V zal 55 pet. terecht komen ran het gestorte kapitaal. Aan 's Rijks mont te Utrecht wordt een medaille gereed gemaakt ter herinnering aan na wijlen Prins Hendrik der Nederlanden. Aan de eene zijde is bet portret ran den Prins aange bracht, met het randschrift: Henricrs. prneeps. Neerlandiae. natvs. id. jvniis. MDCCCXX; aan de keerzijde een graftombe, waarop het wapen van Z. K. H. Prins Hendrik is aangebracht. Te Schoonhoven heeft zich een commissie gevormd, om op het graf van Aart Admiraal een eenvoudig hennneriugsfeeken te plaatsen. Eenige heeren van elders hebben zich bij de commissie aangesloten. Het stoomschip „Hampton", van Rotterdam naar Batavia, is deu 30steu Jan. des namiddags Malta gepasseerd; de „Schiedam" is gisteren te Brouwershaven aangekomeu; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Nieuwediep, vertrok van Penang 30 Januari. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Nieuwediep, was 29 dezer 's morgens in het Suez-kanaal, ter hoogte van het meer Timsah, aan den groud vastgeraakt, doch werd den 30sten des avonds weder vlot en kon gelukkig terstond de reis naar Port-Saïd voort zetten, zoodat spoedig het bericht van aankomst op en vertrek van laatstgenoemde plaats kon wor den verwacht. Gedurende de maand Januari zijn 123 personeu (vreemdelingen) als zonder geld of middel van be staan over de grenzen van dit Rijk getransporteerd. Het Toonkunst-concert viel gisteravond een bezoek ten deel, grooter dan de beide voorgaande. De Stadszaal leverde een aanblik op, zooals sedert langen tijd niet het geval is geweest. Het verdiende dit ten volle, want ook het gehalte van het concert behoefde geenszins voor zijne voorgan gers onder te doen. Integendeel. Het orkest handhaafde in de uitvoering van Mozarts Symphonie en van Spohrs Ouverture zijn meer en meer gevestigden goeden naam. In het concert voor piano van Schumann domi neerde het klein-orkest echter wel wat te sterk, waardoor het verdienstelijke spel van mej. Schulz- Lessig niet altijd tot zijn recht kwam en daar van ook veel voor de hoorders verloren ging. Wij mogen nochtans niet nalaten onze stadgenoote er een woord van dank voor te brengen, dat zij ook thans in de gelegenheid stelde de muziek minnaars van hare gewaardeerde gaven als pianiste te doen profiteeren. Ook in de tweede afdeeling na de voordracht der drie solo's voor piano kon zij ondubbelzinnig opmerken, hoezeer haar spel door allen werd gewaardeerd. Wat voor velen eene dubbele aantrekkelijkheid bezat, was zeker het optreden van het vrouwen koor der Leidsche Zangvereeniging. Het feit zelf is alleen reeds opmerkelijk. Indien wij ons niet vergissen heeft toch geen der hier ter stede ge vestigde zangvereenigingen over zulk een groot dames-personeel te beschikken als de „Leidsche". Wat. daaraan echter te meer waarde verleent is, dat uit de voordracht der drie liederen, met bege leiding van klein-orkest, is gebleken dat ook de qualiteit met de quantiteit gelijken tred houdt. Ware dit niet het geval, het feit zou niet de minste beteekenis hebben. Thans echter heeft men reeds uit dit optreden de overtuiging kunnen ver krijgen, dat de Leidsche Zangvereeniging nog steeds op den naam van de „groote" mag aan spraak maken. Tot slot van het concert werkten ook de hee renleden der zangvereeniging mede, wel is waar in slechts vier zeer kleine liederen van Mendels sohn, doch waarbij het er vooral op aankwam de puntjes op de i's te zetten. Het slagen dezer nommers hangt geheel van de zangeressen en zan gers af, daar van begeleiding van orkest volstrekt geen sprake is. De uitvoering gelakte uitmuntend en de aanwezigen waren blijkens de bijvalsbetui gingen voldaan. Wij meenen dan ook de tolk van allen te zijn wanneer wij ook den leden der Vereeniging hier een woord van dank brengen die hunne medewerking aan dit concert zoo welwillend verleenden, met den wensch dat de heer Wetrens nog lang aan hun hoofd moge staan en het orkest der Maat schappij onder zijne leiding steeds in bloei moge toenemen. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag viel in de Mare een elfjarig joagetje door het ijs. Gelukkig dat er spoedig hulp kwam opdagen, zoodat het kind zon der letsel werd aan wal gebracht. Woensdag 11. had op het meer op de grouden van het gesticht Meerenberg bij Haarlem eene hardrijderij op schaatsen plaats, waaraan door 18 mannelijke en vrouwelijke patiënten en 13 bedienden werd deelgenomen. Het feest werd opgeluisterd door de muziek van de huzaren uit Haarlemde winners bekwamen mooie prijzen en aan de toeschouwers werden warm bier en siga ren verstrekt. Tot hedenmiddag was bij den burge meester te Amsterdam ten behoeve van de nood lijdenden ont vangen f 25,804 90'/j, behalve klee- diug-tukken en levensmiddelen. In een pand aan den Boonengang bij de Gedempte Botersloot te Rotterdam waagde zich een driejarig jongetje, bij afwezigheid der moeder, te dicht hij een brandende kachel, waardoor de kleederen van het kind vlam gevat hebben en bet zware brandwonden bekwam. Het jongetje is naar het ziekenhuis overgebracht en verkeert niet buiten levensgevaar. Gisternacht werd door drie dieven te Rotterdam inbraak geple'gd in het kantoor van de oliehandelaars Boer en Timmers, aan de Meer manstraat. Door het verbreken van een ruit aan de voorzijde van het kantoor hadden zij zich toe gang weten te verschaffen. Zij schijnen daarbij echter zooveel geraas gemaakt te hebben, dat een der bovenbewoners wakker werd en opstond om naar de oorzaak van het leven te onderzoeken. Toen de dieven nat gewaarwerden, kozen zij in allerijl het hazenpad, zonder iets te hebben mede genomen. He politie doet onderzoek. Zekere G. V. had gisteren te De Bildt het ongeluk, bij bet beklimmen van den vracht wagen dien hij reed, mis te stappen en voorover tegen de ijzeren trede te vallen. Hoewel hij on middellijk daarop den wagen weer beklom en oogenscbijnlijk ongekwetst was, schijnt hij toch inwendig ernstige kneuzingen te hebhen ontvangen. Ten minste eenige ongenblikken na zijn aankomst te Driebergen was hij een lijk. Hij laat eene we duwe met één kind achter. Op eene treurige wijze is eergisteren de vrouw van den wegwerker Hermans te Ter Apel om het. leven gekomen. Toen haar dochtertje omstreeks acht uren des avonds te huis kwam, ontdekte deze eene brandlucht Een sterke vuur gloed wees haar naar den haard en daar lag hare moeder, die alleen te buis was, reeds half ver koold. Geen teeken van leven was meer aanwezig. Het was alweder de sterke drank, die dit offer had geëischt. Bij de hardrijderij op schaatsen van twee manuen aan een stok met een vrouw in het midden, te Kollum gehouden, heeft zich het volgende geval voorgedaan. Twee mannen en eene vrouw meldden zich als mededingers aan, werden als zoodanig aangenomen en behaalden den prijs. Den omstanders was bet opgevallen, dat de vrouw, wanneer ze alleen reed, bijzonder flink ter schaats stond. De drie rijders waren allen mannen, waarvan er één als vrouw verkleed was. Gisternamiddag is het paard, gespan nen voor den goederenwagen van' Van Gend Loos, in de Johan-de-Wittstraat te Dordrecht schichtig geworden, ten gevolge van hel slaan van den voerman. Hel paard sloeg dientenge volge met de achterpooten boven den wagen uit en raakte den mede op den bok zittenden be steller J. P. Straatman zoodanig, dat diens rech- terschenkelbeen werd gebroken. De gewonde werd onmiddellijk naar het gasthuis vervoerd. Het kanaal van Suez is weer voor de scheepvaart opengesteld. biiitejxland. Frankrij k. Met de eindcijfers van het budget voor het loopende jaar vergeleken, vertoonen die van het budget 'voor 1880 éene vermeerdering van in komsten, geraamd op fr. 5^,990,356, en eene ver meerdering van uitgaven, geraamd opfr. 54,344,808. Aan de „Indépendanoe beige" wordt uit Parijs gemeld dat het miaisterieDufauri stellig, weigert zijn ontslag in te trekken. In parlemen taire kringen wordt die honding afgekeurd. In de Kamer van afgevaardigden is Gam- betta met 314 van de 405 stemmen tot voor zitter gekozen. De Kamer en de Senaat zijn tot Donderdag uiteengegaan. De boodschap van dei nieuwen president wordt eerst tegen de volgend, week te gemoet gezien. X De „Soir" gelooft te knnnen verzekerei f dat Dnfaure zich bereid heeft verklaard om presi- I dent van den ministerraad te blijven. Men verneemt dat. Mac Mahon heeft be-J sloten zich terug te trekken in het privaatleven I en dat hij hoegenaamd niet dulden zal, dat zijn I naam misbruikt worde voor eenige demonstratie, i welke ook. Heengaande heeft hij de beste wenschenB geuit voor het welzijn van Frankrijk. De markies d'IIarcourt, gezant van Londen, i-l te Parijs aangekomen, om persoonlijk zijn ontslag® aan te bieden. Het „Journal Officiel" behelst een besluit I van deu president der republiek, waarbij een® algemeen bestuur der eerediensten wordt inge-1 steld, ressorteerende onder het ministerie van on-« derwijs enz., en een ander, waarbij de heer L»-1 ferrière tot directeur-generaal benoemd wordt. Hij: zal toezicht houden over de verschillende chefs 4 der afdeeling, die, tot dusver onmiddellijk onder den minister gesteld, ten gevolge van de veel vuldige veranderingen van kabinetten feitelijk een J onafhankelijk gezag uitoefenden. Men heeft aan deze regeling de voorkeur gegeven boven de invoe ring van een afzonderlijk ministerie van eeredienst, Duitschland. De „Reichs-Anzeiger" behelst een keizerlijk be sluit tot verbod of beperking van den invoer van sommige artikelen uit Rusland, met het oog op de aldaar uitgebroken pest. Het zijn nagenoeg dezelfde bepalingen als die, welke de Oostenrijkscb- Hongaarsche regeerir.g heeft uitgevaardigd alleei is onder de verboden artikelen ook opgenomen vill en afval van papier en lompen. De kleederen het linnengoed van reizigers zijn niet aan htl verbod onderworpen, maar moeten gedesinfecteei! worden. Turkije. Over de onderhandelingen met Oostenrijk worè uit Weenen aan de „Times" geschreven dat des nu een geregelder loop beginnen te nemen. D: ontvangst, die de Oostenrijksche voorstellen bij d Turksche regecring vonden, en vooral de welwil lende gezindheid van deze jegens Oostenrijk, zijl een gunstig voorteeken. De omzichtige en ver zoenende gedragslijn, die de hertog van Wurtcn berg tegenover de Mahomedaansche bevolking va Bosnië gevolgd heeft, schijnt van grooten invloei op die gezindheid der Porte geweest te zijn. Dei is overtuigd geworden, dat de Mahomedaanscb bevolking niet met verdrukking of uitroeiing be dreigd wordt, maar dat zij, wat ook het lot va die provincie moge worden, onder Oostenrijkse! bestuur even, zoo niet nog meer veilig zullen zij dan onder Turksch bestuur. Groot gewicht word in het Oosten aan uiterlijke vormen gehecht t het feit, dat het Bairamfeest te Serajewo is ge vierd met alle militaire eerbewijzen van vroege dagen, beeft te Konstantinopel een geheel verat derde gezindheid jegens Oostenrijk doen ontstaï en evenzoo onder de Mahomedaansche bevolkia van Bulgarije en Rumelië, die ongetwijfeld getro! fen moet zijn door het verschil tusschen hare eigen toestand en dien van hare Bosnische brocderet Adjudanten van den snltan zullen biunenkot met de inspectie van elk corps van het Turkscl leger belast worden. Aan Soliman-pacba is toegestaan om van bi tegen hem geslagen vonnis in beroep te kome: Een buitengewone commissie zal benoemd worde tot herziening van het vonnis. In den tuin van het paleis, zoo meldt 4 „Polit. Corr." uit Konstantinopel, werden de 24sten dezer geweerschoten gehoord, waarop 4 sultan, wiens achterdocht spoedig wordt opgewet de toegangen deed sluiten en de wachten verdut beien. De minister van politie werd afgezet e vervangen door Hafiv-pacha, een trouw aanhang: van Said-pacha. Men houdt het er vrij algemef

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2