W. 5830. Maandag 17 Februari. 1879. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad SÏAD8-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per posto 1*40. Afzonderlijke NommersR 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!*: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17J. Groolere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, lete alinea, der Wet van 2 Jani 1875 {Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan de directie van de LEIDSCHE MELKINRICHTING tot het plaatsen van een stoomwerktuig in het perceel aan den Singel hoek Aloëlaan n°. 1 tot het bereiden van boter en kaas. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 13 Februari 1879. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad n0. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week zijn aangegeven als door roodvonk aangetast 8 personen en aan die ziekte overleden geene. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 15 Febrnari 1879. V. d. BRANDELER. Een eerste Verslag. Liefdadigheid is een deugd, die bij het Neder- landsche volk vau oudsher in hooge eere werd gehouden. Of zij daarom altijd met verstand, met oordeel des onderscheids in beoefening werd ge bracht? Niemand, die oogen en ooren heeft voor hetgeen om hem heen voorvalt., zal het, durven beweren. Veel wordt er gegeven, dat helaas slechts strekt om de armoede, die de schenker wilde bestrijden, te bestendigen of zelfs te verergeren. Hoe menigeen reikt geregeld aan „vaste klanten" zijn giften uit, zouder er ooit aan te deuken een onderzoek in te stellen naar het gehalte der door hem beweldadigde lieden. En waarlijk, die taak zou dan ook de meeste gevers, die een groot deel van den dag aan hun dikwijls tijdroovende zaken heb ben te wijden, veel te zwaar vallen, nog daarge laten dat het verreweg de meerderheid zou ont- brekeu aau de geschiktheid om haar naar belmo ren te vervullen. Dat alles begrepen een aantal wakkere mannen in de tweede koopstad des rijks, te Rotterdam, die in het najaar van 1877 bijeenkwamen en spoedig daarop de statuten en het reglement vast stelden eener „Vereeniging tot verbetering van armenzorg", welke bij koninklijk besluit van 5 Januari 1878, N°. 4, als rechtspersoon werd erkend. Van die Vereeniging nu verscheen dezer dagen het eerste verslag, loopende over het jaar 1878 en dat dus uit den aard der zaak nog slechts on volledig kau zijn, maar toch reeds merkwaardigs genoeg oplevert om er aan het hoofd van ons blad meer in hel bijzonder de aandacht op te vestigen. De Vereeniging dan heeft ten doel1°. gezonde begrippen omtrent armenzorg te verspreiden2°. particuliere armenzorg zooveel mogelijk te centra- liseeren en een bureau voor algemeeneu onderstand te vormen, ten einde op afdoende wijze aan be- hoeftigen hulp te verschalfen 3°. bedelarij en mis leiding tegen te gaan4°. instellingen tot voor koming van armoede te steunen of op te rich ten. Voorts blijkt uit art. 2, dat de Vereeniging uitgaat van het beginsel, dat alleen die ondersteu ning, welke verbetering van den toestand der be- hoeftigen op den duur belooft, als gezonde armenzorg te beschouwen is. Bedeeling met gere gelde toelagen of het voortdurend verstrekken van kleine giften is als stelsel af te keuren en kan slechts bij uitzondering plaats hebben. Met welke gelukkige uitkomsten de Vereeniging reeds in het eerste jaar van haar bestaan is werkzaam geweest, daarvan levert het verslag tal van overtuigende blijken op. Het is hier echfer de plaats niet daarbij uitvoerig stil te staanwel om er op te wijzen, hoe zij heeft gewerkt. De omvangrijke staat van het bestuur, bestaande uit een voorzitter, twee ondervoorzitters en een secretaris, werd gemakkelijk gemaakt door den bijstand van een commissie voor geldelijk beheer. En dat was zeker geen overbodige hulp. Behalve toch de gelden der Vereeniging zelve, ten bedrage van ruim 8000, vielen er nog drie particuliere fondsen, aan de gewaardeerde zorg der Vereeni ging toevertrouwd, te beheereD, nl. een voor zekere weduwe Bwier man verdronken was, een ander van de giften, bijeengebracht ten be hoeve der gezinnen van lien, die het slachtoffer waren geworden van de bekende ramp op de Maas, en eindelijk een derde fonds voor de na gelaten betrekkingen der bemanning van het ver ongelukte stoomschip „Friesland". Genoeg finan- ciëele bemoeiingen dus, daar genoemde drie fond sen bij den aanvang van het beheer een som vaa bijna f 60.000 beliepen. Voorts werd de bereiking van het veelzijdig doel der Vereeniging bevorderd cf, laat ons liever zeggen, mogelijk gemaakt door een subcommissie voor het vrijwillig armbezoek, wier leden zich ten taak stelden ten huize van hen, die zich om onderstand tot de Vereeniging hadden gewend, te onderzoeken in hoever dezen die hulp waardig warendoor een subcommissie voor werkverschaf fing, die zich in betrekking stelde met werkge vers, ten einde hen, die buiten werk verkeerden, dat zooveel mogelijk te verschaffen, aldus het loffelijk beginsel in practijk trachtende te brengen om de nooddruftigen in de gelegenheid te stellen, door arbeid in hun behoefte te voorzien, veeleer dau voortdurend te steunen op de liefdadigheid van ande ren eindelijk door een speciale commissie van onder zoek naar de werking van soepkokerijen, inrichtingen waarbij heel wat valt te controleeren, ten einde het misbruik tegen te gaan, dat niet zelden ge maakt wordt van de maar al te dikwijls op on doordachte wijze uitgedeelde zoogenaamde soep kaartjes, en door een dergelijke commissie van onderzoek naar de werking van volkskoffiehuizen, inrichtingen aan Engeland ontleend en die daar reeds veel nut hebben gesticht. Vergeten wij niet in het voorbijgaan melding te maken van den bezol digden armbezoeker, die het bestuur ter zijde staat. Veelomvattende werkkring dus en waarin reeds aanvankelijk met vrucht werd gearbeid. Inderdaad het is een waar genot in het rapport der sub commissie voor den onderstand kennis te nemen van gevallen, waarin zij werkzaam was, niet alleen die, waarin zij de voldoening mocht smaken onder stand te verleenen of werk te verschaffen aan personen, die zich dat waardig toonden, maar ook en vooral die, waarin het haar gelukte, de on- waardigen te ontmaskeren, die zich aan misleiding schuldig maakten en de geschonken giften mis bruikten. Uit de laatste gevallen eerst wordt het recht duidelijk, welk een onbegrijpelijk nut zulk een Vereeniging kan stichten. Geven toch is slechts half werk, dat eerst volmaakt wordt door te zorgen, dat men slechts geeft aan hen, die het waardig zijn. Dat doel vooral beoogt de Rotterdamsche Vereeniging tot verbetering van armenzorg en verdient ook elders navolging. LEIDEN, 15 Februari. Het maken der bnste van wijlen Prins Hendrik, welke in den gevel van het nieuwe gebouw der Kweekschool voor Zeevaart alhier zal worden ge plaatst, is, naar men verneemt, reeds bij het leven van den Prins opgedragen aan den heer Bart Van Hove te Parijs. De hoogleeraar Rosenstein heeft gisteravond in „Doctrina" alhier voor een talrijk gehoor eene lezing gehouden over valsch en waar materia- lismus. Hij heeft daarin de leer van Darwin verdedigd tegen verkeerde begrippen, die daar over in omloop zijn, in het bijzonder aangetoond de onmogelijkheid om het geestelijk element te verklaren en ten slotte op ernstige wijze de leer der sexueele moraal bestreden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7491 volwas sen personen en van 1426 kinderen. Men meldt uit Katwijk aan den Rijn dat de waterweg door de duinen naar Katwijk aan Zee gegraven waarvan de kosten ongeveer 170,000 bedragen na een arbeid van ruim twee jaren zijne voltooiing nadert. Het werk wordt om zijne nette uitvoering zeer geroemd. Op voor stel van B. en Ws. heeft de Raad, uit dankbaar heid voor den hooggeplaatsten aandeelhouder in de daarvoor noodig geweest zijnde geldleening, onder nadere goedkeuring, aan dit werk den naam gege ven vanhet Prins-Hendrik-Kanaal. Dinsdag werd te Hillegom een volksvoor lezing gehouden van de afdeeling der Maatschappij tot Nut van 't algemeen. Spreker was de heer Wils, ouderwijzer te Houtrijk en Polanen, die eene voordracht hield over de bekende novelle van Cremer, „het Pauweveerke". Voorts werdea bijdragen gegeven door den president en den heer Wils. De zaal was nauwelijks toereikend om het publiek te bevatten. Donderdag werd in eene vergadering der ver eeniging tot bevordering der moderne beginselen aldaar eene improvisatie gehouden over Voltaire door dr. Van Gorkom uit Amsterdam. De hoor ders, dien avond niet zoo talrijk, volgden echter met belangstelling den spreker, die met veel talent hen wist te boeien. In eene vergadering van het Delftsche studentencorps is gisteravond het geheele hoofd stuk betreffende het novitiaat in eerste stemming aangenomen. Verder is aangenomen de volgende motie: „Het corps, gehoord de beraadslagingen van 13 en 14 Februari, neemt in beginsel aaD, strenger dan ooit tegen de afwijkingen der groenwet te waken en beveelt den Senaat in 't bijzonder een nauwlettend toezicht daarop aan." Voor de scholen der Ned. Herv. gemeente te 's-IIage is van den Koning en de Koningin een gift van f 200 ontvangen. Aan II. De Klerk Jczn. is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der air. belastingen voor het vijfde kantoor te Amsterdam, behoudens aanspraak op peusioeD, onder dankbetuiging voor de trouwe diensten gedurende vijftig jaren den lande bewezeB. Op 6 Febr. jl. is door den heer H. te Wage- ningen in de brievenbus gestoken een in enveloppe gesloten brief, geadresseerd aan schipper B., liggende met zijn schip te Oudewater, inhoudende een bank biljet van f 40 van 1 Oct. 1869, N N 2298, welke brief niet aan het adres is bezorgd. Het stoomschip „Gelderland", van Rotter dam naar Batavia, is hedenmorgen te zeven uren te Southampton aangekomen.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1