Pii9. 5806. A\ 1879. iaandag 20 Januari. LEIDSCÏÏ FBIJS DEZER C0URA5T: Voor Leiden per 5 maanden* 1.1 Franco per post....e 1.40. Afzonderlijke Nommersa 0.05. Deie Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBIJS DEB ADYEBTENTEEN Von 1—8 regels1.05. Iedere regel meer0.174. Grootere letters neer plaetsruimte. sTADS-BEiMCHTE N. De BURGEMEESTER der gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1S72 (Staatsblad N° 134); Brengt ter kennis ran de ingezetenen dat in de afgeloopen week zijn aangegeven als door roodvonk aangetast 22 personen en aan die ziekte overleden 2. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 18 Januari 1879. V. d. BRANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van- inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan de navolgende personen en hunne rechtverkrijgenden, als aan G. ELSHOF Zn. om sigarendrogerijen op te richten in het perceel in de Janvossensteeg N°. 17 en in dat op de Oude Vest N». 138; B. J. VAN DER NAT om het perceel in de Goegerrit- steeg N°. 4 in te richten tot slachtplaats van vee; en A. W. SIJTHOFF om een tweede stoomketel te plaatsen in zijne stoomboekdrukkerij aan de gedempte Koepoorts gracht N*. 1. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 16 Januari 1879. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 23 Januari a. s. LEIBEY, 18 Januari. Naar wij vernemen zijn de ijzerwerken voor de stationsgebouwen te Scheveningen ten dienste van de tramway Den HaagSchevingen (Ned. Rijnspoor) gegund aau de Koninklijke Nederland- sche Grofsmederij alhier. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7295 volwas sen personen en van 1318 kinderen. Donderdagavond trad de heer l'1. C. Corten, wandelleeraar te Maastricht, als spreker op in de vergadering van de afd. Noordwijk e. o. der Hol- landsche Maatschappij van landbouw, ten onder werp hebbendede kunst- of, zooals spreker ze liever noemde, hulp-meststoffen. In eene door bevattelijkheid uitmuntende improvisatie wees spre ker op het nut der meststoften en wel in de eer ste plaats op dat van goede stalmest; zij ver dient, waar sprake is van meststoffen, in de eerste plaats aanbeveling omdat ze niet alleen den groei der planten, maar ook de verbetering van den bodem bevordert. Niet iedere boer heeft echter genoegzame hoeveelheid goede stalmest steeds voorhanden, of wel ze bevat niet altoos de noodige bestanddeelen om op den naam van goede mest aan spraak te kunnen maken. In die gevallen nu komt de kunstmest te hulpom deze reden dan ook heette spreker ze steeds hulp-meststoffen. Goede mest behoort te bevattenkalk, potasch, phosphorzuur en stikstof. Waar nu een of meerdere dezer be standdeelen ontbreekt, is de gelegenheid geopend ze te verkrijgen; ontbreekt stalmest geheel of heeft ze om de vruchtbaar makende eigenschappen te bezitten, behoefte aan alle vier genoemde elementen, dan treedt de hulpmest geheel in de plaats der stalmest. Het ligt natuurlijk voor de hand dat vooral bij het bezigen der hulpüiest rekening moet worden gehouden met den bodem waarin zij zal worden gebrachtbevat b. r. de bodem genoegzame hoeveelheid kalk, dan, het spreekt wel van zelf, behoeft dit element daarin niet meer gebracht te worden, maar kan men volstaan, zoo ze ontbreken, met aanwending van de drie overige. Het is moeielijk te bepalen welk der vier ge noemde bestanddeelen in een gegeven stuk land moet worden gebracht; of wel alle bf slechts een of meerdere. De resultaten aan bet proefstation ver kregen zijn, meent spreker, niet van dien aard dat men daarop zonder verder zelf-onderzoek kan afgaan bij het bepalen van den inhoud en de behoeften van den bodem. Prof. Ville, de man der mest stoffen bij uitnemendheid, raadt daarom ten zeerste aan, om door het aanleggen vau proefakkers zich zeiven op de hoogte te stellen van de gesteldheid en behoefte van den bodem. Niet de fabrikant der stof, maar de boer zelf moet zeggen welk der bestanddeelen zijn bodem ontbreekt en daarna dat ontbrekende van de fabriek ontbieden. Onze gewone meststof is niet deelbaar; de vier elementen kunDen niet afzonderlijk daaruit geno men worden't is, zooals spreker het noemde, geen pasmunt. Uit dat oogpunt vooral verdient de Yille-mest, welke juist dat vermogen bezit, aanbeveling. Met onverdeelde aandacht, zoo schrijft onze correspondent, werd de geachte spreker gevolgd, die den tact bezit om waarlijk wetenschappelijke zaken door een populaire voordracht tot bet hoofd van zijn niet, altoos even ontwikkeld gehoor te brengen. De toejuiching welke de spreker bij het einde zijner voordracht vond, bewees genoegzaam dat bij den rechten toon had aangeslagen. Wij betreuren het in de eerste'plaats voor hen zeiven dat nog zoovele leden der afdeeling ver zuimen de leerzame voordrachten bij te wonen; wij hopen echter dat de voordracht van den heer Corten hen, die tot heden va» het nut nog niet overtuigd waren, op dit punt tot bekeering zal hebben gebracht. Waarschijnlijk midden Februari zal de heer Marlet van Hontenisse in onze afdee ling als spreker optreden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot beffing van rechten wegens de verrichtingen van den burgerlijken stand, waarbij o. a. bepaald wordt dat minstens tweemaal's weeks in de gemeenten boven de tienduizend zielen en minstens eenmaal 's weeks in alle andere ge legenheid gegeven wordt tot kostelooze huwelijks voltrekking. De ambtenaar van den burgerlijken stand bepaalt de dagen en de uren daarvoor bestemd. Door de regeering van het groothertogdom en het stedelijk bestuur van Luxemburg is een krediet van 25,000 franken voor de lijkplechtig- heden toegestaan. Nader wordt vernomen dat de Koning en Koningin Maandag a, s. in Den Haag zullen aankomen. Prins Alexander wordt weldra uit Marseille in de residentie terugverwacht, om de begrafenis van wijlen Priss Hendrik bij te wonen. Prins Prederik heeft gisternamiddag ook de ministers, hoofden der departementen van algemeen bestuur, in audiëntie van rouwbeklag ten zijnen paleize ontvangen. De Prins beeft hedenmiddag eene commissie uit den Hoogen Raad in audiëntie van rouwbeklag ontvangen. Betrekkelijk de beschikkingen van het depar tement van oorlog naar aanleiding van h«t treurig sterfgeval van Prins Hendrik, wordt medegedeeld dat gedurende den tijd van drie maanden, gerekend van 16 Jan. af, geen groote militaire parades zullen plaats hebben, alsmede dat gedurende dien zelfden tijd bij het optrekken der wachten geen trom zal worden geslagen. Betreffende den rouw door officieren gedurende vier weken van 16 Jea. af te dragen, is voorgeschreven dat de rouwband, voorzien van een rosette, zal worden gedragen aan den linkerbovenarm. Een compagnie infanterie en een escadron cavalerie, met de officieren in groot tenue, auD'en ter plaatse aanwezig zijn waar het lijk Den Haag zal passeeren. Ook in de andere garnizoensplaatsen, waar het stoffelijk over schot van den Prins zal voorbijtrekken, zullen de troepen onder de wapenen komen en aan de stations worden opgesteld. Alle eerepoorten, met het oog op de aankomst van den Koning en de Koningin in de residentie opgericht, zijn van de straat verdwenen. De ten gevolge van het overlijden van Prins Hendrik geschorste publieke vermakelijkheden zullen morgen weder hervat worden. Evenwel zal op den dag der teraardebestelling van den hoogver- eerden Vorst elke vergunning tot het houden eener openbare vermakelijkheid opnieuw ingetrok ken worden. De heer Schipperns, kunstschilder te Rot terdam, heeft zich op verzoek der redactie van „Eigen Haard" naar Walferdange begeven, ten einde voor dit. tijdschrift schetsen te vervaardigen van het paleis en de omgeving, waarin onze be minde Prins Hendrik de laatste dagen zijns levens heeft doorgebracht. De vergunning daartoe werd op de meest heuscbe wijze verleend. Naar de N. R. Crt. verneemt, zou de generaal-majoor Van der Star, chef van den gene- ralen staf, nadat de kredietbegrooting voor oorlog door de Eerste Kamer zal zijn aangenomen, als minister van oorlog optreden. Aan de Utrechtsche universiteit is bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer Caesar Voftte, geb. te Amsterdam, na verdediging van een academisch proefschrift: „Iets tot toelichting van den regelBodemerij draagt geen averij." De vereeniging „Charitas" te Heerenveen heeft van Prins Alexander een fraai bewerkt canapé kussen ten geschenke ontvangen, om te dienen als prijs in de aanstaande verloting. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. De eerste bewaarschool te IJmuiden is ge opend de kinderen werden door de dames-direc trices op versnaperingen onthaald. De Eerste Kamer heeft heden na eeuige discussie alle verdere hoofdstukken der staats- begrooting, zoomede de vesting- en spoorwegbe- grooting met eenparige stemmen aangenomen. Het ontwerp tot onteigening van den spoorweg Stavoren—Leeuwarden daarentegen is met 17 tegen 11 stemmen verworpen, voornamelijk omdat men de ombuiging over Bolsward in strijd achtte met de spoorwegnet. Door wijziging daarvan alleen kon men het beoogde doel bereiken. De Kamer is op reces gescheiden. Het stoomschip „Madura", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde gistermorgen te Port-Said en vertrok 'siamiddags; de „Hampton" vertrok van Rotterdam via Maassluis naar Java en de „Overijsel" 15 Januari van Batavia via Penang naar Rotterdam. Gemengd Nieuwe. De treinaoldaat B., die veertien da gen gelsden met den korporaal H. tusschen D/en Haag en Delft de «ekens der voor den trein- wagen gespannen paarden verkocht en daarvoor in hechtenis was, heeft zich gisteren door ophan ging van het leven, beroofd. Het gezegde „Time is money" isoud-' maar een ieder is er niet van doordrongen ook de R^nspoorweg-maatsehappiU zender in de N. R. Cyt,, w djt te meerver-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1