N°. 5824. Maandag lO Februari. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSCHjflg DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. Gt-emeng-d Nieuws. De zaak der aanvaring bij Penang op 23 Mei 1878, tusschen het stoomschip „Voor waarts" van de Maatschappij „Nederland" en de „Khedive" van de P. O. Co., kwam 5 Pebr. voor de High Court of Justice Admirality Divi sion. Vanwege de Maatschappij Nederland, die als eischeresse optrad, werd in de eerste zitting de volgende opgaaf gedaan: Het stoomschip „Voor waarts" vertrok 23 Mei des namiddags te zes uren van Penang en bevond zich te halfacht bij Mnka Head. Men werd eerst het toplicht van de „Khedive" gewaar bijna recht vooruit, ongeveer anderhalve streek op den stuurboordsboeg, op 3 a 41 Engelsche mijlen afstand. De „Voorwaarts" stuurde toen WNW., iets westelijker, en zoude de „Khedive" met elkanders roode lichten zicht baar passeeren. De „Khedive" brandde eerst een blauw licht en toen werd haar roode licht zicht baar. Het roer van de „Voorwaarts" werd toen aan bakboord gelegd en het roode en toplicht van de „Khedive" werd op den bakboordsboeg gebracht. Nadat de „Khedive" werder een blauw licht gebrand had, veranderde deze den koers en zag men haar groen licht, waarop de gezagvoer der van de „Voorwaarts" order gaf om te stop pen, dewijl de „Khedive" dicht bij zijn schip was. De stoomfluit werd geblazen en de machine gestopt, doch de „Khedive" kwam met „full speed" met haar voorsteven en haar stuurboords boeg in aanvaring met den bakboordsboeg en de zijde van de „Voorwaarts", 24 voet achter het groote want, nam het bakboordslicht weg en maakte een gat van het bovendek af 22 voet lang, 4 voet brefed en 2'/a voet diep, waardoor men, om zinken in diep water te voorkomen, het schip op den modder aan den grond moest zetten. De eigenaren van de „Khedive" geven aan, dat hnn stoomschip op de reis van Point de Galle naar Penang zich des avonds van den 28sten Mei, ongeveer te 7 u. 20 m., bevond bij Muka Head. Het schip liep eene vaart van ll'/j En gelsche mijl met den koers van O. Noorden. De seinlichten waren brandende en een behoorlijke uitkijk werd gehouden, toen een wit licht gezien werd vooruit op ongeveer drie vierde streek op den stuurboordsboeg en op een afstand van onge veer 7 tot 9 Engelsche mijl. Men dacht eerst dat het licht dat men zag van eene loodsboot was en het roer werd een weinig aan bakboord gelegd; er werdeH bij wijze van signaal twee blauwe lich ten afgestoken, doch dewijl die niet beantwoord werden, stuurde men weder den vorigen koers en bemerkte men dat het witte licht bet toplicht was van eene stoomboot. Kort daarna zag men de roode en groene lichten op den stuurboordsboeg en onmiddellijk daarna verdween het roode licht. Men legde daarom het roer aan stuurboord en bracht de „Voorwaarts" meer aan stuurboords zijde en stuurde zoo door. Beide schepen zagen toen elkanders groene licht en konden elkander dus aan stuurboordszijde passeeren. Van de „Khe dive" zag men aldus van de „Voorwaarts" alleen het top- en groene licht op den stuurboordsboeg vau de „Khsdive", doch toen draaide de „Voor waarts" het roer aan bakboord en niettegenstaande het roer van de „Khedive" stuurboord gelegd was, de stoomfluit geblazen werd en de machine „full speed" achteruit werkte, liep de „Voorwaarts" met den vollen bakboordsboeg op het waarlooze Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- stuurboordsankcr van de „Khedive", raakte met den stuurboordsboeg den voorsteven en veroor zaakte veel schade. De Spaansche gevel in de rue des Na- tions op de Parijsche tentoonstelling, die meer dan 300,000 fr. had gekost, is thans bij afbraak voor 5600 fr. verkocht. Het rechtsgeding tegen den Italiaan- schen koningsmoorder Passavanti schijnt een vrij zonderlingen, om niet te zeggen komischen loop te nemen. De advocaat verlangde het bewijs te leveren, dat zijn cliënt krankzinnig is. De pre sident wees daartoe drie experts aan, van wie echter één weigerde advies uit te brengen, zoo het getal experts niet op vijf gebracht werd, en ook hieraan is voldaan. Passavanti zelf intusschen komt er ten sterkste tegen op, voor een krankzinnige te worden aangezien, en protesteert tegen de han delwijze van zijn advocaat, waaraan deze juist een nieuw argument ontleent voor zijne bewering, staande houdende, dat niemand bij gezonde zin nen zich zeiven aldus van bet eenige middel om den dood te ontgaan zou willen berooveB. Te Brochon in het Fransehedepar- tement Cöte d'Or woont zekere Denis Pansiot, oud-sergeant en vader van 7 kinderen, waarvan het jongste den 5den April 1814 geboren werd en die allen volkomen gezond te Brochon wonen. Gedurende 81 jaren heeft in deze familie geen enkel sterfgeval plaats gehad. Uit Duitschland meldt men het vol- gende omtrent de runderpest aldaarDe runder pest heeft tot dusver ongeveer 2100 runderen, 1200 schapen en ruim 300 geiten als offers ge- eischt. In slechts één district van Pruisen nam de ziekte nog toe en overal elders gestadig af. Keeds zijn tien plaatsen weder vrij van ziekte verklaard, doch nog tien worden als besmet be schouwd zoodat het vervoer per spoor nog de zelfde belemmering ondervindt. De handel staat nagenoeg stil, want overal trekt men zich terug. De lage prijzen der producten dragen hiertoe ook het hunne bij. De algemeene schaarschte van geld maakt hier en daar menig verkooper genegen om minderen prijs voor lief te nemen. In Holstein, Oost-Friesland en Oldenburg is, bij de aanhou dende sluiting der Nederlandsche grenzen, zóóveel gekocht, dat daar eene pauze zal moeten komen. De prijzen voor slachtvee zijn overal dalende, daar de handel slapper wordt. Ten huize van den notaris De Kleyn te Gorcum vervoegde zich Woensdag-morgen een persoon, zich noemende v. d. H., en verzocht den notaris alleen te spreken, waartoe hij op diens kantoor werd toegelaten. Uit naam tevens van zijn broeder, met wien hij een huis en schuur bene vens omstreeks 12 hectaren land zoude bezitten onder Goudriaan, noodigde hij den notaris uit al daar te komen, ten einde de perceelen te maken dezer hofstede, die zij door hem wilden doen ver- koopen, terwijl later over het erfhuis zou gespro ken worden. Even vóór zijn vertrek verzocht hij namens zijn broeder om f 200, die de notaris hem tegen bewijs verstrekte. Nauwelijks echter was hij weg, of de notaris stuurde een zijner kler ken naar het kantoor van hypotheken om extract kadaster te vragen, en spoedig ontving hij bericht, dat de opgegeven namen niet bekend waren. On middellijk werd de heer J. G. Van Schoonhoven, commissaris van politie, van de zaak verwittigd; de oplichter, die juist met de stoomboot naar Slie- drecht zou vertrekken, werd gearresteerd en ver volgens ter herkenning vóór hem gebracht. De PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.06. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. banknoot van f 200 was in een herberg gewis seld, doch bij visitatie werd het bedrag nog gevon den bij den oplichter, die zijn schuld hardnekkig blijft ontkennen. INGEZONDEN. Eene vraag. Mijnheer de Redacteur, Uit eene advertentie in uw dagblad blijkt, dat de kiesvereeniging het Algemeen Belang op nieuw een der leden van zijn bestuur heeft aan gewezen om den opengevallen raadszetel in te nemen. Naar aanleiding van die advertentie kwam bij mij de vraag op: Waarom ontbreekt op het daaronder geplaatste lijstje der be stuursleden telkens de naam van hem, die als candidaat verkozen is? Mogelijk is de beantwoording zeer eenvoudig, doch ik kan haar niet vinden. Indien een uwer getrouwe lezers mij hierin kan helpen, houd ik mij daarvoor zeer aanbevolen. X. Mijnheer de Redacteur, Eenige heeren der gebuurten hebben met groot genoegen kennis genomen van het plan, opgevat door eenige heeren en dames dezer stad, om eene soirée musicale te houden in de stadsgehoorzaal op 21 Februari aanst., ten einde de opbrengst te doen strekken tot eene bijzondere tegemoetkoming voor hen welke door den langdurigen en strengen winter noodlijdend geworden zijn; velen toch zijn door besloten water en strenge vorst niet in staat geweest hun bedrijf voort te zetten en kunnen dus in de behoeften van hun gezin niet voorzien. Overtuigd als zij zijn dat buitengewone hulp ook hier ter stede dringend noodig is, juichen zij dit voornemen van ganscher harte toe en noodigeu alle ingezetenen welke daartoe kunnen medewer ken uit, dat goede werk door ruime inteekening op de lijsten welke daartoe zullen worden aange boden met een uitslag te bekronen, welke zoo mo gelijk hunne verwachting verre te boven gaan zal. Zij twijfelen niet of alle heeren der gebuurten zullen zoodra zij daartoe uitgenoodigd zijn, gaarne hunne medewerking verleenen, om hulp te ver- leenen, daar waar zulks zal blijken het meeste noodig te zijn. Ter markt te Lelden aangevoerd, 7 en 8 Februari. Wintertarwe 10 hectoliter 9.50 a f 10.Zomer- tarwe 10 hectol, 7.50a 8. Winterrogge 11 heet. 0.25 a ƒ6.50. Zoraerrogge 11 hectol. 5.50 a 6. Zomergerst 12 hectol. 5. a 5.50Chevalier-gerst 12 hectol. 7. a 7.50 Zware Haver 13 hectol. f 4.50— a 6. Lichte Haver 13 hectol. f 3.a f 3.50. Dui- venboonen 2 hectol. 8.a/8.50Paardenboonen 4 hectol. ƒ7.50.— a 8.Ossen 6 stuks/190.—a/230.— Stieren, 2 stuks 1 90.— a 120.—Veulens stuks/ a Melkkoeien 20 stuks 200.a 245.—. Kalfkoeien 7 stuks 210.— a 250.Varekoeien 71 stuks 180.a 240.— Vette koeien 65 stuks f 200.a f 305. Kalveren (vette) 35 stuks 45. a 72.—Kalveren (magere) 60 stuks f 4. a 10. Kalveren (gras) stuks a Hamels (magere) stuks/— a f Hamels (vette) stuks, f a Ooien (magere) stuks f a Ooien (vette) 24 stuks f 26.— a 30.—. Lammeren (magere) stuks a Lam meren (vette jarige) stuks a Varkens (magere) stuks a Varkens (big gen) 4 stuks f 5.a 6. Grasboter 3320 kilogr., 1ste qualit. vat76.— a80 Schei- 2de qualit. vat 63.— a f 67.Grasboter 1ste qual. per kilogr. 1.90 a 2., Schei- 2de qualiteit per kilogr. ƒ1.57 a ƒ1.67. Ter markt aangebracht 171 runderen, 95 kalveren en 24 schapen.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1