LEIDSCHggg DAGBLAD. N°. 5828. Vrijdag 14 Februari. A0. 1879. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden............... 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Gemengd Nieuws. Tijdens de laatste vorst werd in ze keren nacht in de kom der gemeente Leimuiden een oud man gevonden in bewusteloozen toestand. Door den gemeenteveldwachter in diens woning opgenomen, bleek het, dat de grijsaard uitgehon gerd was en verkleumd van de felle kou. Aan niets mocht het hem dan ook ontbrekeneerst werd hij flink gevoed en verwarmd, daarna ge schoren en van onderkleereu voorzien en eindelijk in een kostelijk bed ter ruste gelegd. Deze laatste liefderijkheid moest de helper echter duur bekoo- pen, want 's morgens bleek het bed geweldig ver ontreinigd te zijn. Wie was nu de vreemdeling? Hij gaf voor een verpleegde te zijn van het R.-C. Bernardus-gesticht te Amsterdam, waaruit men hem eensklaps verjaagd had daarop was hij de Weesperpoort uitgewandeld en had in den blinde voortloopende zijn weg over Weesp naar Leimui den gevonden. Door den burgemeester werd aan het eerste gedeelte van 's mans verklaring geen onbepaald geloof geschonken, waarop een onder zoek werd ingesteld, hetgeen dezer dagen aan het licht bracht, dat de laudlooper reeds acht jaren geleden uit het gesticht was ontslagen wegens zijn onhandelbaarheid en dat hij na dien tijd bij zijne zuster werd verpleegd, wie hij het leven even eens lastig maakte. Men had hier dus met een bedrieger te doen. Dinsdag-avond is de trein van den Rijnspoorweg, die te negen uren van Den Haag vertrekt, aan een groot gevaar ontsnapt. Toen de goederentrein, welke gewoonlijk omtreeks negen uren of halftien in Den Haag aankomt, het sta tion Voorburg passeerde, bemerkte de stationschef aldaar, dat deze trein op het verkeerde spoor liep. Door onmiddellijk seinen deed hij den avondtrein, die van Den Haag moest vertrekken, een weinig wachten en den goederentrein terugstoomen. Een en ander gaf een oponthoud van hoogstens 15 minuten. Den Voorburgschen chef komt lof toe voor de flinke maatregelen, waardoor hij een groot ongeluk heeft weten te voorkomen. Op 10 Eebruari jl. heeft, volgens een ingezonden stuk in de N. R. Ct., in de residen tie het volgende feit plaats gehadZ. M. de Ko ning reed incognito, in burgerkleeding, geze ten in eene gesloten coupé, zonder eenig onder- scheidingsteeken, noch aan het rijtuig, noch aan den koetsier, noch aan den naast dezen gezeten bediende, over het Buitenhof. Het rijtuig onder scheidde zich dus merkbaar door niets van elk ander hofrijtuig, waarvan er zoovelen dour de residentie rijden. De schildwacht geplaatst vóór de hoofdwacht op het Buitenhof bemerkte dan ook niets van het voorbijrijden des Konings. Hij riep dus ook niet de wacht in het geweer en de com- mandeerende officier van de wacht, in zijne kamer gezeten, had evenmin iets van dit voorbijrijden bemerkt. Na het aftrekken van de wacht is daarop de schildwacht voor acht dagen in de ijzeren boeien gesloten en de officier, die in casu wer- kelijk „van den Prins geen kwaad wist" in streng kamerarrest gesteld. Op den Scheveningschen weg nabij „Zorgvliet" vielen Dinsdag-avond eenige beschon ken lotelingen een jongeling aan, die belast was met het aansteken der lantaarns, braken zijn stok en brachten hem in hun overmoed eenige mes steken in de handen toe. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Naar aanleiding der séances van den bioloog Hansen waarschuwt prof. Harting in het U. D. tegen de nadeelige gevolgen, welke dergelijke proeven op het zenuwgestel kunnen hebben. Eenige jaren geleden hield de hoogleeraar een voordracht over het hypnotisme bij dieren en nam daarbij proeven op konijnen, hoenders, duiven, andere kleine vogels en kikvorschen. Die zelfde proeven zijn later nog door hem onder kleine wijzigingen in het zoötomisch laboratorium voortgezet en wel voornamelijk met hoenders. Aanvankelijk schenen deze dieren onder de herhaalde proeven niet te lijden, maar na een paar weken begon een der hoenders mank te loopen spoedig werd dit voorbeeld door de andere gevolgd. Het was alsof zij door een halfzijdige verlamming getroffen waren, die later in geheele verlamming overging, en binnen eenige maanden waren al de voor de proeven ge bruikte hoenders, ten getale van zes, overleden. Bij Egmond zijn Dinsdag twee bom schuiten, die naar het gestrande Amerikaansche schip „Algeria" zeilden om van de lading te bergen, tegen elkander opgeloopen. Eeu der beiden zonk, ten gevolge van bekomen averij, onmiddellijk, waarbij al de opvarenden moeten zijn omgekomen. De andere bomschuit, hoezeer een groot gat in den boeg bekomen hebbende, had nog even den tijd om op het strand te loopen. Jacob Wolff, de gewezen directeur der gefailleerde Overijselsche Bank, is na ongeveer 4)i/2 jaar in de gevangenis te hebben doorgebracht gisterochtend ontslagen. Hij heeft zich terstond naar Amsterdam begeven. Zijn mede-directeur Scheur leer, die indertijd weerspannig aan de wet werd verklaard, is nog steeds voortvluchtig. Een hevige brand heeft gisternacht te Wijlre gewoed, waarbij zes a zeven huizen een prooi der vlammen zijn geworden, benevens veel graan en eenige stuks vee. Uit Oldenburg waren een sergeant en twee onderofficieren gedeserteerd, met het plan om naar Holland te trekken. Zij overnachtten te Emden, van waar zij des morgens, zonder betaling, per spoor vertrokken. Maar een knecht van het hotel was op schaatsen eerder te Weeuw dan de trein, ten gevolge waarvan twee aldaar werden gearresteerd. Den derde gelukte het te Groningen te komen, maar hij werd, omdat hij geen geld had, dadelijk teruggeleid en- houdt thans zijne kame raden gezelschap. Volgens de „Nouvelliste" zullen in Zwitserland twee personen terechtstaan wegens aanwerving van manschappen voor de Nederland- sche troepen in Atjeh. De een, Hurlimann ge naamd, uit Zurich, die reeds eenige jaren in Indië heeft gediend, was uit Harderwijk naar Zwitser land overgekomen. Graaf Ton Beust is niet alleen een diplomaat, maar een groot liefhebber van muziek en zelfs componist. Onlangs speelde hij op een soirée te Parijs verschillende stukken, die hij ge componeerd had, o. a. een wals, getiteld „Retour des Iudes", ter herinnering aan de reis van den prins van Wales in Britsch-Indië, en de gezant verwierf als pianist en als componist beide veel succes. Onder de papieren van den ter dood veroordeelden moordenaar Charles Peace vond men een plan om de woning van de ex-keizerin Eugénie te Chislehurst te plunderen. Peace had tijdens de afwezigheid der bewoners van Cambden Place vergunning gekregen de woning met zijn architect PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels...1.05. Iedere regel meer...0.17^. 1 Grootere letters naar plaatsruimte. te bezichtigen en zich voor een gegoed burger uitgegeven; een paar weken vódr zijn inhechtenis neming bezocht hij dan ook het kasteel om alles op te nemen. Weston treft het allerongelukkigst met het weer op zijn voetreis; hij kwam druip nat te Shap aan en was verplicht eenige uren te bed te blijven; van daar vertrok hij naar Carlisle en verder naar Haydon. Hij heeft nu te voet 977 mijl afgelegd en is 150 mijl ten achter, maar hij maakt zich nog altijd sterk de weddenschap te winnen. De luitenant Von Wachtmeister te Arolsen is des morgens dood in zijn bed gevon den ten gevolge van het sluiten der kachelschuif. Ook zijn vrouw was bewusteloos, doch werd weer bijgebracht. Een kindje van slechts weinige weken, dat in dezelfde kamer sliep, had in 't geheel niets van de inademing van den kolendamp geleden. Men zou hieruit de gevolgtrekking kunnen maken, dat dit vergif op sterke naturen meer invloed heeft dan op zwakke en tengere personen. Indertijd waren er moeilijkheden ge- rezen omtrent de testamentaire beschikking van Rossini en zijn echtgenoote, betreflende de oprich ting van een asyl voor honderd bejaarde Pransche en Italiaansche zangers en zangeressen. Thans ver neemt men dat de zaken zoowel met de stad Pe- saro, Rossini's geboortestad, als met de familie van de weduwe Rossini geschikt zijn en men reeds naar een geschikt terrein uitziet om het asyl te bouwen. Zeer in aanmerking komt een terrein, gelegen in de nabijheid van Passy en het Bois de Boulogne, Rossini's geliefkoosd verblijf, waar hij de laatste jaren zijns levens doorbracht. Het is thans gebleken dat het sprin gen van het groote kanon op de „Thunderer", waarvan eenigen tijd geleden melding is gemaakt, is te wijten geweest aan het feit, dat het, nadat het eenmaal geladen was geworden, maar het schot niet afgegaan was, eene tweede volle lading en een tweede puntkogel vijf man zijn noo- dig om zulk een kogel te tillen in den loop gedaan zijn. Verleden Zaterdag zou een deur waarder te Brussel iemand in hechtenis nemen, die zekere schadeloosstelling, waartoe hij veroor deeld was, maar niet verkoos te betalen. Met een rijtuig en zijne handlangers aangekomen, vond hij den bedoelden persoon tehuis. Plotseling echter, toen men vertrekken zou, was hij ver dwenen. Terwijl de verbijsterde gerechtsdienaren het huis doorzochten, zagen de voorbijgangers iemand een venster van het huis uitstappen en het rijtuig intreden, terwijl hij den koetsier den naam der voor hem bestemde gevangenis toeriep. Deze legde de zweep op de paarden, maar toen hij stilhield was zijn rijtuig natuurlijk ledig. De Amerikaansche vertegenwoordi ging heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij vrouwen, na drie jaren aan de gerechtshoven der verschillende staten van de Unie te hebben ge- praktizeerd, ook tot de rechtsgeleerde praktijk voor het hooggerechtshof worden toegelaten. De president moet het ontwerp nu nog bekrachtigen. Saint-Cl air, de jonkman van Rijsel, die gepoogd had Gambetta door bedreiging een som van 50,000 fr. af te persen, ten einde een goed figuur te kunnen maken bij een actrice, die hij het hof maakte, is tot eene maand gevangenis straf en 500 fr. boete veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1