Heine zilveren vleeschvorkjes, waarna hij zich langs denzelfden weg weder een uitgang verschafte. De dief meldde zich met het gestolene des nachts te vier uren bij een zilverkashouder aan, voor gevende dat hij deze voorwerpen te gelde wilde maken, doordien hij met zijn vrouw in onmin leefde en van haar wilde scheiden, om alsdan vroeg per spoor zich te verwijderen. De winke lier bescheidde hem op een nader uur en nam eeu gedeelte der voorwerpen in bewaring, onder voorgeven dat bij moest onderzoekeu van welk gehalte zij waren. Hij waarschuwde de politie, er werd proces-verbaal opgemaakt en reeds eenige uren later was hel de politie gelukt, een gedeelte der voorwerpen in bezit te krijgen. De dader is ech ter tot nog toe onbekend. De Amsterdamsche bladen melden thans weder dat de dame, die Zondag bij het ongeval op het ijs in het Vondelspark in het water is gevallen, niet overleden is. Uit Hasselt meldt men dat een trein op de Luik-Limburgsche baan een man gedood en een broodbakkerswagen verpletterd heeft bij den overweg tusschen Hasselt en Diepenbeek. Op het ijs der Kralingsche plas wer den gisteren toebereidselen gemaakt voor het op slaan van een mallemolen en eene kermistent (panorama). De te Zwolle ir. garnizoen liggende infanteristen hebben gisteren exercitiën en manoeu vres op schaatsen gehouden. De fabriek van de firma Math ij sen van Gils te Tilburg, die bij een Duitscbe maat schappij verzekerd was, is zooals gemeld werd, met al de zich daarin bevindende machinerieën, in bewerking zijnde goederen, voorhanden wollen en katoenen en een aantal gefabriceerde goederen, geheel door brand vernieldniets dan de boeken zijn behouden gebleven. Naar men zegt zou de polis 21 Januari vervallen en de verzekering als dan op de te Tilburg pas opgeriehle wederkeerige brandwaarborg-maatschappij overgegaan zijn. Men schat de schade op p in. f 00,000. Bon 120tal werklieden zijn door deze ramp van werk beroofd, en het is te vreezen dat de meeste hunner niet zoo gereedelijk werk zullen vinden. Geheel het oostelijk gedeelte der stad was in een gloed gehuld, welke zelfs op ureu afstand in het luchtruim zichtbaar was. Als oorzaak van den brand verneemt men nader, dat een vlok katoen, van eene der machines vliegend, in eene gasvlam terechtkwam en brandend weder op de machine terugviel, waardoor de daarop verwerkt wordende stoffen in vlam geraakten, en deze door het snel omwentelen der machine zich overal brandend ver spreidden, zoodat aan geen blusscben te denken was. Misbruik van sterken drank eischte te Groningen weder een offer. De 76-jarige weduwe D., wonende in de Groote Raamstraat, moet eergisternamiddag, terwijl zij op een stoel met een warme stoof onder hare voeten voor het raam zat, het ongeluk hebben gehad van dien stoel te vallen. Daar zij te veel spiritualia had gebruikt, had zij de macht niet zich weder op te richten, hetgeen oorzaak werd dat hare kleederen vuur vatten, zoodat zij weldra in lichter laaie stond. Toen de overburen brand in de woning bemerk ten, begaven zij zich onmiddellijk daarheen, maar vonden de deur gesloten. Zij moesten de vensters inslaan, om zich toegang tot de ongelukkige vrouw te verschaffen en haar zoo mogelijk uit hare benarde positie te redden. Men vond haar geheel bewusteloos; hare kleede^en waren geheel verbrand. Dadelijk naar het academisch zieken huis vervoerd, is zij echter niet weder tot be wustzijn gekomen en 's nachts overleden. Toen de Engelsche troepen Kanda har binnentrokken, wierpen zich twee dweepzieke Afghanen op de soldaten. De een vatte het paard van een majoor bij den teugel en vuurde een pistool op hem af, maar miste en werd aanstonds ter aarde geworpen en geboeid. De ander bracht met eeu groot mes aan eenige soldaten lichte wonden toe en kwetste een luitenant zwaar in de borst. Niet da» met moeite gelukte het hem te ontwa penen. De beide aauvallers zijn terstond opgehangen. In de Guard-Club te Londen brak Zondag-ochtend een brand uit, die nogal veel schade aanrichtte. Toen hij gebluscht was, vond men de ijzeren brandkast open500 p. st. aan goud en papieren waren er uit ontvreemd. Het volgende wordt uit Pueblage- schreven omtreHt een merkwaardigen spoorwegronf in Mexico. Een gewone passagierstrein, uit ge noemde plaats naar Vera-Cruz vertrokken, voerde eene som van 28,000 pond sterling mee, door verschillende kooplieden voor betalingen in Europa verzouden Te Apizaco zou de trein zich aan een andereu uit. Mexico aansluiten Iutusschen hadden tien of dertien rnanueu plaats genomen in een derde-klassewagen, onmiddellijk volgende op den goederenwagen, waarin zich het geld bevond. Na ecu balf uur sporens wisten deze lieden hun wagen van de overige wagens, waarin de passagiers en het gewapend geleide zaten, los ie maken en dwongen den machinist uit voile kracht door te stoomen. Acht kilometer verder stond eene bende van 25 man ie paard en tot de landen toe gewa pend aan weerszijden van den weg te wachlen, die met eene roode lantaren den bandieten op de loco motief het sein tot stilhouden gaven. Nu werd de goederenwagen opengebroken, de kistjes met geld op gereed gehouden muilezels geladen en de roovers zochten een goed heenkomen. Een conducteur, die zich met den inspecteur der lijn moedig verzette, werd doodgeschoten, de inspecteur zwaargewond. K UITENL .A. IV Frankrij l£. De directeur der „Indépendauce beige", de her-r Berardi, is „it litre exceptioneel" wegens zijne in de periodieke dagbladpers bewezen huitenge- wone verdiensten tot ridder van het Legioen van eer benoemd. Ouitschl&nd. Het te Berlijn gevestigde kapittel der orde van den Zivarlen Adelaar heeft, met het oog op den dag der teraardebestelling van Prins Hendrik, de op Zaterdag bepaalde vergadering een dag uitgesteld. De regeering beeft, maatregelen beraamd om zoo mogelijk de gevaren af te wenden, die door het uitbreken vau de pest in Rusland dreigen. Ten einde daarbij in overeenstemming met de Oostenrljksch-Hongaarsche regeering te handelen, heeft zij prof. Einkeluburg naar Weenen gezonden. Grroot-ESrit&nnië. Uit Calcutta wordt gemeld dat eeu Russisch stoomschip is verschenen in de rivier de Oxus, de Afghaansche grens overschrijdende. Turkije. Be „Advertiser" bericht dat ten gevolge van de weigering van prins van Batteuberg om vorst van Bulgarije te worden, die waardigheid aan prins Reuss, den Duitschen gezant te Weenon, is aangeboden. Vereenig-de Staten. Donderdag 11. is een nieuwe tocht uit Port Robinson tegen de kleine bende gevluchte Cheyenne- Indianen begonnen. Vrijdag werden de troepen weder door hen overrompeld, waarbij één man sneuvelde. De Indianen hadden eene sterk ver schanste positie ingenomen en kapitein Wessels, de bevelvoerende officier, heeft bericht gezonden, dat hij hen daaruit niet zou kunnen verdrijven zonder groot verlies aan menschenleveus. Hij had dan ook kanonnen en Indiaansche verspieders ont boden alvorens den aanval te doen. Middelerwijl verwekt de zaak groote opschudding onder de andere grens-Indianen, zoodat sommigen voor een algemeenen oorlog beducht zijn. Zaterdag zijn twee compagnieën ruiterij van Port Robinson gezonden om de afdeeliug van kapitein Wessels te versterken. Telegrammen. WEENEN, 22 Januari. De Kamer heeft het handelstractaat met Italië goedgekeurd. De com missie, in wier handen de voorloopige regeling der handelsbetrekkingen met Frankrijk gesteld was, heeft tot aanneming van dit tractaat gecon cludeerd. PEST, 22 Januari. In de finauciëele commis sie der Kamer van afgevaardigden deelde de mi nister Szapary de hoofdeijfers vau het resultaat der tot dusver uitgegeven 260 millioen goudrente mede. Voor inwisseling der schatkistbiljetten 2de serie werd tot het einde van 1878 besteed 28 millioen, verkocht werden 211 millioen en nog 21 millioen blijven ter beschikking vau de schatkist. LONDEN, 22 Januari. Bij de verkiezing te North-Norfolk werd de conservatieve ccmlidaat Birkbeck met 490 stemmen meerderheid tegen den liberaal Buxton gekozen. KONSTANTINOPEL, 23 Januari. De onder- teckening van het verdrag met Rusland stuit op bezwaren van redactie. De Russische regi ering maakt het tractaat van Berlijn ondergeschikt aan het. definitieve vredesverdrag. ALEXANDR1E, 22 Januari. Door den procu reur generaal is eene vervolging ingesteld tegen den rechter Lapenua, onder-voorzitter bij het hof van appèl, wegens omkoopiug. Oemerteraad Zitting van hedenmiddag te halfdrie. Tegenwoordig de heeren Van den Brandeler, voorzitter, De Preme-ry, Librecht Lezwijn, De Laat de Kanter, Hartevelt, Goudsmit., Juta, Buringar, Van der Zweep, Le Poole, Wilhelmy Damsté, Verster, Du Rieu, Cock, Obreen, d'Aumerie, Van Heukelom, Van der Lith, Driessen en Van Person. Afwezig met kennisgeving de heer Van Wensen. Na lezing en goedkeuring van de notulen der beide vorige vergaderingen werd door den voor zitter o. m. medegedeeld dat met liet. bei uur van den spoorweg LeidenWoerden is oven- igeko- men tot u.tbetalmg van 5 pet. van f 100,000 vau 15 Jan.2 April; dat van J. L. J. Jansen te Hillegom ie i aanvraag is ingekomen ui ver gunning tot liet leggen van een stoomtrain- spoorweg van Haarlem tot Leiden up de Bees tenmarkt; dat volgens kennisgeving -au den militie-commissaris de loting een wei-k uitge steld en alsnu zal plaats hebben den lSden Februari, zuomede dat in het hoofdbureel zitting hebben de heeren Eigeman, Scheltema en de burgemeester en in het hulpbureel de heeren De Laaide Kanter,I Verster en Cork. Tevens werd door den rooyzitter medegedeeld dat eeue commissie is l eui emd tot voorlichting van B. en Ws. bij het opmaken van het voorloopig kohier der plaatselijke directe be lasting (inkomstenbelasting), bestaande uit de heeren G. Wilhelmy Damsté, mr. P. A Van der Lith en mr. L. D. Suringar, als raadsloten, als mede de heeren A. Boekwijt, A. G. Hessela, E.l J. Hoos, J. Van Lith, J. C. Meysing, D Pander, J. Van der Togt, S. B. Vos en W. C. Zuurdeeg! uit de burgerij. Tot lid der plaatselijke schoolcommissie werdl benoemd dr. H. G. Van de Sande Bskhnyren eil tot adjunct-stadsvroedvrouw mej. J. F. Pcysterl geb. Berk. Naar aanleiding der voordr ioht omtrent! de verhuring van het Raamland buiten de voor-I malige Hoogewoerdspoort ontstond eenig debatl Van de firma Gebr. Van Wijk en Co. was eenl verzoek ingekomen om een commissie, var drie le-l den te benoemen, ten einde de waarde van hel land te taxeeren, waarnaar zij genegen zullen zijl 5 a 6 °/0 te betalen. Omtrent de vraag of dij verzoek nu al of niet kou of moest behandeld! worden, waren de mceningen verschillend. De heej ren Du Rieu, Juta en Van Heukelom o. a. meenl den van wel, de voorzitter en de w. thoudej De Kanter van niet. De voordracht tot verhuj ring had betrekking op de firma's Zaalberg el Gebr. Van Wijk, terwijl het voorstel tot. taxatij alleen van de laatste kwam. De heer Hartevelj beschouwde het adres van nul en geener waarde el vond het allerzonderlingst. Het had den schijj alsof de Raad met de heeren in proces lag, nu el voorgesteld wordt door het kantongerecht arbiter! te doen benoemen. De Raad moet zich niet dol adr. de les laten lezen. Volgens den heer Goudsml werd 't, na al het uitstellen, eindelijk tijd dat J een eind aan de zaak kwam. Het word' een lorei en bieden beneden de vaardigheid van liet gemeeil tehestuur. In stemming gebracht waren 10 ledel vóór en 10 tegen de voordracht van B. en WJ [zie L, D. van 16 Jan.], zoodat de stemmeu staal ten en in de volgende zitting een nieuwe stemmij moet plaats hebben. I Bij de behandeling der voordracht aangaan! de verhuring vau het Raamland buiten de vool malige Marepoort wees de wethouder De KanJ er op dat de aanvragen gedaan zijn door dl firma's, waarvan er één lid is van den Raad. J

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2