te geven van de feesten, die er ter gelegenheid van den 300jarigen gedenkdag der Uni« van Utrecht zonden gegeven worden. Zooala men weet, is deze reis vergeefs geweest. In eeae te Utrecht gehouden vergadering van een aantal afgevaardigden van plaatselijke coinité's van het volkspetitionnement en verdere belangstel lende in de oprichting van eene unie, voor de school met den Bijbel, zijn de gewijzigde statuten behan deld en goedgekeurd. Voor de door de Nederlandsch-Ameri- kaansche Stoomvaartmaatschappij te Rotterdam uit te geven leening van f l,00U,0ü0 stellen verschil lende bankiers en bank-instellingen, als de heeren Jan Havelaar Zoon, R. Mees Zoonen, S. Ra phael Co., de commanditaire bankvereeniging Rensburg v. Witsen, de Rotterdamsehe Bank en de Rotterdamsehe Haudelsvereeniging zich voor hoofdsom en rente solidair aansprakelijk. De sommen, die gedurende bet jaar 1879 aan de corpsen van het leger worden toegestaan voor het militair onderwijs, bedragen te zamen f 87,000. Gremeng-d. Nieuws. Ten huize van den winkelier v. P. op de Breestraat alhier ontstond hedenmorgen te kwart over negenen op een bovenvoorkamer, welke bewoond wordt door den student T. R., een begin van brand in een turfmand, die onder den schoor steen en in de nabijheid der kachel stond. De brand is echter door middel van eenige emmers water door de bewoners en de politie spoedig gebluscht. Door de politie alhier is heden zekere II. G. wegens landlooperij naar de gevangenis te 's-Gravcnkage overgebracht. Naar aanleiding van de korte mede- deeling omtrent het ijsvermaak komt men ons ook van andere zijde bevestigen dat bet mooie van het Galgewater er af is, doch niet geheel, want juist doordat daar tot nog toe zoo weinig ge reden werd, zou het ijs er zoo goed zijn als men maar wenschen kan. Gelegenheid tot aanbinden der schaatsen bestaat er aan de zwemschool voor hare leden en voor de niet-leden aan het kanaal van den spoorweg L.W. Bovendien was de ondernemer van Rhynzigt reeds vroeger met de spoorweg-directie in onderhandeling getreden om bij een druk ijsvermaak door bet openzetten van de spoorbrug, voor zoover de dienst dit toeliet, de communicatie over het ijs tusschen Leiden en de Vink niet te belemmeren. Of er ook voor de liefhebbers van schaatsenrijden gezorgd wordt! Hedenmiddag omstreeks vier uren zou een man het Kort Rapenburg aau de Bloem- markt oversteken, maar zakte er door. De metse laar Planjer bood direct de behulpzame band, en mocht het genoegen smaken den drenkeling te redden, 't Is een bewijs dat bet ijs niet overal te vertrouwen is. Omstreeks zeven uren ontstond Don- derdag-avoDd te 's-IIage brand in een perceel op de Bierkade, waarbij de bewoonster het leven heeft verloren. Haar lijk is half verkoold gevon den door de politie, die met medewerking van een paar burgers den brand beeft gebluscht. De dienstbode van den concierge van het stad huis aldaar heeft gistermiddag het ongeluk gehad bij het afgaan van de trap haar been te breken. Onmiddellijk werd zij naar het gasthuis overge bracht. In het gebot, n der boogere burger school op het Bleyenburg aldaar ontstond gister namiddag een hevige schoorsteenbrand, die door de doelmatige hulp van de in het gebouw aan wezige personen spoedig was gebluscht. Te Haarlem is gisternacht te half- twaalf brand uitgebroken in het woonhuis, tevens meubelmakerswerkplaats, van Bolland in de Wol straat. Aau de brandweer mocht het gelukken den brand tot dit perceel te beperken, dat geheel ver nield werd. Huis en inventaris waren tegen brand schade verzekerd. Maandag-morgen is de boerenarbei der H. Visser, te Kampen, van een ladder ach terover op een turfbak gevallen. Gisternacht is bij aan de gevolgen overledende ongelukkige laat yrouw en twee kinderen na. Onder Schagen is een conducteur van de Hollandsche spoorwegmaatschappij, op de loop plank staande, terwijl de trein nog in gang was, daarvan afgevallen en heeft zich dermate bezeerd, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Het ijs tusschen de eilanden Urk, Schokland en de oostelijke kast. der Zuiderzee is reeds zoo sterk, dat de Urkers hun leeftocht met de slede van den vasten wal halen. 13 i J I T IS: IV JL. A. IN i>. FraeiUrijk. De commissie voor het wetsontwerp op het lager onderwijs in Frankrijk, onder voorzitterschap van Paul Bert, heeft, bepaald, dat het onderwijs in de gemeentescholen geheel godsdienstloos zal zijn, maar zij wil de leeruren zoo inrichten, dat de kinderen buiten de scnolen godsdienstonderwijs kunnen ontvangen. Littré heeft de „Hel" van Dante in oud- Franscb (van de 14de eeuw) overgebracht. Hij deed dit, zeirt hij in de voorrede, om de studie van het oud-Fransch in de hand te werken. „Ge leerden maken hun testament: dit is een legaat, dat ik vermaak aan deze mijn lievelingsstudie." Oostenr.-Hong. MonHrchie. Van regeeringswege zijn door wetenschappelijke mannen bijeenkomsten gehouden, om te beraad slagen over de middelen, waardoor kan voorko men worden, dat de epidemie, welke thans in som mige deelen van Rusland beerscht, naar Oosten rijk-Hongarije worde overgeplant. Noch de Duit- sche noch de Oostenrijksche regeering zijn officieel onderricht aangaande den aard en de uitgebreidheid der epidemie, ofschoon daarover inlichtingen te St.-Petersburg zijn gevraagd. Voorloojrig is beslo ten om Duitsche, Oostenrijksche en Hongaarsche genecslieeren naar de besmette streken te zenden, om onderzoek te doen, en maatregelen te nemen voor het trekken van een cordon van Memel naar de Sulina-monding. De Rumeensche regeering zal tot medewerking uitgeuoodigd worden. Rusland. De „Golos" verneemt dat door baron Frede- richs, gouverneur-generaal van Oost-Siberië, offi- cieele berichten zijn ontvangen over de Noord- pool-expeditie onder prof. Nordenskjold. Volgens deze berichten was het stoomschip „Vega" op 40 mijlen van de Oostkaap vastgevroren. De overheid van Jnkutsb had in last ontvangen om de inboorlingen van den gevaarlijken toestand van bet schip te onderrichten en eene algemeene oproeping aan de bevolking te richten om de expeditie te helpen. Tegelijkertijd is eene bijzon dere expeditie gereed gemaakt, om te trachten over het ijs de „Vega" te bereiken, betzij met rendieren of met honden. Men vreest echter dat deze hulp te laat zal komen. Een schip, tot de ilotille der Stille Zuidzee behoorende, zou spoedig naar de Behring-straat vertrekken, om te trachten de „Vega" uit het ijs te verlossen, of zoo mogelijk de bemanning te redden. Het Chineesche gezantschap is door den keizer ontvangen. Vriendschappelijke verklaringen zijn bij deze gelegenheid door het gezantschap afgelegd. Vereenigde Staten. De Senaat heeft het voorstel aangenomeu tot conversie van het geheele bedrag der 5 en 6 pets. obligatiën in een 4 pets. fonds. Het Huis der vertegenwoordigers heeft een voorstel aangenomen, waarin wordt bepaald dat het onderzoek van dépêches in cijferschrift geoorloofd is, wanneer daardoor bedrieglijke handelingen in zake van verkiezingen aan het licht kunnen komen. De minister van binncnlandsche zaken heeft in den kabinetsraad medegedeeld, dat Sitting Bull, een der Indiaansche hoofden, op het gebied der Ver eenigde Staten is teruggekeerd en in onderwerping wil komen. Telegrammen. PARIJS, 24 Jannari. De heer Bardoux heeft bij de Kamer een wetsontwerp op het lager onder wijs ingediend. Het bepaalt, dat te beginnen met 18S1 het lager onderwijs verplichtend zal zijn. Wanneer de ouders voor de vierde maal ia gebreke blijven hunne kinderen ouderwijs te doen ontvangen, zullen zij tijdelijk van hunne politieke rechten vervallen kunnen worden verklaard. TRIEST, 24 Januari. De marine-autoriteiten hebben voorloopig bevel gegeven, dat al wat hier uit Rusland over zee wordt aangevoerd, aan een geneeskundig onderzoek moet worden onder worpen. Men verwacht nadere verordeningen van het ministerie. MADRID, 24 Januari. De gendarmerie heeft in Catalonië 30 geweren in beslag en drie perso nen in hechtenis genomen. BUDAPEST, 25 Januari. Het wetsontwerp, dat, door de regeering aan de wetgevende macht zal aangeboden worden, machtigt den minister van fiaanciën tot het aangaan eener leening vau hoog stens 60 millioen iu goud, door uitgifte van 6 pets. goudrente of 5 pets. goud inwisselbare hypo thecaire pandbrieven, tot een maximum van 72 millioen in goud of andere voorloopige krediet- operal iën. KONSTANTINOPEL, 24 Jan. Naar men ver neemt zal met de ontruiming van Adrianopel door de Russen een aanvang worden gemaakt, zoodra Podgoritza door de Montenegrijnen bezet is. De hoofden van den opstand in Mesopotamia hebben zich aan de overheid onderworpen. PARIJS, 24 Januari. De heer Paul Morin, senator voor bet leven, is overleden. WEENEN, 24 Januari. Volgens berichten, uit Astrakan te Bucharest ontvangen, neemt de epide mie niet toe. De scheepvaart op den Donau tot naar de Zwarte Zee zal echter aau een streng toezicht onderworpen worden. De vrees onder het publiek begint te Weenen te bedaren. DEN HAAG, 25 Januari. Prins Frederik Karei van Pruisen is met den trein van 4.20 naar Berlijn teruggekeerd en werd tot aan het stationsgebouw van den Rijnspoorweg uitgeleid door een adjudant des Konings en den Duitschen gezant met zijn legatieraad. STADS-UEUICHTEN. BURGEMEESTER IN WETHOUDERS van LEIDEN deen te weten, dat door ben, naar aanleidiDg van art. 1 in verband met art. G6 der verordening op het Brandwezen van den lüden Juni/24aten Augustas 1871 (Gemeenteblad n°. 14) op voordracht van den Wethouder, voorzitter der Commissie van fabricage, is benoemd tot opperlrandmeester aan de spuit n°. 8 J. C. VAN DER TAS, ter vervanging van den eervol ontslagen opper brand meester M. W. WIJNKOOL. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leideü, V. d. BRANDELER, Burgemeester, 25 Jannari 1879. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen bij deze te." algemeene kennis, dat, te beginnen met de maand Februari van dit jaar, het voor de wekelyksche markt bestemd vee alleen naar de Beestenmarkt mag gevoerd worden lang9 het IlarTctkantoor op de Gedempte IJzerengracht en zulks over eenkomstig de aanwijzing door of vanwege den algemeenen Markt meester te geven. De BURGEMEESTER der gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad N°. 184); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week zijn aangegeven als door roodvonk aangetast 1 pereoon en aan die ziekte overleden geene. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 25 Januari 1879. V. d. BRANDELER. Ter markt tc Leiden aangevoerd, 24 en 25 Januari* Wintertarwe 12 hectoliter 9.50 a 10.Zoraer- t&rwe 12 hectol. 7.50a 8. Winterrogge 13 hect. G.25 a f C.50. Zomerrogge 13 hectol./5.60 a G.— Zomergerst 14. hectol. 5. a 5.50Chevalier-gerst 14 hectol. f 7. a f 7.50 Zware Haver 14 hectol. f 4.50 a 5. Lichte Haver 14 hectol. f 3.a f 3.50. Dui- renboonen hectol. a Paardenfcoonen 3 hectol. 7.50.a f 8.Ossen stuks a Stieren, 2 stuks 95.— a 175.—Veulens 3 stuks/155.— a 180.Melkkoeien G stuks f 205.a 250.—. Kalfkoeien 3 stuks 220,— a 255.Varekoeien 40 stuks f 175.a f 250.— Vette koeien 56 «tuks f 205.— a f 290.—. Kalveren (vette) 17 stuks/ 42. a f 72.— Kalveren (magere) 28 stuks f 3.50 a ]2.~ Kalveren (gras) stuks a Hamels (magere) stuks/— a f Hamels (vette) stuks, f a Ooien (magere) 18 stuks ƒ24.— a 28.—. Ooien (vette) 40 stuks f 34.— a f 38.—. Lammeren (magere) stuks aLam meren (vette jarige) stuk* a Varkens (magere) stuks/—.— a Varkens big gen) 6 stuks 8.a 10. Gr&sboter 3570 kilogr., lste qualit. vat/ 71.— a/75. Schei- 2de qualit. vat/ 59.— a G3.—Grasboter 1ste qua!, per kilogr. 1.77 a 1.87, Schei- 2de quali'ej.'per kilogr. f 1.47 a ƒ1.57. Ter markt aangebracht 110 runderen, 45 kalveren en 58 schapen.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 3