweeking van het kalf behoort met verstand en omzichtigheid gewerkt te wordenwarme voeding behoeft het jonge dier, trapsgewijs moet de over gang van de moedermelk tot het gewone stal- of weide-voedsel geschieden lijnkoeken, als bevattende veel eiwitstof, waren in dat tijdperk zeer aan te bevelen. Eindelijk is het kalf koe geworden en wordt op hare beurt tot melken gebezigd. Men melkt de koe door den mond zegt het spreekwoord, doch de heer Mallet betwijfelt ten zeerste of het spreek woord recht van bestaan heeft. Neen, zegt hij, alleen de meer of minder goede gesteldheid van den uier bepaalt de meer of mindere melkgeving der koe; heeft de koe een grooteu, werkenden uier, dan kan de boer gemeenlijk op een groote hoeveelheid melk rekenen. Meer dan gewone voe ding leidt slechts tot vleeschvorming en vetmaking. Men heeft wel eens, ging spreker voort, het Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- dier een fabriek genoemd. Hij is het daarmede volkomen eens, doch wees er op dat de inrichting van de fabriek een zaak van niet weinig gewicht is. Zal de fabriek goed werken, d. i. zal de koe aan hare bestemming tot melkgeven beantwoorden, dan moet zij goed gevoed wordeneiwit, vet, suiker achtige stof en houtvezel noemde hij als de be- standdeelen welke het veevoeder moeten bevatten. Vooral de beide eerstgenoemde stoffen behoeft het vee, maar men moet bij de toediening van het voedsel letten op het dier en zijne gesteldheid, er dient bovendien behoorlijke verhouding te be staan tusschen de soorten der stoffensaprijk voedsel verdient vooral de aanbeveling, omdat de verteringsorganen der koe niet voor hard voed sel geschikt zijn. Het overvloedig gebruik van pulpe is af te keuren wanneer men meer op hoe danigheid dan op hoeveelheid der melk prijs stelt. Bij de behandeling van het melkvee valt mede zeer veel op te merken. De melkgevende koe is zeer gevoelig voor een zachte behandeling vooral ook op een flink geslachtsleven, dat in zoo nauw verband staat met het zenuwleven der koe, behoort gelet; tegen mishandeling bij het melken vooral trok spreker te velde; zuivere lucht in den stal en zuivering van de huid des diers, op het voorbeeld onzer Engelsche overburen, beval hij zeer sterk aan; ook het scheren keurde hij goed zoo er slechts geen gevaar voor koude bestaat. Werkte te veel beweging, zooals b. v. in Drente en Overijsel, waar het melkvee tot trekdienst ge bezigd wordt, zeer nadeelig op de melkgeving, daarentegen behoort der koe niet te veel rust gegeven te worden. Verstandige behandeling aan de hand van moeder natuur was sprekers leer. Met groot genoegen en onverdeelde aandacht werd de heer Marlet gevolgd en veel gebruik werd er gemaakt van de gelegenheid door hem zoo herhaaldelijk aangeboden om met hem van gedachten te wisselen ook over deelen van den landbouw welke niet zoo direct met het onderwerp van be handeling in verband stonden. Met een woord van dank aan den spreker sloot de voorzitter de vergadering. Gemengd Nieuws. Omstreeks kwart over elven werd gisteravond in de Janvossensteeg alhier in het oud-ijzer- en lompenmagazijn van Gebrs. Palm een begin vau brand ontdekt, dat echter spoedig door de voorhanden zijnde brandbare stoffen meer dere uitbreiding nam. Ten gevolge van het brand alarm en het luiden der klok was weldra de geheele brandweer met de stoomspuit incluis aan wezig. Alleen een tweetal handspuiten behoefden water te geven, hetgeen voldoende was om het vuur in zijn verderen voortgang te stuiten. Binnen een uur was alles afgeloopen. Toen hedenmorgen te Amsterdam de behandeling begon van de vervolging der beide leden van de firma A. E. De Witt Zoon al daar, deelde de officier van justitie, alvorens het getuigenverhoor een aanvang nam, mede dat de voornaamste bezwarende getuige, E. Vos, de ont slagen bediende der beklaagden door wiens mede- deelingen de vervolging is uitgelokt, zich in den afgeloopen nacht door een pistoolschot van het leven heeft beroofd. De officier van justitie heeft echter geëischt, dat de behandeling der zaak op de schriftelijke verklaring van dezen getuige zal worden voortgezet. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Vin 16 regel»1.05. Iedere regel meer(M7f. Grootere letter» naar plaatsruimte. Te Hemert, prov. Groningen, heeft zich een oppassend jonkman van omstreeks 23 jaar, wegens teleurgestelde liefde, door een pistool schot van het leven beroofd. De dienstmaagd legt thans, steeds schreiende, veel droefheid aan den dag. Een vierjarig meisje te Heusden, dat van hare geboorte af het gehoor en de spraak moest missen, werd dezer dagen door hevige stuiptrekkingen overvallen en gaf, na eenigszins bekomen te zijn, een bewijs dat ze alles in hare omgeving hoorde, waardoor de hoop bestaat dat zij langzamerhand ook zal leeren spreken. Maandag-avond omstreeks acht uren ontdekte men brand in de chemische stoomver- verij en drukkerij van Racer Palthe te De Loo, een kwartier buiten Koevorden. Hoe spoedig ook de spuiten van daar aanrukten en in werking waren, de brand kreeg steeds grooter omvang. De levende have en een gedeelte van den inboedel zijn gered; de eigenlijke fabriek met verfstoffen en al, de groote schuur met boerengereedschap, hooi, stroo enz. zijn totaal weggebrand. Gebouw en inboedel zijn verzekerd. Den 21sten November jl. des nam. 3.30 werd door den heer Du Bois uit Boskoop een briefkaart verzonden en den 22sten door het spoorwegpostkantoor RotterdamAntwerpen, via Briudisi, naar het Ned.-Ind. expeditie-kantoor te Singapore, alwaar zij den 29sten December aan kwam. Den volgenden dag van daar verzonden, arriveerde zij den lOdeu Januari te Yokohama, vau waar zij den 12den weder vertrok naar San- Francisco. Den 29sten kwam zij op die plaats aan en den Ssten Februari te Nieuw-York, van waar zijn den 18den dier maand te Rotterdam en den 19den weder te Boskoop arriveerde. De kaart heeft dus de reis om de wereld in 88 dagen volbracht. Op de voorzijde staat in Fransch, Duitsch en l'lngelsch„Verzoeke aan alle postdirecteuren om deze briefkaart terstond na ontvangst achter eenvolgens te verzenden naar Singapore, Yokohama, San-Francisco, Nieuw-York, met de eerst ver trekkende mails en terug te Boskoop (Neder land)". Op de achterzijde staat eveneens in drie talen„Moge door deze zending de nauwkeurig heid en regelmatigheid in het internationale post verkeer schitterend uitkomen". Een door den heer Du Bois den 27sten November jl. in omgekeerde richting verzonden briefkaart wordt met de eerste mail door hem terugverwacht. De Dresdener tenor Franz Diener had zich in Januari 1877 te Londen geëngageerd met een jonge dame uit Keulen van goeden huize en onbesproken gedrag. In Mei zou de bruiloft worden gevierd, maar de bruidegom bedacht zich bij beweerde, dat een borstziekte zijne stem be dreigde en dat hij al zijn geld had verloren. De bruid ging met haar moeder naar Hamburg, maar Diener stond haar niet te woord en zond haar met een hatelijk briefje een gouden medaillon terug, dat zij hem te Keulen had geschonken. De familie van de bruid bracht nu een aanklacht in tegen den ontrouwen zanger, die inmiddels met een adellijke rijke Saksische was getrouwd. In eerste instantie was Diener tot 3000 mark scha deloosstelling veroordeeld; hij kwam in appèl, maar werd nu veroordeeld binnen 11 dagen 10,000 mark aan de eischeres te betalen. De Garonne is nog steeds aan het wassen; de schade, door de overstroomingen te weeggebracht, is zeer aanzienlijk. Te Saint-Mexant werden 24 huizen door het water weggevoerd, te Barie zijn de inwoners verplicht op de daken te

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1