LEXDSCH DAGBLAD. Vrijdag 17 Januari. V6. 5804. A°. 1879. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 mu&deii1.16. Franco per post....e 1.40. Afzonderlijke Nommers9 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES ?«n 18 regels....*1.05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. Vergadering van (len Gemeenteraad van leiden, op Zaterdag IS Januari 1S79, dea namiddags te half vier. Punt ir.r behandeling: Voordracht tot het indieneu van adressen van rouwbeklag aan Z. M. den Koning en H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden. LEIDEN, 16 Januari. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Maas," waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op den lSden Januari a. s., des morgens te vijf uren. De opper-ceremoniemeester maakt bekend dat, ingevolge de bevelen des Konings, het hof den rouw zal aannemen wegens bet overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden voor den tijd van twaalf weken, le weten4 weken groeten rouw; 4 weken halven rouw; 4 weken lichten rouw; ingaande den 16den dezer maand. In vele gemeenten bestaat nog een zeker ongeloof en, erger nog, een antipathie ten opzichte van broodfabrieken. Wil men de goede gevolgen van zoodanige inrichtingen leeren kennen, men leze het artikel van den heer D. Hartevelt over de Leidsche broodfabriek, voorkomende in de jongste aflevering van „Eigen Haard."" Het is niet slechts voor de stad van belang, maar voor allen, die hart hebben voor de bevordering der volkswelvaart. Dinsdag had te Oegstgeest de openbare aanbesteding plaats van het bouwen van eene openbare school en onderwijzerswoning aan de Morsch en van eene openbare school in de Leidsche Buurt. Voor het eerste perceel waren tien, voor het tweede elf inschrijvers; voor het eerste was de hoogste inschrijvingssom f 20,325, de laagste f 15,990, door J. J. Van Detli te Zwammerdam voor het tweede f 17,275.75 en f 13,800 de laagste, door denzelfde. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft gisteren met 14 tegen 10 stemmen besloten de exploitatie van den stadsschouwburg op te dragen aan de heeren Albregt, Van Ollefen, Moor en Veltman, die zich, blijkens een van hen ontvangen schrijven, bereid hebben verklaard om ook opera-voorstel lingen te geven. De gemeenteraad van Woerden heeft besloten een adres aan den minister van oorlog te zenden met verzoek om Woerden als garnizoensplaats te houden. Wegens het overlijden van Prins Hendrik der Nederlanden is het diner, aangeboden aan den deken der orde van advocaten, mr. G. M. Van der Linden, tegen Vrijdag a. s., uitgesteld tot later te bepalen tijdstip. De Amst. Crt. is van oordeel dat het thans, na den dood van Prins Hendrik, niet meer aangaat de fonteinen op Soestdijk te doen stellen. Zij acht die levendige, bruisende fonteinen te weinig over eenstemmend met den gemoedstoestand der weduwe. Daarom wenscht genoemd blad dat in de plaats van het vastgestelde geschenk een ander worde gekozende vergroote buste van den Prins op een monumentaal voetstuk. Op last des Konings betuigt de directeur van Zr. Ms. Kabinet door middel van de Staats courant aan autoriteiten, colleges en particulieren, die aan Zijne Majesteit adressen van gelukwen- sching en hulde hebben aangeboden ter gelegenheid van Hoogstdeszelfs verloving en echtverbintenis, Zijner Majesteit-s bartelijken dank en voegt daarbij de verzekering van Zijner Majesteits diep gevoelde erkentelijkheid voor de daarin uitgedrukte gevoelens. Het Staatsblad N°. 3 behelst het besluit van den 13den Januari 1879, houdende bepalingen omtrent de verwisselingen van de schuldbekente nissen der bij de wet van den 5den Juni 1878 (Staatsblad N". 87) vastgestelde geldleening, tegen inschrijving op bet Grootboek der vier ten honderd rentegevcude Nationale Schuld. In het antwoord van den minister van binnen- landsche zaken op het sectieverslag der Eerste Kamer wordt nog gezegd, dat de quaestie nopens het ter visie leggen der kohieren van den hoofde- lijken omslag meerdere vrij ingewikkelde rechts- punten raakt. Door een der adressanten, op wiens verzoek afwijzend beschikt werd, is een verzoek schrift tot de Tweede Kamer gericht, dat, naar de minister durft hopen, tot grondig onderzoek zal leiden. Hij verschoont zich dus daarover thans breeder uit te weiden. De opheffing der bijzondere afdeeling voor statistiek aan het tegenwoordig departement van binnenlandsche zaken is een zuiver huishoudelijke maatregel geweest, die met de op richting van een dusgenaamd centraal bureel van statistiek in geen verband staat. Het behoud der afdeeling zou dergelijke oprichting noch bevorderd, noch benadeeld hebben. Mocht het blijken dat die opheffing schadelijk werkte op eene goede en methodische behandeling der populationistiek, die meer bepaaldelijk bij het departement van binnen landsche zaken tehuis behoort, dan zou de minister er dadelijk op terugkomen. De regeerisg heeft na rijp beraad vast beslo ten niet terug te komen op de principiëele beslis singen bij de wettelijke regeling van het hooger onderwijs genomen. De gegeven wenken om niet meer dan tot eerlijke uitvoering der wet noodig is tot aanstelling van specialiteiten over te gaan, zal zij niet in den wind slaan. Met hel oog op de geschiedenis der wet op het hooger onderwijs heeft de regeering geen vrijheid gevonden het subsidie aan gymnasia of pro-gymnasia, uit 's rijks kas te verleeneD, hooger op te voeren dan 50 pet. Het voornemen van den minister is de algemeene herziening der wet op het middelbaar onderwijs, waarbij dan ook het zeevaartkundig onderwijs niet uit het oog zal worden verloren, ter hand te nemen, als de reorganisatie van het gymnasiaal onderwijs volbracht is en de voorbereidende werk zaamheden tot invoering der wet. op het lager onderwijs zijn afgeloopen. De minister vleit zich dat de algemeene maatregelen van inwendig be stuur, tot uit- en invoering der wet op het lager onderwijs noodig, met Juli in het Staatsblad zul len kunnen zijn geplaatst. Wenschelijk echter is het de invoering met 1°. Januari 1880 te doen plaats hebben, omdat zoowel de plaatselijke als provinciale en staatsbegrootingen voor dat jaar daarnaar moeten worden ingericht. Invoering onder de werking der onde begrootingen zou ernstige verwarring veroorzaken. Aan eene bijzondere school staat het altijd aan het bestuur vrij verzoeken om toelating af te wijzen. De scholen, in art. 8 der wet van 17 Angus- tns 1878 bedoeld, moeten echter zijn neutrale scholen, waaraan geen godsdienstonderwijs gegeven wordt op andere wijze dan aan de openbare school. Bovendien moeten die scholen een bijzonder karak ter hebben, zoodat zij niet met de gewone openbare lagere scholen gelijk staan, eD wordt het subsidie niet verleend dan onder voorwaarden. Het besluit daaromtrent is onderworpen aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten, wier besluit vatbaar is voor vernietiging wegens strijd met de wet of het algemeen belang. Werd van deze bepaling misbruik gemaakt op de wijze als in het voorloopig verslag wordt bedoeld, dan zou, zelfs al ware door knu- stige inkleeding de strijd met de wet gemaskeerd, vernietiging, wegens strijd met het openbaar belang, naar het oordeel des ministers onvermijdelijk zijn. Hij behoeft er wel ternauwernood bij te voegen, dat als de beslissing aan hem stond en de neiging tot misbrnik zich openbaarde, hij niet zon aarzelen terug te keeren tot zijn oorspronkelijk voorstel, in het vertrouwen, dat, door de ondervinding geleerd, ook de meerderheid in de Tweede Kamer bij hare vroegere bezwaren daartegen niet zou volharden. Als antwoord op de algemeene beschouwingen zegt de regeering dat zij het beginsel blijft toege daan dat in den tegenwoordigen staat van 's lands geldmiddelen de uitgaven zich tot het strikt nood zakelijke moetan bepalen. Zij constateert het be moedigend verschijnsel dat de opbrengst der mid delen in 1878 de rffming met meer dan 1 millioen en de opbrengst over 1877 met meer dan elf ton overtrof. Het tekort over 1878 daalt daardoor tot f 6,250,000, terwijl van de leening, na geheele dekking van alle diensten, anterieur aan 1879, nog f 4,136,000 beschikbaar blijft. De regeering acht een geheel belastingstelsel met eene inkomstenbelasting niet wel mogelijk en ook minder raadzaam. Herziening der wetten op perso neel en patent ligt in haar voornemen. Daarbij zal zich van zelf de gewichtige vraag omtrent het verband tusschen de belastingen van rijk en ge meenten opdoen. De gedachtenwisseÜDg daarover en dus ook over eene herziening der wet van 7 Juli 1865 is tusschen de departementen van financiën en binnenlandsche zaken aangevangen. Van ver hooging der indirecte belasting en met name van vermeerdering der accijnzen verwacht de regeering weinig heil. Behoedzaamheid ten aanzien van ver vanging of afschaffing van belastingen is plicht. Tot afschaffing van den suikeraccijns zou zij thans ook niet durven overgaan. Het onderzoek van het vraagstuk ter verhooging van patentrecht voor drankwinkels en tapperijen is in gang. De minister vleit zich dat het spoedig tot een wetsontwerp zat kunnen leiden. Aan wijziging der grondbelasting zal herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen moeten voorafgaan. De regeering hoopt dit laatste onderwerp binnenkort met de Kamer te kunnen behandelen. Het vertrek der Eranscbe pakketbooten van Bordeaux naar Colon-Aspinwall zal in het vervolg den 25sten in plaats van den 22sten vaB elke maand plaats viuden. Een nieuwe dienst van pakketbooten is voorts in werking gekomen van Marseille naar Havana. Het vertrek uit eerstge noemde haven is bepaald op den lOden van elke maand. De verzending der correspondentie met de laatstgenoemde pakketbooten geschiedt aKeen op uitdrukkelijk verlangen der afzenders. Morgen zal de hofcommissie buitengewoon vergaderen tot het nemen van beschikkingen voor de begrafenisplechtigheid van het stoffelijk overschot van Prins Hendrik. Met zekerheid verneemt men dat 's Koniags eerste stalmeester, luitenant-kolonel baron De Posson, die van voornoemde. commissie deel uitmaakt, zich niet naar Luxemburg beeft begeven. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag den 20sten dezer, des namiddags t« twee nren. Het stoomschip „Celebes'", van Batavia naar Nieuwediep, te Napels aangekomen, vertak van daar gistermorgen.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1