B. 5807. Dinsdag 1879. 21 Januari. Ij EIDSCH DAGBLAD. PRIJS REZER COURANT: Voor Ltiden per 8 nmnden1.16. Franco per post....1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DSB ADVEBTENT1EN: Ten 16 regels1.05. Iedere regel meerO"*. Grootere letters naar plaatsruimte. 8TADS-B K it I C H T E i\. NATIOWALJi ".JILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doei» te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den I9den Augustus 1861 (Staatsblad n° 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie behooren te ■worden ingeschreven (zij die op den Isten Januari hun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in I860;, verplicht^ zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tnssclicn den lstcn en den Sisten Januari; dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontsieniouu an den militieplichtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voo; tot het doen van die aangifte verplicht is; en dat overtreding van het aangehaalde art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde wet, wordt gestraft met boete van 2A tot 100, "Voor h u. die verzuimden zich op de door het Gemeen tebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, woidt mi dien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, van 's voormiddags 10 toe 's namid dags 3 uren, op iederen werkdag, tot en met den 31sten Januari aanstaande, op welken dag het register van in schrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt ge sloten. Eu wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 18 Januari 1879. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN dut-D tv «eten dat het 2e Suppletoir kohier van de plaatselijke direct - belasting voor 1878 is goedgekeurd door de Gedepu- toerde Staten, bij besluit van den 13den Januari en op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering ter hand gesteld, en dat ivVr verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet be paald v Je volaoeD. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. BRAN DELER, Burgemeester. IS Jauu-.iri 1879. E. KIST, Secretaris. BURG; MEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van de directie van de Leidsche Melkinrich ting houdende verzoek em een stoomwerktuig in het pand aan den Sinj; hoek Aloëlaan N°. 1, tot het bereiden van boter en kaas; Gelet op artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie geleerd is; alsmede dat op Maandag den 3den Februari a a., '8 voormiddaga te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal mrydtiii gegeven om bezwaren tegen die verzoeken in te brengen. Bargemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BRAN DELER, Burgemeester. 18 JaBuori 1879. E. KIST, Seeretaris. LEIDEN, 20 Janaarl. Reeds hebben onderscheiden genootschappen, als o. a. de kon. academie van wetenschappen (afd I-tterkunde), de Leidsche Maatschappij, het hoofdbestuur der maatschappij tot Nut van 't algemeen, het Tooneelverbond, hun voornemen te kennen gegeven om zich bij de plechtigheid te Amsterdam ter eere van Vondel te doen verte genwoordigen, terwijl men de zekerheid heeft een aantal mannen van naatn tegenwoordig te zullen zien. liet antwoord van den min. van binnenl. zaken op een uitnoodiging van de commissie wordt nog gewacht. De burgemeester van Amster dam en die van Keulen hebben een gelijke uit noodiging aangenomen. Ook zal, gelijk men weet, mevrouw Schneider tegenwoordig zijn. Daar het kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente te Amster dam geen termen gevonden heeft om aan den stoet toegang tot de Nieuwe Kerk te verleenen, zal de hulde bij het standbeeld gebracht worden. Op een daarvoor geschikte plaats zal een bronzen krans worden aangebracht, waarop het feit en de datum der hulde vermeld zullen zijn. Het programma voor het concert, door de liedertafel „Oefening baart kunst" den 4den Februari in het Park te geven, is gereed. Men heeft grond te verwachten, dat het der feestvie ring waardig zal ziju. Woensdag 5 Febr. zullen zij, die aan de hulde deelnemen, op een nader aan te wijzen plaats zich vereenigen en later op den dag zal, waarschijnlijk in „Arti et Amicitiae", de tentoonstelling geopend worden, 's Avonds wordt een voorstelling in den schouwburg gege ven, waarbij evenals bij het concert, het publiek zal worden toegelaten tegen de gewone prijzen, behoudens eenige reserve wat de plaatsen betreft voor de deelnemers aan de Vondel-hulde. Don derdag 6 Febr. zal waarschijnlijk een maaltijd plaats hebben, waar, evenals bij den optocht voor het huldeblijk, zoowel dames als heeren zullen wor den toegelaten. Zij, die alsnog willen toetreden, dienen den heer H Binger, te Amsterdam, hiervan kennis te geven (liefst vóór den 26sten e. k.), opdat de commissie tijdig kunne zorgen voor de noodige toegangs kaarten en wat verder ter zake dienen kan. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 32 00, f 16.00, f 3.60 en f 1.80; de laagste 31.00, f 15.50, f 3.30 en f 1.75. De gemeenteraad van Sassenheim heeft op eeu request van den heer .T. L. J. Jansen te Hillegom, om een stoomtram van Haarlem naar Leiden door die gemeente ie mogen aauleggen, met algemiene stemmen toestemmend beschikt. Met het oog op de omstandigheid, dat dit dorp zoowel als de naburige, die de tram zal aandoen, meest op 5 4 uurs van een station van den Holl. Spoorweg verwijderd liggen, besloot de raad tevens een request aan den minister van waterstaat te zenden, met verzoek, aan het verleenen der cou- cessie zijne goedkeuring te hechten, in het ver trouwen dat onder een liberaal ministerie vrij heid van concurrentie boven het belang van eene enkele groote Maatschappij gesteld zal worden. Onder goedkeuring van de ambachtsvrouw van Benthuizen is aldaar beroepen tot pred. van de Ned Herv. gem. de heer E. V. I. Japchen, te Eernnevbinnen. De vorige week is te Amsterdam eene alge- meene vergadering gehouden van de Hollandsclie IJzeren-Spoorwegmaatschappij. Tegenwoordig waren 41 aandeelhouders. Besloten werd, om ter bestrij ding der kosten van gedane of nog te verrichten uitbreiding van werken, inrichtingen en materieel, naar gelang van behoeften eene leening aan te gaan, hetzij ineeus of bij gedeelten, van hoog stens vier millioen gulden, op tijd en wijze als de raad van administratie het meest in het belang der Maatschappij zal achten. Van de gelegenheid dezer vergadering maakte een der aandeelhouders, prof. dr. E. 11. Von Baumhauer, te Haarlem, gebruik om aan het bestuur eene vraag te doen, aangaande het niet in dienst stellen voor door gaande reizigers van de spoorwegverbinding te Amsterdam, reeds sedert October 1878 bestaande tusscben den Hollandschen- en Oosterspoorweg. Uit het hierop gegeven antwoord door den voor zitter van den raad van administratie bleek, dat het spoorwegbestuur vurig wenscht de spoorweg verbinding ten nutte der reizigers te gebruiken, en voor doorgaand verkeer alles reeds gereed was bij de opening van het Westerdok-station op 15 October 1878, zoo zelfs dat de vertrekuren daar naar geregeld werden. Dat dit vervoer niet plaats heeft, is alleen, omdat de minister reden schijnt te hebben het niet toe te laten. Of de genoemde overeenkomst van 1875, door de vorige regcering met de Rijnspoorwegmaatschappij gesloten, hier het publiek belang wezenlijk in den weg staat in die mate, dat dit in deze in handen dier Maat schappij zoude zijn, raoue betwijfeld worden, doch kon de raad van administratie niet beslissen. De voorziiter gaf de verzekering, dat de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij voortgaat al het mogelijke te doen, om de Maatschappij en het publiek in het genot te stellen van een gerii-f, hun te lang reeds outhouden, nadat de zoo kostbare staatswerkeu in zooverre gereed zijn. Zij die Ebers' „Uarda" gelezen hebben, herinneren zich voorzeker dat deze geleerde voor weinige jan-n een oud Egyptisch werk, op papyrus geschreven, in het licht heeft gegeven. Het be helst, in hiëratisch schrift, eene verhandeling' over den aard en het gebruik der geneesmiddelen, en doet ons zien op welk eene hoogte, reeds eeuwen vóór onze jaartelling, bij dat merkwaardig volk de beoefening der geneeskunst stond. Zoo ver bekend is, was hier te lande tot nog toe het museum van oudheden te Leiden alleen in het bezit van dit kostbare werk, dat tevens eeu model van typographische uitvoering mag heeten. Naar men verneemt is dit werk dezer dagen door cura toren aan de Amsterdamsche universiteits-biblio- theek geschonken. Men verzekert dat de Koning en de Koningin- het voornemen hebben opgevat den rouwtijd wegens het overlijden van Prins Hendrik in de residentie door te brengen. Ook wil men weten, dat de Prinses-weduwe na de begrafenis van wijlen haren gemaal, haar vast verblijf aldaar zal vestigen. Z. M. de Koning wordt eerst Donderdag a. s. in de residentie verwacht. De Koning zal zich den 24sten dezer naar 's-Hertogenbosch begeven, om bij de overname van het lijk van Prins Hendrik op Neerlandsch grondgebied tegenwoordig te zijn. Het bestuur van het den 22sten tot den 26sten Juni a. s. te 's-Hertogenbosch te houden 32ste Nederlandsch landhuishoudkundig congres verzoekt de medewerking van alle zoo in Nederland als in de overzeesche bezittingen bestaande maatschappijen of vereenigingen tot aanmoediging, uitbreiding en verbetering van den landbouw en aanverwante vakken. Het doet een beroep op de kennis en ervaring van landbouwers, landeigenaars, volkshuis houdkundigen en beoefenaars van die wetenschappen, welke met den landbouw in eenige betrekking staan; terwijl het voor de mededeeling van raad gevingen in het belang van het congres in het algemeen, zich beleefdelijk aanbeveelt. Bijzonder aangenaam zou het aan het bestuur zijn, vóór 1 Maart te mogen ontvangen de voorstellen en vraagstukken, waarvan de behandeling op het con gres of in de afdeelingen wenschelijk mocht voor komen. Het bestuur stelt zich voor, de te behan delen onderwerpen in drie afdeelingen te verdeelen als: 1ste afd.: akkerbouw (waaronder vervening en ontginning), veeteelt en zuivelbereiding; 2de afd.tuinbouw, houtteelt en biezenteelt3de afd. land- en volkshuishoudkunde, statistiek en koloniale landbouw. Tot dusverre werd aan militairen bij bevor dering tot ouderofficier eene som van f 15 te goed gedaan op de rekening van hun kleeding- en repa ratiefonds. De tijdelijke minister van oorlog heeft het bedrag dier som verdubbeld. De luitenant ter zee 1ste kl. H. Van Broekhuyzen, ridder der Mil. Willemsorde 4de klasse, thans geplaatst aan boord van het wacht schip te Amsterdam, heeft vergunning bekomeD, den volgenden tocht met de „Willem Barendsz" mee te maken.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1