DAGBLAD. 3810. T Vrijdag A8. 1879. 24 Januari. EIDSCH PU IJS DEZER COÜBAHT: ?<xw Leiden per S mandenif l.lè. Franco per post....9 1.40. Afzonderlijke Nosoifters0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. miJS BEK ADVERTENTIE!*: ▼n 1I regels.......1<*. leden regel meer0.17|. Groottri letters sear plutsniimle. DS-BKiUC li TE N. «ItOXDHSKE. ISTÏ'V®. De Burgenieusfer, Hoofd van het Gcmeentebestnur van Leiden, doet te vwtt'Ti dnt aan den ontvaD^er der directe belastingen alhier is ter hand gesteld bet, op den 21sten dezer maand invorderbaar verklaard kohier der grondbelasting op de gebouwde en onge bouwde eigendommen binnen deze gemeente, over het jaar 1879, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op deu bij dc wet be paalden voet, te voldoen. Wijdere vorden den ingezetenen herinnerd dc bepalingen der wet van den 26aton Mei 1870 (Staatsblad n°. 82), dat zij ver- plich' rijn van alle stichtingen, herbouwingen, bij- of ophon- wing en, of gedeeltelijke vernieuwingen, in de termen der wet vallende, biDuen drie maanden na de gebeele of gedeeltelijke inge- bruiks'r iling Ier geboawen, aangifte te doen bij het Bestuur der fjeme de wnar de eigendommeu gelegen zijn, terwijl die aangifte rechtstreeks, zonder tusschenkornü van derden, dagelijks van 9 tot 8 uren, met uitzondering van Zon- en feestdagen, ter Se cretarie dezer gemeente kan geschieden liet den. De Burgemeester voornoemd, 23 Januari 1879. V. n. BRANOELER. Derde suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting 18?$. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van LEIDEN1, Gezien art 2ti4 der Wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad N°. 86); doen te weten, dat het derde suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting over 1878 op heden voor loopt is vastgesteld, en van Jen 24sten Januari tot en met den fnk-n Februari 1879 ter secretarie dezer gemeente (financiü: ie afdeeling) op eiken werkdag van 's voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. iden, V. d. BRANDELER, Burgem. 23 Januari 1S79. E. KIST, Secretaris. LKIDEH, 23 Januari. Uit. liet vijfde lial fja:i rlij ksche verslag der vereeniging tot ondersteuning van behoeftige kraamvrouwen enz. blijkt dat vau 1 Juli 1878 tot 1 Januari 1879 het aantal gewone leden iets vermeerderd, bet aantal buitengewone leden ver minderd is. De inkomsten bedroegen f 476.50. Het reservefonds, dienende om in buitengewone omstandigheden, eeue epidemie b. v., gebruikt te worden, bedraagt nu ongeveer f 1200. Aan 73 vrouwen werden uitgereikt: 195 portiën vleesck, 167 soep, 139 rijst, 201 gerookt vleesch, 264 stuks bestelbeschuiten, 402 eieren en 602 kau melk. Ecnige malen was men tot het verleeuen van buitengewone ondersteuning genoodzaakt. Deze ondersteuningen bestouden in een flesch wijn, een wollen deken, brandstof, kachelhuur en versterkend voedsel. Al is het reservefonds weer iets geslegen, toch wordt de vereeniging steeds in de. belang stelling aanbevolen. In dit laatste halfjaar heeft zij een betrekkelijk groot aantal buitengewone leden verloren en ook het aantal donateurs is niet gronter geworden. Mocht iemand zich gedrongen gevoelen iets voor de vereeniging af te zonderen, hij melde dat den secretaris, op het Kort Rapen burg N°. lü. Alle giften worden met dank aanvaard. r De boekbandelaar R. Fuik op den Nieuwen Rijn is beden aangesteld als depothouder van post r egels enz., betgeen voor de bewoners van dat gedeelte der stad, dat nogal ver van het postkan toor verwijderd is, een groote besparing van tijd kan opleveren. Te twee uren gistermiddag deed het kanon gebulder zich te Luxemburg hooren. De klokken luidden De lijkwagen met bet stoffelijk overschot van prins Hendrik der Nederlanden kwam van \Talferdange op het stadsgebied aan. Het voor bij tokken van den stoet, die zich in de avenue Arseutal bad gevormd, duurde langer dan een uur. De tallooze volksmassa, die uit de stad en het land was toegestroomd, had zich langs den weg geschaard tot aan het station, dat omstreeks drie uren vrerd bereikt. De lijkwagen, bedekt met bloemkransen en door de dienstdoende geestelijk heid voorafgegaan, werd door liet huis des konings, de offirieren van het hof en de vreemde gezan ten gevolgd. Voorts bevonden zich in den stoet al de lrden der kamer van afgevaardigden, de leden der regeering, de burgerlijke en militaire ambtenaren, de mairrs en schepenen uit al de ge meenten nes lands, met het oranje-lint omhangen. Terwijl de stoet voorttrok begon het te sneeuwen, liet lijk werd, zooals gisteren reeds per telegraaf werd gemeld, in de rouwkapel aan het station geplaatst tot Vrijdag-morgen, wanueer het naar Delft zal worden vervoerd. De boogschutters- vereeniging heeft eene eerewacht opgesteld. Op het stationsplein waren alle lantaarns aan gestoken en met dun rouwfloers overdekt, liet stationsgebouw, iu stijl „chalet dentelé", was ge decoreerd met tropeeën in de nationale-, oranje- en Duitsche kleuren, omstrengeld met rouwlint. Het middelfront was over de geheele breedte be hangen met eene draperie, bezet met. kransen uit zwart en wit vlechtwerk. Overigens prijkte het geheele gebouw Riet rouwvlaggen en wimpels. De portières in den linkervleugel van het gebouw geven toegang tot de rouwkapel, voor welke men de noodige ruimte heeft verkregen door den muur tusschen de eene wachtkamer en het dames-salon weg te breken. De wanden en plafonds waren er gedrapeerd in zwart damast, langs de wandzijden met afhangende fluweelen strookeu, gegalouneerd in krip en doormengd met zilveren vlammen. Aan de eene zijde, tegenover het belendende salon voor de vorstelijke familie, stond een troon, met een in fluweel en zilver bewerkt baldaquin, prijkende met eene koninklijke kroon, terwijl de afsluitiug aan de achterzijde werd gevormd door afhangend drap d'argent, versierd met de wapens van den Prins, met de vermelding van deu sterfdag als onderschrift. Vuór den troon stond de lijkkist op een prachtigen katafalk, aan de vier hoeken bezet met verlichte pyramides, tusschen welke op hooge zilveren candelabres een tal van waskaarsen brandden, uit wier midden zich een grootscb lofwerk verhief, dat rondom de vorstelijke wapens was heengeslingerd. De kist werd met zijn bloemenlast op den katafalk ge plaatst. Onmiddellijk daarop hief een gemengd koor een motelt aan, waarna de predikant Neu- marker zijne toespraak hield. „In de hand der nimmer verwelkende liefde," eindigde hij, „beve len wij ons en den ontslapene aan. God geve hem een zalige ruste en ook ons de zaligheid in die liefde tot in eeuwigheid. Amen." Door negen liedertafels werd nog een koraal uitgevoerd en de treurige plechtigheid was voor zoover Walferdange en Luxemburg betreft afgeloopen. Duizenden en duizenden kwamen achtereenvolgens op om hunne hulde aan het stoffelijk overschot des Prinsen in de rouwkapel te bewijzen. A. s. Vrijdag, als de trein met het stoffelijk overschot van Z. K. H. Prins Hendrik te Utrecht aan het Rijnspoorstalion aankomt, moeten alle officieren van het garnizoen iu groot tenue aan het station zijn. Te Honswijk, Vechten, op de Lunetten, op de Houtensche vlakte, te Utrecht e» te Woerde» zullen saluutschoten gelost worden. De rouwtreiu met het stoffelijk overschot van Prins Hendrik, die Vrijdag-namiddag ongeveer vijf uren in Den Haag aankomt, zal aldaar langs het verbindiugsspoor naar het station van den Hollandschen spoorweg en van daar naar Delft worden gebracht. Op den begrafenisdag van Prins Hendrik zullen te Rotterdam alle openbare scholen, alsmede, evenals te Amsterdam, de Beurs gesloten ziju. Naar men verneemt is de schrijver van een der door de Rotterdamsche afdeeling van het Nederl. Tooneelverb. bekroonde en ter opvoering bestemde stukken de heer G. J. Kolffte 's-Hage. De gemeenteraad van Haarlem heeft tot het oprichten van eene openbare slachtplaats aan B. en Ws. opgedragen, een uitvoerig plan met be grooting van kosten tot een bedrag van ten hoogste f 70,000 te doen opmaken en bij den Raad in te dienen. Als plaats, waar die slachtplaats zal worden opgericht, is aangewezen het stuk gemeen tegrond, gelegen aan de o. z. van den weg langs het Harmenjansenveld, naar de mestbergplaats, zijnde het terrein, waar vroeger de zwemschool was gevestigd. Aan den heer T. Nolen is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar in de Nederl. taal en letterkunde aan de H. B. School met 5-jarigeu cursus aldaar. Z. M. de Koning zal morgenvoormiddag te hnlftwaalf met gevolg per specialen trein van de Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij de residentie verlaten ten einde het stoffelijk overschot van Hd. broeder tot aan de grenzen te gemoet te reizen. De trein met. het vorstelijk lijk zal te 3 u. 59 min. te 's-Hage het Rijnspoorstation binnenko men, om, nadat Z. M. de Koning en de Hd. vergrzelleude leden der hofhouding zullen ziju uitgestegen, den weg naar Delft te vervolgen. Ter gelegenheid van het overbrengen van het stoffelijk overschot zullen zich morgenmiddag te balfvier aan het Rijnspoorstation bevinden alle officieren van het geheele garnizoen in groot tenue. De officieren niet bij de troepen ingedeeld zullen zich op het perron plaatsen. Tot het doen der saluutschoten tijdeus het oponthoud en het voor bijgaan van den trein zal bet geschut worden opgesteld aan het einde der Maliebaan. H. K. II. Prinses Hendrik zal hedenavond te zeven uren in de residentie aankomen. Hel plan bestaat om in navolging van den Wassenaarschen polder ook den Vriezekoopschen polder, ressorteerende onder Leimuiden, van een stoomgemaal te voorzien. Gemengd IVieuws. In de nabijheid van den Aalsmeer- derweg te Haarlemmermeer is in een sloot het lijk gevouden van een onbekend manspersoon. In den afgeloopen nacht is te Amster- dam in het Binnengasthuis gebracht en kort daarna overleden een jonge vrouw, die verblijf hield in een verdacht huis, en aldaar gewond werd, naar men beweert door een pistoolschot dat op haar werd gelost. Omtrent den diefstal in den nacht van Zondag op Maandag in het „Hotel Central" van den heer P. Lieth te Amsterdam wordt nog liet volgende gemeld De dief heeft in het sous- terrain aan de straatzijde een ruit ter dikte van een halven centim. stukgeslagen, vervolgens den ijzeren boom van het raam opgelicht, zich zoo doende vrijen toegang tot het huis verschaft, waar hij zijn weg nam doer de koffiekamer, ver der drie deuren opende, waarvan édne die naar boven leidde en van eene waarschuwende schel voor zien was, en zich rechtstreeks naar de eetzaal op eene bovenverdieping begaf. Hij maakte zich van de sleutels meester, die hij naar het blijkt goed wist te vinde», opende de zilverladen van het buffet en nam daarnit zes en dertig groote zilveren lepels en vorken, anderhalf dozijn zilve ren theelepeltjes, benevens eenige pleten, en twee

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1