zoeken brachten, zag men telkens van alle kanten van het Lange Voorhout het volk naar het paleis stroomen, om de bezoekers uit het rijtuig te zien stappen, hen aan te gapen, eerbiedig te groeten, en daarop elkaar zijne bevinding mee te deelen. Het out.werp voor het huldeblijk, namens het leger het koninklijk echtpaar aan te bieden, is geheel uit eigen beweging aangeboden door den majoor der genie I. J. H. Gijsberti Hoden- pijl. De beteekenis van het allegorisch beeld kan men aldus samenvatten: Oranje, wakende over Nederland en zijn vlag, daarbij steunende op de levende en doode strijdkrachten van het leger. Het gehsel zal geplaatst worden op een écriu of kast van eikenhout, een en aader voorzien van verschillende inscription en emblemata, zinspe lende op de heldendaden onzer Vorsten en op de attributen van het leger. In het écrin zal ge legd worden een oorkonde der aanbieding en be teekenis van bet geschenk. Het geheel zal een hoogle hebben van ongeveer 2 meter. De beeren C. Rochussen te Rotterdam en Herman Ten Kate te 's-Hage, uitgenoodigd hun oordeel over het ontwerp te doen kennen, hebben bun hooge ingenomenheid er mede betuigd. De commissie belast om te zijner tijd het huldeblijk den Koning en den Koningin aan te bieden, zal bestaan uit den generaal-majoor K. II. Van Diepenbrugge, kolonel E. J. Van Bel, majoor J. E N. baron Scb aimelpenniuck van der Oye, majoor I. J. II. Gijsberti Hodenpijl (als ontwerper), ritmeester J. C. Wilbrenninck, benevens een door deze commis sie aan te wijzen onderofficier. Een warm vereerder van wijlen Prins Hendrik, woonachtig te Hengeloo in Overijsel, zou gaarne zien dat men in alle steden en dorpen van Nederland voo-iaan aantrof eene „Prins-Hendrikstraat", en wel als eene blijvende herinnering aan dien edelen telg uit het stamhuis van Oranje. Zijns inziens zou zoo iets gemakkelijk kuuneu geschieden, daar er geene kosten aan verbonden zijn. Tot directeur van het Fransche TooDeel in Den Haag voor het tooneeljaar 187980 is be noemd de heer A. Voitus van Hamme, van het thans ontbonden Theatre des Italians te Parijs. De „Indépendauce beige" zegt omtrent onzen nieuwen minister van oorlog Deze benoe ming wordt in Nederland met ingenomenheid begroet. De heer Den Beer Poort ugael gaat door voot een der uitstekeudste officieren vau het Ne- derlaudsche leger. Er wordt een groote beteekenis geh cht. aan de optreding van den heer Den Beer, van vien men zegt, dat hij persoonlijken dienst plicht voorstaat. Reeds sedert lang eischt men opheffing van het stelsel der plaatsvervanging en is men van meening, dat het voor Nederland tijd wordt het voorbeeld te volgen der groote mogend heden, die alle lot legerhervorming zijn overge gaan. Men verwacht dat de heer Den Beer wel dra aan de Staten-Generaal een plan zal voorleg gen tot hervorming der nationale militie, waarbij niet de algemeene dienstplicht, maar de verplichte persoonlijke dienst zal worden ingevoerd." Na een beschouwing over de kansen van zulk een ontwerp eindigt het blad met te zeggen „Wat ieder vraagt, is een beter gedisciplineerd, maar vooral een goed onderwezen en goed geor ganiseerd leger. Een wet op de legerorganisatie zou dau ook verre van overbodig zijn en juist zulk eeu wet wacht men van den nieuwen titularis." Ten aanzien van de te Arnhem te houden tentoonstelling meldt men dat de minister van waterstaat enz. eeu jury zal benoemen en dat de termiju voor de gedetailleerde opgaven van inzen dingen is verlengd tot 15 Februari. De gewijzigde dienstregeling op den spoorweg Grand Central Beige is toch met 1 Februari jl. in werking getreden. Om echter aan de bezwaren van den minister te 'gemoet te komen, zullen voorloopig dagelijks twee speciaaltreinen van Maas tricht naar Aken loopen. Zooals gemeld is, heeft, met het oog op een reorganisatie der comptabiliteit en van het. belastingwezen in Iudië, de gouverneur-generaal uitzending gevraagd van twee categoriëen van amb tenaren 1°. hoofdambtenaren, vermoedelijk inspec teurs van financiën, 2°. lagere ambtenaren, meer bijzonder voor de comptabilitcits-werkzaamheden. "Voor de 1ste categorie is aanbod gedaan aan de hoeren Teupken, controleur der in- en uitgaande rechten en ace. te Rotterdam, Armand Sassen, leeraar in de staatswetenschappen aan de h. b. s. te Tilburg, en Knottenbelt, te Purmerende; voor de 2de categorie o. a. aan den heer C. Van Dillen te Leeuwarden. Het hoofdbestuur der vereeniging „Volks onderwijs" heeft bepaald, dat de algemeene ver gadering dit jaar zal plaats hebben in de eerste helft der maand Juni te 's Gravenliage. Tevens deelt het. mede, dat het doelde op art. 82 der nieuwe wet op het lager onderwijs, toen het in zijne circulaire van 5 September 1878 herinnerde, „dat thans de gemeenteraden, voor zoover dii niet bij de wet-Vau Houten is geschied, verbodsbepalin gen kunnen vasistellen omtrent het arbeiden van kinderen beneden de twaalf jaar." Bedoeld art. verleent aan d gemeeiitebeslureu de hevocgdheid om bij plaatselijke verordening verbodsbepalingen vast te stellen, die verder traan dan de in de alae- ineeue wet voorgeschrevene De minister schreef in de memorie van toelichting: „Uithreiding van het verbod van kinderarbeid is een der krachtigste middelen tot tegengaan van het verderfelijk school verzuim. Het is echler bij het groote verschil van plaatselijke omstandigheden gewaagd le veel Ie bepalen bij de algemeene wet. Plaatselijke veror- deningen moeten in die onderwerpen voorzien, waarin het maatschappelijk belang der gemeeute voorzieningen wenscheltjk maakt." Door I. F Marker, varensgezel te Amsterdam, is voor eene daartoe hettoemdp commissie, aan boord van Zr. Ms. wachtschip aldaar, bijzonder goed examen afgelegd voor derden stuurman bij de gnuveriiements-marine in Nederland-ch-Ittdié. Van 29 December 1878 tot 25 Januari 1879 zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aangetast: in Zuid-Holland 15, in Noord-Holland 1, totaal 16 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 15 runderen door die ziekte aangetast. Het te Willemsoord liggende schroefstoom- scbip 3de kl. „Alkmaar" wordt met 1 Maart a. s. in dienst gesteld en het bevel daarover opgedragen aan den luit. ter zee 1ste kl. G. Doorman. Blijkens bericht van den Nederlandschen minister-resident te Washington is bij circulaire van den minister van financiën aldaar bepaald, dat de Nederlandsche gulden voor de waardeberekening, gedurende 1879, bij invoer uit Nederland in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, zal worden gelijk gesteld met 0.38,5 dollar. Het stoomschip „W. A. Scholten" is den 2den Febr. van Nieuw-York naar Rotterdam ver trokken. De Haagsche kermis is voor dit jaar we derom door het gemeentebestuur officieel aan gekondigd. De jaarmarkt zal gehouden worden van 12 tot 20 Mei a. s. Evenals vorige jaren zal geen plaats verleend wordeD aan café chatttants, ter wijl straatmuzikanten en straatkunstenaars geweerd en drie caroussels toegelaten zullen worden. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. 's-Hertogenbosch, standplaats Oss, mr. B. G Ten Pol, thans notaris te Tet.eringen; aan mr. J. W. L. Sassen eervol ontslag verleend als proc. bij het gerechtshof en de arr.-rechtb. te 's-Hertogenboschaan den commies bij het dep. van waterstaat P. J. Van de Kasteele den per- soneelen titel van hoofdcommies verleendvoorts bij genoemd dep. benoemd tot comm. J. W. Rees; tot adj.-comm. II. C. Mingelen, G. F. Berch Graven- horst, C. F. Koemans, A. Ullers, en tot boden H. A. Van der Hooft en F. T. De Guichenon de Chastillonbij den rijkstelegraaf benoemd tot onderdirecteurG. M. A. Harmsen, H. E. J. Crafi'é, C. Prent van Dalen en II. F. Bordewijk tot telegr. 1ste kl. M. Beens, C. W. P. C. Lindner, D. J. Goedhart, J. Graf, II. J. C. Kunne, J. H. Kemper, J. W. Smits, A. Vau Bommel, C. II. Verhulst, P. Vorster, H. W. Hagedorn, J. J. Van Kersbergen, M. Van Breda, J. L. Van Noort, A. F. De Jong en J. F. E. Flörenaes; tot telegr. 2de kl. J. P. A. Hendriks, D. J. Huyer, A. Meilink, W. Croon, A. Klok, C. J. Bourié en A. J. N. T. Aernouttot telegr. 3de kl. H. L. Oflerhaus, F. De Konink, W. F. Van Dijck, G. J. De Jong, K. L. Schamp, L. G. F. Ruytenburg en G. P. Sclieers; den kapt. J.H. Burgh- graef, van het 6de reg. inf., op pens. gesteld en het bedrag bepaald op f 1912; aan den portier N. Lusseuburg, van de directie der artillerie- stapel- en conslructiemagazijnen, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met 1 April a. s., behoudens aan spraak op pensioen; aan A. B. Barkey eervol ontslag verleend als burgem. vau Druten. Gemengd Nieuws. Te Wottbrnggo moest, een schaatsen- rijder zijn liefhebnerij zoodanig boeten dat, toen bij het ongeluk had te vallen, de puut van eens andermans schaats in een zijner oogen drong, dat hij nu zal moeten missen. Men vreest zelfs ook voor het behoud vau het andere oog. Gisteren had te Koudekerk eett ring- rijderij op schaatsen plaats, waarvoor een zestigtal deelnemers zich hadden aangemeld De prijzen bestonden in geld en eerwaren, zoodat zulks voor de arbeidende klasse eett waar genot. was. Alleen de inwoners van Koudekerk en Hnterswoude (Rijn dijk) mochten er aan deelnemen. Tevens bestaat het plan morgen een wedstrijd te houden op schaatsen van mannen en vrouwen te zamen, om te zien wie het 't verst in de kunst van schoou- rijden gebracht heeft. T e Zo e termeer werd gisteren eene hardrijderij op schaatsen gehouden. De prijs, 15, is behaald door A. Van Leeuwen te Zegwaard, de premie, f 6. door G. Vis ett de 2de premie, 3, door Ij. Net, betden te Zoetermeer woon- aehlig Ondanks het ongunstige we r waren er toch veel toeschouwers en liep alles tn de beste orde af. Volgens gerucht zou Okke Van den Berg, de koning der schaatsenrijders, van zijne verleden week alhier en te Amsterdam behaalde overwinningen niet veel vruchten geplukt hebben. De hardrijderij in de hoofdstad zou namelijk zijn dood ten gevolge hebben gehad. liet gerucht blijkt echter onwaar te zijn want heden reed hij weder te Amsterdam De meel- en broodfabriek op de Vij zelgracht te Amsterdam is hedenmiddag afgebrand. De Tweede Kamer heeft, onlangs van de begrooting geschrapt, een post. voor den aan koop eener nieuwe woning voor den commissaris des Konings in Friesland. Dat het huis, waarin deze thans gevestigd is, werkelijk aan groote bouwvalligheid lijdt, is Vrijdag gebleken. In den vroegen morgen namelijk stortte eensklaps een gedeelte, van het plafond in de gang naar beneden. Zondag-morgen te 7.12 had even voor bet station te 's-Bosch, terwijl de trein, van Utrecht komende, nog in voortgaug was, het volgende ongeluk plaats: De machinist-leerling of stoker remde het toestel der locomotief van dien trein, doch viel achterover er af met het hoofd op den grond. Geheel bewusteloos en zwaar bloedende, werd hij opgenomen en per brancard naar het ziekengasthuis vervoerd, waarin hij, na eenige uren vreeselijke pijn geleden te hebben, omstreeks tien uren des morgens is overleden. Hij laat een vrouw en eeu kind na. Een gekostumeerd hal op het ijs te Hamburg, waar het allervroolijkst toeging, heeft een treurigen afloop gehad. Onder de talrijke ge- kostumeerden trokken vooral twee witte beren de aandacht, die met fakkels in de „pooten" de potsierlijkste manoeuvres maakten en onophoudelijk den lachlust der duizenden aanwezigen wekten. Plotseling, terwijl de twee in bereuvachten gehulde jongelingen, elkander bij de hand houdende, eenige kunsten uitvoerden, viel de een, en de hem ont glippende fakkel stak het berenvel van zijn kame raad in brand. In een oogwenk stond de onge lukkige jonkman van het hoofd tot de voeten in vuur; de vlam deelde zich ook aan de huid van den ander mede, en deze, naar eene plaats snel lende, waar hij meende water te zullen vindeü, wakkerde daardoor het vuur nog aan. Toen men de beklagenswaardige jongelieden te hulp kwam, waren beiden ree Is met vreeselijke brandwonden overdekt. Een hunner moet nog denzelfden nacht overleden zijn, terwijl de ander in levensgevaar verkeert. Volgens opgave van het bureau „Ve ritas" zijn in December 1878 verongelukt 135 zeilschepenwaaronder 9 vermistealsvan Engeland 42, Amerika 27, Duitschland 13, Frankrijk 10, Noorwegen 8, Italië 7, Grieken land 6, Zweden 5, Denemarken 4, Rusland 3,

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2