DAGBLAD. V. 5803. A0. 1879. (6 Januari. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 nmnden1.16. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PKIJS DEB ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. LiKIDliN, 15 Januari. De commissie vau fabricage bericht op de in hare handen gestelde adressen van de dekeu- fabrikeurs J. C. Zaalberg Zh. en Gebr. Van Wijk Co., dat zij gaarne in hun belangvoor- stelt om het gebruik der droogramen op liet Raarn- lantl ouder de gemeente Zoeterwoude te vergunnen voor den tijd van zes maanden, eindigende den laatsten Juni dezes jaars, en zulks buiten het genot van het grasgewas, dat voor f 600 's jaars door hen ondershands was verpacht, maar nu komt ten voordeele van de gemeente, zoodat de huur van 1450 's jaars, door den gemeenteraad bij besluit van 12 December 1868 vastgesteld, met die f 600 verminderd, voor de eerste zes maanden van dit jaar zal bedragen f 425, mits dan ook bij het eindigen van dat gebruik op 30 Juni 1879 al de opstallen van droogramen enz. zijn opgeruimd, en de gemeente over het mmland vrij kan beschikken. B. en Ws. kunr.en zich hiermede vereenigen. Aan de Kweekschool voor Zeevaart alhier is ten gevolge van het verlies dat zij door den dood van haren beschermheer Prins Hendrik geleden heeft de ving halfstok geheschen. Door den heer Cahen, die Z. K. H. bij diens huwelijk per telegraaf zijne gelukwenschen had aangeboden en daarop een vereerend antwoord had mogen ontvangen, is thans aan het magazijn van heereu- en dameskleeding- stukken aan den Nieuwen Rijn bij Hds. dood een nette rouw-etalage ingericht. Ook aan de studenten- sociëteit is de vlag halfstok geheschen. Voor den burgerlijken dienst in Ned.-Indië worden verlangd drie ambtenaren voor de beoefening der Indische talen, met name één voor het Javaansch, één voor het Maleisch, en één voor het Makas- saarsch en Boegineesch. Doctoren in de taal- en letterkunde van den Oost-Indisclien Archipel of ook zij die geneigd zijn voor eene door den minister van koloniën te benoemen commissie examen af te leggen overeenkomstig het bij art. 1 lit. b. van het kon. besluit van 13 Febr. 1878 vastge stelde programma, kunnen zich, ter mededinging, uiterlijk tot en met 15 Febr. a. s. bij gezegeld request aanmelden bij het departement van koloniën, onder everlegging van de vereischte stukken. De minister van justitie vestigt de aandacht op de bij de wet van 5 Juni 1878 voorgeschrevene vernieuwing van alle op 1 Januari 1879 bestaande hypothecaire inschrijvingen. De aanvraag tot ver nieuwing moet geschieden door den hypothecairen schuldeischer of door Éen derde namens hem. De bevoegdheid tot vernieuwing staat gedurende twee jaren open, en alleen voor de in het jaar 1879 aangevraagde vernieuwingen wordt het door den schuldeischer te betalen salaris van den hypotheek bewaarder met de helft verminderd. Bij gebreke van tijdige vernieuwing houdt de hypothecaire inschrijving op van kracht te zijn. In de gisteren gehouden zitting van den Haagschen gemeenteraad is opnieuw gestemd over let voorstel van den heer Kips, om aan de hoofd commissie voor de Sophia-stichting voor de stich ting van eene badinrichting voor behoeftige kin deren een geschikt terrein af te staan. Het resultaat *as, evenals den vorigen keer, dat de stemmen staak ten (18 tegen 18). Dientengevolge is het voorstel als verworpen besehouwd. Eenige weken geleden werd melding ge maakt van eene te houden bijeenkomst van gecom mitteerden uit Gedeputeerde Staten der provinciën Utrecht, Noord- en Zuid-Holland, ter bespreking 'an de middelen, die zouden behooren te worden Ongewend om de veiligheid van den Noorder LekdykBovendams zooveel mogelijk te verze keren. De groote beteekenis van dien dijk is bekend. Hij strekt zich uit van Amerongen tot Vreeswijk (nabij Utrecht) en is bestemd om de geheele land streek, gelegen ten noorden van de Lek en de Nieuwe Maas bij Rotterdam tot aan het IJ en het Noordzeekanaal, oostwaarts tot aan de hooge gronden tusschen Utrecht en Naarden en westwaarts tot aan de duinen langs de Noordzee. De dijk, zoo wordt aan de Haarl. Crt. gemeld, verkeert in zeer voldoenden staat van onderhoud, doch mist de gewenschte afmetingen om onder alle omstandigheden het overloopen van het rivierwater te keeren. Die toestand is in de laatste jaren ongunstiger geworden, doordien de tegenoverlig gende dijken, de Zuiderdijken, aanmerkelijk zijn verhoogd geworden, waardoor het vroegere over wicht in hoogte van den Noorder Lekdijk is ver loren gegaan. Het dijkbestuur van den Lekdijk- Bovendams, dat met bet onderhoud van den dijk belast is, acht eene verhooging zeer gewenscht, doch meent niet gerechtigd te zijn, de kosten dezer buitengewone voorziening ten laste te brengen zijner ingelanden. Dit college beeft evenwel bond- genooten gevonden in de besturen der hoogheem raadschappen Rijnland en Amstelland. Sedert eenigen tijd hebben deze colleges, met medeweten van Gedeputeerde Staten, pogingen in het werk gesteld om de vereischte gelden bijeen te brengen, door het verstrekken van eene vrij willige bijdrage, bunder-bundersgewijze over de waterschappen om te slaan, van tien gulden per hectare, ineens af, door al de door den dijk be schermde landen. Door genoemde drie besturen zijn bereids, mits ook de overige waterschappen hunne medewerking verleenen, drie vierden van het bedrag der kosten beschikbaar gesteld. Die kosten zijn geraamd op twee millioen gulden. Men houdt zich thans onledig met de besturen der kleine waterschappen, ongeveer 50 in getal, en de gemeente Amsterdam tot medewerking op te wekken- Ook hebben de genoemde hoogheemraad schappen tot de Gedeputeerde Staten der drie pro vinciën het verzoek gericht, deze pogingen door hun invloed te willen steunen. Inmiddels zijn de noodige opnemingen geschied om de bestekken voor de uitvoering van het werk te knnnen opmaken. Zoodra de gelden bijeen zijn, zal met het werk kunnen worden aangevangen, c. q. nog in den zomer van 1879. Het werk zal in twee, hoogstens in drie zomers kunnen worden voltooid. Het voornemen is om den Noorder Lek- dijk-Bovendams over zijne geheele lengte, p. m. 32,000 meter, tot ongeveer 0.50 M. boven de gemiddelde hoogte van den tegenovërliggenden dijk te verhoogen, met behoud van dezelfde breedte voor de kruin en dezelfde hellingen voor de glooi ingen als de thans bestaande, waardoor van zelf de gewenschte meerdere zwaarte van den dijk zal worden verkregen. Volgens het gevoelen van de deskundigen van vroeger en later tijd, is het hoofdzakelijk het zich zetten van ijsdammen in de rivier, hetgeen de Lekdijken in gevaar kan brengen. De Noorder- Lekdijk is over groote lengten lager dan de Zui derdijken bij het opzetten van het water tot boven de krnin der dijken, hetgeen bij ijsdammen zeer mogelijk is, zal thans de Noorder-Lekdijk alzoo het eerst overloopen; en tegen een aanhou denden overloop is geen aarden dijk bestand. Eene doorbraak van dien dijk, onder bezwarende omstan digheden, zou Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft, Geuda, Schiedam en gedeeltelijk ook Rotterdam, met de omliggende dorpen en land streken, waaronder honderden polders en droog makerijen, sommige voor korter, andere voor zeer langen tijd, onder water zetten, en dus in de volle beteekenis van het woord zijn eene nationale ramp. Op de voordracht, door Burg. en Weth. aan den raad gedaan ter benoeming van een ge neesheer-directeur van het gemeente-gasthuis te 's-Hage, zijn geplaatst dr. G. P. Van Tienhoven en dr. C. A. LampiDg. Id de afdeelingen der Eerste Kamer werd door eenige leden gewezen op de nadeelen voort spruitende uit een te groot aantal hoogescholen hier te lande. Ook met het oog op de hooge financiëele eischen voor gebouwen, materieel en personeel zouden deze leden niet ongaarne het aantal universiteiten althans met ééne zien ver minderd. In deze zienswijze werd door andere leden niet gedeeld. De wet op het hooger onder wijs werkt nog te kort om nu reeds eene beslis sing omtrent opheffing van eene der universiteiten te mogen verlangen. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben hunne goedkeuring onthouden aan het besluit van den Haagschen gemeenteraad tot vaststelling van het plan der nieuwe geldleeniug van f 440,000. Uit Walferdange is over de laatste levens uren van wijlen Prins Hendrik nog het volgende telegram ontvangen: „Zondag had de Prins, reeds herstellende, een weinig meer koorts. Maandag-nacht te twee uren nam de zieke zijne medicijnen nog en was zijn toestand zeer rustig. Te halftwee be gonnen zich echter zeer bedenkelijke verschijnselen te vertoonen. Twee uren later was helaas reeds alle hoop verloren en ving de doodstrijd aan, die onzen geliefden Prins Hendrik aan zijn vaderland ontrukte. Gelukkig heeft de Prins niet geleden." Door wijlen mejuffr. J. M. Klinkhamer is een legaat van f 4000 besproken aan het wees huis der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam. Bij gelegenheid van den Koppermaandag is door de koninklijke Nederlandsche stoomdruk kerij te Amsterdam aan hare cliënteele aangebo den een kalender, die zich van alle andere hier te lande tot nog toe uitgegevene onderscheidt. Op het gebied der typographic is deze wand-almanak een waar kunststuk, en de uitvoering der zes ver schillende bladen, elke twee maanden met fjr- scbillende inlichtingen bevattende, allerkeurigst. Op de laatste wereldtentoonstelling te Parijs werd er, in concurrentie met de producten van het bui tenland, het eèremetaal aan toegekend. Het doet der drukkerij van den heer A. Van Oosterzee alle eer aan, die getoond heeft dat ons land ook wat de chromo-typograpbie betreft, nog zoo jong bij oils beoefend, niet voor den vreemde behoeft onder te doen. Bij den heer M. M. Couvée te 's-Hage is verschenen het eerste nommer van den nieuwen jaargang van de „Telegraafgids voor het konink rijk der Nederlanden", uitgegeven door P. W. H. Linckens, adjunct-commies bij het departement van waterstaat, afd. telegraphie. Deze gids, 102 bldz. groot, bevat al die inlichtingen welke men wat de telegraphie zoowel voor het binnen- als buitenland betreft verlangen kan. Voor den handel kan hij daarom bijna onontbeerlijk genoemd worden. Hij verschijnt tweemaal in 't jaar, in Januari en Juli. De prijs per jaargang is f 0.90, afzonder lijke nommers kosten f 0.60. Het ministerie van oorlog, in aanmerking nemende dat de indertijd verhoogde aanbreng premie er niet toe geleid heeft het aaDtal vrijwil ligers bij het leger te doen toenemen, heeft be paald, dat voortaan voor het aanbrengen van een recruut slechts zes gulden zal worden vergoed.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1