ayerledene, prof. Prins nit Leiden, dankte hierop de sprekers voor hunne goede woorden, ter ge; dachtenis van zijn dierbaren vader gesproken, en alle aanwezigen voor de eer, hem bewezen. Ds. E. V. I. Japchen, predikant te Eemnes- binnen, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Benthuizen bedankt. Naar wordt medegedeeld, heeft Amstels tooneel- en instrumentale vereeniging „Caecilia", welke op het jongste concours te Brussel, St.*J*ns- Molenbeek, eene zilver vergulde eere-melaille be haalde, een nationalen en internationalen tooneel- wedstrijd uitgeschreven tegen half Mei. De wedstrijd zal vier dagen duren en de uitreiking der medailles aan de bekroonde vereenigingen zal plaats hebben den Zaterdag-avond, volgende op den wedstrijd. Als plaats voor den vreedzamen strijd is bepaald het théater van den heer Van Lier te Amsterdam. Binnen weinige dagen zullen de verschillende tooneelvereenigingen tol deelneming nitgenoodigd en met de voorwaarden bekend gemaakt worden. Volgens een officiëelen staat der kosten van aanleg van Liernur's pneumatisch rioolstelsel, als mede der exploitatie tot en met 31 Dec. 1878 te Amsterdam heeft het Liernur-stelsel reeds aan die gemeente gekost eene som van f 638,035.21 '/i, terwijl over al de jaren van exploitatie de faecaliën, door Liernur's stelsel verkregen, hebben opgebracht f 13,321.74. De faecaliën, zeggen burg. en weth., blijken meer en meer slechts voor een klein deel verkoopbaar te zijn, en dit, gevoegd bij de toe nemende hoeveelheid, die moet worden vervoerd en verwijderd, nu reeds ruim 60,000 liters daags, dwingt tot ernstige overweging van de vraag of het wel raadzaam is, reeds nu het tijdperk der proefneming te sluiten. Met andere woorden burg. en weth. willen niet verder gaan met de uitbrei ding van het Liernur-stelsel voor zij welen waar met de volgens dat stelsel verkregen faecaliën te blijven. Onder de leden van het Utrechtscbe studen tencorps is een tooneelvereeniging opgericht, onder den naam van„Het Studententooneel". Te Tripoli op de kust van Barbarije is, naar men verneemt, het huwelijk van Z. M. den Koning der Nederlanden met grooten luister ge vierd. Op verzoek van den consul-generaal der Nederlanden, jhr. E. Testa, hadden alle vertegen woordigers van vreemde mogendheden de vlaggen doen wapperen op den dag der echtverbintenis, terwijl op dien avond in het hotel van het Neder- landsche consulaat een soiree gegeven werd, waarop behalve de gevolmachtigden van andere natiën ook de aristocratie der stad te vinden was. Zelfs Mahmoed-pacha, de schoonbroeder van den sultan en gouverneur-generaal van Tripoli, vereerde, bij zeldzame uitzondering, dit bal met zijne tegen woordigheid. Tot drie uren in den nacht duurde het dansen in de luisterrijk versierde zalen voort. Door den minister van binnenlandsche zaken is de volgende circulaire gezonden aan de com missarissen des Konings in de provinciën„Op de vraag, waar voor de militie moet worden inge schreven een ongehuwde, wiens vader onder cura- teele staat, terwijl in de plaats van den overleden curator voor dezen nog geen nieuwe is benoemd, is door mij geantwoord, dat de inschrijving van dien militieplichtige moet plaats hebben in de ge meente, waar de overleden curator zijne laatste woonplaats gehad heeft. Indien de voogdij of de curateele opengevallen of door de afwezigheid van den voogd of den curator verlaten is, dan volgt, mijns inziens, uit tet bepaalde bij de artt. 431 en 506 van het burgerlijk wetboek geenszins, dat de minderjarige of de curandus woonplaats ver krijgt bij den toezienden voogd of den toezienden curator totdat in de voogdij of de curateele opnieuw is voorzien. In het belang van eenvor mige toepassing der militie-wet heb ik de eer u hiervan mededeeling te doen." Ingevolge de bevelen van Z. M. den Koning zullen, naar men verneemt, voortaan op Zon- en feestdagen de officieren de schako of kolbak dragen en in hetzelfde tenue in 't publiek verschijnen, dat voor de troepen wordt gecommandeerd. Naar men verneemt heeft Z. M. de Koning aan het gemeentebestuur der residentie den wensch doen te kennen geven, dat ter gelegenheid van Hd. verjaardag op 19 Februari aanstaande geen openbare feestelijkheden plaats hebben. Met 1 Maart a. s. worden geplaatst: aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Alkmaar", de luit. ter zee 1ste kl. M. F. Reeringh, de luit. ter zee 2de kl. R. C. A. L. Jansen van Afl'er- den, L. Haremaker en J. M. M. Pfeill, de off. van gez. 1ste kl. M. C. Bayze en de off. van adm. 2de kl. J. A. H. Huart, eerstgen. als 1ste off.; aan boord van Zr. Ms. ramschip „Guinea", de luit. ter zee 2de kl. P. H. Prager. De Koning en de Koningin hebben gisteren een rijtoer door het Westland gemaakt en brachten hedenmiddag een bezoek aan priuses Marianne, op haar buitenverblijf te Voorburg. Op last van den Koning is heden in de Maliebaan te 's-Hage door den commandant van het corps, kolonel Van Bel, eene buitengewone inspectie gehouden over het regiment grenadiers en jagers. De vier bataljons, met het vaandel en de staven, waren daartoe van tien uren tot om streeks halftwee in het veld vereenigd. Het onge gronde gerucht dat de Koning de inspectie zou bijwonen hield een talrijk publiek geruimen tijd in de nabijheid van het Malieveld vereenigd. Volgens beschikking van het departement van oorlog, afdeeling generale staf, zullen alle toelatingsexamens tot een der cursussen eerst in de maand September a. s. worden gehouden. De minister van oorlog, luitenant kolonel Den Beer, Poortugael is door den Koning ontvangen tot het affeggen van den voor zijne betrekking vereischten eed. De miuister heeft heden zijne werkzaamheden aan het departement echter nog niet aanvaard. Zr. Ms. schroefstoomschip „Curasao" is den 28sten December te Djeddah aangekomen met Habib Abdoel Rachman aan boord. Onder een saluut van 11 kanonschoten van het oorlogsschip verliet Habib de „Curasao" en werd aan de lan dingsplaats door de hoogste autoriteiten en de aanzienlijkste burgers ontvangen, terwijl eene groote menigte volks zich op den oever verdrong. Hij heeft bij zijn vriend Seyd Bagharoem zijn intrek genomen, die evenals hij uit Terim in Hadramaut geboortig is, en vertrok den 4den Januari naar Mekka, waar hij vooreerst zal blij ven wonen. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Nieuwe- diep naar Java, is 9 Februari des avonds te Southampton aangekomen. Z. M. heeft met het gezondheidsonderzoek van schepen, ingevolge de bepalingen der wet van 2S Maart 1877, voor drie jaren belast, voor Harlingen, F. W. Grotendorst, arts. Gremengd Nieuws. Op de Binnenvestgracht tusschen de Geeregracht en Kraaierstraat wilde hedenmiddag een meisje van 12 jaar dat uit school kwam, een stuk ijs uit het water halen, doch had het onge luk naar de diepte te zinken. Een meisje en een jongen, die bij haar waren, staken haar echter onmiddellijk de hand toe, en trokken haar uit het water, zoodat zij nat en verschrikt naar huis kon gaan. Te Hazerswoude zijn bij een veehou der zeven schapen dood en sommige half verscheurd in de weide gevonden. Zondag wilde voor de Nijmeegsche spoorbrug een schipper den mast van zijn vaartuig strijken. Ilij werd getroffen door een losspringenden ketting en bleef op de plaats dood. Dezer dagen werden te Groningen een drietal 16-jarige deugnieten gevat, zoons van gezeten burgerlieden en die in den laatsten tijd den ingezetenen veel onrust hebben veroorzaakt. Her haaldelijk verdwenen op onverklaarbare wijze para- pluies, kleeren, klokken enz. uit gangen en portalen van heerenhuizen. Verschillende scholieren moesten in het barre jaargetijde half gekleed huiswaarts keeren, omdat bij het einde der les hunne over jassen, mantels, hoeden, mofjes, petten enz. waren verdwenen. Eens werd zulk een overjas, waarin f 20, bestemd voor verschenen schoolgeld, vermist. TJit de bewaarschool, opgericht door het Nuts- departement, vermiste men zelfs de klok aan den wand. Na bekomen bericht van de gevallen, welke ter kennis van de benadeelden waren gekomen het bleek bij de arrestatie dat meer diefstallen waren gepleegd dan waarvan reeds aangifte was geschied deed de politie nasporingen en gelukte het haar spoedig een eind te maken aan deze en andere bedrijven van het drietal. Het gestolene werd bf vernield zooals het lot was o. a. van de overjas, waarin het schoolgeld was geweest, die door de bengels met steenen bezwaard in eene bijt was geworpen of ver beneden de waarde ver kocht. Een uitdrager werd kooper van 2 parapluies voor 1.20 en van eene groote klok voor 1.25. Alleen snoepzucht schijnt de drijfveer te zijn ge weest van deze handelingen. Te Arnhem waagde zich Zondag-avond een man van hoogeu leeftijd slechts half gekleed op het ijs in de Louwersgracht, met welk doel weet men niet. Het ijs brak onder hem weg en reeds was hij midden in de gracht, nabij de fontein, toen er hulp opdaagde, die de voorbijgangers ver leenden. Dezen toch hadden ladders, touwen en een paar lantarens zien te krijgende ladders werden aaneengebonden en den drenkeling toege schoven. Ofschoon hij reeds een kwartier of langer in het water geweest was, had de man nog zooveel bewustzijn, dat hij de ladder vastgreep. Toch zou het moeielijk gevallen zijn, hem te redden, had niet een jongmensch zich langs de ladder te* water begeven en den drenkeling vastgehouden. Na veel moeite waren dus eindelijk de pogingen met een gunstigen uitslag bekroond. De man werd naar het café Parkzicht gebracht en later naar het ziekenhuis vervoerd, waar bem de verder noodige geneeskundige hulp werd verleend. Uit de Maas bij V e n 1 o o is het 1 ijk op- gevischt van Francois Daemen uit Niekerk, Prui sen. Deze bekende smokkelaar van ongeveer 30 jaar was nog in den avond van den 22sten De cember te Yenloo om koffie te koopen, die hem echter geweigerd werd, op grond dat hij te zeer beschonken was. In dien toestand moet hij in de Maas geloopen en eerst Zondag gevonden ziju. Men vond nog 22 mark bij hem. Te Leeuwarden is nabij de Ververs- brBg aan de Dokkumer Ee tusschen het ijs ge vonden het lijk van een militair, die sedert 13 Nov. jl. werd vermist. In den avond van dien dag, toen het stormachtig weder was, had men te dier plaatse wel hulpgeroep gehoord en was men daarop aan het visschen gegaan, doch te vergeefs. Stanley, door den koning van België vertrouwelijk naar Brussel bescheiden, heeft zich bereid verklaard de leiding der Belgische expeditie in Middel-Afrika op zich te nemen. Eenige Bel gische officieren en onderofficieren, benevens een corps gewapende negers zullen hem toegevoegd worden. Het zee-gerecht te Hamburg heeft gisteren in zake de „Pommerania'' uitspraak gedaan en beslist, dat de aanvaring alleen aan de Terkeerde manoeuvres der bark „Moei Ellian" moet toege schreven worden. Ook tegen de bemanning van de „Pommerania" kan geene klacht ingebracht worden, dat zij die verkeerde manoeuvres niet vroeger heeft opgemerkt. De gedragslijn van den kapitein, de officieren en de bemanning na de aanvaring is ten eenenmale prijzenswaardig. Zekere Youkhantscheff, die de Maat- schappij van grondcrediet te St.-Petersburg bijna 2'/2 millioen afhandig had weten te maken, is tot 16 jaar dwangarbeid in Siberië veroordeeld, waarvan 4 jaar met eenzame opsluiting. KOLONIËN. BATAVIA, 4 Januari. Naar het Bat. Hdb. uit goede bron verneemt, heeft de chef van het departement van oorlog in Ned.-Indië ter afschaffing van de alleen met middeleeuwsche zeden overeenkomende duëls, aan de regeering het voorstel gedaan, voor de officie ren eeregerichten in te stellen op de wijze als in Pruisen geschiedt. De Sam. Crt. deelt mede dat in eene ver gadering, door de loge „la Constante et Fidele" te Samarang gehouden, besloten is aldaar eene afzonderlijke instelling te stichten onder den naam van Hulpfonds voor onbemiddelde leerlingen van goeden aanleg in Middel-Java. Bij besluit van 1 Febr. is bepaald dat op het schiereiland Malassoro, afd. Zuiderdistricten van het gouv. Celebes, eene paardenstoeterij wordt opgericht, waarvoor het benoodigd persomeel van het wapen der cavalerie zal worden gedetacheerd.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2