Bij de onlangs gehouden verkiezing van een raadslid te Woubrugge zijn ingeleverd 74 stembriefjes, waarvan 1 van onwaarde; er zijn uitgebracht 45 stemmen op M. Kroes en 27 op A. Visser, terwijl H. Straadhof Jz. 1 stem be kwam, zoodat met volstrekte meerderheid gekozen is M. Kroes. Prof. W. Modderman te Groningen her dacht gisteren Von Savigny's honderdsten ge boortedag met eene gedachtenisrede, waarin het leven en de verdiensten van Von Savigny werden geschetst en die eindigde met eene opwekking aan de studenten, om door de wijze van beoefening der rechtswetenschap de nagedachtenis van dezen grooten rechtsgeleerde te eeren. De rede werd door een uitgelezen en talrijk auditorium aangehoord en toegejuicht. Omtrent het halssnoer en de broche, die der Koningin als nationaal huldeblijk zullen wor den aangeboden, meldt de correspondent der Pr. Gr. Crt. (niet N. Gr. Crt.), dat de kieschheid verbiedt mede te deelen hoeveel geld voor dit huldeblijk is bijeengebracht, maar de som is niet zoo groot om de edelsteenen, waaruit het keurige tooisel is samengesteld, van het zuiverste water te doen zijn. Ze zijn mooi, de steenen, maar bijna allen Kaapsche diamanten, ietwat geelachtig. De groote middelsteen der broehe weegt ruim 200 grein en zon, als zij zuiver wit was, een waarde hebben grooter dan van alle steenen samen. Het is vleiend voor de nijverheid, dat de steenen te Amsterdam zijn gezet. Voor een jaar of vijf had men voor dergelijk werk nog hulp te Parijs of Brussel moeten zoeken. Volgens denzelfden corr. schijnt de zaak van den heer Cuypers tegen Oen correspondent van het Utr. Dbl. en de Purm Crt., tevens die van het Vad., in de bekende steenen-quaestie, in de doos te zijn gedaan. Een aanklacht van den heer C. tegen den correspondent bestond niet. Maar op last van den minister schijnt een gerechtelijk onderzoek te zijn ingesteld, dat echter, bij gebreke van een aanklacht, niet tot ver volging zal leiden. Zij die gaarne in het bezit ziju van eene levensschets van Prins Hendrik zullen de uitgave van de heeren Scheltema en Holkema te Amster dam „Prins Hendrik der Nederlanden", door P. H. Witkamp en Martin KallT, met ingenomen heid begroeten, 't Is geen uitvoerige beschrijving van het geheele leven en al de daden van den Prins, maar slechts een korte schets van zijne persoonlijkheid en handelingen, eene schets geschre ven met den gloed en de warmte vau hen die nog verkeeren onder den indruk, dien de Prins zelf op hen heeft gemaakt, niet met de koelheid en beretleneerdheid van den geschiedschrijver van later tijd. Verscheidene bijzonderheden uit 's Prin sen leven, die zijn beminnelijk en eenvoudig ka rakter, zijne warme liefde voor het vaderland, zijne grootheid van ziel en edelmoedigheid in het hel derste licht stellen, verschaften aan het boekske een groote mate van aantrekkelijkheid. Een welgelij kend portret van den Prins, en een prijs, die binnen veler bereik valt, zullen ongetwijfeld mede werken om deze levensschets een plaats te ver schaften in menig huisgezin. Omtrent het testament van prins Hendrik wordt het volgende aan de „Magdeburger Zei- tung" ontleend, het bericht voor rekening van dat blad latende: „Het testament van prins Hendrik der Neder landen is nog niet teruggevonden. Wij meeuen uit wel ingelichte bron te weten, dat de testa mentaire bepalingen, door den prins gemaakt ten behoeve van zijne tweede gemalin, geheel en al dezelfde zijn als die Z. K. II. gemaakt had voor zijne eerste, voor zes jaren overleden gemalin. Prinses Marie heeft langen tijd vóór den dood van haar gemaal die bepalingen gekend. Men dacht dat het door den prins zelf opgesteld tes tament zich met andere zeer belangrijke stukken in de secretaire van zijn werkkamer, op het kasteel Walferdange, bevond. Zeker is het dat dit geschrift daar is nedergelegd, nadat de prin ses er kennis van had gekregen. De bepalingen van dit testament zijn ook bekend aan den koning der Nederlanden en aan de groothertogin van Saksen-Weimar, den broeder en de zuster van den overleden prins, zoowel als aan de moeder van prinses Marie, prtDses Erederik Karei van Pruisen. Het particulier vermogen van prins Hendrik bedraagt, in rond cijfer, 21 millioen. Daarover kan ten voordeele van de prinses eerst beschikt worden als het testament terechtkomt. Men denkt het wel te zullen terugvinden, omdat prins Headrik het niet vernietigd heeft maar hoe langer meu tevergeefs zoekt, des te grooter wordt de sensatie over dit buitengewoon voorval, het welk onuitputtelijke stof tot gesprekken geeft in de hofkringen." Naar „de Tijd" meldt werd Donderdag, den eersten gedenkdag der troonsbestijging van paus Leo XIII, eeu talrijke deputatie uit de katholieke pers in Nederland door den heer Capri, apostolisch internuntius, in zijn hotel Ie 's-Gra- venhage, in audiëntie ontvangen. Aan den gezant werd eeu duor de redactiën van 33 organen of hunne gemachtigden onderteekend adres aange boden, benevens eene som van 50,000 lires als aanvankelijke storting. Na afloop der audiëntie had eene vriendschappelijke bijeenkomst plaats, waarin de eerste stap werd gedaan tot oprichting van een bond der katholieke pers in Nederland, daar met eenparige stemmen de volgende resolutie in beginsel werd aangenomen: „De katholieke pers der Nederlanden vereenigt zich tot een bond, dat de periodieke organen omvattend, het streven naar het gemeenschappelijk doel verzekert en ver sterkt." De vergadering hield zich ook onledig met de samenstelling eener commissie van voor bereiding. De officieren, speciaal bij de bataljons infan terie en ingedeeld bij zijne slaven als officier van wapening enz., zullen, volgens eene bepaling van den minister van oorlog, worden ingedeeld bij de compagnieën zoolang hierbij incompleet aan officieren bestaat. Ten einde He verhouding van het thans nog werkend reglement op de pensioenen en onder- standsgelden, voor weduwen en weezen van over leden officieren van de landmacht, meer in over eenstemming te brengen met de tegenwoordige pensioenwet, is hij het departement van oorlog thans eene herziening van dat reglement in be werking. Is men wel ingelicht, dan zou deze minister, met het oog op den zeer gunstigen financiëelen toestand van het weduwen-en weezen- fonds, op onbekrompen wijze de zaak onderhanden genomen hebben. Door de regeering is aan den Raad van State ingezonden een wetsontwerp, waarbij naar aanleiding van het onlangs door den hoogen raad gewezen arrest omtrent de niet-geldigheid van kon. besluiten, regelende de bevolkingsstatistiek, dat onderwerp in ziju geheel afzonderlijk wordt geregeld. Gremengd Nieuws. De plaat van het heden verschenen uommer van den Nederlandscheu Spectator geeft onder het opschrift: „een stomme schildwacht", een voorstelling blijkbaar van een gedeelte van het Buitenhof in Den Haag. Een voor de hoofdwacht geposteerde schildwacht ziet in de verte een rijtuig, wel iets gelijkende op eeu vigilante, waarvan de impériale goed voorzien is, aankomen. Nog niet goed kunnende onderscheiden welk slag van voertuig het eigenlijk is, nog veel minder welke uiterlijke teekenen het heeft en vreezende voor de mogelijke gevolgen, roept hij toch „voor alle zeker heid" de geheele wacht „in 't geweer," die men onmiddellijk in allerhaast zich naar bniten ziet spoeden. Ten gevolge van een ongeval aan een der hoofdpijpen van de gasleiding der oude fabriek te Rotterdam veroorzaakt door de aanva ring van een schip, waardoor het water in het buizennet stroomde, werd eergisteravond een ge deelte der stad in duisternis gehuld. Op kanto ren en in de woningen moest men zijn toevlueht nemen tot allerlei hulpmiddelen om in de ver lichting te voorzien en zelfs kwam hier en daar de kaars, op een leege ilesch geplaatst, weer voor korten tijd tot haar recht. Eene lezing in „Ver scheidenheid en Overeenstemming" werd ter elfder ure (of liever te zeven uren) uit gebrek aan ver lichting afgecommandeerd, niettegenstaande de spreker juist de meerdere voortreffelijkheid en veiligheid der gasverlichting boven de electrische zou aantoonen. Toen te halftien eindelijk alle vet kaarsen goed brandden en de voorvaderlijke snuiters weder waren opgezocht, zette opeens de fabriek al die roode lichten in het duister, door met ver nieuwden glans heldere gasstralen uit de stads- lantaarns te doen schitteren. Zoo eindigde deze geschiedenis. De zeeschilder Pleysier te Amster dam heeft voor rekening van een Belgisch kunst kabinet de opdracht ontvangen tot het ontwerpen van een kapitaal zeestuk, eene episode voorstel lende uit het zeemansleven van wijlen prins Hendrik- Naar men verneemt is de milicien v. C. der 1ste afd. vest art. in garnizoen te Utrecht, bij vonnis van den krijgsraad te Arnhem ver oordeeld tot vervallenverklaring van den militairen stand en een jaar kruiwagenstraf, omdat hij van een zijner kameraden een ration brood had ont vreemd en dit had verkocht. Te Zeist is Donderdag-morgen reeds een meikever gevonden. Waarschijnlijk een die zijn tijd vooruit is. Nabij Ni ft rik, gemeente Wijchen, is Donderdag in de Maas het lijk gevonden van een milicien-plaatsvervanger die in den nacht van den 28sten November jl. van zijn post was verdwenen. Te Delfshaven is een aankomende jongen gearresteerd en gevankelijk naar Rotterdam overgebracht. Hij ontvreemdde een som van ongeveer tien gulden uit den zak van een voerman, die hem op zijn verzoek een plaats op den bok had ingeruimd. Meester van den buit, sprong hij van den wagen, voorwendende een kennis te zien aan komen. De bestolene vermiste kort daarna zijn geldzakje en deed aangifte bij de politie, welker ijverige bemoeiingen den dief deden uitvinden. Een gedeelte van den buit was begraven, een ander gedeelte aan de moeder gegeven onder voorwendsel dat het eerlijk verdiend was, terwijl een kleinig heid aan snoeperij werd besteed. Bij de begrafenis van majoor Keer te Cuyk was een oud soldaat van Napoleon tegen woordig, die met den majoor tegen de Russen heeft gestreden, G. Smits geheeten en ongeveer 86 jaren oud. Uit achting vergezelde hij het lijk van den majoor mede ten grave. Deze Smits, de gevangenschap vroegtijdig te gemoet ziende, ging bij de Russen over en diende bij de kozakken. Toen Napoleon Duitscbland verlaten had, beviel het hem ook niet meer bij de Russen en ging hij naar de Pruisen over, waar hij heeft gediend bij een regiment huzaren, doch slechts eenige maanden, want hij had vernomen dat Limburg, zijn geboortegrond, bij Holland was ingedeeld, en nam andermaal een kans waar om de Pruisen te verlaten en in zijn vaderland terug te keeren, wat hem dan ook gelukte. Deze oude soldaat is nog altijd ijverig werkzaam, in den zomer op den akker en in den tuin, en 's winters breidt hij vischnetten. Bij eeu door de arrondissements rechtbank te Zwolle gewezen vonnis is C. W. Collin te Amsterdam, in zijn eisch tegen den notaris Claasen aldaar, om justificatie der door dezen in gediende rekening ad f 18,000 voor den aan koop enz. van het „Hotel des Pays-Bas" te Amsterdam, en in zijn eisch tegen den notaris Van der Gronden te Zwolle, om rekening en verantwoording ter zake der door dezen grooten- deels voor verkochte goederen ontvangen gelden niet- ontvankelijk verklaard. De slotsom, waartoe de vijf experts, na hunne proefnemingen ten aanzien der geest vermogens van den koningsmoorder Passanante, en zulks met algemeene stemmeD, gekomen ziju, luidt, dat hij aan geen stoornis dier vermogens lijdende is, noch geweest is. Zijn proces zal den 27sten dezer voor het hof van Napels in behan deling komen, terwijl bij het hof van cassatie te Brussel den 3den Maart het beroep van Portamps en 't Kint zal behandeld worden. De smokkelarij op de Zwitserseh- Italiaansche grens heeft eene nieuwe uitbreiding gekregen. Volgens de Italiaansche reglementen mogen kleine hoeveelheden petroleum, koffie en suiker vrij van rechten worden ingevoerd. Daar nu niets verhindert de grens herhaalde malen daags te overschrijden, wordt er op ontzaglijk groote schaal ingevoerd zonder dat de Italiaansche grenswachters er iets aan doen kunnen, daar de smokkelaars wel zorgen nooit meer bij zich te hebben dan het geoorloofde maximum.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2