N'. 5818. Maandag 3 Februari. A°. 1879. Pit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad S TABS-BERICHTEN. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZEE COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posto Afzonderlijke Nommers..t...... n 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE* Vmj 1—6 regels1.05. Iedere regel meer0 "i Grootere letters naar plaatsruimte. Eet succes dat de bezorging van het Leidsch Dagblad op enkele Singels ondervindt, heeft den Uitgever doen besluiten het blad ook 's avonds onmiddellijk na uitgaaf op de andere Singels te doen brengen. Het LEIDSCH DAGBLAD wordt dus voortaan 's avonds bezorgd op alle Singels om de stad toomede buiten de Koepoort, op het Schulpenpad, in de Witterozenlaan, buiten de Wittepoort tot de 1ste brug, buiten de Morschpoort tot Bhynzigt, in de Haverzaklaan, buiten de Rijnsburgsehe poort tot Zomerzorg, in de Aloëlaan, op den Marendijk tot de Aloëlaan, op de Haarlemmervaart tot aan de 1ste brug, buiten de Zijlpoort tot aan den molen, op het Broederpad, buiten de Hoogewoerdspoort tot aan Giardini, en op het pad over den molen de Oranjeboom. De BURGEMEESTER der gemeente Leiden, Gelet op ert. 21 der wet ven 4 December 1872 (Steeteblad N*. 134); Brengt ter kennis van de ingesetenen dat in de afgeloopen week lijn eangegeren als door roodvonk aangetast 7 personen en nnn die (iekte overleden 1. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 1 Februari 1879. V. d. BRANDELER. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS tan LEIDEN doen te weten dat door ben, naar aanleiding van art. 1 in verband met art. 66 der Verordening op bet brandweren van den 15den Jnni/24 Angnstua 1871 (Gemeenteblad n°. 14), op voordracht van den Wethouder der Commissie van fabricage, zgnbenoemd: tot Irandmenter aan epoit n°. 8 J. BOOM, ter vervanging van J. C. VAN DER TAS, die benoemd is tot opperbrand- meester au dezelfde epoit; tot adjunct-hrandmeflter aan apnit n°. 7 J. G. MATHOL, in plaats vu den nieuwbenoemden brandmeester J. BOOM. Borgemeeator en Wethonders voornoemd, Leiden, V. n. BRANDELER, Bnrgameestar. 1 Februari 1879. E. EIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. S, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (StutsbUi n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan M. VAN STEEN en zijne rechtverkrijgenden, tot de plaatsing van een mestbak in zijne paardenstalling aan de Haven n®. 4. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. D. BRANDELER, Burgemeester. 30 Januari 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 1 Februari. Heden is aan de universiteit alhier bevor derd tot doctor in de geneeskunde de heer A. J. Helfrich, geb. te Bandjermassin, met acad. proef schrift, get.: „Over de structuur-verhouding der nier bij enkele gevallen van nephritis". Bnrg. en Weth. hebben aan den Raad een gun stig advies uitgebracht op het verzoek van D. M. Van Leeuwen, om een eervol ontslag als hulp onderwijzer aan de openbare school n'. 1 voor on vermogenden, met ingang van 16 Februari e. k. Verder geven zij aan den gemeenteraad in over weging om aan den pachter van het buffet der stadsgehoorzaal uit de gemeentekas eene som van f 75 toe te kennen als tegemoetkoming in de door hem geleden schade, doordien de feestviering van de tjpographische vereeniging, ten gevolge van het overlijd» nn Z. K. H. Pnns Hendrik der Ne derlanden, op Maandag 18 Januari 1.1. niet kon plaats hebben. Voor de betrekking van adsistent-torenwachter, opengevallen door het overlijden van Hermanus Selier, wordt door Burg. en Weth. aanbevolen Willem Pieter Holswilder. Tevens geven zij in overweging, vermits de vacature reeds sedert September 1877 bestaat, de op de begrooting van 1878 voor dien titularis uitgetrokken wedde ad f 25 aan den torenwachter uit te] keeren, die gedurende dat jaar de werkzaamheden zonder adsistentie heeft moeten verrichten en daardoor in zijne overige verdiensten is benadeeld. Door Burg. en Weth. wordt, in overeenstem ming met de commissie van fabricage, gunstig geadviseerd op het verzoek van A. Van Wijk, tot het doen rooien van twee hoornen voor zijne nieuw gebouwde huizen aan den Vestwal bij de Zijdgracht. Zij geven, mede in overeenstemming met de commissie van fabricage, den gemeenteraad in overweging, om aan J. A. Frank, koffiehuishou der alhier, op zijn verzoek ondershands te ver huren den kelder onder de woning van den stad huisbewaarder, voor den tijd van 12 maanden, tegen betaling van f 50, onder bepaling dat daarin geene spiritualiën mogen worden geborgen. Van bevoegde zijde wordt vernomen dat het bericht, dat dezer dagen in de dagbladen de rondte deed, als zoude het groenloopen door het Delftsche studentencorps afgeschaft worden, zeer onwaar schijnlijk is. Het desbetreffend voorstel, op eene bijeenkomst der Delftsche Studenten-Debatingclub gedaan, is slechts kunnen worden aangenomen door het in grooten getale op die vergadering aanwezig zijn van de studenten van het eerste jaar, terwijl de oudere jaren, die er verreweg voor het meeren- deel sterk tegen zijn, grootendeels afwezig waren. Wanneer het voorstel dan ook, zooals besloten is, op eene corpsvergadering wordt ingediend, zal het stellig worden verworpen. Eene dergelijke stelling, betreffende het wen- schelijke der afschaffing van den groentijd, moet ook dezer dagen in de Debating-Society van het Leidsche studentencorps, hoewel door professor Buys, den voorzitter dier vereeniging, met zijn gewoon talent verdedigd, na heftige discussie daarover met groote meerderheid zijn verworpen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 78100 volwas sen personen en van 1523 kinderen. Morgen is het, naar ons gemeld wordt, 50 jaar geleden dat de heer Cornelis Spruyt zich als timmerman eu molenmaker te Stomp- wijk (Wilsveen) vestigde. Voorwaar zal dit een vreugdedag zijn voor den braven man, die niet alleen door zijne huisgenooten als vader en vriend wordt bemind, maar die door zijne trouwe hulp, raad en bijstand zich de algemeene achting en vriendschap der Wilsveeners enz. heeft verworven. Zijne kunde en bekwaamheden behoeven geen lof, daar de sprekende bewijzen daarvan aanwe zig zijn in de omliggende poldermolens en zelfs in het stoomgemaal. Dat hy nog lang voor de zijnen en voor de Wilsveensche buurtjes gespaard moge blijven is de wensch van allen die hem kennen. Terwijl ds. Moquette te Rijnsaterwoude verleden Zondag zijn 50-jarige ambtsvervulling herdacht en de kerk vol toehoorders was, kwam onverwachts de tijding uit de pastorie, dat zijn echtgenoote, die reeds lang ongesteld was, in stervenden toestand verkeerde. De feestviering werd natuurlijk niet voortgezet. Weinige uren later was de echtgenoote van den predikant overleden. De Nederduitsche Hervormde gemeente te Groningen heeft een verlies geleden door het overlijden van den heer W. L. F. Moltzer, sedert 1854 predikant aldaar. Ten gevolge van eene slepende ziekte was hij reeds gednrende geruime* tijd verhinderd werk te verrichten. De overledene bereikte den ouderdom van 65 jaren. Tot minister van oorlog is benoemd de lnite- nant-kolonel J. C. C. Den Beer Poortugael, waarne mend hoofdintendant. Bij alle regimenten infanterie zullen 500 miliciens der lichting van 1878 tot 30 September a. s. onder de wapenen moeten blyven. De overige manschappen dier lichting znllen tegen 1 Mei a. s. met groot verlof vertrekken. Omtrent de zending van jhr. Holmberg de Beckfeldt, kamerheer van wijlen Prins Hendrik, naar Luxemburg, wordt medegedeeld dat zij alleen ten doel had de gerechtelijke ontzegeling te does plaats hebben van de appartementen, die bij het overlijden van den Prins met het oog op de daar aanwezige papieren werden verzegeld. Naar ik verneem, schrijft men uit Den Haag aan de Rott. Crt., is er onder de papieren van prins Hendrik een testament gevonden, dat echter niet onderteekend was. De dood heeft hem tp schielijk verrast. Z. M. de Koning en de hertogin van Saksen-Weimar zijn nu, als het waar is wat men mij heeft medegedeeld, de erfgenamen. "Van onderscheidene zijden is reeds op de waarschijnlijkheid gewezen dat Prins Alexander door den Koning tot opvolger van zijn oom als stadhouder van Luxemburg zal benoemd worden: Elders is ook gezegd, dat de Prins Von Wied voor dien post in aanmerking zou komen. Dc Amsterdamsche correspondent der „Nene freie Presse" noemt thans den Luxemburgschen minister van staat, den heer Blochausen, als den meest waarscbijnlijken toekomstigen stadhouder van het groothertogdom. Dezer dagen kan de benoeming worden te gemoet gezien van een acht- of tiental ambtenaren van de verschillende departementen van algemeen bestnnr, van de algemeene rekenkamer en van de belastingen tot ambtenaren bij de comptabiliteit in Ned.-Indië. Reeds sedert eenige jaren had de gouv.-gen. op de uitzending van ambtenaren, met financie- en belastingwezen bekend, aangedrongen. Aan de deelnemers aan de kranslegging op Vondels standbeeld zijn de toegangskaarten ver zonden. Daarnit blijkt dat men zich op 5 Februari te elf uren 's morgens zal vereenigen in de sociëteit „de Hereeniging", Vondelstraat, om te halftwaalf in optocht naar het beeld te gaan, waarna de krans aan het beeld zal worden gehecht. Na afloop hiervan gaat men naar „de Hereeniging" terug, alwaar de stoet wordt ontbonden. Aan den heer Th. Stom, hulponderwijzer aan de opeibare kostelooze school n9. 17 te Am sterdam, is Donderdag, den dag waarop hij vdér 50 jaren in dieDst trad by het openbaar onderwijs in de hoofdstad, door Burg. en Weth. een zilveren inktkoker met toepasselijke inscriptie ten geschenke aangeboden, terwijl hij van vele zijden blijken van belangstelling ontving. De luit. ter zee 1ste kl. A. P. Hooghwinkel,' van het eskader uit Oost-Indië in Nederland terug-: gekeerd, is op nonactiviteit gesteld. Na het mislukken van een tiental expedities hebben de aandeelhouders besloten tot opheffing der Amsterdamsche gouddelving-maatschappij. Ei

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1