groeten. De terugreis deden zij in den konink lijken trein. Deze bestond nit twee salonwagens van Z. M., een gemengd rijtuig voor het bedienend personeel en drie bagagewagens. Te Apeldoorn waren reeds sedert eenige dagen uitgebreide maat regelen genomen om HH. MM. waardiglijk te ontvangen. Bijna voor elke woning prijkten groene dennen en guirlandes. In het Oranje-park was eene sierlijke eerepoort opgericht, evenals op het plein voor de poort van het paleis. Boven deze prijkte aan de voorzijde op een schild het woord „Welkom" en aan de andere zijde de wapens van Nederland en Waldeck-Pyrmont. Nadat HH. MM. aan het stalion door de daar aanwezige autoriteiten waren welkom geheeteu, begaven zij zich in rijtuigen naar het paleis. Het corps Koninklijke Scherpschutters van de Veluwe was langs den weg opgesteld en de muziek der „Harmonie" voerde de volksliederen uit. Voor het huis van den oud intendant, den heer Van Bronkhorst, was eene fraaie illuminatie aangebracht. Ook de op het plein voor het paleis en op het hassecour opgerichte eereboog en pyra- mides waren schitterend verlicht. De eerewacht uit den adel, welke HH MM. bij hun intocht binnen de residentie zal begeleiden, heeft tot commandant gekozen Wigbold graaf Van Limburg Stirum en tot onderbevelhebber den heer C. J. Van der Oudermeulen. Het kostuum van deze eerewacht is: blauwe gala-rok met geborduur- den kraag en opslagenblauwe pantalon met goud galonsteek met goud gemonteerd en oranje kokarde; degen met een strik aan het gevest met de kleuren van Waldeck-Pyrmont. Het vaandel zal zijn bewerkt van kardiuaalsfluweel, waarop in goud de wapens van Nederland en Waldeck-Pyr mont, voorts aan de zijde van elk wapen een leeuw, en van boven vereenigd door de koninklijke kroon, terwijl onder de wapens de datum 27 Januari 1879 zal prijken. Boven de kroon leest men: Eerewacht. Het kostuum van de burger-eerewacht, comman dant de heer H. C. Waldeck, zal bestaan uit pautalon-collant (gris-perle), zwarte frak en vest, steek met zilver gemonteerd en oranje-kokarde. Voorts op de borst een strik van de Waldecksche kleuren, samengevat door oranje en gedekt met zilveren kroon. Het vaandel dezer eerewacht zal zijn gevormd van oranje-satijn, waarop aan de voorzijde de wapens van Nederland en Waldeck- Pyrmont zijn geborduurd, waarboven de konink lijke kroon en rustend op een zilveren lint, waarop de feestdatum zal prijken. Aan de keerzijde zal in gouden letteren te lezen staan Burgereerewacht van 's-Gravenhage. Boven den standaard zal een gouden leeuw worden aangebracht. Donderdag avond had te Amsterdam, onder de leiding van den componist, de eerste repetitie plaats van de Eeestcantate van Joh. J. II. Ver hulst (woorden van A. J. De Buil), welke in de Nieuwe Kerk zal gezongen worden op Dinsdag 21 Januari e. k., bij gelegenheid van de ontvangst van den Koning en de Koningin. Het getal zan gers en zangeressen, bij deze repetitie tegenwoordig, bedroeg ongeveer 700. Z. M. de Koning heeft tot Hd. kamerheeren in buitengewosen dienst benoemd baron René van der Borch van Verwolde, te Gorssel bij Zutfen, eu A. baron Van Pallandt-Boreel, te 's-Gravenhage. Door de afdeeling Amsterdam van de Holl. Maatsch. van landbouw en de commissie voor de a. 8. huwelijksfeesten zal Vrijdag, den 24sten dezer, aan de Stadhouderskade des voormiddags te elf uren een harddraverij met paard en sjees worden gehouden. De prijs en de premiën bedra gen te zamen 1000. De aangifte der paarden moet geschieden vóór of op Woensdag 22 deze? bij den heer N. Wafelbakker. Uit Parijs wordt gemeld dat prins Alexander Woensdag een bezoek heeft gebracht aan den president der republiek. Spoedig daarna bracht Mac Mahon Z. K. H. een tegenbezoek. Het gebruik van de door den Rijnspoorweg voorgestelde tramlocomotieven is door het gemeente bestuur van Den Haag toegestaan. De Rijnspoor wegmaatschappij beeft reeds, naar men zegt, onmiddellijk het noodige aantal machines in Engeland besteld, en het is te verwachten dat reeds bij de opening van het badseizoen de dienst op den tramway van Den Haag naar Scheveningen zal worden aangevangen. Met het verbouwingsplan der Amsterdamsche Beurs is men, na eene vergadering door Burg. en Weth. met de Kamer van koophandel, het bestuur van de effectenvereeniging en den graan handel, nog niet veel verder gekomen. Het plan van het dagelijksch bestuur, namelijkuitbouw tot de Papenbrug en verhooging met een verdie ping, bleek, na uitvoerige bespreking, niet in den smaak te vallen. De kosten van dit plan waren begroot op een halve ton, waarbij gerekend werd op een bijdrage van den handel. Daar ook het vroegere plan, geraamd op f 150,000, waarvoor ten behoeve van post- en telegraafkantoor en den graanhandel een uitbouwing tot de Papenbrug zou plaats hebhen, geen bijval had gevonden, werden de aanwezigen namens den wethouder uitgenoodigd andere plannen in te leveren, met opgave, hoeveel zij ter uitvoering daarvan bereid zouden zijn bij te dragen. De verwezenlijking toch van het nieuwe plan van B. en W., waarmede niet minder dan een half millioen gemoeid is, gaat op dit oogenblik de krachten der gemeente te boven. De te Amsterdam gevestigde afdeeling der Maatschappij van Weldadigheid heeft door tusschen- komst van de heeren Leuveling Tjeenk Co. van een onbekende een gift ontvangen van 4000 gulden. De commissie benoemd tot het afnemen der geneeskundige en tandmeesters-examina geeft in de Staatscourant verslag van de werkzaamheden, verricht in hare alhier gehouden eerste zitting van den llden September tot den 24sten Decem ber 1878. Het Staatsblad n°. 222 behelst de wet van den 25sten December jl., houdende rege ling der voorwaarden tot verkrijging der bevoegd heid van arts, tandmeester, apotheker, vroedvrouw en apothekers-bediende. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk II (hooge colleges) der staatsbegrooting voor 1878. Die ver hooging strekt in de eerste plaats tot dekking van meerdere kosten, veroorzaakt door de inrich ting en meubeleering van vijftien nieuwe ver trekken ten dienste van de Tweede Kamer. In de tweede plaats zijn in den loop van het jaar 1878, ten gevolge der krijgsverrichtingen in Atjeh en van het verblijf des konings in Duitschland, zoovele benoemingen in de Militaire Willemsorde en de orde van den Nederlandschen Leeuw ge daan, dat de post voor decoratiën dier beide or den ontoereikend is bevonden tot bestrijding van alle voor dat onderwerp vereischte uitgaven. Op grond van een en ander wordt voor de eerste uit gave eene verhooging van f 10,000 en voor de laatste f 2000 gevorderd. Door den tijdeüjken minister van oorlog is ter voorkoming dat een graad worde verleend aan miliciens, die rechterlijk veroordeeld zijn geweest wegens diefstal, bedrieglijke oplichting, misbruik van vertrouwen, of een ander de goede trouw of eerlijkheid krenkend misdrijf en die op dien grond onwaardig moeten worden geacht bij het leger met eenig gezag te worden bekleed, bepaald dat voortaan een milicien, om tot korporaal of tot onderofficier te kunnen worden aangesteld, moet overleggen het bewijs van goed gedrag, dat ver- eischt wordt voor het aangaan van een verbinte nis als vrijwilliger. Met den lsten Februari a. s. wordt de officier van administratie der 3de kl. F. J. Olivier geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. "Volgens het Weekblad van het Recht be draagt het getal militairen, die op Zr. Ms. trouw dag geheel en gedeeltelijk gratie hebben gekregen van den Koning, ongeveer 300 en dat der bur gerlijke gevangenen ongeveer 100. De afdeelingen van de Eerste Kamer hebben gisteren en heden onderzocht de wetsontwerpen, thans bij die Kamer aanhangig, en wel in de eerste plaats die uitmakende de staatsbegrooting voor 1879. Naar wij vernemen zal Vrijdag a. s. door heeren advocaten en procureurs bij den Hoogen Raad en in het arrondissement 's-Gravenhage een diner worden aangeboden in het hotel de l'Europe aan den nieuwbenoemden deken der orde van advo caten mr. G. M. Van der Linden. Volgens het hedenmiddag bekend gewor den bulletin is de ziektetoestand van prins Hen- dvik bevredigend en blij ven koorts en uitslag afnemen. B. en Ws. van Amsterdam stellen den gemeen teraad voor om voor het driejarig tijdvak van 1 Sept. 1879 tot 31 Aug. 1882 de exploitatie van den Staé- schnuwburg te gunnen aan de heeren J. H, Albrer D. H. N. Van Ollefen, L. J. B. Moor en L. Veltman, tegen betaling van eene jaarlijksche pact som van f 8000, en dit besluit te onderwerp aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Het stoomschip „Schiedam" is eergisteru te Nieuw-York aangekomen; de „Anadyr", m; berichten uit Batavia tot 14 Dec., is 9 Jan. va Suez via Port Said naar Marseille vertrokken a wordt aldaar den 16den verwachtde „Wybertoi' is 2 dezer van Rotterdam te Batavia gearriveeiij JU TJ A 'i.' J.M IL, A IV JL>. Frankrij k. De „Avenir militaire" zegt, dat om alle mot. lijkheden te voorkomen, generaal Borel als mioiJ ter van oorlog zal aftreden en door den divisie generaal Farre worden opgevolgd, die preside») van de commissie voor de verdedigingswerken Volgens de „Figaro" zal Audiffret-Pasquier nsfc weer president van den Senaat worden. DuclenJ Martel en Royer worden als candidaten genoemii De hoofdpunten in het uitgewerkte programt*. van Dufaure zijn de volgende: Men beeft ge<J plan op het voorstellen van eene amnestie, dotij beo igt maatregelen van clementie. Men houdt viittj aan het toevertrouwen der groote commandemet~( ten aan generaals die der republiek zijn toegedaai, Men ziet af van eiken algemeenen maatregel teguM de magistratuur, doch erkent de noodzakelijkheid van wijzigingen in het rechterlijk personeel, wil alle wetten tot bevestiging en verdedigiud der rechten van den Staat ten uitvoer leggen. De commissie van eDquête naar de haud:-< lingen van het ministerie van 16 Mei heeft gJ concludeerd de ministers in staat van beschuli-J ging te stellen. Oroot-Tïi-itiinnië. Geruchten omtrent de dreigende houding Mangals hebben generaal Roberts doen besluite in de richting van Kurum terug te keeren o zijne wijd verstrooide troepen te cencentrecrn Cavagnari berichtte dat de emir vóór zijne vlocb het opperhoofd Mir Hussain Khan deed om ln leven brengen. De algemeene stemming in Afghi- nistan is sterk tegen den emir en tegen Ruslantl Oostenr.-Hong', IVTonarchie. Volgens de „Pester Corr." zijn de ondei handelingen over een Hongaarsche financiëd operatie met de groep der „Creditanstalt" afgel loopen en is het daarop betrekking hebbend: contract geteekend. Volgens dit contract wordtii de loopende behoeften voor 1879 en in de aflossiij der tweede serie schatkistbiljetten voorzien. Hs bedrag wordt deels door uitgifte van goudrentt deels door eene domeinlceniug gevonden. Turkije. Volgens particuliere berichten uit Weenen m de Porte het mandaat der commissie voor Oost Rumelië nog voor drie maanden verlengd wille: zien, en Rusland verklaard hebben, dat het zid hiertegen niet verzet, maar dan ook Rumelië zi blijven besturen, totdat de nieuwe constitutie va: Rumelië afgekondigd zal zijn. -■ Telegrammen. PHILADELPHIA, 10 Januari. De Russisch! kruiser „Afrika" is van hier vertrokken. CALCUTTA, 10 Januari. Afzal-Khan heeft zijil leger ontbonden en Candahar verlaten. Generaal Stewart stond den Ssten op een dagmarsch vas Candahar. KONSTANTINOPEL, 10 Januari. De Armt" nische patriarch heeft aan de Porte zijn ontslsg ingediend, omdat, niettegenstaande zijne herba# vermaningen, de Kurden met hunne uitspatting*' in Armenië voortgaan. LONDEN, 11 Januari. De onderhandeling!' tusschen het Engelsche kabinet en Schuwalollk- treffende Livadia zijn niets gevorderd. De invloeJ van Rusland in de Afghaansche en Zuid-Buig»1' sche aangelegenheid heeft eene verstandhouü'S tusschen Engeland en Rusland op vasten grondslag bewerkt. BERLTJN, 11 Januari. De rijksbank heefuM koers van haar disconto tol op 4 pet., dieu beleening tot op 5 pet. verminderd.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2