Maandag 3 Februari. N°. 5818. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Alzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB JlDVEBTENTIEN Van 16 regels1.05. Iedere regel meern 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Gremengd Nieuws. Te Bordeaux werd onlangs de heer Delebecque gearresieerd, directeur der Munt aldaar. Uit het sedert dien tijd ingesteld rechterlijk on derzoek is gebleken, dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan het verduisteren van baren zilver tot een bedrag van niet minder dan 1,875,146 fr., die hij had ontvangen van den heer Gadala-Saint- André, zaakgelastigde van het huis Rothschild, ten einde daarvan vijffrankstukken te slaan. Op het oogenblik dat die gemunte gelden moesten wor den afgeleverd, verklaarde de directeur, dat de verwarde toestand van zijn beheer het hem onmo gelijk maakte aan die verplichting te voldoen. Bovendien is thans aan het licht gekomen, dat de heer Delebecque verzilverde baren van brons in de plaats van de zilveren baren had gelegd, welk feit bij dan ook niet ontkende, er echter bijvoegende, dat ze zijn bijzonder eigendom waren. In den laatsten tijd werd er te Par ij s aanhoudend geklaagd over diefstallen in de anti chambres van voorname staat- en letterkundige personen. Portefeuilles met bankpapier of wel por- temonnaies met belangrijke geldsommen verdwe nen aanhoudend uit de zakken der aan de zorg van de bedienden toevertrouwde overjassen, wat niet zelden tot het ontslag der bedienden aanlei ding gaf. Eindelijk besloot de politie aan een bepaald beambte het onderzoek van die duistere zaak op te dragen. Deze liet zich in huizen, waar pas dergelijke diefstallen waren gepleegd, een lijst geven van de namen der lieden, die er hadden geantichambreerd, en nu trok het zijn aandacht, dat op elk dier lijsten telkens dezelfde naam voor kwam, die van zekeren George H., een Duitscher en correspondent van vreemde bladen. Ten zijnen huize, in de rue de Paradis, had nu eeu onder zoek plaats, en daarbij vond men, en dat nog wel in den zak van den bewoner, een portemon- naie, die den vorigen dag ontvreemd was ten huize van een der afgevaardigden. Dat overtuigend be wijsstuk, dat de gauwdief dom genoeg was ge weest in zijn bezit te houden, gaf natuurlijk grond genoeg om hem in arrest te nemen. Te Annecy (Haute Savoie) had het volgende voorval plaats. Zekere Roux, deserteur van het 4de regiment genie, werd op het oogen blik dat hij de pont de Brogny overging opge merkt door twee gendarmes, die hem terstond begonnen te vervolgen. Hij nam de vlucht, sprong in het water en zwom de rivier over, door een der gendarmes gevolgd. Intusschen was de vluch teling aan de overzijde reeds in het struikgewas verdwenen, toen zijn vervolger daar verscheen. Deze kon hem dus niet zien, maar om zijn met gezel, die zich nog altijd op den anderen oever bevond, te kennen te geven waar hij beland was, loste hij zijn pistool. Doch op hetzelfde oogen blik hoorde hij iemand in ziju nabijheid komen. Zijns ondanks had hij den door hem vervolgden deserteur met zijn schot in het hoofd getroffen. Gelukkig echter kon de kogel uit de wond wor den verwijderd, zoodat er geen gevaar voor het leven van den deserteur bestond. Op zekeren morgen verspreidde zich in den omtrek der rue Pramjaise te Parijs het gerucht dat een pasteibakker in die straat woon achtig, in zijn werkplaats vermoord was gevonden. Volgen» verklaring van een zijner bedienden lag hij in zijn leuningstoel met een mes tot aan het hecht in de borst gestooten in de richting vau het hart. Spoedig was er een commissaris van politie met den geneesheer ter plaatse aanwezig, welke laatste verklaarde, dat de ongelukkige nog in leven was, maar den geest zou geven, zoodra men het mes uit de wond zou hebben getrokken. De gewonde hield de geopende oogen op een schrijfbureau gevestigd, waarop verscheiden brieven lagen, die aan zijn familie waren gericht. Ook was er een testament aanwezig, waarbij een zijner' vrienden tot universeel erfgenaam werd benoemd. In een der bovengenoemde brieven verklaarde de vermoorde, dat hij zich het leven benam, omdat hij niet in staat was een wissel van 1900 fran ken te betalen, die den volgenden dag verviel, maar zonderling genoeg! later bleek hij geldswaardige papieren aan toonder tot een bedrag van '20,000 fr. bij zich te hebben. Eindelijk ging de geueesheer tot het uittrekken van het mes over en, gelijk hij had voorspeld, onmiddellijk daarna gaf de gewonde den geest. Het geheele zonderlinge geval bleef daardoor natuurlijk even onverklaarbaar. Bij een ongeluk op een der Amerikaan- sche spoorwegen verloor een machinist het leven. Zijn weduwe stelde een aanklacht in en het ge rechtshof veroordeelde de spoorwegmaatschappij haar 5000 dollars schadeloosstelling uit tekeeren. Bij hetzelfde ongeluk brak een man zijn been en kreeg 15,000 dollars schadeloosstelling. De weduwe was met de uitspraak niet tevreden. „Is een been driemaal meer waard dan een compleet menscb?" vroeg zij toornig. De rechter antwoordde: „De mau die slechts één been heeft kan zich geen tweede aauschaffen, zelfs niet voor 15,000 dollars; een weduwe daarentegen met 5000 dollars kan gemakkelijk een anderen en zelfs een beteren man vinden dan haar eersten. De uitspraak is dus vol komen billijk." Te Londen is brand uitgebroken in een der ministeriéele gebouwen in Downingstreet en wel in dat van een afdeeling van het ministerie van koophandel. Het gebouw leed veel schade, maar er werden geen officiëele stukken van waarde vernield. De woningen van Beaconsfield en North- cote bleven ongeschonden. Zekere heer P. R. Clover te Columbus, in den staat Ohio, beeft een pal ent genomen (echt Amerikaansch voor de uitvinding van de „dood kist-torpedo." Een patroon met kruit en lood gevuld, wordt aan het hoofdeinde aangebracht en op kunstige wijs door draden met de armen van het lijk en met het deksel van de kist in verbinding gebracht. Neemt nu iemand het deksel weg, dan barst de torpedo los, en de lijkensteler loopt gevaar zelf een lijk, of ten minste deerlijk verminkt te worden. KOLONIE IV. BATAVIA, 27 December. Alhier zijn van Middel-Java berichten ontvangen, dat sedert den 20sten dezer aldaar zware stormen heerschen, waardoor eene menigte dadap- en kofEe- boomen tegen den grond zijn gewaaid, huizen zijn ingestort en meer andere schade is aangericht. Ook in de Preanger-Regentschappen hebben de koffie- boomen zwaar geleden. Blijkens een van den resident van Cheribon ontvangen bericht, is in het district Djatiwangi, afdeeling Madjalengka, eene boosaardige catarrhale koorts onder de karbouwen uitgebroken. Toen in den aanvang van 1878 de tijding van den gewelddadigen dood van den kapitein der infanterie J. P. L. Walpot te Batavia bekend werd, hebben twee officieren aldaar in garnizoen zich vereeuigd tot het inzamelen van gelden ten behoeve der nagelaten weezen. Het geheele bedrag der ontvangsten, met de sedert gekweekte renten, is groot f 17,254.27. Blijkens de verantwoording is in den geest van deu zoo noodlottig omgekomen vader vooreerst voor de kindereu gezorgd. Op het graf te Barabeï is door de zorgen van de welwil lende kameraden aldaar een monumentje gebouwd eB een van Batavia gezonden grafsteen daarin ge metseld, dragende tot opschrift: „Rustplaats van J. P. L. Walpot, in leven kapitein bij het Ned.- Indisch leger. Laatste groete van zijn vele ver eerders. R. I. P." Door den gouverneur-generaal van Ned.-I'ndië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej, verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den lsten commies bij de algemeene rekenk. A. H. Siermans; een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den bulpond. aan de openb. lag. school te Banjoewangi P. C. W. Boppeen tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den adj.-insp. van fin. J- A. E. Scbenck; idem, wegens meer dan 15 jaren onafgebr. dienst in deze gewesten, aan den 2den commies bij de 9taatssp. op Java J. Gaillard. Benoemd: Tot iDg. 2de kl. bij de staatssp op Java S. Kanten en J. M. Sweep tot contr. 1ste kl-, by het binnenl. bestuur op Java en Madura W. H. De Jong; tot algemeen pakbnism., tevens ontvanger van 's lands kas te Bandjar jhr. L. G. G. P. De Mey van Streef kerk. Bij het binn. bestuur op de bezitt. buiten Java en Madura: tot contr. late kl. J. P. Van Harencarspel en H. L. Van der Waarden; tot contr. 2de kl. W. K. L. Kraft; tot iDg. 8de kl.- by het mijnwezeD J. C. Van Heukelum en J. A. Schuurman; tot traDsl. voor de Fransche en Engelsche talen to Batavia J. S. Crawfurdtot adv. en proc. bij den raad vaü just, te Sama- raDg, mr. J. H. Tersteeg; tot hulpooderwijzeres aan de openb. 2de lag. school te Soerabaia mej. W. A. P. De Brnyn Ouboter; tot idem aan de openb. 2de lagere school te SamaraDg mej. M. Gretser. Ontslagen: Op verzoek, eervol, als adv. en proc. bij het hoogger. mr. J. H Tersteegeervol, wegeDs ziekte, de de contr. 1ste kl by bet binnenl. bestuur op Java en Madara I. W. Obdam Tijdelijk gesteld: Ter beschikking van den gouv. van Atjeh, de contr. late kl. K. F. H. Van Langen en G. A. Scherer, en de contr. 2de kl. H. Groeneveldt. Inge trokken: De toevoeging aan den gouv. van Atjeh van de coDtr. lste kl. W. H. De JoDg eD G. A. Schouten. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof Daar Europa, wegeDs ziekte, aan deD 2den luit. der inf. J R. Steensma en aan den kapt. der inf. J. P. G. Van Baer. Ontslagen: Op verzoek, eervol, de off. van gez. 2de kl. H. W. Sandberg; eervol, de burg. schrijver 4de kl. bij de milit. adm. W. F. La- pré. Bevorderd: Bij de infanterie, tot majoor J. W. Van Son en W. J. Thieme; tot lsteD luit. J. Brilt. Benoemd: Tot 2den luit. bij het reg. cav. de wachtmeester J. W. A. Tichler. Departement van Marine. Ontslagen: Eervol, de kl. bij het dep. der mar. F. Pruys van der Hoeven. Benoemd: Tot chef van het werktuigkundig atelier bij het établ. op Onrust, C. A. Torré. Ter markt te Lelden aangevoerd, 30 «Januari en 1 Februari. Wintertarwe 13 hectoliter 9.50 a 10.Zoraer- tarwe 13 hectol. 7-5'»a 8. Winterrogge 14 heet. 6.25 a f 6.50. Zomerrogge 14 hectol. 5.50 a 6. Zomergerst 14 hectol. 5. a f 5 .50Chevalier-gerst 14 hectol. 7. a 7.50 -- Zware Haver 15 hectol. 4.50 a 5. Lichte Haver 15 hectol. 3.a f 3.50. Dui- venboonen 10 hectol. ƒ3.a/8.50Paardenboonen 3 hectol. 7.50a/8.Ossen stuks/ a Stieren, 2 stuks 72. - a 175. Veulens stuks/ a Melkkoeien 10 stuks f 220.a 255. Kalfkoeien 6 stuks 200.— a 250.Varekoeien 34 stuks 180.— a 245.— Vette koeien 46 stuks 210.a f 310.—. Kalveren (vette) 20 stuks 46. a f 70. - Kalveren (magere) 33 stuks f 4. a 12. Kalveren (gras) stuks a Hamels (magere) stuks/— a Hamels (vette) stuks, f a Ooien (magere) 12 stuks f 22. a 26.—. Ooien (vette) 62 stuks 28.— a 32.—. Lammeren (magere) Stuks a Lam meren (vette jarige) stuks a Varkens (magere) stuks/aVarkens (big" gen) 6 stuks 6.a f 8. Grasboter 3990 kilogr., lste qualit. A vatJ 76.— a/80 Schei- 2de qualit. vat 63 a f 67.Grasboter lste qual per kilogr. 1.90 a 2., Schei- 2de qualiteit per kilogr. 1.57 a f 1.67. Ter markt aangebracht 98 runderen, 53 kalveren en 74 schapen.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1