N°. 5812. Maandag A". 1879. 27 Januari. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. DE UITVAART VAN PRINS HENDRIK. I LEIDSCH DAGBLAJ PRIJS DEZER CÖÜRANT: Vaor Leiden per t nmndeti1.1#. FraD-ce per post9 1.40. Afzonderlijke Nummers0.05. D«e Oonrant wordt dageüjki, met uitzondering ?an Zon- en Feestdagen, uitgegeven- F SIJS DER ADTERTE XTIÏN Vu 1regel..--•/ 1-1- leden regel meerl>J. Grootere letters naar plaatsmimte. Ter gelegenheid Tan de plecjafige begrafe nis van het stoffelijk overshot van onzen zoo diep betreurden Prins' Hendrik waren heden, zoowel als in audeve gemeenten, ook hier ter stede van openbare en particuliere gehouwen nationale euoranjevlaggen half- stoks en met rouww'. tnpel voorzien, uitge stoken. Insgelijks wapperde van en bij 'hel siation der Leidsch/e Stoombootmaatschappij „Volharding" en t-er plaatse waar hare boo ten ingevroren liegen, de nationale vlag met rouwfloers omkiep ter halver stok. Alles wat 'jiaar op eeuige publieke ver makelijkheid .betrekking heeft, staat stil; ook het carillon zwijgt. Niet het minst was de belangstelling in het verlies, dat ons land geledeD hc;eft, te Delft zichtbaar, in die veste, w aa,b reeds zoovele leden vau het huis vau Oranje aan den schoot der aarde werden toevertrouwd en waar thans ook het stoffe lijk ovfgrscbot van den te vroeg ontslapen Prins in den vorstelijken grafkelder werd bijgezej-. Daartoe zou gisteren het lijk uit Luxemburg in ontvangst worden genomen. Ten .gevolge daarvan had zich aldaar reeds vroegtijdig jn den morgen een talrijke menigte aan b(etcentraal-spoorwegstation vereenigd, om ee" -laatste hulde te brengen aan het stoffelijk over-schot van den Prins, en getuige te zijn van, bet vertrek. Overal heerschte eerbiedige stil'ie en diepe droefheid was op aller gelaat te (lezen. Op het bepaalde oogenblik, te halfzes 111den morgen, reed de trein voor, die het vojfstelijk lijk zou overbrengen. Hij bestond, *>e,halve uit de locomotief en tender, uit den lijkwagen, twee personenwagens, een salon- w,agen der directie en een gewonen bagage wagen. Zoodra de kist in den lijkwagen was eplaatst, vertrok de trein onder het doffe •edreun van het geschut en het spelen van treurliederen. De lijkwagen was gedekt met een zwart laken, waarop een groote zilveren Kroon rustte. De trein werd vergezeld door den Luxemburgschen minister-president, den heer Von Blochausen, in ambtsgewaad, en eene deputatie nit de Luxemburgscbe Kamer van Afgevaardigden. Overal langs den weg bevon den zich tal van belangstellenden, terwijl ook fip de Belgische stations de militaire eerbe wijzen aan den doode werden gebracht en de Autoriteiten zich op het perron bevonden. Bij dlven kwam de trein aan het station tc Luik Aan, waar hij werd opgewacht door de directie jlan de Maatschappij tot exploitatie van staats- oorwegen. Even over elven van Luik ver- okken, passeerde de trein te kwart over Awaalven Hasselt, alwaar de guides met ge presenteerd geweer en omfloerst vaandel aan ®let station waren opgesteld. De muziek speelde Ket Nederlandsche Volkslied en een trenr- Aaarsch, terwijl duizenden belangstellenden Aanwezig waren. Te Eindhoven werd eem bouquet en een krans op de kist gelegd. Te tien min. voor halfdrie te VBosch aan- - .-.afcav komende, werd de trein aldaar opgewacht dour Z. M. den Koning, die te halftwee aldaar was aangekomen met een trun, bestaande uit een gewonen hagagewagen, den konink lijken salonwagen, twee pas.-agierswagens en een koninklijken bagagewagen. Zooals reeds gemeld werd droeg Z. M. de tenne van op perbevelhebber der marine, de krijgsuiachi waarbij Prins Hendrik slechts weinige dagen vóór zijn onverwachten dood tot de hoogsie waardigheid was opgeklommen. Z. M. werd bij zijne aankomst te 's-Bosch door den commissaris des konings in de pro vincie Noord-Brabant eu den burgemeester vau 's-Hertogenbosch, die tot Z. M. toe spraken hielden, ontvangen in de wachtka iner eerste klasse, welke op toepasselijke wijze gedrapeerd was met vlaggedoek, wauriusschen rouwfloers was gestrengeld. Het portret van den Koning en het borstbeeld van Koning Willem II waren eveneens met vlaggedoek en rouwfloers omgeven. Een voor deze gele genheid in crayon geteekend portret van wijlen Prins Hendrik was onder een immor tellenkrans opgehangen en met rouwfloers voorzien. Het geheele garnizoen, bestaande uit cava lerie, artillerie en infanterie, alsmede de schutterij en de scherpschutters, was om het station opgesteld, terwijl de officiereu zich op het perron bevonden en het muziek corps der infanterie treurliederen uitvoerde. Op de ijsvlakte tegenover het station was een talrijke menigte aanwezig. Toen de trein met het vorstelijk lijk en de autoritei.en, die het vergezelden, was aangekomen, begaf de Koning zich dadelijk en bij herhaling naar den lijkwagen, zichtbaar getroffen en tranen stortende. De lijkkist was als met immortellen en kransen van levende bloemen bedekt. De indruk van het oogenblik was overweldigenddie sombere trein, dat met rouwteekeuen getooide station, die plechtige muziek, die met rouwfloers omwonden bran dende lantaarns, die diep bewogen menigte en eindelijk die treurende Vorst bij de lijk kist van zijn broeder men zal dit oogen blik niet gemakkelijk vergeten. Onder de saluutschoten van het geschut en de tonen der treurmuziek vertrok de trein, die door het heet loopen der assen van een der wa gens ongeveer twintig minuten later was ge komen dan verwacht werd, te 2.35, terwijl het lijk de militaire honneurs werden bewezen. Te balfvier passeerde de rouwtrein het station Utrecht, waar op het perron afdee- lingen van het bataljon mineurs en sappeurs en van de vesting-artillerie met de muziek der dd. schutterij ea alle officieren van het garnizoen en der schutterij geschaard stonden. Ook de scherpschuttersvereeniging „De Zwij ger" was bijna door al hare leden, met haren voorzitter, den heer F. W'. Klokke, en den heer dr. Schubart aan het hoofd vertegen woordigd, om met de in rouwfloers gehulde banier eene laatste hnlde aan haren gelief den beschermheer te brengen. De kanonnen, die op Damlust gereed stonden, kondigden met dof gedreun de nadering van den trein aan. Vóór de aankomst aan het station werden de locomotieven van den staatsspoorweg (de trein was door twee machines aangebracht) vervangen do- r a met de rouwkleureu getooide locomoii J au den Rijnspoorweg, en langzaam stoomde daarna de trein het station voorbij 'et muziekcorps hief de treurmuziek a a de nilitaireu presenteerden sabels en gew reu, de leden van „De Zwijger" ontblootte eer biedig het hoofd, de meuigte bewaarde eeue diepe stilte. Gedurende het voorbijrijden was de prachtig versierde rouwwagen geopend, zoodat de met kransen bedi kte kist voor hei publiek zichtbaar was. Inmiddels had in Den Haag een talrijke menigte in de nabijheid van het Rijnspoor- station post gevat om den beminden Vorst een stille hulde te brengen. Te ongeveer halfvijf kondigden kanonschoten de Daderiug van den trein aan. Terwijl de vier bataljons van het regiment grenadiers en jagers aan weerszijden van den spoorweg waren ge.-chaard en de geweren presenteerden, reed de trein, gei rokken door eeue met rouwvlaggen ver sierde locomotief, het staiion statig binnen. De Koniug stond op het balkon van den salonwagen, toen de rouwtrein tusschen de gelederen der militaire macht passeerde. De wagen met het vorstelijk lijk was met rouw- drapgrieën omhangen en gedekt met de konink lijke kroon. Het geschut bulderde gedu rende de tegenwoordigheid op het Haagsche grondgebied. Daarbuiten weerklonk het trom petgeschal van de op het stationsplein in slag orde opgestelde batterijen en huzaren-esca- drons. Nadat de Koning en de met den treiu gekomen autoriteiten uit Luxemburg, waren uitgestegen, werd de rouwwaggon voor Z. M. den Koniug gebracht. De Koning trad naderbij en salueerde, weenende van aandoening, op plechtige wijze het stoffelijk overschot. Na het vertrek des KoniDgs verdrongen zich als het ware schier alle officieren voor den lijkwagen om een laatsten blik op de kist te werpen. Door duizenden oogen nagestaard, verdween de trein met het stoffelijk omhul sel van den diep betreurden Prins ten laatste daarna weder uit het gezicht. Te Delft werd het stoffelijk overschot plech tig door de autoriteiten ontvangen en door het garnizoen onder saluutschoten begroet. Het lijk werd in de vestibule, tot rouwkamer ingericht en met zwart fluweel eu damast bekleed, geplaatst. In de vier hoeken der rouwkamer stonden zilveren can- delabres, elk met zes brandende kaarsen. De eerewacht van het 4de regiment infanterie, waaronder ook manschappen uit Leiden, vatte voor de lijkkamer post. Delft heeft heden het gewone karakter san- genomen dat de stad draagt, wanneerde konink lijke grafkelder in de Nieuwe Kerk wordt ge opend, om het stoffelijk overschot van een vorst of vorstin nit het huis van Oranje Nassau te ontvangen. Noch op den toren, noch van het rsadhuis wappert de rouwvlag. En hier en daar staan voor de huizen naakte, leelijke getimmerten, alsof het een maskerade gold. In tegenstelling daarmede hebben duizenden de winterkoude getrotseerd om naar Delft te komen en de laatste eer te bewijzen aan een edel Vorst. Met den trein, die om 8.20 nit Amsterdam vertrok en uitmuntend op tijd aankwam, i

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1