DAGBLAD. Donderdag 20 Februari. N°. 5833. A0. 1879. Dit Noinmer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. S TABS-BERICHTEN. LEIDSOH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersa 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN: Van 16 regels1.06. Iedere regel meer0.17*. Groolere letters naar plaatsruimte. PROCES-VERBAAL. van de opening der stembriefjesdie ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad van Leident den 18den Februari 1879 zijn ingeleverd. Op heden den negentienden Februari achttien honderd negen en zeventig in de gemeente Leiden, is door het bureau van stem opneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen uren. Het bnrean is samengesteld uit den heer Dr. Willem Cornelis Van den Brandeler, Burgemeester, Voorzitter, en de heeren Jan Scheltema en Gerrit Wilhelray Damsté, leden van den Gemeente raad, 8temopnemer8. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembnsseD, hij hem den 18den Februari 1879 overgebracht oit de beide afdeelingen der gemeente Leiden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden onge schonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden twee honderd en vijf en zestig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben inge leverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal der kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overlaid voorgelezen. Het bareau beeft van onwaarde verklaard acht stembriefjes, die oningevuld waren. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest twee honderd zeven en vijftig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren: Prof. M. J. De Goeje224. stemmeD. G. F. Alscbe14 J. H. üonner3 C. J. Leembruggen, mr. J. A. F. Coebergh, W. F. Van Wijk Jr. en D. C. Dros ieder twee stemmen. Gerrit tÜouvée, I. I. La Garde, W. J. Wijtenburg, H. W. F. Bakker, jhr. J. F. Coenen van 's Gravensloot, D. Noothoven van Goor, B. Corts en dr. H. Bonrsse Wils ieder ééne stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen Prof. M. J. DE GOEJE. Is derhalve verkozen tot lid van den Gemeenteraad de heer Prof. M. J. De Goeje, wonende alhier. En zijn tegeiT deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En i9 na afloop van dit een en ander proces-verbaal opge maakt, in tegenwoordigheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden, den 19den Februari 1879. V. d. BRANDELER, Voorzitter. J. SCHELTEMA. I o, G. WILHELMY DAMSTÉ. stem0Pnemeri- LF1DEN, 19 Februari. Ter gelegenheid van 's Konings 6 2sten verjaar dag wapperde heden alhier de vaderlandsche drie kleur van openbare en particuliere gebouwen. Voor de verkiezing van een lid van den ge meenteraad alhier waren van de 1664 kiesgerech tigden 265 stembiljetten ingekomen, waarvan er 8 in blanco waren, zoodat de volstrekte meerder heid bedroeg 129. Gekozen werd de hoogleeraar dr. M. J. De Goeje, oud-schoolopziener, met 224 stemmen. Verder waren er o. a. uitgebracht op den heer G. F. Alsche 14 en ds. J. H. Donner 3. De personen, die verzocht hebben als klerk bij den rijkstelegraaf in aanmerking te komen, zijn aangeschreven om zich voor het vergelijkend onderzoek aan te melden aan het gebouw op den Fluweelen Burgwal, N°. 22, te 's-Gravenbage, op 6 Maart a. s., des voormiddags te negen uren. Naar wij vernemen moet het aantal kaarten voor de soiree ten behoeve der noodlijdenden al hier genomen van dieii aard zijn, dat wanneer van alle gebruik wordt gemaakt een goed bezette zaal kan verwacht worden. Ten einde evenwel ieder gelijke rechten in het kiezen van plaatsen te geven, wordt daartoe volgens achterstaande advertentie van morgenochtend af aan ieder de gelegenheid aangeboden. De heer Eggers heeft belangeloos de regeling er van op zich genomen. De heer D. Sluyter, onderwijzer aan de jongensschool der tweede klasse alhier, is benoemd tot leeraar in de geschiedenis, aardrijkskunde en Nederlandsche taal aan de hoogere burgerschool te Dordrecht. Gedurende de tweede helft der maand Janu ari zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden C. Winter, Buno de Mesquita, A. De Broun, F. Teerling, G. J. Jonkman, J. L. De Haan, P. Dingjan, S. S. Jesus, mej. M. Verhaar, Am sterdam; mej. Van Gael Cunoeus, Arnhem; Van Schouwe, Bolsward; wed. J. R. Bergh, Brielle; R. Zeilstra, Edam; M. Post, Feienoord P. Van Rooyen, Gouda; C. Verheyen, 's-Gravenhage; Adelheid Jentzch, Halle; Gijsbert Boer, Hazers- woude; Schravendijk, Nieuwkoop; E. Vroukhui- zen, A. Riedel, Rotterdam A. J. Jansen, Sas- senheim; A. Kuid, Voorburg; Vermey, Willems dorp. Briefkaarten: G. Pink,'s-Gravenhage; wed. A. C. F. Krull Popkens, mej. N. Tuyl, Rotter dam; N. Speikes, Oude Wetering. De heeren jhr. Klerck, oud-minister van oorlog, en de hoogleeraar dr. Jonckbloet zijn door den minister van onderwijs in Frankrijk benoemd tot „officier de l'instruction publique". Ook is de laatste benoemd tot „membre honoraire de l'athéuée francais" te Nieuw-York. Te Katwijk aan Zee is beroepen ds. G. J. Hulsman, pred. te Randwijk en Lakemond. Dinsdagavond gaf de Haarlemsche lieder tafel „Zang en Vriendschap", beschermheer mr. E. A. Jordens, te Lissc een vocale en instrumen tale uitvoering onder leiding van den heer W. H. C. Schmölling, met welwillende medewerking van de heeren H. W. Oechsman, piano, en J. v. d. E. Jr., viool. Het daverend applaus van het publiek waaraan soms geen einde scheen te komen, was voor het gezelschap de meeste voldoening dat de verschillende liederen zeer naar genoegen werden uitgevoerd. Voor de betrekkiig van hoofdonderwijzer aan de openbare school te Lisse is de volgende voordracht opgemaaktde heeren J. Bronner, hulp- onderw. te Schiedam; Van Driel, te Alkmaar; Lammers, te Medemblik; Madzer te Rotterdam; Berckenhoff,te Leerdam. De dag van gisteren, zoo schrijft men ons uit Nieuwe Wetering, mag in de jaarboeken van verlichting en beschaving voor deze plaats gewis met gulden letteren zijn aangeteekeud. Immers, de nieuwbenoemde hoofdonderwijzer, de heer Roo sendaal, wiens komst met zooveel verlangen door ons werd afgewacht, daar het onderwijs den laat- sten tijd zooveel bad geleden, mocht thans zijne werkzaamheden beginnen en de ledigstaande plaats vervullen. Zegen ruste op zijn zoo gewichtigen als nuttigen arbeid. Maar ook in materiëelen zin was die dag voor de verlichting gedenkwaardig, 's Avonds toch werden voor het eerst de lantaarns ontstoken, die voortaan bij duistere avonden het gaan langs het betrekkelijk smalle voetpad minder bezwarend en gevaarlijk zullen maken. Jammer dat deze laatste verlichting geschiedt min of meer ten koste der eerste, daar de gelden, hiertoe be- noodigd, gevonden zijn uit een fonds, in vroeger tijd ten behoeve van het onderwijs bijeengebracht, toen niet de gemeente, maar de plaats zelve in de behoefte van haar onderwijs moest voorzien en waarvan de renten in de laatste jaren werden ge bruikt om den behoeftigen kosteloos herhalingonder- wijs te verschaffen. De heer J. E. Van Duyneveld, tot dusverre hulponderwijzer aan de Chr. school te Aarlander- veen, is als zoodanig aan eene der openbare lagere scholen te Sliedrecht benoemd. Met 1 April a. s. moet hij in functie treden. De Haagsche gemeenteraad heeft de concessie aanvrage van den heer Couwenberg om een ge deelte van de stad met een derde tramwegennct te mogen overdekken, met gebruikmaking van stoom, en waardoor ook Leiden, zoomede de tus- schenliggende gemeenten Wassenaar en Voorschoten, door een stoomtramweg met de residentie zouden worden verbonden, afgewezen1°. op grond van de ongeschiktheid der aangevraagde lijnen voor de exploitatie, 2°. omdat door de twee onderne mingen voor den aanleg en de exploitatie van tramwegen in de gemeente reeds voldoende in de behoefte daaraan voorzien wordt. Ter benoeming eener directrice van de hoo gere burgerschool voor meisjes te 's-Hage zijn voorgedragen: mej. M. G. Van Pesch, directrice van de hoogere burgerschool voor meisjes te Dor drecht, en mej. R. L. Haring, leerares aldaar. Het blijkt nader, dat de heer Ch. Rochussen niet de maker was van het schetsontwerp voor het huwelijksgeschenk der stad Amsterdam aan den Koning en de Koningin, maar met B. en Ws. de beoordeelaar der ingekomen ontwerpen. Teekening en concept waren door den heer P. Van Santen zelf ingeleverd. Volgens het U. D. is de ontwerper en teekeBaar van het ontwerp de heer G. H. Van Dokkum, teekenaar en modelleur van de fabriek der heeren Van Kempen Zn., te Voorschoten. De Kamer van koophandel en fabrieken te 's-Hage heeft aan den minister van waterstaat enz. een adres gericht omtrent eene weder-invoeriug van een octrooi wet. De Kamer zou eene wet wen- schen, die den uitvinder bijv. vier jaren lang tegtn roof van zijne uitvinding beschermde. Zij verzoekt den minister, te willen bevorderen, dat een wets ontwerp iu dien zin aan de goedkeuring der Staten- Generaal worde onderworpen. Door de hoofdcommissie en plaatselijke commissiën tot viering van de Unie van Utrecht zal op Zaterdag 22 Februari a. s. te Utrecht eene vergadering worden gehouden, waarin o. a. zal worden behandeld een advies van de commissie van uitvoering, om het plan tot feestelijke her denking en monumentale vereeuwiging dezer ge wichtige gebeurtenis, bij gemis van genoegzame belangstelling en ondersteuning, op te geven. Aldus luidde het eerste bericht. Daarentegen verneemt men van andere, naar men zegt van officiëele zijde, dat de hoofdcommissie zal verga deren juist tot uitvoering van het plan van bet feest. De uitkomst zal leeren welk bericht bet. ware is. Mocht het eerste dit zijn, zal men dan, wegens de mislukking van de poging der commissie met recht kunnen beweren dat ons volk onver schillig is voor de groote gebeurtenissen van het verleden Wij, zegt het Hbk, gelooven het niet. De reden der mislukking zal immers vooral daarin te vinden zijn, dat ons volk de gedenkwaardige ge beurtenissen bij de verovering zijner onafhanke lijkheid en vrijheid, reeds bij herhaling volop heeft herdacht. Heiligerlee, Brielle, Alkmaar, Leiden, ziedaar reeds vier plaatsen, waar in den tijd van nog geen tien jaar voorname feiten uit het begin van den opstand zijn herdacht. In 1872 vierde geheel Nederland de Aprilfeesten mede en dat met meer geestdrift, omdat de inneming van Den Briel tot de populairste herinneringen behoort; een Uniefeest, waarbij een staatkundig betoog

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1