Z. M. heeft met 1 Maart a. s. aan J. Ocht- man Szn., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Helmond; aan J. Van Belkum idem als leeraar aan die te Leeuwarden; aan L. Nanta idem als leeraar aan die te Leeuwarden, en als zoodanig benoemd N. F. Stades, te Almeloo; G. Pattison, te Voorburg, benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Tilburgaan den off. van admin. 3de kl. J. D. Ising, op verzoek, met ingang van 1 Juni 1S79, verlof verleend voor den tijd van een jaar, onder stilstand van non- activiteits-traktement en zonder opklimming in de ranglijst; aan Jac. P. R. Galesloot, te Amster dam, vergund het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche republiek geschonken. G emengd Nieu ws. Een knaap, die, uit school komende, zich in Den Haag op het ijs waagde, is verdron ken. Op dezelfde wijze vond den dood een vader van drie kinderen, die op schaatsen huiswaarts keerde. De man had evenmin plan om zijne vrouw weduwe en zijne kinderen weezen te maken als andere voorstanders van het ijs v e r m a a k, maar het moet vrouw en kinderen, zegt de Arnh. Crt., eenige opoffering waard zijn, dat hun man en vader zich óók eens amuseert. Bovendien, het is iemands recht om te verdrinken.Althans tot dusverre, want bij den aandrang op eene wet tegen het bedrinken, zou het ous niet verwonde ren als er mettertijd ook stemmen opgingen tegen de vrijwillige pogingen tot verdrinken. Zulk een wet tegen schaatsenrijders en hen, die zich op het ijswagen, zou slechts het consequente gevolg zijn van eene wet tegen de dronkenschap. Door zelf de kansen te scheppen om te verdrin ken, bedreigt men het leven van hen, die ons zouden trachten te redden, en het geluk en de wel vaart van hen, die men onverzorgd achterlaat. Eigenlijk zou er voor eene wet tegen het schaat senrijden nog meer te zeggen zijn dan voor eene wet tegen de dronkenschap: die zich bedrinkt kan zich bekeeren, maar voor een drenkeling be staat daartoe geen gelegenheid. Jn de laatste maanden heeft Scheve- ningeu aan de zuidwestzijde bij den ingang van het dorp een belangrijke verandering oudergaan. Van gemeentewege is aldaar de duinenrij, die parallel met den straatweg loopt, doorgegraven en een weg aangelegd, die later tot aan de Vuurbaak zal worden doorgetrokken. Aan de noordzijde van dien weg is een gemeente-bewaarschool verrezen, die, wat bouw en inrichting, betreft, inderdaad een tegenhanger is van de nieuwe school in de Ren baan. Aan de andere zijde heeft het hotel en café Victoria" met het daarbij behoorend terrein een geheel ander aanzien gekregen. Bij het hoofd gebouw is een ruime komediezaal opgetrokken; het golvend terrein is in een flink terras her schapen en aan het eind daarvan een 3S M. lange schaatsenbaan gebouwdhet geheel zal weldra een aangename pleisterplaats ziju voor iedereen, die te Scheveningen vertoeft. Gisteravond tegen halftwaalf barstte te Amsterdam een hevige brand uit in een bakkerij, gelegen achter en tusschen andere perceelen in de Joden Houttuinen, in een gang, zoodat het bran dende huis moeilijk was te bereiken. De vlammen, de vonkenregen, de roode lucht die op grooten afstand te zien was, deden het onheil belangrijker voorkomen dan het eigenlijk was, daa'r slechts dat eene perceel was aangetast. Bij dat pe.rceel bleef het dan ook, dank het krachtige optrede u van de brandweer. Het werk der geheele blussching duurde tot in d#tj pphfeqdstond voort, door den eziormeu voorraad ongezuurd brooti, P>ee'> brandstoffen £nz., dat lustig bleef voortbranden. Üinsdatf-avond stond in de Amster- damsche bladert een advertentie omtrent gestolen affecten, Deze waren vervat in pakketten, die bij Van Gend Loos ter bezorging waren gege ven. Maandag in den namiddag vervoegden zich £aar ten kantore vier heeren, die den chef der firm'.'1 te spreken vroegeu. Een jongetje, die in het loka"d' waar de heeren kwamen, alleen, zooals men aan' het UW- mededeelt, .aanwezig was, riep den chef, en in dien tijd verdwenen de heeren, de pakketten en een zakje met specie medenemende. Op den Dam te Amsterdam zijn eenige welgeslaagde proeven genomen met de verlichting door middel van de electrische kaarsen van Ja- blochkofl'. Gistervoormiddag is te Dordrecht de schroefstoomboot „Dordrecht III", welke den 15den December 11. ten gevolge van het springen van den ketel is gezonken, boven water gebracht. Het is gebleken dat het lijk van den machinist Schouwenburg, van wien men vermoedde dat hij met de boot in de diepte was weggezonken, zich werkelijk nog in de machinekamer der boot bevond. Het is onder toezicht der politie naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats aldaar overgebracht. De pokken zijn uitgebroken te Zwam- merdam en omstreken, waar zich ook eenige ge vallen van typhus hebben voorgedaan. Te Bode graven komen gevallen van dyphlheritis voor. Te Gouda heerschen de mazelen nog altijd hevig; in de vorige week waren daaraan 26 sterfgevallen. Maandag-avond heeft de bioloog „pro fessor" C. Hansen, op uitnoodigiug van eenige ge- neesheeren en belangstellenden te Deventer, in beperkten kring eene séance gegeven, die geheel mislukte, daar hij niet bij machte was één der 13 personen, die zich daartoe aaubodeD, onder zijn invloed te brengen. Jakob Wolff, gewezen directeur van de gefailleerde Overijselsche Bank, die veroor deeld was tot 5 jaren gevangenisstraf, heeft van den Koning een jaar gratie ontvangen. Men schrijft uit Maastricht dat Dins- dag-avond de hoeve met de stallingen en schuren, toebehoorende aan de Wed. D. te Berg ter Blijt, een prooi der vlammen werd. 54 stuks hoornvee, 12 trekpaarden, benevens eenige schapen en varkens, kwamen in de vlammen om. Ook het graan en eene hoeveelheid gedroogd varkensvleesch werden door het vuur vernield. Niets was tegen braudschade verzekerd. Naar men uit Middelburg meldt, zal, ten gevolge van het overlijden van Prins Hendrik, het cirque Oorty aldaar gedurende 3 weken ge sloten worden. Byrne Madden, de man, die onlangs aan den minister van binnenlandsche zaken in Engeland een brief gezonden heeft, waarin hij dreigde koningin Victoria te zullen vermoorden, is op advies van den geneesheer der gevangenis en na gehouden onderzoek door de rechtbank voor krankzinnig verklaard. Hij had trouwens in zijn brief gezegd, dat o. a. de geest van prins Albert, den overleden gemaal van koningin Victoria, hem tot dezen stap drong. De koningin moest afstand doen van den troon, anders zou hij haar vermoorden. Nadat het stadje Wiek, in het noor den van Schotland, elf dagen absoluut door de sneeuw geïsoleerd geweest was, kwam er eindelijk dezer dagen weer een spoortrein aan. Met het grootste ongeduld werd de opening van het pakket verwacht, dat de brieven en dagbladen moest be vatten. Maar het pakket was vergeten. Op de spoorweglijn Adrianopel-Phi- lippopel heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad, waarbij vele personen omgekomen zijn en onder dezen ook een aantal Russische soldateD. De spoorwegbrug over de Arda namelijk is in den vroegen ochtend van den 11 den onder het gewicht van een personentrein bezweken, ten gevolge waarvan de locomotief en een aantal wagens op en door elkaar in de rivier stortten. De herstel ling der brug zal minstens eene maaud tijd eischen. Ofschoon van officieele zijde in Rus land slechts van vlek-typhus in Astrakan gespro ken wordt, schijnt het aan geen twijfel onder hevig, of de daar heerschende ziekte is niets an ders dan de vroeger in Europa bekende pest of zwarte dood. Als men de verschillende in de Rus sische en a.udere dagbladen voorkomende berichten samenvat da.u blijkt over den oorsproug en het woeden der zifkte het volgeudeDe oorlog was geëindigdvan ht't tooneel van den strijd in IClein- Azië marcheerden eenige regimenten kozakken naar Rusland terug; zij hadden door ontberingen, vermoeienissen, koude* honger en vlek-typhus veel geleden. Een jonge kozak Jtwam den 9deo No vember van een dezer regimenten terug in ziju dorp, Watljanka genaamd, in het gouvernement Astrakanhij bracht zijn verloofde een Turk- sche sjaal mede. Het meisje, verheugd met dit sieraad, sloeg die om en koketteerde er vroolijk mede voor den spiegel Lachend en schertsend stond de familie er om heenhet duurde echter niet lang of het meisje gevoelde zich onpasselijk, en met de sjaal nog om de leden viel zij als bewusteloos op den grond neder. Hevige hoofd pijnen, een harde aanvul van koorts en de dood volgden elkander snel op. In minder dan een uur tijds werden al de aanwezigen onder dezelfde ver schijnselen ongesteld. Ieder spoedde zich naar zijne hut, om daar te sterven, na al de in die wonin gen aanwezigen een gelijk lot te hebben doen óeeleu. Er bleef niet een gespaard, die met een zieke in aanraking was geweest. Een onbeschrijflijke paniek heerschte in het dorp. Velen namen de vlucht. Vier personen gin gen naar een naburig dorp, maar zij waren reeds den dood gewijd. Nauwelijks aangekomen, werden zij ziek en stierven. Van 9 November tot 20 December werden in eerstgenoemd dorp 195 per sonen door de ziekte aangetast; daarvan stierven er 143, juist een vierde deel der bevolking. De epidemie verspreidde zich nu in den omtrek en het karakter der ziekte nam nog in kwaadaardig heid toe. Die aangetast werd stierf, genezingen kwamen niet meer voor. Veranderlijk als het weer in die streken is, was ook het aantal aangetasten. Dit hing geheel af van koude of regen. Naar mate het vroor, verminderde het aantal gevallen. De kenteekenen der ziekte zijn hoofdpijn, loom heid, een gezwel onder de armen of in de len denstreek. Deze gezwellen hebben een donker blauwe kleur. Iu sommige gevallen duurde het geheele beloop der ziekte een kwartier uursenke len ledeu drie dagen, maar in den regel volgde de dood in een paar uren. Het aanraken van de kleeding van een aangetaste is voldoende om mede slachtoffer te worden. Dat is de echte Ooslersche pest. Ook de Rus sische regeering heeft het gevaar der vreeselijke besmetting erkend. Met ijzeren strengheid worden de aangetaste streken afgezet. Hooge ambtenaren, geneesheeren en assistenten, zusters van barm hartigheid zijn naar de plaats van het onheil gezonden. Desiufecteereude middelen, als karbol- zuur enz. worden aangewend. Dank zij dezen maatregelen, geholpen door koude, is er hoop dat men de ziekte meester wordt. Daarmede vermin dert het gevaar, dat Europa door deze vreeselijkste van alle epidemieën bezocht zal worden. De ziekte kwam altijd uit het Oostenslechts na verwoes tende oorlogen of hongersnood ontstond pest, die dan zijn vernielenden tocht door een deel der we reld maakte. 13 IJ 1 rJD 13 IS.' JL* Jk. iN" JL>. Luxemburg. De dagbladen deelen eene proclamatie mede, op last van den koning-groothertog door den minister-president Vou Blochausen onder dagtee- kening van den 12den dezer uitgevaardigd naar aanleiding van Zr. Ms. huwelijk, eu waarin o. a. kennis gegeven wordt van de benoemiDg van Prins Hendrik tot admiraal der Nederlandsche vloot met den titel van maarschalk. Het stuk wordt onmiddellijk gevolgd door een tweede, hetwelk, van den 13den gedateerd en door de verschillende leden der regeering onder teekend, aldus luidt: „Luxemburgers „Eene ontzaglijke ramp treft het Groothertog dom. Prins Hendrik is dezen ochtend plotseling overleden. Yan deze noodlottige gebeurtenis staat het gansche land verplet. Z. M. de Koning- Groothertog, onze welbeminde Souverein, die ter belooning van uitstekende diensten en als blijk zijner innige toegenegenheid, voor nog slechts weinige dagen hem de hoogste waardigheden ver leend had, verliest in hem den getronwsten, den rechtschapensten onderdaan, het land den onver- moeidsten, den ijverigsten beschermer. Mogen de welsprekende blijken van de smart eens volks voor het gansche Koninklijke Huis eene vertroos ting zijn! Moge de doorluchtige, rampspoedige Vorstin, door een meedoogenloos noodlot zoo zwaar getroffen, in de uiting eener diep gevóelde, maar

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2