.V. 0801 V. 1879. 14 Januari. LEIDSCH DAGBLAD, PRIJS BEZER COÜRJLOT: Voor Leiden per S mandenLit. Franco per post.9 1.40. A TzonJerltjke Nummers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- eu Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE^' Via 1—8 re^sli....w f Iedere regel meer0.474- Grootera letters naar plaatsruimte. Een vrucht van philanthropic en wetenschap. Niet alleen de wereldtentoonstelling lokte een aantal bezoekers naar Frank rijks hoofdstad, 't was of onze Gallisch'- na'iuren zich beijverden om op schier elk gehied van kunst en wetenschap de kampvechters tot een edelen wedstrijd in hel krijt, te dugen binnen de muren der nog altijd niet onttroonde wereldstad. Daarvan getuigden de ten toonstelling van voorwerpen op het gehied der aardrijkskunde, de muzikale wedstrijd, ja tot zelfs de iuiernatiouale wedrennen. Niet aan da' alles echter wilden wij thans herinneren, maar aan eeu congres van gehee, anderen aard. dat tot, verbetering van liet lot der blinden en doofstommen, waarvan een der gevolgen was de stichting eener groote vereeniging, waaraan door den Franschen minister van btunenlaudsclie zaken De Marcère, met toezegging der bescherming van de Fransclie re.'eering, de naam werd gegeven van „Société internationale pour l'amélioratiou dn sort des aveugles et des sourds-muets." Op dat congres werd de eer van Nederland op waardige wijze opgehouden, en ook daar bleek het dat ons land op philanlhropisch terrein, in den goeden zin van dat dikwijls misbruikte woord, gelukkig nog niet voor andere en grootere rijken behoeft onder te doen. Wil men daarvan nog eeu bewijs, men deuke aan de belangrijke aanbiedingen, door meer dan ééne regeeriug, o. a. door die van Japan, gedaan om in het bezit te komen dor door Nederland tentoongestelde voorwerpen, door blinden enz. vervaardigdof ook aan de schittereude bekroningen ons op een andere tentoonstelling, die van voorwerpen, de hygiëne en de reddings middelen betreffende, voor eenigen tijd te Brussel gehouden, in de laatste rubriek ten deel gevallen. Gelijk men weet, werden naar aanleiding van dat te Parijs gehouden congres lot verbetering van het lot der blinden en doofstommen afdee- lingen gevormd niet alleen in de voornaamste steden van Frankrijk, maar ook in alle landen, welke op het congres waren vertegenwoordigd. Noblesse oblige dat begreep men gelukkig ook bij ons te lande, en aan den verdienstelijken directeur van bet instituut tot onderwijs vau blinden te Amsterdam, den heer J. II. Meyer, werd dan ook opgedragen als vertegenwoordiger dezer vereenigiüg in Nederland met den titel van secretaris-generaal een afdeeling daarvan te ves tigen, welke weder in de voornaamste sledcu haar plaatselijke afdeelingen zal te vormen hebben. De hoofdstad ging, gelijk wij onlangs vermeld den, daarin voor met den burgemeester jhr. Den Tex als eerevoorzitter. Zulk een onderafdeeling zal wij vertrouwen bet ten stelligste ook hier ter stede niet tot de vrome wenschen blijven behooren. Het doel tier vereeniging, ongelukkigen te helpen in alge- nteenen zin overal, waar afdeelingen gevestigd zijn, is voorzeker schoon genoeg om het elke stad zich tot een eer te doen rekenen, een groot aantal leden daarvan binnen hare muren te tellen. Voor ouders, die zich verheugen in het bezit van kinderen met goed ontwikkelde zintuigen, zal het gevoel van dankbaarheid over d'.it voor recht wei alle aansporing overbodig makeu om als gewoon of eerelid voor een betrekkelijk ge ringe bijdrage tot een onderafdeeling bier ter stede toe te treden. Doch ook om een andere reden zon het ten heogste te betreuren zijn, indien in de eerste academiestad des rijks eeu afdeeling met een flink aantal leden moest ontbreken. Wij hebben hier bel oog op den aard der werkzaamheden, die de vereeniging zich ten doel stelt, welke voor een deel van zuiver wetenschappelijke strek king zijn en dus eigenaardig thuis behooren in een stad met een aanzienlijke hoogeschool. Dat doei immers bestaat onder meer in het stichten te Parijs van een uitgebreid paedagogisch museum met bibliotheek voor doofstommen- en blindenonderwijs, waar de verschillende stebels zullen kunnen bestudeerd worden; het versprei den in de verschillende talen van een populair werkje over de behandeling en leiding van blin den in hun eerste levensjaren en het zooveel mogelijk voorkomen van de meest algemeeiie oor zaak der blindheid, de zoogenaamde opthalmia ucotorum, de oogziekte der jonggeborenen. Ziedaar onderwerpen van zuiver wetenscliappc- lijkeu aard, bij wier behandeling van de zetei- plaa's eener academie ongetwijfeld een verschil lend licht kan worden verspreid tot oplossing van veel wat thans nog in het. duister ligt of althans tot aanwijzing van datgene, wat onder Tiet goede het beste is te achten. Eerst langs dien weg, aan oe hand der wetenschap, kan meD geraken tot een verstandige oefening van philan thropic, die niet in den blinde haar weldaden verspreidt, maar ze op goede gronden bewijst, waar zij liet meeste nut kunnen stichten. Daaraan verbinde men een ijverige bevordering van wat wij zouden willen noemen het einddoel der vereeniging: liet verzekeren van de oprich ting van werkplaatsen voor volwassen blinden en van Fröbelscholen voor jonge blinden en doof stommen, het voorthelpen van de beide soorten van misdeelden, die een bijzonderen aanleg voor een of ander vak aan den dag leggen, tot welks voorbereiding de gewone beschikbare middelen te kort schieten. Voorwaar een afdeeling eener vereeniging, die, op philanthropic gegrondvest en door de weten schap voorgelicht, tot zoo schoone doeleinden leidt, zal een ware aanwinst zijn voor de eerste academiestad des rijks. LEIBEV, 13 Januari. Met leedwezen ontvingen wij het telegra- phisch bericht dat onze zoozeer beminde Prins Hendrik, broeder des Konings, hedenmorgen te vier uren ten gevolge van een beroerte te Luxem burg is overleden. Dit overlijden is voor ons land een der zwaayste rampen, waarmede liet kon ge troffen worden, pal van liefdadige instellingen of doeleinden vonden steeds bij hem een kraehtigen steurt terwijl vele handels-, scheepvaart- en andere Ondernemingen grootendeels hun opkomst ofbloe aan hem te danken hebben. Prins Hendrik w den 1 aden Juni 1820 te Socstdijk geboren, den 19den Mei 1853 gehuwd met de groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach Amalia Maria da Gloria Augusta, overleden den lsteu Mei 1872, en den 24-ien Augustus 1878 met Maria Elisa beth Louisa Frederika prinses van Pruisen, geb. den 14den September 1855. De treurmare bsefi zeker algemern in den lande diepe verslagenheid teweeggebracht. Naar wij vernemen is aan de Muziekschool alhier, ten gevolge van den grooten toevloed vara leerlingen, bet onderwijzend personeel uitgebreid, en zijn aan die school tijdelijk benoemd tot onder wijzeres voor de piano mejuffrouw N. M. J. Werst en tot hulpimderwijzeres voor de piano mejuffrouw C. H. Van Loghem, terwijl het hulponcterwijs op de viool mede tijdelijk is opgedragen aan den heer J. G. Arentz. De uieawe onderwijzeres mejuf frouw N. M. J. Werst heeft aan de Koninklijke Muziekschool te 's-Gravenhage het einddiploma, verworven. Ds. W. H. J. Baart de la> Faille alhier heeft het beroep naar de Ncd. Herv. gemeente te Amstel veen aangenomen. Op Dinsdag 28 d#»er, 's morgens te tien uren, zal in de Kweekschool voor zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van jongens,, dine,ene verbintenis in 'srijks zeedienst wenschen aan te gaan. Ter aanvulling van het bericht orntreat de nog in leven zijnde geredden uit de painhoopeu ten gevolge van het springen van liet. kruitschip vernemen wij met genoegen dat van die personen ook nog in leven zijn: mej. De Vroede, wed. J. Knolter, wonende onder Zoeterwoude, de lieer W De Vroede, Oude RijD, en de heer H,J. P. F.v.Ewijk. Eerstgenoemde is bijna acht uren onder de puin- hoopen bedolven gewjsst, terwijl de tweede op wonderlijke wijze door koning Lede wijk Napoleon is gered geworden. Dr. R. Sinia, van Hoorn, die met dr. Pos thumus, van Do.rdreeht, op de voordracht stond van leeraar aan de middelbare school voor meisjes te Leiden, heef', zijne sollicitatie ingetrokken. Vrijdag- avond werd te Katwijk de eerste openbare vergadering gehouden van het aldaar opgerichte de parteinent der Maatschappij tot Nut van 't alge' meen. Nadat door den voorzitter de vergadering met een inleidend woord was geopend, trad de Ef ;er A. Van Eek, uit Leiden, als spreker op. In jen vorm eener causerie schetste hij en besprak.hij verschilleude toestanden welke tegen woordig óp maatschappelijk gebied aan de orde van dr .n dag zijn. Met nauwlettende aandacht, ook gr burende de voordracht eener novelle, welke de sprei er als bijdrage ten beste gaf, werd hij gevolgd. En waarlijk ten volle verdiend waren de luide tee7 ienea van bijval, welke hem aan het eind van d? n avond ten deel vielen. Men schrijft aan de Prov. Overijselsche Courant uit Amsterdam; De inschrijvingen voor het nationaal huldeblijk aan H. M. de Koningin hebben ongeveer f 32,000 bedragen. Daar uit enkele rijke bronnen nog bijdragen moeten toe- 1 vloeien, heeft het hoofdcomité, om gee tijd ten as verliezen, besloten de levering van het hoofdsie-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1