iV. 5839. Donderdag 27 Februari. A0. 1879. Dit No mm er bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Bind. LEIDSCH DADBLAI). PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 matnden1.10. Franco per post1A0. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS REE ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 2G Februari. Heden aanvaardde dr. J. E. Van Iterson het hoogleeraarsambt in de faculteit der geneeskunde aan de universiteit alhier met het houden eener redevoeriug over de noodzakelijkheid en de hulp middelen der critiek in de geneeskunde. Tot nieuwe leden van het Kon. instituut voor de taal-, laad-en volkenkunde van Ned. Indië zijn in de jaarlijksche algemeeue vergadering be noemd de heeren tnr. W. Van der Kaay, te Leiden E De Waal, jtir. H. O. Wichers, O. Van Rees, G. M. Verspijck, mr. M. Coster, jhr. mr H. Van der Wijck, jhr. mr. W. M. De Brauw, jhr.mr. E. Van Panhuys, mr. V. M. barond'Ablaingvan GiessenburgvanMoersber- gen, T. Bogaart, H. E. Molster, II. P. Hoevenaar van Geldrop, G. T. A. Borel, G. Du Ry van Beest Holler, A. P. Godou, allen te 's-Hage; mr. A. Blussé te Dordrecht, A. J. Blijdensteio te Enschedee, W. Scbagen van Leenwen te Delft, T. N. Nieu- weubuyzen tc Arnhemmr. J. baron d'Aulnis de Bourouill en dr. N. Vau der Stok te Utrecht; dr. J. S. Speyer eu J. Hudig Dz. te Amsterdam; dr. H. J Snelleman en dr. D. Veth, beiden onlangs van de Sumatr.i-expeditie teruggekeerd, en Hering te Paramaribo. Als leden van het bestuur traden af en waren niet herkiesbaar jhr. mr. J. K. W. Quarles van Uft'ord, dr. E. A. C. Dumoutier eu prof. dr. A. W. T. Juynboll. In hunne plaats werden verko zen mr. W. baron Van Goltstein, A. D. Van der Gon Netscber en N. D. Lammers van Tooren- burg. Blijkens de mededeelingen van den secre taris zal de nieuwe aflevering der Bijdragen worden geopend met het vervolg der onderzoekingeu van dett bekwamen conservator der Leidsche univtr- siteits-bibliotheek, den heer Tiele, over de Euro- peeërs in den Maleischen Archipel. Het bestuur had het voorrecht nevens een deel van het op on bepaalde tijden verschijnende tijdschrift den leden een tweetal afzonderlijke werken te mogen aan bieden. De Javaansche vertellingen, voor de uitgave bewerkt, door dr. W. Palmer van den Broek, zagen schier gelijktijdig het licht met de „Abiasaeen Javaansch tooneelstuk (wajang) met eene Hollandsche vertalingen toelichtende nota van den heer H. C. Hutnme. In de jongste aflevering van „Eigen Haard" komt een zeer fraai portret voor van prof. P. J. Veth met een bijschrift van C. M. Kan, dat van liooge ingenomenheid met den werkzamen geleerde getuigt en een overzicht geeft vau dieus ouver- poosdpn arbeid op het gebied der Indische taai en volkenkunde. Naar aanleiding van het bericht uit Oude wetering omtrent de nieuwe regeling der posterij aldaar met 1 Maart aanstaande schrijft men ons: „Daarbij wordt in den vorm van reclame de wensch geuit dat wij tevens in het bezit van een tele graafkantoor mochten komen, te meer wijl er een particulier telegraafkantoor van Rijnland wordt aangetroffen. Met den wensch kunnen wij ons teti volle vereenigen en met de reclame evenzeer, in dien die slechts aau het juiste adres wordt gericht, eu dat is zeker niet het bestuur van het hoogheem raadschap Rijnland. Immers dit heeft vóór de oprich ting van ziju bureel aan 't gemeentebestuur van Alkemade voorgesteld, het kantoor voor't publiek open te stellen indien de gemeente een zeker aan deel in de kosteu wilde bijdragen, doch daarop een formeel weigerend antwoord ontvangen. Indien er dus grond is voor reclame, wat wij niet willen beslissen, daar wij de gronden niet kennen waarop deze weigering van den gemeenteraad berust, dau is niet het bestuur van Rijnland, maar dat van Alkemade daarvoor aansprakelijk." Te beginnen met 1 Maart a. s. zal liet brievenvervoer in de gemeenten Zoetermeer en Zegwaard aanmerkelijk worden verbeterd. Behalve dat er nu meer gelegenheid zal gegeven worden om brieven enz. te ontvangen en te verzenden, geschiedt dit voortaan uitsluitend per spoor en zal de bodedienst op Delft worden opgeheven. Uit Wageningen wordt gemeld Aangaande de bestemming van het eergisteren aangekochte „Duivendaal" voor de rijkslandbouwschool ver nemen wij nader het volgende. Het voornemen bestaat, daarop eene hoeve te bouwen met schuur en stalling en verdere inrichtingen voor het demon stratief onderwijs. Een goed deel der gronden blijft bestemd voor het beproeven van landbouwwerk tuigen, cultuurproeven enz. Ook deakt men er eene bergplaats te maken voor de werktuigen uit de kabinetten van Utrecht, Leiden enz. naar bier over te brengen, voor zooverre zij voor het onder wijs nog van nut kunnen zijn Omdat er wegens bet toenemend aantal leerlingen behoefte komt aan lcerlokalen, wordt het internaat aan de school ge trokken en hiervoor een nieuwe woning gebouwd. In dit jaar kunneu bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord na afgelegd examen 26 jongelieden als adelborst voor den zeedienst geplaatst worden. Ouders of voogden, die verlangen hunne zonen of pupilleu voor adelborst te doen in aanmerking komen, behooren vóór of uiterlijk op den laatsten Mei a. s. aan den min. van marine een op zegel geschreven verzoekschrift in te dienen. Door den heer De Casembroot is een amen dement voorgesteld op het wetsontwerp, houdende nadere wijziging der wet van 28 Augustus 1851, tot regeling der militaire pensioeuen bij de zee macht. Het strekt tot weglating der vermindering van het pensioensbedrag na 5 jaren verblijf in de tropen. De voorsteller heeft bij het indienen van zijn amendement de finauciëele gevolgen daarvan nagegaan. Daaruit blijkt dat er over 20 jaren meer zou worden uitgegeven f 66,984-, of toenemiDg gedurende 20 jaren f 3350 per jaar. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een adres van het hoofdbestuur van „Volksonderwijs" om de aanneming te ontraden van het ontwerp tot wijziging van enkele bepalingen der wet op 't middelbaar ouderwijs, voornamelijk op grond dat de bepaling van art. 65 der uieowe school wet, waarbij de hoofdonderwijzersakte voor het onderwijs in vreemde talen aan de lagere scholen verplichtend wordt gesteld, een docde letter zou worden. Eene regeling die aan billijke eischen voldoet zou in hoofdtrekken de volgende kunnen zijn In de plaats van het examen, voorgeschreven in art. 77 der wet op het middelbaar onderwijs, treden twee examens: het ééne voor de akte B, het andere voor de akte A; dit laatste omvatte niet de letterkunde en kunne worden afgelegd alléén door hen, die in het bezit zijn van den hoofdonderwijzersrang; dit worde het examen, dat bedoeld is door art. 65 der wet van 17 Augustus 1878 en bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur nader kan geregeld wordenhet geve de onderwijsbevoegdheid in vreemde talen voor de lagere school; misschien zou die bevoegdheid kunnen warden uitgestrekt tot burgerdag-en avondscholen, ambachts- en zeevaartkundige scholen, maar in geen geval gelde rij voor de hoogere burgerscholen met 3-jarigen cursus, voor welke evenals voor die met 5-jarigeu cursus het bezit der akte B een vereischte wezen moet. Nadat de commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen kennis had genomen van de memorie van beantwoording op het voorloopig verslag en van het daarbij ge voegd gewijzigd ontwerp, heeft de minderheid der commissie een nader onderzoek in de afdeelingen wenschelijk gekeurd, omdat na de wijziging, die art. 37 heeft ondergaan, hel zijn nut kon hebben, dat de leden der Kamer nader van hun gevoelen omtrent eene eventueele verhooging der grond belasting deden blijken. De meerderheid der com missie daarentegen, in aanmerking Demende dat in het voorloopig verslag de gronden voor en tegen zoodanige eventueele verhooging voldoende zijn ontwikkeld, oordeelt dat de openbare beraadslaging over het wetsontwerp genoegzaam is voorbereid. Tot directrice der hoogere burgerschool voor meisjes te 's-Hage is benoemd mejuflrouw M. G. Van Pesch, directrice der middelbare meisjesschool te Dordrecht, en tot onderwijzer in de gymnastiek aan de gemeentescholen de heer C. L. Usener. Te Haarlem is eene commissie bijeengekomen bencemd door het hoofdbestuur der Holl. Maat schappij van landbouw, met bet doel eene hard draverij-vereeniging op te richten. Onder presidium van den heer N. Wafelbakker werden de statuten vastgesteld. De vereeniging stelt zich voor, voor namelijk harddraverijen van jonge paarden te doen houden, om daardoor het fokken van harddravers aan te moedigen, en ook om harddraverijen uit te schrijven op banen, langer dan nu in gebruik zijn, zoodat het harddraven meer ten algemeeDen nutte komen zal. Voor de aanstaande Noordpool-expeditie zijn thans definitief aangewezen: de luitenants ter zee lste kl. A. De Bruyne en H. Broekhuyzen, be nevens de luitenants ter zee 2de kl. jhr. H. M. Speelman en J. H. Calmeyer. In de Protestantsche kerk in de Avenue de la Grande Armée te Parijs had Zondag de inzegening plaats van het huwelijk van barones Pauline Van Zuylen van Nijevelt, dochter van den Nederlandschen gezant, met baron René Van der Borch van Verwolde, kamerheer des Konings. De inzegening had plaats door den predikant Bersier. Een groote menigte heeren en dames uit de groote wereld ea van het corps diplomatique woonden de plechtigheid bij. De prins van Oranje ?at. naast de moeder der bruid. Getuigen waren de heeren: jhr. Wttewaal van Stoetwegen, baron Forster van Dambenoy, baron Van der Borch, broeder des bruidegoms, en de heer Bonuechose. De heer Bersier wees onder andere op het feit, dat in vroegere tijden de Nederlandsche legatie te Parijs steeds een plaats was geweest, waar de Protestanten vrijelijk hun godsdienst konden uit oefenen. Hij bracht hulde aan de menschlievend- heid van den Nederlandschen gezant, die met zijne echtgenoote tijdens het beleg, toen zoovelen Parijs- verlaten hadden, er was gebleven om de gewon den te helpen verplegen. Na de toespraak werd er gezongen en voerde de heer Anton Hekking, die een eersten prijs had behaald op het Conser vatoire te Parijs, het adagio van Goiterman uit op zijn violoncel. Vervolgens had de verwisseling der ringen plaats, waarna al de aanwezigen in een nevenzaal hurme gelukwenschen aan de jongge huwden gingen aanbieden.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1