De heer A. Gallas Jr. is op den voet van Nederlandsch onderdaan erkend en toegelaten als consulair agent van Duitschland, te Helle- voetsluis. Zr. Ms. schroefstoomschip „Padang", onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. D. M. G. De Swart, is 23 dezer van Lissabon vertrokken, tot voortzetting zijner bestemming naar Oost-Indië. Z. M. heeft W. De Timmerman, ontv. der directe belastingen en accijnzen te Uithuizen, be noemd tot ontvanger derzeifde middelen te Sneek; tot betaalmeester te Sneek J J. Paëblig, surnume rair; tot surnumerair voor den dienst vau's rijks schatkist J. C. Van Hasselt, commies der posterijen van de 3de kl. te Haarlembij het dep. van buiten- landsche zaken bevorderd tot commies de adj.-comm. D. C. Van Duysberg en W. De Lorm. Gremengd Nieuws. In den afgeloopen nacht te drie uren ongeveer is bij R. in de Noordrundersteeg alhier eeue petroleumlamp, welke brandende aangehaakt aan den zolder hing, doordien de haak losliet op den grond gevallen, waardoor een groote vlam ontstond, welke echter spoedig door de bewoners is gedoofd. Te kwart over elven hedenmorgen is eene bejaarde dame aangereden door een paard, gespannen voor een wagen, waardoor zij aan haar aangezicht gewond werd. De voerman had nog intijds geroepen, doch kon zijn paard niet in houden toen hij de brug aan de Mare afreed en bedoelde dame den weg overstak. In de afgeloopen week is te Noord w ijk de eerste versche visch in dit jaar aangekomen. Van de vier schuiten welke in zee waren zijn er drie met tamelijke vangst teruggekeerd. Zij besomden f 77, f 142 en f 183, de twee laatste in drie dagen reis. Bij gelegenheid der begrafenis te Delft zijn in de richtingen 's-Hage en Rotterdam 57 treinen aangekomen met ongeveer 6000 personen te Delft zijn omtrent 1500 plaatskaartjes afgegeven. Tegen een persoon, die zich op eigen gezag de borst met de Atjeh-medaille sierde, is door de Amsterdamsche politie proces-verbaal op gemaakt. Door drie ingezetenen van Utrecht zal eerlang aan hunne mede-ingezetenen het voor stel gedaan worden om de welbekende uitspan ningsgelegenheid aldaar, genaamd „Tivoli", over te nemen van de tegenwoordige eigenaren, ten einde die in te richten tot eene bloem- en diergaarde. Een der weinige nog overgeblevene oud-strijders van Waterloo, genaamd Albert Steen- sma, is heden in het gesticht voor arme oudelieden en ouderlooze of verlatene kinderen te Dokkum overleden. Hij had den leeftijd van 84 jaren bereikt. De Zeeuwsche broodbakkerij te Hel der is gisternacht afgebrand. Een schipper uit Gouda, bezig zijnde met het vangen van vinken en de Achterwillens willende oversteken, is door het ijs gezakt en ver dronken. Hij laat eeue vrouw met jeugdige kinde ren achter. Volgens rapport van den vuurtoren te Brouwershaven zat gisteren vermoedelijk een groot stoomschip op het Nieuwe Zand aan den grond. De sleepboot „Zuid-Holland" was derwaarts ver trokken. Woensdag-avond is op de uiterwaard tusschen Ilellouw en Haaften W. B., een jongeling van 23 jaren, door de duisternis misleid, in een wak gereden en verdronken. Eerst twee uren later heeft men zijn lijk gevonden. Een meisje, dat met hem reed, liet hem, toen ze het ijs hoorde kraken, los en redde zich aldus het leven. Niettegenstaande het strenge win terweder heeft zich onder de gemeente Rhoon reeds een ooievaar op een nest vertoond. Waar blijven de weerprofeten De burgemeester van Amsterdam heeft bij de scherpe koude en den stilstand der scheepvaart een beroep gedaan op de liefdadigheid der ingezetenen en een buitengewone gift gevraagd voor de behoeftigen der gemeente, die aan zoovele ontberingen zijn blootgesteld. Een I8-jarig jongeling uit Breda ging Zondag 11, op reis, voorgevende zijne familie in Holland voor eenigen tijd te gaan bezoeken. Thans verneemt mc-n dat hij den trein bij het Liesbosch verlaten eu zich te voet naar Zundert begeven had, alwaar hij des nachts in een loge ment, door middel vau een revolverschot, een einde aan zijn leven maakte. De oorzaak dezer wanhopige daad ligt nog in het duister. De kinderverzamelaarster, waarvan wij de inhechtenisneming te Parijs berichtten, bracht vroeger wegrns oplichterij eenigen tijd in de gevangenis door. Zij had een groote hoeveel heid kindergoed in de lommerd gedeponeerd wat zij met de kinderen deed, is nog altijd Diet ontdekt. Te Berlijn heeft Donderdag jl. een felle brand gewoed, die in een schijnwerkerswinkel aankwam en slechts met moeite door de brandweer kon beperkt worden tot het perceel, waar hij was uitgebroken. Niet minder dau 39 gezinnen woonden in dat perceel en vele personen konden slechts met moeite gered worden door middel van de redding- zakken, die sedert jaren niet gebruikt behoefden te worden. Van één gezin echter waren dc ouders zoo verschrikt, dat zij het venster uitsprongen, nog vóór de komst der brandweer, die anders spoedig genoeg aanwezig was. Zwaar gekwetst werden zij wegge voerd en waren niet in staat mede te deelen dat hunne kinderen nog in de brandende woning waren. De lijken der kleinen zijn later gevonden zij waren niet verkoold en blijkbaar waren de kindereu door den rook gestikteen hunner werd onder een sofa gevonden, waar het in zijn aDgst eene schuilplaats gezocht moet hebben. Uit Par ij s wordt gemeld dat er drie dagen achter elkaar zooveel sneeuw is gevallen, dat de hoeveelheid, berekend uaar de oppervlakte der stad, 7800 hectaren, geschat wordt op 10 millioen kubieke meter. In vele departementen is de sneeuw nog bij grooter hoopen neergekomen. Nabij Clamecy, departement Loir-et-Cher, moet de sneeuw op sommige punten een manshoogte bereikt hebben. In een telegram uit Nieuw-Tork wordt gemeld dat de revolutie in Venezuela gelukt is en dat Gusman Blanco tot president der republiek is geproclameerd. Het loterij-plan ten behoeve der slachtoffers van de „Glasgow Bank" is voorgoed opgegeven. Het fonds vau giften te hunnen bate bedraagt thans 361,255 pd. st. Door de vreeselijke koude werd in het laatst van December een brug vau ijs over de Niagara gevormdaauvaukehjk werd de zich als een deksel vastzettende sneeuw- en ijsmassa door den stroom gebroken, maar ten slotte moest, deze den strijd opgeven, de dam werd hoelauger hoe dikker; de waterval moest echter ruimte hebbeu, hij droeg den dam naar boven, zoodat daarvan een 60 voet dikke es een mijl lange brug, over den afgrond liggende, werd gevormd, die het water gelegenheid laat zich in de rotsen een weg te banen. KOLONIËN. BATAVIA, 19 December. Uit Djokdjokarta wordt gemeldIn den avond van Vrijdag den 6den dezer werd er tusschen 8 en 9 uren in de nabijheid van de Merapi een zwaar gebulder gehoord, dat echter slechts kort aanhield. Bij onderzoek is het gebleken, dat een gedeelte van den kraterrand is ingestort, waardoor liet niet onmogelijk is dat ons eerstdaags een uitbarsting te wachten staat. Wij hopen echter dat die aardigheid achterwege moge blijven, want een groot gedeelte van Djokdja gaat nog gebukt onder de gevolgen der vorige uitbarsting. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Eervol, uit 'a lands dienst, met behoud van recht op pensioen, dealg. pakhuism. te Bandjar P. Stekkinger; eervel, uit 's lands dienst, de klerk ter alg. secr. Ph. R. Sigar. Benoemd: Tet opziener 1ste klasse bij het boschwezen op Java en Madara J. Ch. F. Speet; bij de alg. rekenkamer: tot laten comm., J. Warnars; tot 2dcn comm., A. Bnrger. Geplaatst: Als hoofdonderw. aan de openb. lagere school tc Snmanap H. J. Zuiderhoek. Overgeplaatst: Van de openb. school te Japara als hoofdonderw. naar die te Koedoes de onderw. 2de kl. B. Japikse; van dc openb. lagere school te Nciro als hoofdonderw. Haar die te Japara, de onderw. 2de kl. L. J. Idsinga. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den ads,-res. ter beschikking van den gouv. van Atjch en onderh., R. W. Tadama. Benoemd: Tot comm. op het res-kant. te Poerworedjo. A. G. Boudriot; tot adj.-lstidmeter 2de kl. bij het kadaster in Ned.-Indië, F. M. Droop; lot lsten klerk bij het rcs.-kantoor te Batavia, F. J. Abrahams. V cr- leend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aon Jeu lsten comm. by de alg. rekenk K. H. Siermans. Benoemd: Met ingaDg van 1 Jan. 1879, tot adv. en proc. bij Jeu raad van justitie te Samarang, mr. J. H. Tersteeg; tot opz. Isto kl. bij den dienst der staatsspoorwegen op Java, A Vau Lakerveld; tot ing- 3de kl. bij het mijnwezen in Ned.-Indië J. G. Van Henkelom en J. A. Schuurman. Departement van Marine Ontslagen: Eervol, uit 's lauds dienst, de klerk bij" het dep. der marine, T. Pruys van der Hoeven. Tijdelijk gedetacheerd: Bij het marine-ctabl. te Soerabaia, ten einde de betrekking van eqnipagern. bij datetabl. te vervullen, de luit. ter zee 1ste kl. G. H. Van Steyu. Departement van Oorlog Verleend: Zes maanden verlof naar Europa, boiten bezwaar van den lande, aau den onder- intend. 1ste kl. bij de mil. adm. P. F. Kraal; een tweej.verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den modelmaker Isie klasse bij den art.-cons r.-winkel te Soerabaia R. Stèenmeyer. Ont- slageu: Op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. mil. dienst, wegens volbrachten diensttijd, niet behoud van recht op pensioen, de majoor der inf. jhr. H. Bowier cn de kept, der iof. A. F. H. Kielgast; op verzoek, eervul, uit Zr. Ms. mil. dienst, de oil. vau gezondh. 2de kl. J. C. Gaerthé; eervol, uit landt dienst, de burg. schrijver 5de kl. bij de mil. adm. W. BI oen eervol, uit 'slauds dienst, de gewezen klerk bij de mil. ao J. A. Davids. Buitengewoon bevorderd: Tot kolonel der inf., de luit.-kolonel van dat wapen H. F. Meyer, en zulks als be looning voor de door hem als chef van den staf gedurende de expeditie tegen Samalaugan in bet jaar 1877 bewezen uitmun tende diensten. Benoemd: Tot chef van den gencr-J.i staf, de kulonel der inf. H F. Meyer, tbaus tijdelijk mot do waarn. dier betrekk. belast. Alsnog toegekend: IX i d. ue rang van kapitein, aau den gepens. inl. lsten luit. dei inf. A. Meyer. Geplaatst: Bij de milit. adm.: als onder-int. 2de khsse van Sumatra's Westkust en onderh L. F. H. Smith. B.j Je inf.: bij het 4de bat., de 1ste luit. J. A. C. H. Van Moll. Bij de genie: als beheerJer bij het hulp-genieraagaziju r ülehleh de inagazijDm. 3de kl. P. J. Rhemrev. Overgeplant Bij de rniht. adm. als onder intend. 1ste klasse van Atjeh onderh. D. W. Muller; bij de intend, der 3de rail. afd. op Java, de 2de luit.-kwartierm. J B. Koopman. Bij den geneuk ienst in Atjeh en onderh. de ofT. van gez. 2de kl. C. Wcint dr. J. K. Jacobs en de apotheker 3de kl. H. W. J. Cowan; bij den geneesk. dienst der Molukscbe eilanden, dc off van gez. lste kl. dr. J C. W. Fischer, en bij idem in de zuider- i ooster- afd. van Borneo de off. vau gez. 2de kl. J. B H« Bij de genie tij del. in zyn rang bij den staf van het wapen u Atjeh en onderh. de magazijnm. 3de kl. D. Van Assen. Ingetrok ken: Bij den mil. geDcesk. dienst, de overplaats!' g 'n Atjeh en onderh. van den apoth. 2de kl. K. Milios van liet Iioapit. te Samarang. Gestold op non activiteit: lie dirig. off. van gez. 2de kl. P. Tombrink en de kolonel W. G. A. L. Van Bin- nekom. Werkzaam gesteld: Bij het dep. van oorlog, tijde lijk, bij de 3de afd., de majoor M. A. Knytenb?o">er Ont slagen: Op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. roil .2. de off. vau gez. 2de kl. H. W. Saudberg; eervol, uit 's laud- dienst, de burgerl. schrijver 4de kl. bij de mil. admin. W. Lopré. Benoemd: Tot 2den luitenant bij het regiment c> tlerie J. W. A. Fichler. Bevorderd: Bij de infanterie: majoor, J. W. Van Son en W. J. Tbieme; tot lsten luitenuu J. Britt. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den majoor der inf. F. C. Burgers. Ontslagen vol, uit Zr. Ms. mil. dienst, w. volbr. diensttijd, met behoud van recht op pens., de luit.-kol. der inf. F. C. A. Stoccker en, oj> verzoek, de majoor der inf. E. L. G. J. Verdoorcn. Overgeplaatst: Als adjunct bij de 3de afdeeling, de lste luit. J. H. A Bruynis; bij de intendance iü de lste mil afd. op Java, apitein- kwartierm. H. Stutterlieimbij het garniz.-bat v Sumatra's westk. cn onderh, de lste luit. H. P. M. W. Vod dc> Wedden; bij het garniz.-bat. van Celebes eu onderh. de 2de kit. N. T. Van der Tak; bij het 1ste garniz.-bat. in Atjcb en ;i Icrb. de lste kit. J. Stevels. Ingetrokken: De overpl bij liet corps mineurs en sapp. van den lsteD luit. L. Van Haft i hem in j verband daarmede overgepl. bij den staf van het n in de 2de mil. afd. op Java. IJ XJ X T L -A IN J ï^r anlti'ij li. De eerste prijzen in de loterij der wei itoon- stelling vielen op: 4de serie N°. 97859:1. 5deserie N°. 167257; 11de serie N°. 75582: -te serie N°. 24613 en 9de serie N°. 927579 Italië. Verscheidene internationalisten en socialisten zouden, naar verhaald wordt, naar aanleiding van de jongste pauselijke encycliek brieven met be dreigingen aan het Vaticaan gezonden hebben, dat, gelijk verzekerd wordt, deze brieven aan de verschillende regeeringen heeft medegedeeld Gri-oot-IBfitannië. Uit Zuid-Afrika verneemt, men dat I'aterson en Sargeaunt, die door sir Battle Frere werden gezonden naar Lobingula, den koning van een machtigen stam tusschen de noordelijke grens van de Transvaal en de Zambesi, met het doel om meer voorrechten voor den Europeescheu handel te verkrijgen, en die in hun zending volkomen waren geslaagd, op een jammerlijke wijze op de terugreis om het leven zijn gekomen. Zij hadden in drie dagen geen water gehad en vonden toen een bron, waaraan zij hun dorst leschtenkort daarop overleden beiden benevens de lion verge zellende tolk en vijf inboorlingenhet water schijnt vergiftige bestanddeelen te hebben bevat

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2