Door wijlen mej. A. Goudsmit, echtgenoote van den heer M. J. Weyl, te Eindhoven, is aan het Nederl. Israël. Oudemannen- en Vrouwenhuis en aan het Nederl. Israël. Ziekenhuis te Amster dam, elk voor de helft, een legaat vermaakt van f 2000 voor inschrijving op het Grootboek der 4 pet. Nat. Schuld. Te Londen heeft eene Engelsche vertaling van Cremers „Anna Rooze" het licht gezienzij is van de hand van onzen landgenoot, den heer Albert P. van Dam. Bij een wetsontwerp wordt aan de Tweede Kamer de goedkeuring gevraagd van de dading, met de gemeente Amsterdam gesloten omtrent het saldo der voormalige weeskamer aldaar en omtrent de uitkeering der bijdragen, door die gemeente voor den aanleg en de voltooiing van het Noord zeekanaal toegezegd. Door deze dading, tot haar meest eenvoudigen vorm herleid, wordt tegenover de opoffering van 31 /a pet. rente van het bedoelde saldo sedert 1852, ten bedrage van l,038,93S.24'/2, vermeerderd, zoo men wil, met de rente ad 2' /2 pet. van de obligatiën ten laste van de stedelijke the saurie, groot f 490,000, sedert 9 November 1852, waarover tusschen de commissie van liquidatie en Amsterdam nog steeds wordt geprocedeerd, ten bedrage van 320,000, dus van een totale som van 1,358,938.24'/»! door den Slaat de integrale en voor verreweg het grootste deel dadelijke be taling verkregen van de tweede bijdrage voor het Noordzee-kanaal van 3,000,000, die, wat er van een moreele verplichting tot betaling daarvan ook zijn moge, in elk geval rechtens alleen gevorderd had kunnen worden, indien aan de voorwaarden, waarvan zij bij het raadsbesluit van 1875 afhan kelijk was gemaakt, voldaan ware. De schikking met Amsterdam bevat dus twee elementen1°. Wordt aan die gemeente toegekend het saldo van 1852; 2'. wordt haar, tegen definitieve regeling en integrale uitbetaling der beide door haar toe gezegde Kanaal-bijdragen, een deel in de renten toegekend tot een bedrag van f 1,038,938.24)' /3 met opheffing van de betwiste rente der obliga tiën ten laste van de thesaurie. Van een te Amsterdam gevormd comité om den heer mr. M. H. Godefroi een blijk van waar deering aan te bieden, ontving deze Donderdag een schrijven, waarin hulde gebracht wordt aan de wijze, waarop hij gedurende zijne 30-jarige parlementaire loopbaan de belangen des lands en in het bijzonder die van Amsterdam had voorge staan en de beginselen die daarbij golden had verdedigd. Tevens werd hem medegedeeld, dat hem, als blijvende herinnering aan deze gebeurtenis, een gouden gedenkpenning zou worden aangeboden, die aan de eene zijde de beeltenis van den jubilaris dragen zou. Bij den raad van state is naar men ver neemt een wetsontwerp ingekomen tot wijziging van de wet op de rechterlijke organisatie en van het wetboek van strafvordering. De strekking van het wetsontwerp is dat de gerechtshoven uitslui tend hoven van appèl zullen worden. De crimiueele zaken zullen voortaan behandeld worden, als de correctioneele, bij de rechtbanken, zonder verplichte instructie enz. In alle zaken kan de beklaagde gedagvaard wordenhij heeft echter het recht, tegen die dagvaarding in verzet te komenen i>f de raadkamer der rechtbank beslist dan dat de zaak moet worden geïnstrueerd, of zij verwijst de zaak rechtstreeks naar de zitting. Daar de hoven aldus geen werk genoeg zullen hebben, zouden er nog twee of meer kunnen worden afgeschaft. Daarenboven zou men langs dezen weg de invoe ring van het nieuwe wetboek van strafrecht gemak kelijk willen maken. Aan den Koning is door het bestuur van het pensioenverbond ingediend een adres, dat in afdruk is toegezonden aan de ministers, de leden der Kamers en van den Raad van State en alle autoriteiten, die het streven van genoemd verbond kunnen bevorderen; bij dat adres wordt op het onvoldoende van het algemeen burgerlijk pensioen fonds gewezen en met aandrang verzocht, dat reeds nu tot een herziening der pensioenwetgeving worde overgegaan, en de opheffing van het algemeen pen sioenfonds voor burgerlijke ambtenaren worde voor bereid, zonder dat het onderzoek der staatscom missie betreffende de grondslagen voor een alge meen weduwenpensioenfonds worde afgewacht. De opbrengst van 's rijks middelen over de eerste maand des jaars heeft ongeveer een half millioen minder bedragen dan in Januari van het vorige jaar. Uit ééne maand zijn echter nog zeer weinig gevolgtrekkingen te maken. Eene vervroegde of vertraagde betaling of vereffening heeft over een dergelijk gering cijfer dadelijk een grooten invloed. Tegenover de raming wijst de opbreDgst een tekort aan van ruim 2,300,000. Dit zou zeker onrustbarend zijn, indien men niet wist dat de opbrengst in de eerste maanden des jaars altijd geringer is dan het gemiddelde. Voor de deelneming in de geldleening ten behoeve der gemeente Nijmegen, groot 400,000, rentende 4'/2 pet., waren 40 inschrijvingsbiljetten ingekomen, ten bedrage van ƒ370,100. Het hoogst was ingeschreven voor 1001 /4 pet., het laagst voor 90 pet. Aan het fonds ter aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in de Neder landen is door den koning wederom eene gift van 200 verleend. De eerste vrouwelijke persoon bij het vak der posterijen en telegraphie is aangesteld, en wel ten post- en telegraafkantore Franeker, als geagre- eerd klerk. De benoemde zou familie van den direc teur van dat kantoor zijn. Z. M. heeft dr. P. H. Lammers, arts, te Lage (vorstendom Lippe), voor den tijd van vijf jaren benoemd tot off. van gez. 2de kl. hij bet leger in Ned.-Indië; L. V. Leyba erkend en toe gelaten als consul van Zweden en Noorwegen voor Curagao en de andere Nederlandschc bezittingen in de Caraïbische Zee, met standplaats te Willem stad; aan A. W. II. M. Keiler, geboren te Dussel- dorf, vergunning verleend tot het geven van bij zonder hooger onderwijs aan het college van St.-Albertus te Huisen; aan H. B. Kip, gouvern. der kolonie Curasao, vergunning verleend tot het aannemen der medaille van het borstbeeld van den bevrijder Simon Bolivar, hem door den pres. der Ver. Staten van Venezuela geschonken. Gemengd Nieuws.- Dezer dagen werd in de N. R. Ct. be richt dat in Den Haag een schildwacht, wegens het niet salueeren van den Koning, wiens gesloten rijtuig aan niets kenbaar was, 8 dagen in ijzeren boeien is gesloten en dat de officier der wacht in streng kamerarrest is gesteld. Het Handbl. twij felde aan de waarheid van het verhaal, reeds omdat de straf van 8 dagen in ijzeren boeien (gesloten arrest) niet bekend is. Zulk arrest duurt hoogstens 4 dagen en kan bij een opsluiting van 8 dagen slechts om den anderen dag „gesloten" zijn. Tegen zulk een arrest kan de militair, officier of mindere, steeds bij den krijgsraad in verzet komen en iu gevallen, waarin men zich onschuldig acht, wordt zulk een beroep op den krijgsraad steeds gedaan. De militair is dus tegen willekeur gevrijwaard. Volgens de inlichtingen, die het Hbl. heeft inge wonnen, is het verhaal in de N. R. Ct. wat de hoofdzaak betreft echter waar. De merkbare teeke nen voor de schildwachts zijn de nestels, die 's Konings koetsier draagt en die thans, wegens den hofrouw, zwart en dus niet goed te onder scheiden zijn. Wel zijn er nog kroontjes aan de lantarens, maar op geringen afstand zijn ook die nauwelijks zichtbaar. De milicien, die zich vergreep, kreeg 8 dagen cachot om den anderen dag op water en brood, de zwaarste straf die zonder vonnis van den krijgsraad mag worden opgelegd. De luit. Bloys van Treslong werd met 8 dagen streng arrest gestraft. Het leven in Den Haag is, zegt het blad verder, naar men ons mededeelt, thans toch al niet aangenaam voor de militairen. Wij laten nog daar, dat alle officiereu, evenals de troep, des Zondags groot tenue moeten dragen, maar lastiger is het dat strenge straffen zijn bedreigd tegen eiken offioier, die zonder sabel rijdt, al is het paard ook jong. Toch bestaat er een reglement volgens hetwelk onafgerichte paarden zonder sabel mogen bereden worden. Het regent dagorders. Men mag vertrouwen, dat de minister van oorlog, die gisteren zijn ambt aanvaardde, zien ook aan derge lijke zaken zal laten gelegen liggen. Aan de inrichting van het feestgebouw te Rotterdam zal onder de nieuwe directie eene belangrijke uitbreiding en verbetering worden ge geven. Er zal gezorgd worden voor betere verwar ming, een vaste houten vloer worden aangebracht en een verplaatsbare muziektempel in de zaal opge richt. Voorts zal men in het gebouw vinden gym- nastiek-werktuigen, biljart, ring- en werpspelen, kegelbaan, tombola, Flobert-schietbaan, handboog- schietbaan, verschillende lokalen tot het houden van vergaderingen, partijen, diners, soupers enz. enz. Het gebouw zal aan het tramwegnet worden verbonden. Te Rotterdam is een werkman, iu een der herbergen in de Oost-Molenstraat aldaar, ten gevolge van misbruik van sterken drank plotse ling dood gebleven. Als eene b ij zonderheid wordtgemeld dat bij den heer J. Mooy, bloemist te Haarlem, op één bol der cyclamen atkensii thans niet minder dan 240 bloemen prijken. Een van de ijsberen in de tuinen van „Artis" te Amsterdam is gestorven aan een kwaal voor welke men meeneu zou dat een ijsbeer ten minste onaantastbaar was, nl. verkoudheid. Toch heeft de ervaring geleerd, dat dit dier voor verkoudheid vatbaarder is dan menige viervoeter uit de tropen. Het gewone geneesmiddel boter hammen met honing, faalde ditmaal, en de ijsbeer stierf. Intusschen zal het verlies worden hersteld. Het genootschap kocht in Keulen een bijzonder schoon exemplaar van deze berensoort aan. De Amsterdamse be correspondent van het Utr. Dagbl. schrijft het volgende: „Op zekeren dag beraadslaagden B. en Ws., benevens de secretaris, over eene politieverordening. Ten onzent eene hoogst précaire zaak. Men was het niet eens over de beteekenis van een woord. De secretaris trekt aan de schel en een bode komt binnen. „Haal me Van Dale eens!" De gedien stige buigt en gaat heen. De man krabt zich achter de ooren en deelt de zeer mysterieuze op dracht aan zijn collega mede. Laatstgenoemde was snuggerder. „Van Dalen? Wel man, begrijp je 't niet? Ze moeten Van Dalen hebben. Ga naar de Damstraat! Je kent hem toch wel?" Fluks zet hij, die met de opdracht was belast, zijn pet op en snelt naar den persoon in quaestie, bij iederen liefhebber van het Schiedammer vocht en de loterij welbekend, en zegevierend komt hij met Van Dalen iu de burgemeesterskamer aan. Men kan zich ieders verbazing denken, nu men in plaats van een woordenboek een tapper te zien kreeg, die tot nu toe nooit heeft begrepen, waarom hij ten stadhuize was ontboden. Te Utrecht is in de gy m nas tick- ver- eeniging „Balo" het plan ontworpen om eene vrijwillige brandweer te vormen. Het denkbeeld verdient toejuiching en waarschijnlijk zal het ook bij het gemeentebestuur geen gruoten tegenstand oudervinden. Jammer dat er geen vooruitzicht bestaat, dat zich corpsen vrijwillige lau' irenaan stekers, nachtwachts enz. zullen vormen. Voor de huishouding der gemeenten zou dit eeiv aanzien lijke tegemoetkoming zijn. In de werkplaats van een zilversmid te Sneek heeft Donderdag een ontploffing van vuurwerk plaats gehad, waardoor een vijftienja rige leerjongen, die zich alleen iu bet inkaal be vond, ia omgekomen. Naar men zegt was het vuurwerk door de bedienden aangekocht om te dienen bij de aanstaande koperen bruiloft van den patroon. De muren der werkplaats zijn gescheurd en alle glasruiten verbrijzeld. Uit Tessel wordt gemeld dat bij na alle tonnen en bakens, waardoor de vaarwaters op de Zuiderzee en naar de Friesche kusten zijn afgebakend, door het ijs van hun plaats zijn ver voerd of spoorloos verdwenen, zoodat de vaarwaters zeer onveilig zijn. Te Zuilen doet zicb dit jaar h et zeer zeldzame geval voor, dat die gemeente niet één loteling in haar toegewezen cohtingeut zal kun nen leveren; alle lotelingen, op één na, hebben eene vaste vrijstelling (broederdienst)j en die één heeft een gebrek, dat hem voor den dienst ten eenen- male ongeschikt maakt. De uitgebreide kolenmijnen bij Dux, in Boheme, zijn dezer dagen plotseling onder water geloopen30 mijnwerkers zijn daarbij om het leven gekomen en 600 zijn daardoor thans zonder werk. Uit de badplaats Teplitz wordt ge meld, dat de bronnen aldaar na het gebeurde te Dux, dat niet ver van Teplitz af ligt, geen water meer geven.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2