Eene eigenaardige reliquie is uit Frankrijk naar Oostenrijk gezondenhet spinrok ken van Marie Antoinette, door deze nog in hare gevangensohap gebruikt. Het bestaat uit ebbenhout, met zilver beslagen. De klos is van ivoor. Het vlas is er nog aan, waarmede de koningin op den dag harer terechtstelling spon. Dit spinrokken is in 1867 op de Parijsche tentoonstelling te zien geweest en heeft toen aanleiding gegeven tot een geschil over de echtheid, welke daarbij onweerleg baar gestaafd is. De laatste eigenaarster, de douai rière De Rainein, heeft het aan eene Hongaarscbe dame vermaakt, die de nagedachtenis der koningin in groote eere houdt. Onlangs is in de Engelsche bladen gewag gemaakt van een bericht, door den kapitein van de stoomboot de „Ralston" aan Lloyds Agent schap te Londen gezonden, volgens hetwelk door hem op de Iersche kust een vreemd schip gezien was, dat een ander schip in braud gestoken had en gedreigd had de „Ralston" eveneens te zullen verbranden, zoo zij zich met de zaak bemoeide. Men hield dat vreemde schip voor een kaperschip. Thans blijkt bet geheele bericht leugenachtig ge weest te zijn. De brief is wel door Lloyds Agent schap ontvangen, maar kapitein Adams verklaart hem nooit te hebben geschreven en zulk een schip niet te hebben gezien. Onlangs wandelde iemand door het bosch van Villers-Cotterels in het Pransche depar tement der Aisne. Eenige braamstruiken versper den hem den weg en hij sprong er overheen, toen hij te land kwam op eene plek, waar de grond scheen te bewegen. De wandelaar deinsde achteruit en bespeurde tot zijne ontzetting dat hij de voeten gezet bad op een wild zwijn. Het dier stond knorrend op. De man, meenende dat het hem te lijf wilde, vluchtte, raakte in de struiken verward, viel en verloor het bewustzijn. Toen hij tot zich zeiven kwam, bevond bij zich ongedeerd, doch zijn schrik was zoo groot geweest, dat hij slechts met moeite zijn woning bereikte en ondanks de zorgvuldigste verpleging overleed. Voor het gebouw derEolies Marseil- laises, te Marseille, bemerkte een der omstanders terwijl men zich bij den ingang verdrong om binnen te komen, dat zijn horlogeketting gebro ken en zijn horloge verdwenen was. Tegelijker tijd had een ander iemand van een verdacht uiterlijk in het oog gekregen en wees dien bij een politiebeambte aan als den vermoedelijken dader van den diefstal. Onmiddellijk werd nu deze persoon gevisiteerd, hetgeen aanleiding gaf wel niet tot het vinden van het pas ontvreemde uurwerk, maar tot het outdekken van een ander, een kostbaren chronometer, den vorigen dag ont vreemd aan een persoon, die daar ter plaatse tegenwoordig was en thans zijn eigendom op- eischte, waarbij hij ten bewijze van de juistheid zijner bewering zijn naam en woonplaats opgaf, die in het horloge gegraveerd werden gevonden. De verdachte bleek dus werkelijk een zakkenrol ler te zijn; doch had hij zich nu ook het andere horloge toegeëigend, en zoo ja, waar was het gebleven Het amnestie-ontwerp van de regeering be staat uit 5 artikelen. Art. 1 luidtAmnestie wordt verleend aan hen die veroordeeld werden voor feiten in verband met den opstand van 1871 en die op vrije voeten gesteld werden of gratie kregen of op vrije voeten gesteld zullen worden en gratie zullen krijgen binnen drie maanden na afkondiging der wet; art. 2 zegt dat voor vonnissen bij verstek geveld voor dezelfde feiten gratie kan worden ver leend; art. 3 dat van de afkondiging der wet af de verjaring volgens art. 637 van het wetboek van strafvordering zal gelden voor dezelfde feiten bedreven door hen, waarvan de vervolging reeds begonnen, maar nog niet afgeloopen isart. 4 dat na de mededeeling der „lettres de grace" de in Frankrijk teruggekeerde misdadiger zich niet meer zal kunnen beroepen op art. 476 van het wetboek van strafvordering; art. 5 eindelijk zegt, dat de wet niet zal gelden voor hen die veroordeeld werden wegens misdrijven van het gemeene recht, of voor misdrijven van denzelfden aard, die met niet meer dan een jaar gevangenisstraf werden gestraft, be dreven vóór den opstand van 1871. Daar de heer Jules Ferry, een der vice- presidenten, eene portefeuille heeft gekregen, moest de Kamer een nieuwen vice president benoemen. Daartoe werd gekozen de heer Albert Grévy met 289 stemmen. F>uit&<chla,r»cl. In de troonrede, waarmede gisteren de zitting van den rijksdag geopend is, betuigt de keizer zijn dank voor de medewerking tot de wet tegen de beweging, welke de grondslagen van den Staat en de beschaving aantast. Hij gelooft, ook voor het vervolg op die medewerking te kunnen rekenen. De laatste berichten aangaande de pest geven hoop, dat, ten gevolge van de door de Russi sche regeering geaomen krachtige maatregelen, het onderdrukken der epidemie, althans wat Rusland betreft, spoedig gelukken zal. Verder deelt de troonrede mede, dat Oosteurijk afstand gedaan heeft van het vijfde artikel in het Prager vredesverdrag en constateert den gelukki gen uitslag van het congres en de pogingen van Dnitschland om zijne vriendschappelijke betrek kingen tot de mogendheden en die der mogend heden onderling te bevorderen. Omtrent de wetsontwerpen tot wegneming van de gedruktheid op economisch gebied zegt de kei zer van gevoelen te zijn, dat Duitsehlands bedrij vigheid op dat gebied in haren geheelen omvang volle aanspraak heeft op zoodanige ondersleuning als de wetgeving aangaande rechten en belastingen verschaffen kan. „Is die ondersteuning", zoo luidt de rede verder, „in de landen, waarmede wij ver keeren, wellicht meer dan noodig was verleend, zoo houd ik het voor mijn plicht het daarop toe te leggen, dat voor het minst de Duitsche markt voor de nationale producten in zooverre behouden blijve als met onze algemeeue belangen overeen te brengen is, en dat de wetgeving ten aanzien van de uit- en invoerrechten weder nadere tot. die pToef houdende beginselen, van welke in de hoofd- bestanddeelen onzer handelspolitiek sedert 1875 afgeweken is." BUITENLAND. Franlirij k. De uitgever van de „Révolution franchise" is voor het hof gedaagd, omdat het blad brieven had opgenomen van Vallés en Arnauld, twee personen die tot onteerende straf wafen veroordeeld wegens deelneming aan de Commune en die wat te vroeg op de amnestie rekenden. Men zegt dat de ver volging geschiedde op verzoek van Gróvy en tegen den zin van sommigen der ministers. De zaak zal morgen in behandeling komen. Een derde commune-man, Imbert, die in een brief aan genoemd blad betoogde dat de opstan- standelingen van 1871 de amnestie „de facto" moesten uitroepen, zoo de regeering daartoe niet overging, is gearresteerd. De echtgenoofe van prins Lucien Murat, dochter van den Schotschen edelman Thomas Fraser, is overleden. Zij leerde Lucien in Amerika kennen en huwde hem in 1831. Sedert den val van het keizerrijk leefde zij zeer stil; zij laat vijf kinderen na, waarvan éón de hertogin De Mouchy is. Groot-Britannië. De „Privy Council" heeft als voorzorgsmaatregel tegen de pest een zorgvuldig onderzoek bevolen naar den gezondheidstoestand aan boord van schepen uit de Zee van Azof. Turkije. Het Russisch-Turksche vredes-tractaat telt 12 artikelen, waarvan de hoofdinhoud als volgt kan worden samengevat. Het Berlijnsche tractaat treedt van rechtswege in de plaats van die artikelen van het tractaat van San-Stefano, waarmede het Berlijnsche congres zich bezighield. De door dat congres niet behandelde punten van het tractaat van San-Stefano worden door het nu geslotene geregeld. De vergoeding der oorlogskosten is op 802'/j millioen franken vastgesteld. De wijze van betaling en de waarborgen daarvoor worden voor eene nadere overeenkomst voorbehouden. Eene vergoeding van 261 /2 millioen franken is bestemd voor de in Turkije gevestigde Russen, die door den oorlog schade geleden hebben. De betaling der kosten van onderhoud van de Turksche krijgs gevangenen geschiedt binnen zeven jaren in 21 termijnen. De inwoners der aan Rusland afge stane gewesten kunnen hunne gronden verkoopen en het land binneu drie jaren verlaten. Voor al het gebeurde vóór het sluiten van dit tractaat wordt van weerszijden volledige amnestie ver leend. De vroegere handelstractaten en capitula- tiën met Rusland treden weder in werking. De ratificatiëu van dit tractaat zullen zoo mogelijk bin nen 14 dagen worden uitgewisseld. Bij het tractijat is nog een protocol gevoegd, waarin bepaald wordt: 1'. De erkenning der be palingen van het Berlijnsche tractaat houdt gcene wijziging daarvan in en verandert het karakter en de strekking van het tractaat niet 2°. De schadevergoeding van 261 /2 millioen voor de Rus sische onderdanen in Turkije geldt als maximum en de aanspraken op vergoeding worden door eene Russische commissie onderzocht, waarin een Turksche gedelegeerde zitting heeft. 3". Hel weg laten van het in het tractaat van San-Stefano opgenomen artikel omtrent de oorlogsvergoeding aan Rumenië, Servië en Montenegro vindt zijn grond in de sedert verkregen onafhaukelijkheid van die Staten. Het blijft dezen vrijstaan, daar omtrent met de Porte in overleg te. treden. De amnestie belet geene der contracteerende mogend heden om politie-maaf regelen te. nemen tegen per sonen, die haar gevaarlijk kunncD worden. De Russen schijnen met de ontruiming zelfs niet te willen wachten tot de ratificatie van bet tractaat en zijn reeds met het nemen van voor bereidende maatregelen begonnen. De Porte is gereed om het ontruimde gebied, ter voorkoming van ongeregel ibeden, te laten bezetten TUeles^rarnjsiiejnu MADRID, 12 Februari. De „Patria" deelt een brief uit Tanger mede van den 4den dezer, waarin gezegd wordt dat de gouverneur van Fez in het heiligdom Mulaydris gevlucht was, om zich voor een volksoploop iu veiligheid te stelle». De sultan van Marokko is door eene verlamming aangetast. In het land heerscht volslagen regeermgloosheid. WEENEN, 13 Februari. Al de leden van het Cis-Leiihaansche ministerie zijn herbenoemd, be halve de heeren Auersperg en Uuger. ür Stremayr treedt als voorzitter op. Het grootste gedeelte der uit Rumelië ver trekkende Russische troepen neemt, den weg over de Dobrudsja. Twee divisiën infanterie en twee division kozakken zullen in Bessarabu blijven. ST.-PETERSBURG, 13 Februari. Aan de „Golos" wordt uit Zauzin gemeldHet aantal van hen, die door de pest zijn aangetast, is vermeer derd. .Prof. Jakoby, die aan het hoofd der ge neeskundige commissie staat, is ernstig ziek. Caeellta-eonccrt. De uitvoering, gisteravond door de zangvereeni- giug „Caecilia" in de Stadszaal gegeven, kan als uitstekend geslaagd worden beschouwd. De koren werkten flink. Ze getuigden van degelijke oefeniug en onderlinge samenwerking. Op een paar uitzon deringen na gaf ook het orkest reden tot tevreden heid. Overigens vormde bet met de kuii-ten een goed geheel. Ook het oordeel over de solisten kan niet anders dan gunstig zijn. Mej. Gripekoven als alt en de heer De Goey als tenor handhaafden hunnen reeds elders bij verschillende gelegenheden verworven welverdienden goeden naam. Ook de sopraan-soliste was geenszins een onbekende. Had men haar reeds vroeger met genoegen als dilettante zien optreden, niet minder was dit nu het geval. Yoor de wijze waaropzij hare inderdaad moeielijke taak vervulde, mag haar een openlijk woord van dank en hulde niet onthouden worden Met is in 't publiek zeer zeker te prijzen dat het wil toonen dat het zulke voordrachten weet te waardeeren doch het zou o. i. voor beiden beter zijn wanneer 't dit deed als de voordracht geheel was afgeloopen, en niet terwijl of de solisten bf het orkest nog werkzaam zijn. De bassolist maakte het viertal op waardige wijze compleet. Hij gaf eveneens blijken een verdienstelijk en tevens welwillend lid der vereeniging te zijn, te meer daar bij, zoo wij vernamen, door omstandigheden ook een partij op zich genomen had die niet voor hem bestemd was. Twee dagen vóór de uitvoering toch bleek het dat. de solist die de partij van Urban welwillend op zich genomen had, door een keelziek! o daarin ver-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2