UT "TlaUK behoort, treft ons volk veel minder dan de stoute daad der geuzen. Maar bovendien hebben wij in die tien jaar 's Koniugs zilveren kroningsfeest gevierd en werd de natie in de gelegenheid gesteld de nagedach tenis van koningin Sophia te eeren, prins Hen drik een huldeblijk te brengen en Z. M. den Koning bij zijn tweede huwelijk een blijk van deel neming aan te bieden. Is het wonder, dat men geen of weinig gehoor meer vindt, als men aanklopt om bijdragen voor andere herinneringsdagen en voor het eeren van uitstekende landgenooten als Hugo De Groot? De onaf hankelijksoorlog heeft 80 jaar geduurd schier in elk jaar viel iets merkwaardigs voor, waarvan men de 300ste verjaring van zou kun nen vieren. Zelfs het twaalfjarig bestand levert ruimschoots stof voor gedenkdagen, zij het ook niet altijd van heuglijken aard. Zal men nu tot 1948 toe met het geschiedboek in de hand blijven, om het dan tot 1968 te laten rusten, ten einde dan met de reeks van vierde eeuwfeesten een aan vang te maken. Wij vreezen dat, evenals nu van het Uniefeest misschien verklaard moet worden, in de eerste jaren elke nieuwe poging van dien aard op „gemis van genoegzame belangstelling en ondersteuning" zal afstuiten. Niet omdat ons volk ontaard is, niet omdat het groote daden van vroeger vergeten heeft, maar omdat het ze reeds volop heeft gevierd. Hebben wij, vooral in 1872, zegt het blad ten slotte, den aanvang van den worstelstrijd her dacht, men late het nu verder aan de kleinkin deren over, het eindpunt er van in 1948 te vieren. Te Haarlem is aangekomen onze vroegere landgenoot dr. H. Weyenbergh, professor aan de universiteit te Cordova in de Argentijnsche repu bliek in Zuid-Amerika. De heer Weyenbergh, die thans bij zijne ouders te Haarlem logeert, heeft het voornemen eenigen tijd in het vaderland te vertoeven en daarna weder naar Cordova te ver trekken. Het totaal bedrag der giften, bij den burge meester van Amsterdam ingekomen ten behoeve der behoeftigen aldaar, heeft het cijfer van f 30,955.93" bereikt, dat door tusschenkomst van het burgerlijk armbestuur en de beide Israëlietische armbesturen, de laatsten voor zoover de ondersteunden tot het Israëlietisch kerkgenootschap behooren, is uitge reikt geworden. De paters Franciscanen te Nijmegen hebben van een daar overleden echtpaar een erfmaking van f 10,000 ontvangen voor de nieuw te bou wen kerk aan den Doddendaal. De som is bestemd voor het hoogaltaar. Volgens berichten, uit Curacao ontvangen, zijn de mijnen van phosporzure kalk op Aruba verpacht en zal daardoor de opbrengst binnen 10 jaar van f 80,000 tot f 800,000 klimmen, zoodat die kolonie alsdan geheel in hare eigene behoeften zal kunnen voorzien. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag niet plaats hebben. De ofl'. van gez. 2de kl. dr. G. A. Haremaker, van het eskader in Oost-Indië, in Nederland terug gekeerd, is op nonactiviteit gesteld. Te rekenen met 1 Mei a. s. is de 1ste luitenant J. Scheuer van het 6de regiment infan terie in zijn rang overgeplaatst bij het instructie bataljon. Het stoomschip „Gelderland" is gisterochtend van Southampton vertrokken. De minister van staat, minister van kolo niën, de heer Van Bosse is ernstig ongesteld. De afgeloopen nacht was onrustig en kenmerkte zich door koortsverheffing bij den lijder. Voor de betrekking van leeraar voor het herhalings- en wiskundig onderwijs aan de am bachtsschool te 's-Hage hadden zich 85 sollicitan ten aangemeld. Daarvan werd een zestal opgemaakt, waaruit is benoemd de heer E. M. Van Soest, hoofdonderwijzer aan de gesubsidieerde bijzondere school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Aalten. In de Haagsche gestichten van liefdadigheid werden de verpleegden, als steeds ter viering van 's Konings geboortedag, weder onthaald. De Koning heeft te twaalf uren receptie verleend aan de hof dames, de grootofficieren, de leden van zijn civiel- en militair huis, mitsgaders aan de leden der hof houding van de prinsen. De ministers, de leden van het corps diplomatique en de burgerlijke en militaire autoriteiten stelden hunne namen in het ten paleize gereedliggende inschrijviugsboek. Na afloop der receptie was er familie-dejeuner. De hertog van Nassau bood den Koning persoonlijk zijne gelukwenscheti aan en was aan den disch der vorstelijke familie genoodigd. De koninklijke academie van wetenschappen, afdeeling voor de wis- en natuurkundige weten schappen, zal Zaterdag a. s., 's middags te twaalf uren, eene gewone vergadering houden in het Trippenhuis te Amsterdam. Z. M. heeft aan A. I. L. M. Lux, op zijn verzoek, met 1 April e. k. eervol ontslag verleend als referendaris bij het departement van justitie, onder dankbetuiging jhr. mr. E. W. F. Wttewaall van Stoetwegen, thans raad van legatie bij het gezantschap te Parijs, benoemd tot minister-resident in Japan; de zilveren medaille, ingest, bij kon. besl. van 5 Mei 1877, toegekend aan de heereu A. W. Kinder de Camarecq, te Dresdendr. C. Swaving, te Meerssen; G. Du Rij van Beest Holle op Java; mr. J. A. A. Leemans, te Amsterdam; M. L. Van Deventer, te Rio Janeiro; E. D. J. Dutilh, te Kaïro, en mr. S. C. W. Van Musschen- broek, te Deventer, als blijk van waardeering van en tevredenheid over hun belangstelling in 's rijks verzamelingen van wetenschapen kunst, uit door hen gedane scheukingen geblekenden kapt. J. Iluygens, van het 6de reg. inf., in afwachting van nadere beschikking, op nonact. gesteldbenoemd tot notaris biunen het arrond. Groningen, ter standplaats Grijps- kerk, A. C. J. F. Bouwmeester, cand.-notaris, thans burgem. van Aduardaan den kapt. ter zee W. H. baron Van Heerdt en den kapt.-luit. ter zee jhr. J. H. Roëll vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen resp. van het Militaire Kruis van verdienste 1ste kl. van Waldeck-Pyrmont en van ridder 2de kl. van de orde der Kroon van Pruisen in brillanten Gemengd Nieuws. Iu de afgeloopen week zijn te Katwijk 48 schuiten met versche visch aangekomen, welke besomden 70 a f 165 in 8 tot 14 dagen reis; de vangst was niet ruim, maar de prijzen waren buitengewoon hoog. Het totaal bedrag der schade bij den brand der drukkerij van de heeren Binger te Amsterdam wordt, met inbegrip van die der om liggende gebouwen, op ruim 225 mille geraamd. Ofschoon niet bepaald de oorzaak van den brand is kunnen aangewezen worden, is het toch waar schijnlijk dat deze, zooal niet in de verpakking der machine, toch in de machinekamer, op de tweede verdieping naast de dukkerij gelegen, ont staan moet zijn. Bij de politie is aangifte gedaan van ontvreemdingen, die gedurende den brand of in daarop volgenden nacht in het magazijn van de firma Koopman Co. plaats gehad hebben. Reeds zijn een paar van die voorwerpen in het bezit gevonden van een brandweerman, die dan ook bekend heeft ze te hebben weggenomen. Gistermorgen zijn twee dienstboden in eene woning in de Nienwstraat te Utrecht in bewusteloozen toestand gevonden. Zij hadden den nacht in dezelfde kamer doorgebracht, waarin gas- ontsnapping heeft plaats gehad, waardoor de kamer zich met gas gevuld had. Door doeltreffende maat regelen en onder geneeskundige behandeling zijn beiden in zooverre hersteld, dat zij tot bewustzijn zijn teruggekeerd. Een jongmensen te Parijs, op het punt om in den echt te treden met een jeugdig en rijk meisje uit de provincie, ontving een ano- nymen brief, waarin hem werd kennisgegeven, dat zijne verloofde, Maria X., een jaar gevangenis straf had ondergaan wegens diefstal. Verontwaar diging bij den minnaar, die den brief voor laster verklaarde. Niettemin besloot zijn familie den vei- ligen weg in te slaan en een onderzoek in te stel len. De registers, de rechterlijke vonnissen der laatste jaren behelzende, werden nageslagen en he laas, daar vond men de veroordeeling van Maria X. geconstateerd. Ouderdom, geboorteplaats, alles stemde overeen. Neen, dat kon de toekomstige bruidegom niet gelooven, daartoe kende hij zijne aanstaande te goed, en op zijn aandrang werd de zaak nader onderzocht. De verloofde werd met haar familie opgeroepen om te Parijs voor den rechter van instructie te verschijnen, en reeds terstond was de indruk, dien deze magistraatspersoon van haar ontving, zoo gunstig, dat hij de overtuiging erlangde dat hier een mystificatie had plaats ge had. Uit het onderzoek bleek o. a., dat al de schoolvriendinnen van Maria X. haar goeden naam waardig gestand hadden gedaan, behalve eene en kele, Genoveva genaamd, die met een jongmensch gevlucht was en later een ongelukkig leven had geleid. Na lang zoeken vond men haar verblijf in het quartier Breda, en nu bekende zij reeds in het eerste verhoor, dat zij na haar vlucht uit de ouderlijke woning den naam harer vriendin had aangenomen, ten einde haar familie geen schande aan te doen. Onder dien naam was zij werkelijk veroordeeld geweest. Men kan zich de vreugde van den bruidegom voorstellen, die het vertrou wen, dat hij ondanks allen laster in zijne verloofde was blijven stellen, zoo schitterend bekroond zag. Tegen de gewezen onwaardige schoolvriendin werd terstond vanwege de rechtbank eene vervolging ingesteld. Franki-ijlï. De som van 300,"00 fr., die de Kamers het vorige jaar ter beschikking van Mac Makon stel den voor de tentoonstelling, is door hem nooit ge bruikt, maar onder de armen van Parijs verdeeld. Mevrouw Mac Mahon gaf elke maand 8000 fr. aan de armen. Zij heeft o. a. 25 weezen in ver schillende weeshuizen doen opuemen en zich ver bonden in haar onderhoud te voorzien tot in 1893. Het „Journal des Débats" maakt melding van een gerucht, dat de Parijsche gemeenteraad zijn ontslag heeft ingediend naar aanleiding der vernietiging van zijn votum van 100,000 fr. ten behoeve van de geamnestiëerde communisten. De gemeenteraden van drie of vier andere groote ste den zouden dit voorbeeld volgen. Bij de Zondag in het dep. Charente gehou den verkiezing voor den Senaat is in de plaats van wijlen den Bonapartist. André, de candidaat der legitimisten, generaal Brémond d'Ars verko zen, die 308 stemmen op zich vereenigde tegen over 151, welke op dien der republikeinen werden uitgebracht. Men verzekert dat de ministerraad besloten heeft de redactie van de commissie voor het amnestie- ontwerp aan te nemen. De Senaat heeft zijne bureaux sameugesteld acht uit linker- en een uit de rechterzijde. Lïixeinbm'g- De heer Servais, minister van Staat en voor zitter van den Raad van State in Luxemburg, heeft een geschrift uitgegeven betreflende de poli tieke gebeurtenissen, welke sedert het jaar 1841 tot het Londensche tractaat van 11 Mei 1S67 haren invloed op het groothertogdom hebben doen gevoelen. Het vierde hoofdstuk is gewijd aan hetgeen in laatstgenoemd jaar voorviel en het toenmaals loopende gerucht, volgens hetwelk de koning- groothertog stappen gedaan had om het land aan Frankrijk af te staan. Den heer Baudin, den Frauschen gezant in Den Haag, werd den 28sten Maart 1867 opgedragen, zich met de Nederland- sche regeering in betrekking te stellen, ten einde hare denkbeelden te leereu kennen omtrent een eventuëelen afstand van Luxemburg aan Frankrijk. Deze opdracht geschiedde schriftelijk de tekst wordt door den heer Servais medegedeeld en daaruit blijkt, dat de Fransclie regeering alle hoop had, dat het tot zulk een afstand komen zou. Dat trouwens de Nederlandsche regeering dezen gewenscht achtte, schijnt te blijken uit eene cir culaire, den 25sten Juni 1867 door den heer Van Zuylen aan den Nederl. gezant toegezonden, waarin hij verklaarde, dat hij het afbreken der dynas tieke banden tusschen Nederland en Luxemburg voor Nederland steeds zeer voordeelig geacht had. De koning-groothertog echter was van een geheel ander gevoelen. De in 1866 van hem uitgegane bevelen en bescheiden, door den heer Servais vermeld, laten hieromtrent geen twijfel over. En dat Z. M. in 1887 hierbij bleef, blijkt uit eene dépêche, door prins Hendrik den 26sten Febr. van dat jaar aan het hoofd der Luxem- burgsche regeering geschreven en waarin deze werd uitgenoodigd eene zoo ondubbelzinnig mogelijk ge-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2