men wel geïnformeerd, dan zou èn het vereischte waarborgfonds, èn ook geheel het tot den aanleg van de nieuwe lijn UtrechtAutwerpen beuoo- digd kapitaal bij de betrokken bankiers en indus- triëelen te Parijs, Antwerpen en Amsterdam dis ponibel zijn. Vermits bij de stenographiscbe inrichting, verbonden aan de beide Kamers der Siateu-Gene- raai, eene kweekelingsplaats is opengevallen, worden degenen, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, uitgenoodigd zich schriftelijk bij de gemengde commissie voor de stenographic nit beide de Kamers aan te melden, onder hei adres: „Aan de Tweede Kamer der Staten Generaal De kweekelingsplaats aal worden vervuld na >r aan leiding >an een vergelijkend exameiV 'n April of Mei aanstaande, door de commissie voor de steno graph ie te honden, en waarvan dag en uur nader aan degenen, die zich aanmelden, zal worden bekend gemaakt. Volgens de daaromtrent bestaande voor schriften strekt het examen zich uit tut de kennis der Nederlandsclie, Fransche, Hoogduitsche en Engalsche talen, en omvat de beginselen van het Nederlandache staatsrecht, van de staathuishoud kunde en van de algemeene en vaderlaudsche ge schiedenis. Kennis der Latijnsche taal wordt als eene aanbeveling beschouwd. Degenen, die naar aanleiding van art. 57 der wet op het middelbaar onderwijs in het. bezit zijn van het daar omschre ven diploma, kunnen, ook zonder nader examen in de opgenoemde vakken, mededingen. Voor hen, die den graad van doctor in de rechtsgeleerdheid of in de letteren op eene onzer hoegescholen hebben verworven, beperkt zich het examen tot de drie vreemde, nieuwere talen. Aan de sollicitanten, die zich de stenographische knust hebben eigen gemaakt, wordt bij het examen gelegculieid verstrekt, daarvan blijken te geven. Valt de keus op iemand, die de technische vaar digheid nog niet bezit, dan wordt de aangestelde kweekeling kosteloos op een stenographiscben cursus in dit deel van het vak geoefend. Voor zoo ver men 'nadere inlichtingen mocht verlangen, kan men zich daarvoor, mede onder het adres: „Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal", schriftelijk aan den heer D. Veegens, griffier, richten. Zr. Ms. schroefstoomschip „Padang", onder bevel van den luitenant ter zee 1ste kl. D. M. G. De Swart, is den 30sten Jan. te Malta aangekomen en zon den 2den Febr. de reis voortzetten. Het stoomschip „Torrington" is den 29sten Januari te Batavia en de „W. A. Scholten" dien dag te Nieuw-York aangekomen. Uit Helle- voetsluis wordt gemeld dat het stoomschip „Schie dam", kapt. Chevalier, van Nieuw-York, gisteren bij de uiterton ten anker gekomen is. Het stoom schip „Conrad", van Nienwediep naar Batavia, arriveerde gistermiddag te Napels en vertrok van daar des namiddags te vier uren. Naar men verneemt is de tegen morgen aangekondigde gewijzigde dienstregeling op de lijnen van den Central Beige door den minister van water- start niet goedgekeurd. De nestor der provinciale staten van Zee land, de heer II. G. Hammacher, oud-notaris, dijkgraaf van den Baargandepolder enz., is in den ouderdom va.r 86 jaren te Groede overleden. Gedurende een tijdvak van 28 jaren behartigde hij met onverdroten ijver de belangen der provincie. Z. M. heeft met 15 Februari benoemd: tot comm. der posterijen van de 1ste kl. J. T. Canter Cremers, 2de kl. H. J. Mahieu, 3de kl. P. H. L. Verwey, 4de kl. H. M. Greven. Gemengd Nieuws. Woensdag-avond heeft te Haarlem een brutale oplichterij plaats gehad. Er vervoegden zich namelijk in een manufactuurwinkel eene vrij goed geklcede vrouw en man, die op eens anders naam japonstof op zicht vroegen, waaraan werd voldaan. Toen de tijd, waarop de goederen zouden worden teruggebracht, verstreken was, bleek het dat men van de bestelling aan het opgegeven adres nie wist, De bedriegers, eene vrouw van kleine gestalte met groote, grijze oogen en een man met donkeren baard, hebben daardoor den winkelier eene schade van ongeveer dertig gulden toegebracht. Ouder de ijsvermaken te Schiedam behoort ook het volgende Een paal wordt in een ijsveld geslagen en daarop een wagenwiel geplaatst; aan het wiel wordt dan een touw bevestigd en aan het einde daarvan een plank of slede, waarop zich een persoon plaatstdaarna wordt het wiel in beweging gebracht, zoodat ten slotte de slede met dengeen, die er in zit, uiet verbazende snel heid ronddraait. Gisteren werd aldaar deze lief hebberij uitgevoerd do8r eenice mannen. De per soon die op de slede zat, was een jongeling van ongeveer 20 jaar. Door de snelle ronddraaiing vloog hij van de slede af en kwam met het hoofd tegen een schutting aan, met het gevolg, dat zijn hoofd werd verbrijzeld en hij op de plaats dood bleef. Gisteravond te lialfuegen is op den N. Z. Kolk te Amsterdam een met twee paarden bespannen post kar op het ijs geraakt, door het schrikken der paarden. Door spoedig verleende hulp werden paarden en kar op den wal gebracht. In de beide Groningseh^e couranten maukt dr. W. Gleuns Jr. opmerkzaam op een sterren- bedekking. die hedennacht zal plaats hebben. Even als bij een zonsverduistering de maan tusschen de zon en de aarde gcplaalst is en de lichtstralen van de zon ouderschept, is een sterrenbedekkiug niets anderr dan een dergelijke onderschepping van het licht van de een of audere ster. Gewoon lijk zijn die bedekkingen niet waar te nemen, omdat liet sterrenlicht, door den grooten afstand niet sterk genoeg en reeds in de naaste omgeving van de maan onzichtbaar is. Alleen bij sterren van de eerste grootte en bij planeten is zij met het bloote oog waar te nemen, vooral bij wassende maan, d i. tusschen eerste kwartier en volle maan. De bedekking van hedennacht is die van het zeven gesternte. Om middernacht bevindt zich de maan vrij juist in het westen op eene hoogte van 30° boven den horizon. Zij is dan genaderd tot aan het zevengesternte en met een tamelijk goeden kijker kan men dan sommige kleine sterren achter de maan zien verdwijnen. Omstreeks één uur na middernacht verdwijnt de helderste ster van de groep: Alcyonea, eene ster van de derde grootte, achter de maanschijf en komt tusschen twee en drie uren in den morgen weder aan de lichtzijde der maan te voorschijn, maar zal eerst kuimen worden gezien als de maan zich op eenigen afstand van haar bevindt. Het zevengesternte bevindt zich dan aan de west- of rechterzijde der maan in de nabijheid van den horizon en gaat te ruim drie uren in den morgen, even vóér de maan, in het westen onder. De tonwbaan van den heer Van den Ende le Zierikzee is Woensdag-morgen binnen een paar uur tijds met den geheelen voorraad groudstoffen een prooi der vlammen geworden. De brand was ontstaan doordien een joügen, die bij ongeluk een vonk van een brandende kaars in het vlas had laten vallen, het aanstonds opflikkerende vuurtje wilde uitblazen, waardoor hij, tegen zijne bedoeling, in een oogwenk brand had gesticht. Te Vlaardingen is een wildjager aan het havenhoofd dood in zijn schuitje gevonden. Men vermoedt dat zijn geweer op den kant lag, is afgegaan en hem alzoo een kogel door de borst is gejaagd. Te Tien Gemeten is een clubje van acht personen in het ijs gezakt. Allen zijn levend uit het konde bad gehaald, doch een van hen, een 23-jarig jonkman, is aan de gevolgen over leden. Te Smallingerland is een jeugdig schaatsen rijder verdronken. Te Delfzijl is een jougeling, die aan toevallen leed, in een wak gevallen en verongelukt. De korporaal L. J. Z., van het 4de bat. 2de reg. inf. te Maastricht, is spoorloos verdwe nen zijn sabel is door de ouders bij de compagnie teruggebracht. Men schrijft uit Lessen aan het Zon dagsblad van GeeraardsbergenZaterdag-morgen bad alhier de begrafenis plaats van een blinde, overleden in den ouderdom van 69 jaren. De lijk kist werd gedragen door S blinden, makkers van den overledene; voorop ging een man zonder armen, gevolgd door een ander met een houten been, die een koord in de hand hield, waarvan de einden door de twee eersten der blinde lijkdragers werden vastgehouden. Het is thans officieel dat Aubriot, werkman bij de leerfabriek van Rivière en Legoff te Parijs, de winner is van den prijs van 125,000 lï. hij is 45 jaar oud, gehuwd en heeft na het over lijden van zijn zoon een arm nichtje tot zich ge nomen in de rue du Cardinal-Lemoine bewoont hij een klein, maar net appartement. Te Barcelona is dezer dagen eene bende valsche munters ontdekt, welke men in het bezit vond van eene menigte Eransche en Engelsche goudstukken. De Madridsche bladen berichten, dat de Spaansche regeering allerlei bedriegerijen en verduisteringen van brieven bij de posterijen ontdekt heeft, ten gevolge waarvan eenige beambten zijn gevangengenomen. De „Memorial de !a Loire" bevat een brief waarin eenige nadere bijzonderheden worden medegedeeld omtrent de gedeeltelijke vernieling van het bosch van Fontainebleau. 's Nachts begon een fijue regen te vailen, welke onmiddellijk bevroor. De sterke wind joeg dien naar ééue zijde derboomen, zoodat deze topzwaar werden en nederstortten met een gedruis, hetweik men in de stad als eene reeks van geweerschoten hoorde. Den volgenden nacht werd het nog erger. De korst ijs nam ontzaglijk toe. Grassprieten werden vingerdik; takken ter dikte van een arm kregen een meter omvang en de stammen naar verhouding. Nu was het geene reeks van schoten, maar een geknal zonder ophouden, dat men den geheelen nacht hoorde. Den volgenden dag was het een even treurig als prachtig tooneel men wandelde, niet zonder veel geklauter en vallen, door een verwoest woud van kristal. Een opzichter verklaarde, dat een brand, waardoor een derde ge deelte van het bosch verteerd werd, minder schade zou hebben gedaan. Men wil dat het bosch van Orleans ook zeer veel geleden heeft. Uit Constantine in Algerië wordt het volgende zeker niet alledaagsch reisavontuur gemeldOp zekeren morgen bevond ik mij in den postwagen van Algiers naar Sétif, toen tusschen Mansoura en Bordj-bou-Arrêridj de paarden plot seling stilhielden, blijkbaar met het doel om terug te keeren. Vlak tegenover ons tweespan, op onge veer 15 meter afstands, bevond zich een kolossale leeuw, die langs de rechterzijde van den weg voort liep, zonder zich om onze tegenwoordigheid te bekommeren. De postiljon Michel had ongehoorden moed en geestkracht noodig om ons uit die onge legenheid te reddenaan de eene zijde bevond zich een diepe afgrond, aan de audere het ver scheurende dier. Maar met onverstoorbare bedaard heid en ongeëvenaarde behendigheid wist Michel zijn paarden in toom te houden. De conducteur Joseph Borje, die in de coupé bij mij zat, had bij de eerste verdachte beweging van het rijtuig het portier geopeud en was uitgestegen om door zijn tegenwoordigheid de paarden tot bedaren te brengen. Zonder hem zon de wagen in den afgrond zijn gestort, waar wij zonder eenigen twijfel den dood zouden hebben gevonden. Ik zag hoe hij het linkerpaard bij den toom hield vlak bij het monster, dat op dit oogenblik niet meer dan 10 meter van ons verwijderd was. Een enkel oogenblik bleef het rijtuig stilhouden, terwijl de leeuw, zonder zich te bekreunen om de verschilleude wendingen van het voertuig, zich vergenoegde met even om te kijken en daarop zijn weg vervolgde door het struikgewas, waar wij hem uit het oog verloren. Het was een prachtig dier, ongeveer vijf jaar oud. Een echtpaar in de rne de la Goutte- d'Or te Parijs, dat altijd in vrede had geleefd, vereenigd door kim beider gehechtheid aan hun eenig kind, een 13-jarigen zoon, die voorbeeldig leerde, kreeg in den laatsten tijd aanhoudend twist, die eindelijk zoo hoog liep, dat de man zijn wederhelft een viertal wonden toebracht, welke haar in zwijm deden vallen. In de meening dat hij haar had vermoord, begaf de werkman zich naar de school, waar zijn jongen zich bevond, en zeide hem dat, zoo hij zijn moeder nog wilde zien, hij zich naar huis moest begeven. „Wat mij betreft," voegde bij er bij, „mij zult ge niet meer terug zien omhels mij, mijn zoon het is voor het laatst." iBtusschen, de vrouw was gelukkig niet doodelijk gewond, zoodat haar kind haar levend en met hoop op herstel terugvond. De vader had zich inmiddels zelf in handen der justitie gesteld. In Nieuw-York heeft zich een meis jesclub gevormd, ten doel hebbende de celibatairs tot een huwelijk te dwiügen. Er wordt eene nauw keurige lijst gehouden van alle huwbare mannen en ook van de weduwnaars. De laatsten iaat men met de eèrste proef niet vrij, maar geeft hun

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2