van 5U grammen een port van 5 cents daaren boven voor gedrukte stukken en voor monsters va» koopwaren op 5 cents voor elk gewicht van 50 grammen of gedeelte van 50 grammen; met - toepassing echter van een minimum wat de monsters betreft van 7'/, cent voor elke verzending onder een afzonderlijk adres. Monsters mogen het ge wicht van 250 grammen en de overige stukken dat van 2000 grammen niet te boven gaan. Het besluit treedt in werking met 1 April a. s. In de Staatscourant wordt de aandacht van Nederlandsche geueeskuudigen gevestigd op de ge legenheid om zich, ter voorziening in de behoefte aan burgerlijke geueeskundigen in verscheidene afdeelmgen van Java en Madura en de buitenbezit tingen, tot uitoefening van dat vak en het opzicht over de vaccine, in die afdeelingen neder te zetten. Voor ieder dezer afdeelingeu wordt aan één genees kundige, die onderworpen is aan de voorschriften betreflende den burgerlijken geneeskundigen dienst in Nederlandsch Indië, verzekerd eene toelage van 200 's maands, vrij van contributie ten behoeve der burgerlijke pensioenen. Aanmelding bij op zegel geschreven request aan het departement van koloniën. I)e heer Blochausen maakt in de „Ind. Luxemb." het volgende résumé bekend van de toespraak, door den Koning-groothertog bij gele genheid der receptie op 26 dezer tot de verschil lende Luxemburgsche corporatiën gericht; „Mijn- heerenIk acht mij gelukkig, u allen om mijn persoon vereenigd te zien in de hartverscheurende omstandigheid, welke u herwaarts heeft doen komen. Het groothertogdom zoowel als ik hebben in den persoon van mijn welbeminden broeder, Prins Hendrik, een onherstelbaar verlies geleden. Uw land heeft in al de moeilijke omstandigheden, welke het te doorstaan heeft gehad, een schitte rend voorbeeld gegeven van wijsheid, trouw en toewijding aan het Huis van Oranje-Nassau. Ik ben er trotsch op, te verklaren en te erkennen, dat wij de standvastigheid dezer gevoelens voor «n groot deel verschuldigd zijn aan de toewij ding en de genegenheid van mijn diep betreurden broeder. Met mij zult gij de dierbare nagedach tenis blijven vereeren, en het wreede verlies, dat gij en ik hebben ondervonden, zal de banden, die het groothertogdom aan mijn persoon hechten, nog nauwer toehalou. Door het goede te doen en in de toekomst gelijk in het verledene tot den bloei en het geluk van het groothertogdom te arbeiden, zullen uw vorst, de Koning-groothertog, de regeering en gij allen den weg betreden, door Prins Hendrik zoo roemrijk ons voorgeschreven, en zullen wij waardig een nagedachtenis eeren, welke ons lief is." Iu Den Haag is een vennootschap tot ver schaffing van electrisch licht en van de daartoe benoodigde werktuigen, toestellen enz. onder de firma Wisse, Picaluga en Co. geconstitueerd. Het kantoor dier vennootschap is op den Ge- dempten Burgwal gevestigd. Eerlang zal aan een der singels een aanvang worden gemaakt met het inrichten der fabriek, terwijl de firma reeds in het bezit is van de noodige stoom- en elec- trische werktuigen. Het aanvankelijk benoodigde kapitaal is door de firmanten zelf gestort en eerst nadat de ondervinding de soliditeit dezer onder neming zal hebben aangetoond en in de practijk het doelmatige van haar verlichtingssysteem zal zijn gebleken, zal een beroep gedaan worden op het kapitaal, om in een groote nationale industriëele zaak hnn vennootschap te doen opgaan. De kamerheer van wijlen Prins Hendrik, jhr. Holmberg de Beckfelt, is gisterochtend naar Luxem burg vertrokken ter volbrenging eener speciale zending voor de Prinses-weduwe. Aan den heer B. Middelhoek, hoofdonder wijzer te Molenaarsgraaf, is op zijn verzoek tegen 1 April eervol ontslag verleend. De heer C. Van Dillen, commies ter inspectie van de directe belastingen te Leeuwarden, heeft van den minister van koloniën de aanbieding ont vangen, om zich voor Ned.-Indië beschikbaar te stellen ter voorbereiding en invoering van de per- soneele belasting aldaar. Naar men verneemt is door wijlen P. G. S. baron Van Brakell tot den Brakell, die ge durende zijn leven aan het fonds voor ongelukkig geworden handwerkslieden van de vereeniging Handwerksbloei" te Arnhem 1000 'sjaars ten geschenke gaf, bij testamentaire beschikking be paald, om dat bedrag nog gedurende 30 jaren na zijn dood aan dat fonds op dezelfde wijze uit te betalen, terwijl het protestantsch bestedelingshuis aldaar, onder last van legaten en vruchtgebruik, tot eenigen en algeheelen erfgenaam is benoemd. Uit Den Haag wordt aan de N. Grou. Crt. meegedeeld, dat weldra de benoeming van mr. Oito Van Rees, oud vice-president van den raad van Nederl -Indië, thans lid van de Tweede Kamer, tot gouvi-rneur-generaal van Ned.-Indië kan wor den tegemoet gezien. In de gisteren gehouden zitting van den Am-,terdamscl>en gemeenteraad is naar aanleiding van een brief der feestcommissie besloten de toebe reidselen tot de feestviering bij de Nieuwekerk te laten staan Een gewijzigd reglement voor het jjnrger- weeshuis werd eveneens goedgekeurd. Te Enschedee zal eene normaalschool worden opgericht ter vervanging van de thans bestaande „opleidiiigskla«se." Ook te Steen wijk zal volgens miuisteriëel he-luit tegen 1 April a. s. een normaal school worden geve-tigd met vijf beurzen, ieder a 300. Te Maassluis zal mede tegen 1 April eene normaalschool voor onderwijzers worden opgericht. Tot directeur is aangewezen de heer J. Biemond, tot leeraren de heeren Van Ree en Visser, van Rozenburg; Noordeman en Visser, van Maasland. Terwijl de Unie van Utrecht op de meeste plaatsen met redevoeringen, of ook wel in het geheel niet is herdacht, heeft men te Kampen een geheel andere wijze van feestviering uitge vonden. Het gemeentebestuur heeft nl. gisteren een uitdeeling van spek en boonen onder de alge- meene armen gehouden; de diaconie der Herv. gemeente heeft eveneens aan haar bedeelden een extra gift doen toekomen, en de gezamenlijke schip pers gaven een gecostumecrden wedstrijd op schaat sen ten voordeele van verarmde varenslieden. De luit. ter zee 1ste kl. C. L. De Jong wordt met 1 Maart a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, ter vervanging van den luit. ter zee 1ste kl. P. M. W. T. Krayenboiï van de Leur, die met dien datum wordt overge- geplaatst in de rol van het wachtschip te Amsterdam. Naar men verneemt zal het koninklijk besluit omtrent de militaire scholen eerlang tot uitvoering worden gebracht. De noodige ruimte zal te 's-Bosch door overbrenging van magazijnen en andere maat regelen spoedig verkregen worden. Het zeemanscollege „de Vereeniging" te Delfzijl heeft een maatregel ingevoerd, die aan dacht en navolging verdient. Door gezagvoerders en schepelingen van het college wordt nl. 1 cent van elke f 5 verdiende gage bijgedragen tot onder steuning en uitbreiding van de Noord- en Zuid- Hollaudsche reddingmaatschappijen. Tot nu toe heeft die cent in 187S opgebracht f 93.23. Z. M. heeft mr. C. C. Geertsema erkend en toegelaten als consul van het Duitsche rijk te Groningen, op den voet van Nederlandsch onder daan aan jhr. mr. P. A. Van den Velden, hoofd commies bij het dep. van justitie, als zoodanig aan gewezen om het secretariaat waar te nemen bij den hoogen raad van adel, verlof verleend tot het aan nemen van orde van verdienste tweede kl., hem door den vorst van Waldeck en Pyrmonfc geschonken jhr. P. A. Van Holthe, thans ontvanger der dir. bel. en acc. te Bergum, benoemd tot onvanger der zelfde middelen te Woerden. Gremeng-d. Nieuws. Bij de gisteren te Rijpweteringge- houden hardrijderij op schaatsen is de prijs, 20, behaald door J. W. Smeelen en de premie, f 10, door H. Van Egmond, beiden aldaar woonachtig. Zooals men weet heeft de eerste op den laatst gehouden wedstrijd te Leiden de., premie behaald. Zou het echter voor de gezondheid der deelnemers en het vermaak der toeschouwers niet wenschelijk zijn, dat de hardrijderijen door schoonrijderijen werden vervangen? Door de „IJsclub voor Haarlem en omstreken" is Dinsdag op den Kloppersingel eene hardrijderij op schaatsen gegeven, waaraan 56 rijders deelnamen, waaronder eenige studenten uit Leiden, die evenals alle mededingers hunne krachten inspanden tot het bekomen van den prijs. De prijs, f 100, is behaald door Biesterbos te Joure, de premie, f 30, door J. Bergman te Warmond. Gistermiddag had te Kralingen eene hardrijderij op schaatsen plaats. Door 24 personen werd daaraan deelgenomen. De prijs, f 50, werd behaald door H. H. Van de» Berg te Benthuizende eerste premie, f 25, door C. Van Dam te Alblasserdam de tweede premie, f 10, door A. Van der Laan te Lekkcrkerk. Gistermorgen te halfzes ontstond een hevige brand ten huize van den melkboer Van Dam, midden in de kom der gemeente Bodegra ven. De voorraad hooi, vier koeien en eenig huis raad werden een prooi der vlammen. Zoowel de brandweer van Zwammt-rdain als die van Bodegraven bewezen uitstekende diensten, zoodat na een paar uren hei gevaar als geweken kon worden beschouwd. Ware de wind niet zoo guustig, de gevolgen zou den onberekenbaar zijn geweest, zoowel door de in de onmiddellijke nabijheid zijnde houtloods van den wagenmaker Vau 't Riet als door niet ver van diar gelegeu andere hooibergen. De wandelplaats DeB Heuvel te Rot terdam leverde gisteravond een eigenaardig schouw spel op. Op verzoek van acht ingezetenen hadden B. en Ws. de plaats voor hen beschikbaar gesteld tot het organiseeren van een avond-amusement tegen entree Honderden liefhebbers waren er aan wezig. De intrang prijkte met eene giorno-verlich- ting, langs de paden naar den grooten vijver waren fakkels aangebracht. Op de noordzijde van den oever stoud eene groote versierde, ruim verlichte tent, van waar men uitzicht had op het levendig gejoel over de ijsvlakte. Daarnevens eene tweede tent., voor het muziekcorps van het regiment hu zaren uit 's-Hage, o'at nu eens van zijne plaats dan weder rondgaande langs of op het ijs zijne opwekkende melodiëen deed hooren. Onderwijl amuseerden zich een groot aantal heeren en dames met schaatsenrijden, terwijl anderen zich rondom den vijver verlustigden in het gewemel van al die heen en weer zwevende lantaarns, welke door de meeste rijders aan' lange stokken werden ge dragen. Dit schouwspel, afgewisseld door slede vaart, werd opgeluisterd door eene electrische ver lichting, benevens Bengaalsche en Grieksche vlam men, van tijd tot tijd ook door verschillende vuurwerken. De Maatschappij van Toonkunst te Amsterdam annonceert de aanstaande viering van een 50-jarig muziekfeestInderdaad iets zeldzaams. Dat een inrichting een halve eeuw bestaat is reeds een zegenmaar dat zij een feest gaat vieren, dat 50 jaren zal duren, is tot nog toe zonder voorbeeld. (Pr. Gr. C.) Een achttienjarige dienstmeid begaf zich Dinsdag-ochtend te Bokstel op het ijs, om een emmer water te scheppen. Zij viel er door en werd door den snellen stroom van den Dom mel medegevoerd. In weerwil van spoedig aange brachte hulp mocht het niet gelukken haar te redden. Levenloos werd zij opgehaald. Door twee der broeders is ook het lijk van Jetske Krol, van IJmedam, uit het water in het meer de Mom, bij Koudum, opgehaald. Omtrent het ongeluk wordt nog gemeldVan de beide drenkelingen was het meisje al spoedig gezonken, maar wist de jongeling zich nog een poosje aan het ijs vast te houden. Voldoende hulp was er evenwel ook niet dadelijk bij de hand. Een touw werd hem toegeworpen en door hem aangegrepen, maar helaas het brak, en niet lang daarna bezweek de ongelukkige en zonk weg in de diepte, mot de woorden: „Gij kunt mij niet helpen, goeden nacht!" Maandag-morgen heeft men de lijken der drenkelin gen opgevischt en naar de diep bedroefde families gebracht. Het meisje was eene éénige dochterde moeder van den jongeling had, nu twee jaren geleden, ook een zoon verloren bij de treurige ramp va» de stoomboot „Willem III". De grijsaard, die dood op het ijs werd gevonden, is de 74-jarige Anne Eeersma, beurtschipper van Warns op Sneek en oom van den verdronken Willem Feersmahij was naar de plaats des onheils gesneld, maar kwam te vallen en was terstond een lijk, waarschijnlijk minder ten gevolge van den val dan van schrik en overspanning. De „Dresdener Nachrichten" bereke nen, dat Adelina P3tti op haar reis door Duitseh- land, van 16 October tot 11 Januari, ongeveer f 180,000 heeft verdiend.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2