de woorden, die bij deze gelegenheid tot dr. Van -der Ven gesproken werden, bleek zeer duidelijk, hoe noode men afscheid van hem nam en hoezeer men den ijver, de bekwaamheid en den tact, waar mede hij zijne betrekking had vervuld, op prijs stelde. Onder de wenschen, die den nieuwen di recteur werden toegebracht, was er zeker geen betere dan deze, dat h.j in den geest van zijn voorganger mocht werkzaam zijn. De leeraars der school hebben aan dr. Van der Ven als souvenir aangeboden een fraai Chineesch-verlakt album, bevattende hunne photographiscbe portretten. De leerlingen der school zullen hem eene prachtige boekenkast aanbieden. De loting voor de nationale militie lichting 1879 is bepaaldvoor het kanton Alphen, waar toe behooren de gemeenten Benthuizen, Hazers- wonde, Boskoop, Koudekerk en Zwammerdam, op Woensdag 19 Febr., tn Oudshoorn, Aarlanderveen, en Alphen op '20 Febr,; voor bet kanton Wou- bruuge, waartoe behooren de gem. Nieuwkoop, Zevenhoven, Nieuwveen, Alkemade, Leimuiden, Kijnsaterwoude, Ter Aar en Woubrugge, op Maan dag 17 Febr. en het kanton Woerden, waartoe behooren de gem. Hekeudorp, Langeruigeweide en Papekop, Bodegraven, Oudewater, Waarder, Barwoutswaarder, Rietveld en Woerden, op Zater dag '22 Febr. Door eeuige heeren worden ingezetenen der gemeenten Alphen, Aarlai.derveen, Zwammerdam, Bodegraven en Boskoop en verder allen, die be langstellen in en medewerken willen tot het op richten eener liberale kiesvereeniging „Alphen en omstreken", in aansluiting met de centrale kies vereeniging te Gouda, uitgenoodigd tot het bij - woneu eeBer tot dat doel 10 Februari te Alphen te houden vergadering. Omtrent de medaille ter herinnering aan wijleD Prins Hendrik dient nog ter aanvulling gemeld, dat aan de keerzijde op de graftombe, waar op het wapen van Z. K. H. is aangebracht, een halfomsluierde urn staat, waarop eene artistiek gedrapeerde vrouw, 't bedroefde Nederland voor stellende, een lauwerkrans nederlegt; een schild met het Nederl. wapen, en een uitgebluschte fak kel staan tegen de tombe; daaronder is gegrift: obiit, id. janvarii. MDCCCLXXIX; als randschrift is aan deze zijde geplaatst; qvis. desiderio. sit. pvdor. avt. modvs. tam. cari. capitis, d. i.Hoe zou men zich ontzien of beperken in hel betreu ren van een zoo dierbaar loven. Het geheel is smaakvol gegraveerd door den heer J. P. Men ger, eersten stempelsnijder aan 's rijks munt. De commissie, belast met de voorbereidende maatregelen ter aanbieding van een huldeblijk nameus het leger aau het koninklijk echtpaar, heeft de garnizoens commandanten verzocht ter kennis te willen brengen van al degenen, die tot het huldeblijk hebben bijgedragen, dat haar keuze gevallen is op een outwerp, voorstellende eeu krijgsman uit het Karolingische tijdvak, met het zwaard nederwaarts gericht in de rechterhand, en het schild in de linkerhand, uitgestrekt over de op een rotsblok liggende kaart van Nederland. Het beeld, uit te voeren in oxydé, staat vóór het in de rots geplante Nederlaudsche vaandel. Het geheel rust op een marmeren voetstuk en is onge veer 2 meter hoog. Door het hoofdbestuur van het Auti-dienst- vervangingsbond is aan den kapitein F. A. V. W. H. Van Tuerenhout aangeboden eeu fraaie stoel, met een toepasselijk opschrift, als bewijs van erkentelijkheid voor wat hij in het belang van het door het Bond voorgestaan beginsel deed. Zaterdag was het 25 jaar geleden dat het koninklijk meteorologisch instituut te Utrecht bij kon. besluit werd opgericht. Het feest werd ge vierd door een diner, dat den hooglesraar Buys Ballot door eeu zestigtal vrienden in het gebouw van kunsten en wetenschappen werd aangeboden. Aan het Gereformeerd Oranje-Weeshuis te Huizen is door wijlen mr. W. R. baron Van Tuyll van Serooskerken van Zuylen een legaat van f 4000 besproken. Naar men verneemt is door een ingezetene van Amsterdam eene gift van f 10,000 geschonken, waarvan 5000 te bestemmen voor het nieuw te bouwen weeshuis en f 5000 voor de nieuwe kerk der Nederd. Hervormde gemeente. Gp het nationaal zendiugsfeest, 2 Jüli'a.s, te Wolfhezen te houden, zal de openingsrede worden uitgesproken door ds. Schuurman, pred. te Batavia. Naar aanleiding van een door al de hoofd commissarissen van politie, behalve die van Maas tricht, aan den Koning ingediend adres, daarbij verzoekende dat Z. M. moge uitmaken dat de hoofdcommissaris van politie is de superieur van de commissarissen van politie, heeft, naar men ver zekert, de minister van justitie, door tnsscheukomst van de procureurs-generaal, waarnemende direc teuren van politie, aau de adressanten doen te kennen geven, dat de superieuren der commissa- ri>$en van politie niet zijn de hoofdcommissarissen, maar voor wat betreft Je justitiëele of rijkspolitie de officieren van justitie en wat betreft de ge- meente-politie de burgemeesters. Hedenmorgen werd het eenvoudige maar schoone gedenkteekeu, dat aau Potgieters gedach tenis door zijn vereerders is gewijd, onthuld op zijn graf op de Westerbegraafplaats te Amster dam. Door vele sprekers werd daarbij in proza of poëzie het woord gevoerd. Voor den nieuwen minister van oorlog, den luit.-kolonel Den Beer Poortugael, was de dag van eergisteren dubbel merkwaardig. Niet alleen dat hij op dien dag tot zijn nieuwen werkkring ge roepen werd, maar tevens trad hij toen zijn 48ste levensjaar in. Hij is nl. op den lsten Februari 1832 te Leiden geboren Heden heeft mr. L. Zegers Veeckeus, aau de universiteit te Amsterdam aangesteld tot pri vaat-docent voor notariaat en fiscaal recht, zijne lessen geopend. Zonder eenig officieel karakter daaraan te geven, trad hij voor eeu 20-tal leer lingen op en hield als inleiding eene toespraak over de geschiedenis van het notariaat en het belang van het ouderwijs in dat vak en de fiscale wetten. Gemengd IS ieuws. Zaterdag zijn te Katwijk 26 schuiten met redelijke vangst aangekomen, welke besonaden f 180 a f 80 iu 5 dagen. Besteed werdvoor groote tarbot f 8 a f 7, kleine /'4a/ 3, ben schol 60 a 40 ets., kabeljauw f 3.50 a f 3 per stuk, levende schol f 8.50 a f 7, rog f 5.50 a 4 per maand. De helft van de vloot is nog in zee. De arrond.-rechtbank te s - II age deed heden uitspraak in de zaak van de wed. J. uit Voorschoten, beklaagd van verduistering van goederen uit de nalatenschap van wijlen haren echtgenoot, waarvan haar het beheer was opge dragen. De rechtbank heeft het openbaar minisierie niet-ontvaukelijk verklaard in de tegen de bekl. ingestelde vervolging. Uit Utrecht is naar Amsterdam over gebracht K. J. L., vroeger draaier bij de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij, ten einde voor het ge rechtshof aldaar terecht te staan. Hij wordt ver dacht de aanrander te zijn van den spoorwegbe ambte, die belast was een som gel.Is te vervoeren en wien op den Amsterdamschen straatweg een zak over het hoofd geworpen werd, waarna men hem van zijn geld beroofde. Twee visschers van Durgerdam, G. PriHS en J. Van Dregt, die zich Vrijdag-ochtend met een slede op het ijs in de Zuiderzee bega ven om te visscheu, werden den volgenden mor gen vermist. Na eenigen tijd gezocht te hebben, vond men hunne slede in een gat op het Pam pus, oostwaarts van Uitdam, uit welk gat men ook weldra hunne lijken opvischte. De eerstgenoemde laat een vrouw en twee jonge kinderen na. Te 's-Graveland heeft eene behoef tige, hoogbejaarde, alleen wonende vrouw op een ongelukkige wijze den dood gevonden. Toen eene dienstbode deze vrouw Vrijdag, reeds vroeg in den morgen, eenig voedsel wilde brengen, kwam baar onmiddellijk bij het binnentreden der woning een zware rookwolk tegemoet. Bij onderzoek bleek, dat aan den haard een groot vuur had gebrand en dat de arme oude vrouw daar het offer van was geworden; haar lijk lag gedeeltelijk verkoold voor den haard. Een der baanvegers te Zwolle ont ving Vrijdag van een schaatsenrijder bij vergis sing een gouden Willem, in stede van een cent. Hij, wieu dit buitenkansje ten deel was gevallen, achtte de gelegenheid zeer geschikt om zich en eenige zijner confraters een kleine versnapering te gunnen. Zaterdag-morgen echter, toen het bleek dat de inilde gever zich vergist had, is het goudstuk in zijn geheel aan den eigenaar terug gegeven. De uitspraak in het proces tegea de directeurs der „Cuy of Glasgow Bank" is dat Strouach en Potter eik tot 18 maanden, Taylor, Inglis, Wright, Sal mond en Stewart elk tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld zijn. Thans wordt omtrent denltaliaan- schen iuitenanl-kolonel Gola nit Semlin bericht, dat hij den lilden Dec. jl. alleen liet slagveld bij Plewna bezocht en van plan was door den Scl ipka- pas uaar Kazaulik te gaan; dat hij met een pistool is vermoord, nadat men hem van de gemaakte aanteekeningen, van zijn gouden horloge en ket- tiug en 7060 fr. in Ilaliaansche bankbiljetten, die hij bij zich droeg, had heroofd. Zijn bagage had hij rechtstreeks van Belgrado naar Rome gczondeu en alleen zijn burgerkleeding, een reiszak, een mantel en een revolver meegenomen. Een groot aantal boe reuarbeidersuit Kent, Waar eeue werkstaking begonnen was, m-bben zich met hunne huisgezinnen naar Plymouth begeven, van waar zij met het landverhüizersschip .Stad Haarlem" naar Nieuw-Zeeland zullen verir.-kken. Generaal Grant is met zijnechtge- noote van Alexandria met de „Venetia" over Suez naar Bombay vertrokken. Het ministerie van openbare werken in Italië heeft in overleg met dat van financiën aan de prefectuur van Napels en de directie der domeinen de concessie van een spoorwg op den Vesuvius verleend voor den tijd van 30 jaren. De baan zal naar een gebreveteerd sjsteem .p eene ijzeren brug worden gebouwd, die zich ongeveer een meter boven den bodem verheft. Acht zeer gemakkelijk ingerichte wagens, welke door een ijzeren draad zonder einde worden in beweging gebracht, zullen in den dienst voorzien Elke wa gen is met automatische remmen voorzien Een klein station met restauratie wordt op den kegel gebouwdeen ander, met alle gerief ingericht, zal aan den voet van den berg geplaatst worden. Nog in deze maand worden de werkzaamlu- 'c begon nen en reeds in het aanstaande voorjaar zal de liju geopend worden. Te Napels heeft Vr ij das-avond eene demonstratie tegen het gemeentebestuur plaatsge had. De gewapegde macht heeft ec'" r -nigte uiteengejaagd. U IJ 1 rJJ 12 N L A. IN JL>. Frankrijk. De Frausche regeering heeft de verzekering ontvangen, dat Dnitschland de nieuwe geering in Frankrijk onverwijld zal erkennen voor d om dat het overdragen van het staa op zoo vreedzame wijze her ft plaats gehad. Dut - hland en de andere Europeesche mogend l edis zullen aau hunne vertegenwoordigers in l'r uk k geen nieuwe geloofsbrieven zenden, maar uv. lig de kennisgeving van Grévy's verkiezing tot pi. sident der republiek beantwoorden. Hetzelfde -bruik zal dus hier gevolgd worden als 'ij b optre den van een nieuwen staatspresident in Zwitser land en in de Vereenigde Stater. 1 Noord- Amerika. Zoodra de antwoorden der m*. oudhe den op de kennisgeving van het opit Jen van den nieuweu president te Parijs zijn aangekomen, zal het corps diplomatique de officier receptie op het Elysée hijwonen. De „Temps" meldt dat Dufaur in den ministerraad heeft medegedeeld zij" opherroepe lijk besluit om zich terug te trekken Gp alle bedenkingen aniwoordde hij, dat in den nieuwen toestand nieuwe mannen noodig zij Grroot-Bï"ita,nnië. De Londensche universiteit reikte ed eenige jaren speciale diploma's aan vrouwen uit. Met dit jaar is echter de nieuwe wet in werking ge treden, die alle graden voor vrounen b-, reikba3r stelt. Dientengevolge hebben zich elf ter inschrij ving als studenten aangemeld, van welke één is afgewezen en de. tien anderen, zelfs met lof, aan genomen zijn. De jonge mannen r.' niet zoo gelukkig geweest. Van de 511 ca Jid en wer-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2