De minister van oorlog heeft bevolen dat in het belang van het onderwijs de voorbereidende cursus der artillerie te Utrecht zal worden ver- eenigd met den hoofdcursus voor onderofficieren der artillerie te Delft. Bij de stoomvaartmaatschappij „Nederland" is het bericht ontvangen, dat de quarantaine-be palingen door de Italiaansche regeering, wegens de pest in het Oosten vastgesteld, niet zullen worden toegepast op de stoomschepen van Port- Saïd komende. De van Indiè huiswaarts komende stoomschepen dier maatschappij zullen derhalve de quarantaineplaats voor Napels, het eiland Nisida, niet aandoen, doch evenals gewoonlijk de Indische brievenmail en de passagiers te Napels ontschepen. De minister van ooilog geeft kennis, dat door hem eiken Donderdag, des namiddags te één uur, aan het lokaal van het departement van oorlog zullen worden ontvangen degenen die hem over zaken genoemd departement betreffende wen- schen te spreken. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag niet plaats hebben. Er wordt voor het jaar 1879 een Tijks subsidie van ten hoogste ƒ12,000 uitgeloofd voor de loslating in eene der boven rivieren vau zalmen (salrno salar). Zjj die naar een of meer der subsidiën wenscken mede te diDgen moeten zich vóór 1 April aanmelden bij het ministerie van waterstaat enz. De luit. ter zee 1ste kl. M. P. Reeriugh wordt met den laatsten dezer eervol ontheven van het bevel over het torpedo-instructievaartuig en vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. II. Schotborghde luit. ter zee 2de kl. A. W. F. C. Van Woerden, aan boord van Zr. Ms. opleidings schip „Anna Paulowna", wordt met den laatsten Maart aaDst. op nonactiviteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. H. O. Feith. Tweede Kamer. In de zitting van heden is het wetsontwerp tot wijziging der wet op het hooger ouderwijs (tot instelling van een doctoraat in de geschiedenis en tot verlenging der termij nen waarop de universitaire examens naar den ouden toestand kunnen worden afgelegd) na lang durige discussie verworpen met 35 tegen 34 stemmen. Vervolgens kwam het ontwerp tot wij ziging der pensioenen van de zeemacht aan de orde. Na aanneming van het amendement van den heer De Casembroot op art. 1 staakten de stem men (35 tegen 35) over het ontwerp. Morgen herstemming. Met de tijdelijke waarneming van het depar tement van koloniën is belast de minister van marine, jhr. H. O. Wichers. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Nederland, passeerde gisteravond Point de Galle. Bij dfe Rotterdamscbe Lloyd is het bericht ontvangen, dat het stoomschip „Över- ijsel", op de terugreis van Java, tegen 1 Maart a. s. te Vlissingeu verwacht kan worden. Aan boord bevinden zich 24 koloniale militairen, die naar Harderwijk moeten worden opgezonden, ten einde daar hun ontslag uit den dienst te ontvangen. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Nieuwe- diep naar Batavia, arriveerde hedenmorgen te Port-Said en vertrok van daar 's-namiddags te vier uren; de „Gelderland", van Rotterdam naar Batavia, is 24 Februari op de hoogte van Kaap de Gata door het stoomschip „Overijsel" gepasseerd. Het laatste had, toen het gistermorgen te Gibral tar arriveerde en des namiddags de reis voortzette, zwaar stormweder ondervonden. Bij de heden door de Ned. Handelmaat schappij te Rotterdam gehouden veiling van 85,099 balen Java- en 590 b. Padang-koffie is alles meest boven taxatie verkocht. Yoor het gerechtshof te 's-Gravenbage werd heden bepleit het hooger beroep tegen een vonnis der Rotterdamscbe rechtbank ingesteld door den heer Molenaar in zijne qualiteit van president van den Achterhofschen polder, bij welk vonnis den heer Van der Dries als president der Hazerswoud- sche droogmakerij eene vordering was toegewezen tot betaling van 3300. Toen nl. in 1875 de molen van den Hazerswoudscbeu polder afbrandde, vroeg het bestuur daarvan op grond van een in 1706 gesloten contract, waarbij bepaald werd dat indien van een der contracteerende ambachten (sedert veranderd in polders) de watermolen af brandde, de schade daarvan door de anderen geza menlijk zou worden gedragen ook van den appellant het aandeel in de schade ad 3300. De betaling werd geweigerd, waarop eene dag vaarding volgde. De Rotterdamsche rechtbai k wees de vordering toe. Namens den Achterhofschen polder werd thans dit vonnis bestreden door den advocaat mr. W. Wintgens, terwijl mr. B M. Vlielander Hein namens den geïntimeerde de juist heid er van trachtte aan te toonen. Bovendien was het onderwerp der verzekering blijven bestaan, want een ijzeren stoomgemaal was in plaats vau een houten gekomen. Z. M. heeft benoemd tot rechter plaats vervanger in de arr.-rechtbank te Amsterdam, mr. O. M. J Willeumier, advocaat aldaar. BUITENLAND. Franbrij k. De afdeelingen der Kamer hebben de begroo- tingscommissie benoemd. Van de 33 leden waar uit de commissie is samengesteld, hebben 20 hij de beraadslaging in de afdeelingen zich voor eene conversie der vijf percents rente verklaard. De ultra-radicale „Revolution Franchise" verneemt, dat de regeering en de Parij-ehe ge meenteraad het eens zijn geworden over de be kende 100,000 fr. voor de terug verwachte Com munisten. De som zou den prefect van het depar tement der Seine werden ter band gesteld, die zich verder met de uitdeelingen belasten zou. De prins vau Wales is Zoudag te Parijs aangekomen. Duitschland. De rijksdag heeft gisteren bij eerste en tweede lezing de internationale post-overeeukomst en die betreffende het uil wisselen van brieven met aan gegeven geldswaarde en van postwissels goedgekeurd. Het handelstractaat met Oostenrijk werd bij derde lezing aangenomen, met eene resolutie, waarin de regeering wordt verzocht, bij het sluiten van een nieuw tractaat de belangen der Duitsche houders van Oostenrijksche prionteits-spoorwegaandeelen te behartigen. Voor den vijfjarigen prijs van 1000 thaler en een gouden medaille voor het beste werk over Duitscbe geschiedenis, dat in de laatste vijf jaren in het licht verscheen, heeft eene commissie uit de academie der wetenschappen te Berlijn en uit de universiteit ter bekroning aan den keizer voor gedragen de „Geschiedenis van den Duitsch Fran- schen oorlog 1870/71", die onder de leiding van graaf Von Moltke is geschreven. België. Zooals men weet, zal in het volgende jaar Belgiës onafhankelijkheid schitterend gevierd wor den. Door de regeering is thans een krediet van 1,800,000 fr. aangevraagd, om op het voormalig „Champ des Manoeuvres" te Brussel een geschikt feestlokaal, voor tentoonstellingen en allerlei plech tigheden, op te richten. Op de onderwijzerskweekscholen voor lager onderwijs zal worden geopend een cursus in de beginselen van constitutioneel en administratief recht. De cursus zal bevatten1°. een overzicht der geschiedenis van de politieke instellingen des lands 2°. de studie der grondwet en van die wet ten, welke bij ministerieel besluit zullen worden aangewezen, onder bepaling welke geheel en welke slechts voor zoover de voornaamste bepalingen betreft zullen worden behandeld3°. de wet en voornaamste reglementen betreflende het lager onderwijs. De cursus zal worden gehouden door een daartoe afzonderlijk aan te stellen leeraar, waartoe zooveel mogelijk zal worden gekozen een meester in de rechten, die tevens zal worden be last met het onderwijs in de beginselen van volks huishoudkunde en handelsrecht. Bul garije. De vraag, hoe de grens tusschen Rumenië en Bulgarije getrokken moet worden, zal door de mogendheden worden beslist. Intusschen hebben de Rumeensche troepen het fort Arab Tabia, bij Silistria, ontruimd, hoewel Rusland gcene belofte had afgelegd, dat fort niet te zullen bezetten. Volgens de „Polit. Corr." vleit men er zich in Bucharest mede, dat Rusland met dat bewijs van Rumeniës toegevendheid genoegen zal nemen en het fort als neutraal gebied beschouwen zal, zoolang de beslissing der mogendheden niet gevallen is. Telegrammen. TIRNOVA, 25 Februari. Prins Dondukoff Kor sakoff heeft zich in krachtige bewoordingen ver klaard voor de eerbiedigiug van het Berlijnsche verdrag. Hij weigerde de gedelegeerden van Thracië en Macedonië te ontvangen, zeggende dat hij hun Diet zou vergunnen om met de afgevaardigden van Bulgarije zitting te nemen. MADRID, 25 Februari. De Douro is buiten hare oevers getreden en heeft de stad Tudela voor een gedeelte overstroomd. De schade is groot verscheidene huizen zijn ingestort, doch tot dusver heeft men geen verlies van meuschenlevens te be treuren. PARIJS, 25 Februari. De regeering heeft be sloten om ten opzichte van het in staat van be schuldiging stellen der ministers van 16 Mei eene krachtige houding aan te nemen. Zij wenscht, dat men zich bepale tot de afkeuring van het gedrag dier ministers, te meer daar het vermijden eener nieuwe crisis de algemeene wensch is. De regeering is voornemens de quarantaine in de Fransche havens onmiddellijk op te heffen, omdat het gebleken is dat zij onnoodig en slechts be lemmerend voor den handel is. BUDAPEST, 25 Februari. De onderhandelin gen van graaf Zichy met de Porte over Novi- Bazar zijn zonder eenig gevolg gebleven. De sul tan verlangde, als voorwaarde der overeenkomst, de erkenning zijner souvereine rechten op Bosnië. ST.-PETERSBURG, 25 Februari. In een tele gram aan de „Golos" is van dr. Gavorsky te Mazari Sherif bericht ontvangen, dat de toestand van den emir van Afghanistan hopeloos is en het koudvuur in het linkerbeen zich reeds tot de knie had uitgebreid. KUKGEKL1JKJE STAND VAN LEIDEN, van 20 tot en met 26 Februari. BEVALLEN. C. Vogelenzang geb. De Vos D. D. J. Pabat geb. Teeling Z. J. Van der Linden geb. Van Hooveu Z. N. K. A. Offenberg geb. Zwaan Z. A. Doorneveld geb. Schot Z. M. A. W. Van Iterson geb. Plug Z. H. J. Segaar geb. Mathlener Z. D. M. J. A. Schmier geb. TrnffiDO D. M. M. Vau 't Riet geb. De Bruyn D. S. Bazel geb. Heyraans Z. J. Momberg geb. Vavier D. .T. Den Os geb. Bavelaar Z. A. M. Steenbergen geb. De Zwart Z. H. De Wringer geb. Noest Z. A. De Jong geb. Van Wijk D. C. Boys geb. Coppy Z. W. J. De Graaf geb. Gertenaar Z. J. Èawilder geb. Kors D. C. Koree geb. Vinkesteyn Z. C. Van Rijzen geb. Van der Weyden D. C. E. J. Coster geb. Scboondergaug Z. M. K. De Haan geb. Cramer D. A. Hoveetad geb. Van Leeuwen Z. J. Miercmet geb. Staffeleu Z. Z. (tweel.) J. C. W. Van der Lelie geb. Van Reyn Z. M. T. Van der Ven geb. Van Beek D. A. L. Cossee geb. Stijger D. M. Oudshoorn geb. Frankhuizen D. C. J. A. Brummelkamp geb. Tooren9 Z. C. Hoefsmit geb. Van RooyeD D. E. Grentzins geb. Rahms Z. S. M. De Mey geb. Leemans Z. J. Raar geb. Van Biemen Z. D. Planjer geb. Van Deventer Z. J. M. Ver beek geb. Van Dnuren Z. J. Heroer geb. Prins D. M. Warners geb. Overmeer Z. GEHUWD. Dr. J. C. C. W. Van Nooten jm. en C. C. Braekmeyer jd. H. J. A. Bredewold jm. en T. W. Reinke jd. W. Van Kooperen jm. en A. W. Dnbbeldeman jd. J. P. Van der Linden jm. en M. M. Smits Hessing jd. J. Van Mastricht jm. en J. Nieuwenbnrg jd. L. Mieremet jm. en M. E. Kramers jd. OVERLEDEN. W. Broere V. 59 j. M. Serdijn Z. 4 j. W. F. Singeling Z. 2 j. C. Flippo Z. 2 j. F. B. Flippo Z. 9 m. A. Van der Starre 63 j. M. J. Van Schaik 1). 2 j. N. P. Laterveer Z. 19 j. C. G. Keyzer Z. 16 m. M. Lambert wed. P. Duyverman 77 j. J. M. C. Langezaal D. 20 ra. D. Pilkers Z. 64 j. P. Vink wed. W. Klaverwijden 65 j. A. De Water D. 12 j. A. Means wed. J. Leune 76 j. W. F. Schipaanboord Z. 22 m. B. Engelbregt Z. 26 j. J. Sira Z. 13 m. M. De Haan wed. J. Jongbloed 97 j. P. Gondeau geb. Fischer 78 j. M. De Winter geb. Schild D. levenl. W. Oidahoorn Z. 1 m. G. J. Onderwater D. 5 m. Marktberichten. Amsterdam, 26 Februari. Tarwe per 2400 kg; Rogge per 2100 kg. J. Odessa f 139. P. O. Tagan rog 158. J. Dito 142, 140. J. Petersbur ger 148, Maart 145, October f 160. Raap olie op zes w. de 100 kg. 38, vliegend 36s/4- Op P'. Mei 36, September, October, Novem ber, December 37. Lijnolie op zes w. de 100 kg. f 30'/4, vliegend f 26. Op P°. Maart, ƒ28'/!, Maart, April, Mei, f 29*/4, Juni, Juli, Augustus 30, September, October, November, December 293/4. Raapkoeken de 1000 kg. 88 a 94. Lijnkoeken per 100 kg. f 9'/i a 14. Koolzaad op 800 kg. Olie dadelijk de 2000 kg. October 383. Potasch. St.-Petersburger de 50 kilo ll1/,. Petroleum in cons, 13. (Zie vervolg van het Nieutcs in het Ticeede Blad.)

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2