De gepensioneerde luitenant-generaal S. T. A. Hubar is op 91 jarigen leeftijd te Oirschot overleden. De heer J. Beckering Vinckers te Kampen is door de Utrechtsche universiteit honoris causa benoemd tot doctor in de letteren. Het beginsel, waarvan het wetsontwerp tot heffing van rechten wegens de verrichtingen van den burgerlijken stand uitgaat, is dat van het keizerlijk decreet van 1807 en de koninklijke besluiten van 1827. De verrichtingen van den burgcrl. stand, al is de zorg daarvoor 3an de gemeentebesturen opgedra gen, strekken tot uitvoering van het Burgerlijk Wetboek. Geeue gelden behooren dus wogeusdie verrichtingen van de ingezetenen te worden gehe ven, dan krachtens de wet en volgens een voor het gansche rijk overal gelijk tarief. Zijn daarom deze rechten niet als plaatselijke belastingen in den eigenlijken zin des woords te beschouwen, daar zij niettemin slechts vergoeding zijn voor bewezen dienst, belmoren zij ten beste der ge meentekas te komen, dewijl van haren'wege in dezen tak van dienst voorzien wordt. Zoo beeft men het dusverre ook altijd begrepen. Bij het zwijgen van het Burgerlijk Wetboek hieromtrent, schijnt het wenschelijk uitdrukkelijk te bepalen, dat ook het lokaal, voor de huwelijksvoltrekkin gen bestemd, door de gemeente verstrekt wordt. De gelegenheid tot kostelooze huwelijksvoltrekking mag nergens ontbreken. Heeft die plechtigheid echter op bijzouderen tijd of wijze plaats, zoo strookt het met onze gewoonten en laat het zich alleszins met geest en letter der gemeentewet vereenigen, dat hiervoor door de gemeente rechten geheven worden volgens een tarief, waarop de voorschriften omtrent de heffingen, die met plaat selijke belastingen worden gelijk gesteld, toepas selijk zijn. De vereeniging „het Nederlandsch Tooneel" zal gedurende het driejarig tijdvak 187982 hare voorstellingen te Amsterdam geven in het „Grand Thé&tre" in de Amstelstraat .en in het Zorner- théatre van den heer A. Van Lier, iD de Plantage. De ransel van nieuw model, die onlangs door het ministerie van oorlog werd aangenomen, is bij het 5de regiment infanterie reeds ingevoerd. De voordeelen zijn gemakkelijker dracht en goede berging van de patronen. liet stoomschip „Hampton", van Botterdam naar Java, is Zaterdag-middag te Southampton aangekomen; de Conrad" vertrok Zaterdag van Nieuwediep naar Batavia; de „Drente", van Java naar Rotterdam, passeerde Vrijdag Gibraltar; de „Maas" vertrok Zaterdag van Rotterdam naar Nieuw-York. Z. M. heeft tot burgern. der gem. Breskens benoemd B. Van Moerkerken, gepensioneerd kapt. van het Oost-Indisch leger; tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Helmoud W. O. Swaving, te Oegstgeest; dr. A. Wichmann benoemd tot boogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijks-universiteit te Utrecht, tot bet geven van onderwijs in de geologie en mineralogie, daaronder begrepen de palaeontologie «n kristallograpbieingewilligd het verzoek van den luit.-kolonel A. J. M. C. baron De Posson, adjudant des Koniugs, tot bet aannemen en dragen van liet ridderkruis der Pruisische Kroonorde 2de kl. met de ster, en van de ster van bet com mandeurskruis der Orde van de Waakzaam heid of van den Witten Valk, hem geschonken respectievelijk door Z. M. den keizer van Duitsch- land, koning vau Pruisen, en door Z. K. H. den groot hertog van Saksen-Wcimar-Eisenachpensioenen ten laste van den staat verleendaan F. Van der Hagen, gewezen hoofdonderwijzer te Rijkevoort, gemeente Beugen (Noord-Brabant), f 162; en aan J. Eising, gewezen hoofdonderwijzer te Wes- terbork (Drente), f 332 's jaars; aan jhr. G. J. G. Klerck, te 's-Gravenhage, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der militaire orde van de Heilige Maagd of der Ontvangenis van Villa Viqosa, hem door Zijne Majesteit den koning van Portugal geschonken. Gremeugd Nieuws. Gistermiddag omstreeks halfvier zakte in de Uiterstegracht alhier een knaap door het ijs. Op diens hulpgeschrei begaf zich de reeds bejaarde Sloos daarop en reikte hem zijne hand ter redding; doch ook de broze korst z nik verra derlijk ouder hein wegen beiden, elkander omarmd, lagen eeuiue oogenblikken met den dood te wor stelen. Zelfbehoud echter noodzaakte den edelen redder zich aan het ijs vast, te klampen, waardoor de drenkeling voor de oogen der verschrikte toe schouwers onder dc schotsen verdween, toen van den overkant Johauues Van der Meel door een fermeu spr mg het ijs tot aan liet wak deed open- bersten. en het hem gelukte den knaap aan een anders zekeren dood te ontrukken Inmiddels moch- len tenige wakkere mannen het genoegen smaken, door mid-Jel van een ladder, planken en haken, den et-rsten redder weder op het droge te brengen, tot grooie blijdschap van de talrijk toegestroomde menigte. In de „Ga rdener's Chroni cle" komt een verkleinde afbeelding voor van de, door dr Beccari op Sumatra gevonden reusachtige „Aroidee", door hem „Couophallus Tuanum" genoemd. De bloem- scheede is wijd geopend en aai den rand sterk gegolfddaaruit verheft, zich de zes voet lange bloeikolf De markies Corsi Salviati, te Florence, aan wien dr. Beccari ki ollen en zaden zond, heeft zijn voornemen kenbaar gemaakt, den Leidschen Hortus een exemplaar er van toe te zenden. In den koepel der groote kas van den Leidschen Acudemietuin is thans een Strelitzia Nicolai (in groeiwijze volmaakt met, Str. augusta overeenkomende) in bloei. De donkerbruine bloein- sclieede, uit den oksel van een der 1,1a 'eren te voorschijn gekomen, bracht reeds een witte bloem voort. Naar aanleiding van een bericht uit Zwaminerdam, waarin gemeld werd dat aldaar verscheiden gevallen van typhus voorkwamen en te Bodegraven gevallen van dipbteritis, wordt aan het „Vaderland" gemeld, dat in Zwammer dam van Juni van het vorige jaar tot nu toe, in ruim zes maanden, vijf gevallen van typhus zijn voorgekomen en dat geen enkel geval van diphtheritis te Bodegraveu is gezien. In de Belgische gemeente Oprim- burg nabij Maastricht had dezer dagen het vol gende plaats. Bij eeu aldaar wonenden beer kwa men des morgens juist te tien uren voor de deur twee verhuiswagens van den heer Regout en veertien karren uit den omtrek van bet dorp, 2 behangers en een aantal werklieden. Allen waren per brief besteld om behulpzaam te zijn bij een verhuizing, waarvan de betrokkene niets afwist. Men verbeelde zich de opschudding in het dorp door al die wagens en dit personeel teweegge bracht. Naar men verneemt is men den aanleg ger van de ongehoorde grap op het spoor en heeft deze kans met het gerecht in kennis te geraken. Te Tilburg ontstond Zaterdag-avond omstreeks acht uren een zware brand in de wot- fabriek van den heer W. Malhijsen, op den Heuvel. De vlammen maakten snelle vorderingen, zoodat de prachtige groote fabriek geheel is afgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Breda, waar sedert geruimen tijd de mazelen erg heerschen en nog wel in kwaad aardige mate, bleef tot nog toe de militaire aca demie gespaard. Thans heeft zich ook bij een cadet die gevreesde ziekte voorgedaan. Men schrijft uit Ylissingen aan het HandelsbladAls een overtuigend bewijs hoe een zaak mits goed cu flink aangepakt in een zeer korten tijd een kolossale uitbreiding kan erlaDgen, dient het volgendeDe heer Brasch, lid der firma Brasch Rothenstein, te Berlijn, richtte hier ongeveer een jaar geleden een expe ditiekantoor op, aanvankelijk met één schrijver. Hij zelf gaf inderhaast eenig onderricht, hoe de administratie moest gevoerd worden en vertrok onmiddellijk naar het buitenland, om, in verband met onzen maildienst op Engeland, nieuwe con- nectiën aan te knoopen. Hij kwam na eenige dagen afwezigheid af en toe weder terug, regelde dan de zaken verder cn bracht meer orde in de expeditie. Intusschen namen de vrachtgoederen van dag tot dag aanmerkelijk toe, zoodal het noodzakelijk werd geacht een tweeden klerk, toen een derden aan te stellen. Thans zijn er acht klerken met een chef de bureau voor een groot gedeelte Duitschers die allen goed zijn gesa larieerd, maar hard moeten werken, welk laatste niemand zal verwonderen, als men weet uat die jeugdige instelling, in het eerste jaar van haar beslaan, ruim vijf millioen K. G. vrachtgoederen uitsluitend voor Engeland bestemd, van hier heeft verzonden. Men sehrij ft, uit Oost-Friesland: De mededeeling van een te Erichem, gem. Buren, opgedolven steenen doodkist geeft aanleiding te herinneren, dat dusdanige voorwerpen in de Rijnprovinciën en overal aau de kust van de Noordzee voorkomen, in het Britsche rijk zoowel als in Nederland, Oost Friesland, Oldenburg en Sleeswijk-Holstein. Er zijn indertijd doodkisten te Mainz, Wiesbaden, Keulen en Bonn opgedol ven. Minder bekend zijn de in Oost-Friesland gevonden doodkisten, waarvan twee, en wel met deksel, in het bezit van het „Gesellsohnft. i'iir bil- dende Kunst und vaterliindische Alterthümer" te Emden zich bevinden. Bovendien zijn er in Oost- Friesland kerkhoven, waarvan men weet, dat ei nog zulke reliquieëu in den grond zitten ook zijn er bij sommige kerken deksels te vinden, dit zich door hun eigenaardigeti vorm van de laten grafsteenen onderscheiden. Eenige steenen dood kisten waren vóór niet langen tijd nog als var- kensbakken in gebruik. Voor de kerkelijke dtul- heidkunde zijn de steenen doodkisten van groot belang. Daar bet. mueilijk is den oorsprong, d< eerste invoering en de geschiedenis van deze kis ten vast te stellen, dewijl zij geen opschriften slechts inwendig enkele bepaalde teekeu* e-.i op het deksel eeu kruis, een herderstaf enz. hebben, zoo ware het te wenschen, dat eeu onderzoek naar d< kistpn en deksels zoowel als naar den inhoud werd ingesteld. De Italiaan se he kolonel Goïa, van wien men aanvankelijk onderstelde dat hij in den Donau verdronken was, is volgens eeu l.iter be richt te Konstantinopel vermoord geworden. Te Rome heeft een duel plaats gehad tussehen twee afgevaardigden, Iudelli en Bonacci, beiden tot de fractie Cairoli behoorende. Bonacci bekwam een vrij ernstige wond aan de linker wang, Iudelli een schram over hetrec!:!, or. Na deze begroeting reikten de duellisten kander de handaan de eer was voldaan. In zekere dessa der resident! Sania- rang heeft een loeralt, naar men verzekert, het volgende middel aangewend om een zijner on- derhoorigen, die hem f 10 ontstolen luid, tot bekentenis te brengen. Met de miust. mogelijke kleederen aan 't lijf bond hij den vermeenden dief 's avonds om zeven uren aan een pisang- struik, op eeu plek, waar het wemelde van mus kieten, welke diertjes den man zoodue: beten, dat hij het 's avonds om tien uren niet meet kon uithouden. Half gek van de jeukte, ver klaarde de man het geld gestolen te hebben ct liever drie maanden te willen krakai'n-n, dat langer blootgesteld te zijn aan venijnige plagerijen der muskieten. Woens d ag spron g t e Melton Mowbraj een paard, dat schichtig werd, met zijn ruitei over de leiming van de brug, die daar over he kanaal ligt. De hoogte van de brug was 30 voet het paard viel door het ijs en verdronk de ruin bleef op het ijs bewusteloos liggen; men vrees voor zijn leven. Zooals men weet, moeten de schou' burgen, concerten, bals en andere openbare vet makelijkheden te Parijs zeker gedeelte van hun» opbrengst afstaau aan de armen. Over het jaü 1877 hadden de schouwburgen, concerten eni eene som van 2,728,000 fr. aan hen uit keeren. Gedurende de eerste elf maanden vt 1878 bedroeg het cijfer aanzienlijk meer, nair lijk 3,614,600 fr. De meerdere opbrengst is'1 danken aan de tentoonstelling, die aan de opw bare vermakelijkheden zooveel grooter publiek verschafte. Volgens berichten uit Znid-Afrika to 24 Dec. worden de geruchten, alsof de gouverneu der Kaapkolonie van het bezoek van de Transvaalhs afgezien, tegengesproken. De gouverneur heeft al scheidsrechter uitspraak gedaan over het betwü grondgebied tussehen Cetchwayo en de Transoj en eerstgemelde min of meer iu het gelijk geste» ofschoon erkend wordt, dat hij het grondgete TÓór zijne troonsbeklimming had afgestaan. Mï

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2