L E f I) 8 CII N°. 5800. A0. 1879. baandag 13 Januari. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke NominersB 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels1-05. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. De kunstboterbereiding schijnt ten onzent een verbazende vlucht te zullen nemen. Er is ten minste weder sprake van de oprichting van twee fabrieken, een te Oldenzaal en een te VlaardingeD. Woensdag-avond is onder de ge meente Soerendonk nabij Eindhoven een boe renwoning met het grootste gedeelte van den daarin aanwezigen inboedel een prooi der vlam men geworden, en te Tilburg dienzelfden avond een burgerwoning met inboedel. Ook te Almeloo brandde een perceel af met 15 woningen. De vereeniging voor volksvermaak ie Leeuwarden zal op 1 Febr. a. s. een wedstrijd om levensmiddelen doen houden met.krui wagens. Gistervoormiddag zakten twee per sonen, die over den achterpias te Hillegersberg liepen, door het ijs. Onmiddellijk was hulp aan wezig. Eén werd er gered, doch de tweede, zekere 0. S., uit Rotterdam, kwam jammerlijk om. Te Middelburg is een achttienjarig jongeling, die zich over het ijs op den Domburgschen Water gang waagde, er doorgezakt en werd eenige oogen- hlikkeu later levenloos opgehaald. De adsistent van het post- en tele graafkantoor te Steenwijk, een jongmensch, slechts korten tijd daar werkzaam, is Woensdag-avond gevangengenomen en naar Heerenveen vervoerd, beschuldigd van gelden, tot de administratie behoo- ïende, te hebben verduisterd. De Harlinger boot naar Amsterdam heeft van Woensdag-middag één uur tot Don- derdag-morgen tien uren, met 40 passagiers, vast gezeten op een plaats in het Oorengat. Op raad te Enkhuizen ontvangen, had de kapitein een ander vaarwater gekozen, en nauwelijks was de boot een half uur van Enkhuizen, of zij zat onbe weeglijk vast. De toestand werd vrij ernstig, want de aandraag van het ijs werd steeds grooter en er was weinig proviand aan boord. Met den der den vloed echter raakte de boot vlot en gelukte het door het ijs Enkhuizen te bereiken. De nood vlag was steeds in top; een botter beproefde nog ter redding te komen, maar moest terugkeeren, omdat het onmogelijk was de boot te bereiken. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft Mulder, te Steenwijkerwold, wegens inoed- willigen doodslag tot 5 jaren tuchthuisstraf ver oordeeld. De „Stad Haarlem", van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij, 9 Januari uit IJmuiden naar Londen vertrokken, zal in het begin van Februari van Londen koers zetten naar Nieuw- Zeeland. Dit stoomschip is bevracht door de Nicuw-Zeeland Compagnie en zal het eerste stoom schip zijn in die lijn tot het vervoer van emigran ten vau Londen naar Nieuw-Zeeland voor het gouvernement dier kolonie. Kapt. Hansen, van den Deenschen schoener „Liberta", van Christiania Woensdag ochtend te Charlestown in de Golf van Eorth aange komen, rapporteert 1 Jan., ongeveer 75 mijlen oost van het eiland May, gedurende een storm van bet NNW. met hooge zee en dichtgereefd met stuur boordshals liggende, aangevaren te zijn door da Net. vischsmak „Alida", van Vlaardingen, die ook over denzelfden boeg lag en hem van achteren aan bakboordzijde inliep, waarbij de groote zeilboom, stutten en tuigage verloren giugen Zes man van de smak sproDgen over op den schoener en waren te Charlestown aangekomen. Zij zouden via Leith per stoomboot naar Rotterdam vertrekken. Na ver loop van een uur waren de vaartuigen klaar van elkander en was de smak uit het gezicht verdwenen. Er wareu nog zes man aan boord gebleven. Uit Djeddah in Arabië wordt d.d.15 Dec. aau de „Neue freie Presse" geschreven, dat in die plaats den Ssten bijna een bloedbad was aangericht. Het Engelsche oorlogsschip „Ready" had in de Roode Zee drie Arabische slavenhalers opgebracht, waarbij een Arabier was gedood. Toen dit in de stad bekend werd, rotten de Arabieren samen en bedreigden de Europeesche wijk. Men vreesde een algemeenen moord der Christenen. Ongelukkig waren de gouverneur, de kaimakan eu de groot-sherif wegens het Bairam-feest te Mekka. Den Nederlandsehen consul J. A. Kruyt is het te danken dat het gevaar eener herhaling van het bloedbad van 15 Juni 1858 werd afgewend. De heer Kruyt vereenigde alle consuls en Euro peanen gewapend in zijn huis en zond boden op dromedarissen naar Mekka. Inmiddels bedaarde het gevaar enden lOden Dec. keerde de gouverneur met troepen te Djeddah terug. Aan de Eransche „Droit" wordt uit Nieuw-York geschreven, dat de „koning" der Molly-Maguires, Jack Kehoe, den 18den Decem ber opgehangen is. Men herinnert zich wellicht hoe het onder dien naam beruchte Iersche geheime genootschap de mijn-districten van genoemden staat onder een waar schrikbewind gebracht had. Eenmaal bezat het in een drietal graafschappen zulk een macht, dat het de meeste plaatselijke ambtenaren tot handlangers en werktuigen had. In Juni 1877 ging eindelijk de regeering tot krachtige maatregelen tegen deze nieuwe soort van „camorra" over. Een achttal der voornaamste aanvoerders werden opgehangen. De invloedrijkste echter, Kehoe, wist zich eerst geruimen tijd aan de justitie te onttrekken en voorts, toen hij gevat was, den gang van het rechtsgeding op allerlei wijze te vertragen. Kehoe was een Ier zouder eenige opvoeding, die zich door behendige specu- latiën zekere positie had verworven, zoodat hij herhaaldelijk tot verschillende ambten verkozen werd. Men wil dat zelfs de gouverneur van Penn sylvania hem in het geheim beschermde. Ook is zijne terechtstelling als eene politieke gebeurtenis aangemerkt. Koning Leopold van België draagt den prins de Ligne, president van den Senaat, bijzondere hoogachting toe. Wetende, dat deze door eeue ongesteldheid aan zijne kamer gebonden was, gaf Z. M. aan den zoon des prinsen op oude jaarsdag te kennen, dat hij hem een bezoek zou brengen. Tegen elf uren des avonds hield het koninklijk rijtuig dan ook voor het hotel in de rue Royale stil. Een lakkei schelt aan. Na eenige minuten opent de concierge, die den hoogen be zoeker door de duistere vestibule en gangen slaap dronken naar de kamer van den zieke geleidde, daar de acht bedienden des prinsen goedgevonden hadden zich elders te gaan vermaken. De waker bij den prins intusschen, den Koning niet kennende, weigerde kortaf hem in de kamer te laten. Deze, begrijpende dat de zoon des prinsen verzuimd had ziju bezoek aan te kondigen, keerde lachende naar zijn rijtuig terug. Ongelukkigerwijs had de koetsier het oorbaar geacht eene straat om te rijden, zoodat Z. M. zich door een stortregen te voet naar het paleis moest begeven. De bedienden van den prins intusschen zijn den volgenden dag door hunue meesteres op een wijze onderhouden, welke zij, naar de „Précurseur" verzekert, voor eerst niet zullen vergeten. Boulogne werd inl877 doorl3 9, 531 reizigers bezochti nl 8 78 bedroeg dat aantal 144,866 Op Père-Lachaise zijn den dag waarop een jaar geleden Raspail stierf, op zijn graf door de werkliedenvereenigingen van Parijs en van de departementen tal van kransen en bou- quetlen neergelegd, o. a. een van de steenhouwers van Parijs, die meer dan 11 /4 meter in middel lijn was en bijna 3000 fr. kostte. BUITENLAND. Italië. Het blad „II Popoio Romano" meldt dat drie Italiaansche officieren, de heeren Tonaghi, Orero en Gola, onlangs naar het Oosten waren ver trokken, voor de afbakening der Rumeensche, Bulgaarsche en Servische grenzen. Daar de werk zaamheden door den ingevallen winter waren afge broken, zijn de beide eerstgenoemden naar Rome teruggekeerd. Doch wat den luitenant-kolonel Gola betreft, sedert zijn vertrek uit Bucharest iu den aanvang van December heeft men geen bericht van hem ontvangen. Men weet alleen dat die officier op dat tijdstip van Bucharest naar Giur- gewo is gegaan, van waar hij zich naar Konstan- tinopel dacht te begeven. De minister van bin- nenlandsche zaken heeft een ernstig onderzoek gelast, maar tot dusver zonder uitslag. Het uitvoerend comité te Rome voor de oprichting van een gedenkteeken ter eere van wijlen koning Victor Emmanuel heeft bekend gemaakt, dat de tot dusver bijeengebrachte sommen 1,220,000 fr. bedragen. Bedoeld gedenkteeken, bestaande in een zegeboog, zal op het Termini plein worden opgericht en alle binnen- en buiten- landsche kunstenaars ziju uitgenoodigd om mede te dingen. Rusland. De czaar heeft de inrichting der Bulgaarsche militie goedgekeurd. Alle Bulgaren van twintig tol dertig jaren zijn aan den militairen dienst onderworpen. De Turken zijn er voorloopig van vrijgesteld. Ter markt te Lelden aangevoerd, ÏO en 11 Januari. Wintertarwe 11 hectoliter 9.50 a 10.—Zomer- tarwe 11 hectol. 7.511a 8. Winterrogge 10 heet. 0.25 a f 6.50. Zomerrogge 10 hectol. 6.50 a 6. Zomergerst 11 hectol. 6. a/5 50 Chevaher-gerst 11 hectol. 7. a f 7.50 Zware Haver 12 hectol. f 4.50- a 6. Lichte Haver 12 hectol. f 3.— a f 3.50. Dui- venboonen hectol. a Paardenboonen hectol. a f Ossen stuks a Stieren, 1 stuks 1 110. a/195. Veulens stuks/ a Melkkoeien 6 stuks f 200.— a 250.—. Kalfkoeien stuks .- a Varekoeien 18 stuks f 190.a f 250.— Vette koeien 50 stuks f 210.a f 315.Kalveren (vette) 26 stuks/46. a f 70.— Kalveren (magere) 13 stuks f 9a/ 18. Kalveren (gras) stuks a Hamels (magere) stuks/— a f Hamels vette) stuks, f a Ooien (magere) 60 stuks 22.— a 28.—. - Ooien (vette) 440 stuks 32.— a/ 38.-. Lammeren (magere) stuks/a Lam meren (vette jarige) stuks a Varkens (magere) - stuks f—,a/- Varkens (big gen) 15 stuks f 6.a 14. Grasboter 4470 kilogr., 1ste qualit. vat/ 65.— a/69. Schei- 2de qualit. 4 "at 53 a 57.Grasboter 1ste qua! per kiiogr. 1.62 a 1.72, Schei- 2de qualiteitper kilogr. f 1.32 a ƒ1.42. Ter markt aangebracht 75 runderen, 39 kalveren en 600 schapen.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 5