tegen zullen de Gentenaars zooals reeds gemeld werd wèl een bezoek aan Holland brengen. Als een aandenken aan de afdeeling werden door den heer J. Mater aan de aanwezige leden weder eenige wortels eener uit Japan afkomstige klimplant uitgereikt. Daarna leverde de heer J. Valk eene bijdrage over de cultuur der orchideeën. Niettegenstaande reeds een aantal geleerden over deze vooral in de tropische gewesten, maar ook hier te lande voor komende standelkruiden veel geschreven hebben en er vele jaren van studie aan hebbenden koste ge legd, meende hij dat eenige mededeelingen omtrent de door hem op den hortus alhier sedert een reeks van jaren gedane ondervinding op dit gebied ook voor de jongere ter vergadering aanwezige leden niet zonder nut zouden zijn. Óp de hem eigen aardige wijze vertelde hij dan ook wat hij daar al zoo ondervonden had, waardoor hij tot de slot som was gekomen dat sommige door de geleerden aangegeven regels maar gekheid waren. Men moet niet uit het oog verliezen dat de natuur zich niet naar de plant, maar dat de plant zich naar de natuur regelt. Men moet de planten bestudeeren om te weten wanneer zij al of iets noodig hebben. Ook moet z. i. een ondergeschikte bij het kwee ken van planten door zijn meer geleerden patroon niet aan banden gelegd, maar daarentegen hem zoo veel mogelijk vrijheid gelaten worden. Eindelijk be treurde hij 't dat er in ons land zoo weinig lief hebbers voor orchideeën worden aangetroffen. Hij schreef dit toe aan de kostbaarheid dezer planten en aan het gering aantal practische mannen die er mee kunnen omgaan. Door den voorzitter werd hem namens de vergadering dank gezegd voor het ge sprokene, voor velen zeker niet van belang ontbloot. De Leidsche Vleeschmaatschappij hield gister avond hare jaarlijksche algemeene vergadering, waarin door het bestuur mededeelingen werden gedaan hoedanig de Maatschappij in het afgeloopen jaar gewerkt had en tevens gewezen werd op haren bloei en vooruitgang, waardoor hare goede reputatie niet alleen bij de leden maar ook bij de inge zetenen algemeen erkend wordt. Ten bewijze hier van werd er op gewezen dat gedurende het jaar 1878 bij de Maatschappij geslacht zijn 367 koeien en ossen, wegende aan vleesch en vet 118,817 kilo, 141 kalvgren, wegende aan vleesch en vet 10,835 kilo, benevens 1 varken voor de worst, d. i. totaal 509 stuks vee, wegende te zamen 129,652 kilo. Aan inkoop voor rundvee en kalveren met accijns enz. is besteed ƒ99,995.18/2, terwijl de kas alleen ontving aan contanten 119,747.63. Bij het behandelen van art. 24 der statuten werd vervolgens door de commissie, belast met het nazien der administratie van het boekjaar, hulde gebracht aan de richtige en met zorg bewerkte boekhouding van den administrateur den heer Kohier. Ten slotte werd door een lid der ver gadering een woord van dank tot het bestuur gericht voor de vele en belangelooze moeite die het van de oprichting tot den dag van heden heeft betoond, hetgeen met een applaus als be wijs van sympathie door de aanwezige leden werd beantwoord. De Leidsche Melkinrichting, directeur de heer J. Rinkes Borger, wordt den laden Maart geopend wat de aflevering der melk betreft, terwijl de levering van boter en karnemelk aanvangt met den 4den April. De bezorging der melk heeft plaats des morgens en des avonds; de aflevering geschiedt in heele en halve liters, tegen den prijs van 9 cents van April tot September en van 10 cents per liter in de overige maanden van het jaar. De koninklijke goedkeuring is verleend aan de statuten der vereeniging „Israëlietische Wee zen-corporatie te Leiden", welke ten doel heeft het verleenen van hulp aan ouder-, vader- en in exceptioneele gevallen ook aan. moederlooze behoeftige weezen, behoorende tot het Israëlietisch kerkgenootschap alhier. Leverde de winter, zoo schrijft men ons uit Oudewetering, tal van vermaken, door zijn langen duur leverde hij in vele woningen ook veel ongerief, veel armoede. Gelukkig dat in zulke tijden de oud-vaderlandsche deugd der liefdadig heid nog niet van onzen bodem is verdwenen. Was de- hoofdstad Amsterdam hierin, als naar gewoonte, eene goede voorgangster, haar voorbeeld werd tot zelfs in de verst afgelegen plaatsen nage volgd. Buiten de gewone wintercollecten die reeds ruim zooveel als vroegere jaren hadden opgebracht, mocht eene bijzondere commissie, die zich dezer dagen alhier had gevormd om de algemeene armen te hulp te komen, zonder onderscheid van geloofs belijdenis, zich in een uitmuntend succes verblij den. Mogen enkelen ook al naar het oordeel der commissie niet zoo ruim hebben bijgedragen als men wel had gehoopt, anderen hebben zich als 't ware overtroffen, zoodat de inzameling ruim 234 heeft bedragen, eene som die voor onze plaats, waar „niet vele rijken, niet vele edelen" worden gevonden, aanzienlijk mag genoemd wor den. Aan 63 of 64 gezinnen kon dan ook een betrekkelijk goede voorraad van levensmiddelen en brandstoffen uitgereikt worden, terwijl we ver nemen dat nog een kleine som is overgebleven, die op dezelfde wijze zal worden aangewend. Aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht is gelegenheid tot plaatsing van een opziener, die, met. genot van inwoning en voeding, een jaar wedde van 700 zal genieten. Ongehiiwden, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór 20 Eebr e. k. in per soon aanmelden bij den directeur der school, op werkdagen, des ochtends tusschen 9 en 12 uren. Kennis van administratie en bekendheid met stal- dienst zijn onmisbaar. Door het Haagsche gemeentebestuur is goed gekeurd de door de Nederlandsche Rijnspoorweg maatschappij overgelegde teekening van de rijtuigen, die voor het vervoer van reizigers over den tram way Den HaagScheveningen zullen dienen. De rijtuigen zullen bijna dubbel zoo lang zijn als de gewone tramwagens. lu twee deelen verdeeld, zal het eerste voor reizigers 1ste kl. en het achterste gedeelte voor reizigers 2de kl. ingericht zijn. Een beweegbaar onderstel, uit vier assen bestaande, maakt het passeeren van bochten, dat anders wegens de buitengewone lengte der wagens bezwaren zou opleveren, mogelijk. - Op verlangen van Z. M. den Koning zullen de schepen en vaartuigen van oorlog gedurende den rouwtijd van drie maanden niet, zooals gewoon lijk bij verjaardagen van leden van het vorstelijk hnis, pavoiseeren, salueeren of de vlaggen in top hijschen. Prinses Louise Margaretha, zuster van prin sen Hendrik, zal den lsten Maart de Duitsche hoofdstad verlaten en over Oldenburg en Den Haag naar Londen verfrekken. Den 27sten dezer zal te Berliju de gebruikelijke „Abschiedscour" plaats hebben. De schilderijenverzameling W. Verschuur Jr., die gisteren door de heeren Roos te Amster dam verkocht werd, bracht, zonder de opgelden, ruim 22,000 op. Een stuk van deu heer Bak ker Korfl' gold 640. Daarna werd een gedeelte der schilderijen geveild uit de verzameling J. A. Heintzen Jr. en anderen. De groote B. C. Koek koek gold 2960, het vrouwenfiguur van Alfred De Lobbe 1000, het fraaie bloem- en fruitstel van G. J. J. Van Os S00 en de kolossale W. Verschuur, onder toejuiching van het talrijke publiek, 3200. Tot gemeente-arts te Deventer is benoemd op eene jaarwedde van f 1000 de heer M. W. Van Haaften, te Utrecht, onder verplichting de oogheelkunde meer in het bijzonder te beoefe nen en de oogheelkundige praktijk der behoeftigen geheel op zich te nemen. De gemeente Vlissingen heeft, wegens den treurigen toestand van hare financiën, nogmaals vergunning verkregen om de belasting op het ge maal en gedistilleerd tot het einde van April 1880, op welk tijdstip de uitzonderingswet eindigt, te blijven heffen. Door wijlen vrouwe W. H. Blanckenhagen, wed. van mr. J. J. Splitgerber, is een legaat van f 1000 besproken aan de diaconie der Evang. Luthersche gemeente te Amsterdam. Aan het ministerie van waterstaat werd heden aanbesteed het leggen van spoorbanen op het station Nijmegen. Minste inschrijvers waren de "ïeeren A. Reineveld en Co. te Zoeterwoude, voor 24,333. Te Aalsmeer zal eerlang eene rijks-normaal- school worden opgericht. Dat men na het overlijden van den heer Tak een inwonend burge meester verkregen heeft, strekt er tot algemeen genoegen. De kunstschilder H. Mesdag te VHage is benoemd tot ridder der Belgische Leopolds orde. Zr. Ms. schroefstoomschip „Padang", onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. D. M. G. De Swart, is gisteren van Port-Said vertrokken. Het stoomschip „Wyberton" is 9 dezer van Batavia via Penang naar Rotterdam vertrokken de „Overijsel", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde den lOden dezer te Suez; de „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Nieuwediep, passeerde Gibraltar den lOden dezer 's middags. Z. M. heeft aan zijn ordonnance officier, den lsten luit. S. M. S. De Ranitz, van den grooten staf, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen van het kruis van militaire verdiensten 3de kl., hem door den prins van Waldeck en Pyrmont geschonkeningetrokken het besluit van 15 Eebr. 1874, waarbij aan den lsten luit. W. A. H. baron Van Poërst van Lynden een tijdelijk pensioen voor vijf jaren tot een bedrag van 300 was toegekend, en in vervanging van dat pensioen, te rekenen van den dag waarop het is ingegaan, hem alsnog een pen sioen verleend van 690. G e ril e n cl Nieuws. Gistermiddag is door den opziener van jacht en visscherij H. Van Kooi onder Voor schoten gearresteerd zekere J. H., woonachtig te Overschie, die zich schuldig maakte aan diefstal van een kruiwagen, al meermalen met de politie in aanraking is geweest en wegens diefstal ge vangenisstraf had ondergaan. Hij werd door ge noemden opzichter geboeid naar Leiden getrans porteerd. Hij had bij verscheidenen reeds zijn buit te gelde, willen maken, hetgeen echter niet gelukte. Carré zal te Arasterdam, aan den Am- stel, een vast cirque bouwen, met woning en stallen. Ook wordt aldaar in de Plantage een nieuw zomer-theater opgericht door den heer Prot. Uit Best wordt gemeld dat hij het rangeeren van een trein gisterochtend de arbei der J. Van Gooi, dienstdoend wisselwachter, een noodketting tegen zijn rechterbeen heeft gekre gen, zoodat het onder de knie gebroken isop last van den dokter van het ziekenfonds werd de lijder naar het gasthuis te Eindhoven vervoerd. Door den heer Herboth, ingenieur- directeur bij de gemeentelijke gasfabriek te Til burg, is eene nieuwe wijze van verlichting uitge vonden, waardoor het gevaar van brand in de wol- en katoenfabrieken zeer vermindert, ja bijna onmo gelijk wordt. De uitvindiug bestaat hierin, dat voor de plaatsing der gasvlam eene opening in den muur wordt gemaakt, 0.60 meter iu het vier kant naar de te verlichten zijde en 0.80 meter van achter. De verbrandingsproducten worden door een kokertje naar buiten afgevoerd. De verlichte zijde naar binnen wordt afgesloten door een spie gelruit; aan de achterzijde van den muur wordt een kozijntje gemaakt en daarin een deurtje; in het paneel daarvan boort men eenige gaatjes voor den toevoer van lucht en op het deurtje zelf komt een reflector, die tevens het licht tegen den tocht beschermt. Door deze inrichting kan er nooit eenig vuur of licht, zelfs niet voor het aansteken van gas, in de spinnerij of katoenmalerij komen, daar de pitten van buiten worden aangestoken. In den avond van den 3den dezer is in den Loenderveenschen polder, bij Vreeland, een jongeling, zekere D., verdronken, die huis waarts keerende in een kuil geraakte welke voor eenden werd opengehouden. Tot heden was van den ongelukkige nog niets gevonden dan zijn hoofddeksel. Men verneemt dat zijne moeder, wier eenige zoon hij was, door dit ongeval van haar verstand is beroofd. Te Goes hebben een achttal dames een gymnastiek-club opgericht. Het plaatselijk bestuur heeft haar een zaal voor hare oefenin gen afgestaan, welke 1 Maart zullen beginnen. Aan het U. D. wordt het volgende medegedeeld„Als een bewijs hoe hevig de nood in sommige gezinnen te Utrecht is, kan hetr vol gende dienenIn de Notenboomenlaan is een ge zin van man, vrouw en vier kinderenreeds geruimen tijd had het hoofd van dit gezin geen werk kunnen vinden, alles wat waarde had was

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2