DAGBLAD. 5799. Zaterdag A#. 1879. II Januari. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S m-tandeii Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTES TIEN: Vin 1S regelaI CS. Iaden regel meer0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. LMDES, ■tnnnart. Er bestaat gelegenlietd tot verzending der correspondentie naar Neit.-Indië door middel van het stoomschip „Hampion", waarvan de laatste buslichtimr aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 15 dezer, des avonds te zeven uren. I)e Kamer van koophandel alhier heeft in hare eerste zitting van dit jaar tot haren voor zitter benoemd den lieer rnr. P Du Rteu en tot linren ondervoorzitter den hi er J. I. Van Wensen. Heden is bet 25 jaar geleden dat de openbare school N". 1 voor onvermogendeu in de Gorte straat feestelijk werd ingewijd do ir burgemeester en wethouders, iu tegenwoordigheid van eeuige leden van de plaatselijke schoolcommissie. Hoofd onderwijzer was destijds de heer A. Van Leeuwen later fungeerden daar achtereenvolgens als zoodanig de heeren J. A. Van Dijk, Jb. Wnyster en PI. C. Van der Heyde, de tegenwoordige titularis. Van de toen aan gemelde school geplaatste onder wijzers is daar nog werkzaam de heer A. Crama, met onverminderde plichtsbetrachting, met ouver- zwaktcn ijver. Wij wenschen dat het hem gegeven moge zijn nog vele jaren aan zijn belangrijke taak te arbeiden. Bij gelegenheid der feesten van den intoeht des Konings en der Koningin te Amsterdam zuilen van daar op Maandag 20 cu Dinsdag 21 Januari extra-treinen rijden naar Leiden en Den Haag, stoppende aan alle tusschenstations, behalve Half weg, Haarlem en Hillegommerbeek, Maandag des avonds te 10.35 en Dinsdag te 10.45. Op het opleidingsschip „Admiraal van Was- senaer" te Amsterdam hevcnrlen zich op 1 Jan.jl. 208 jongens, op de „Anna Paulowna" te Rotter dam 209 en aan de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden 34 jongens; terwijl op het wachtschip te Amsterdam nog 39 jongens zijn ingescheept, die ds klassen der opleidingsschepen reeds hebben doorloopen. Te Warmond zijn in 187S geboren 14 m., 17 vr.10 huwelijken gesloten; overleden 23 m., 18 vr.in de. gemeente gekomen 58 m., 44 vr. uit de gemeente vertrokken 64 m., 55 vr. De staat der bevolkiug bedroeg op 31 Dec. 1878 740 m., 659 vr., totaal 1399tegen 755 m 671 vr., totaal 1426 in 1877. Door de Stichtsche Tramwegmaatschappij zijn de bepalingen vastgesteld, waaraan de stoom- rijtuigen moeten voldoen, ora deel te kunnen ne men aan den wedstrijd. Aanvragen moeten vóór 31 Januari a. s. ingekomen zijn bij het bestuur, dat, daartoe uitgenoodigd, de noodige inlichtin gen zal geven. De jury zal bestaan uit deskun dige, niet tot de Maatschappij in betrekking staande personen. Op voordracht van de jury kunnen uit- gèreikt, worden1ste prijs, een gouden medaille henevens bestelling van locomotieven of stoom- rijtuigen; 2de prijs, vijfhonderd gulden en een vergulde medaille; 3de prijs, twee prijzen van f 250 en zilveren medaille; 4de prijs, vier prijzen van f 125 en bronzen medaille. De gedenkdag van de Unie van Utrecht zal den 23steu dezer ie Deventer feestelijk gevierd wor den door ecne samenkomst in de schouwburgzaal. De heer Opzoomer van Utrecht heeft zich bereid verklaard de feestrede te hondende kapel van liet 4de reg. huzaren zal eenige muziekstukken uitvoeren, terwijl het aan opwekkend gezang, door cenige verecnigingen uitgevoerd, niet zal ontbreken. Over de voorstelling der tableaux vivants wordt uit Arolseu gemeldToen de Koning en de Koningin en alle andere vorsten en gasten geze ten waren, weerklonk opeens de muziek en werden de beide gordijnen van het toonecl plotseling naar weerszijden heenze'rokken. Men zag een helder verlichte groep: Willem de Zwijger, tegenwoordig bij het eerste doorsteken der dijken gedurende het beleg van Leiden. Juist is mett daarmede ge reed en klaterend breiden zich de wateren over de vlakte uit. Op de hoogte van den dam staat, van veldoversten en hoofdlieden omgeven, wel ziek naar het lichaam, maar met vastberaden gelaat, Oranje geleund op zijn slok, met het eugsluitende zijden mutsje op liet hoofd. Allen trachten uit de verte na te gaan, welke houding de vijaud thans zal aannemen. In de verte ontwaart men de zee. Tal van windmolens bevinden zich langs de di jken en platboomde vaartuigen houden zich in menigte gereed, om op het, in een zee veranderd land den strijd lezen de S|aansche troepen aan te gaan. Het orkest speelde het „Wilhelmus"; de Koning stond op. het geheele gezelschap volgde zijn voor beeld. Daarna - kwam de tweede groep: Prins Maurits, omringd door zijn soldaten God op zijn knieën dankende na het winnen van den slag hij Nieuwpoort. Toen het gordijn ten derden male wegschoof, zag men Prins Prederik Hendrik. Op eeo fluweelen kussen werden hem de sleutels aan geboden van de stad 's Hertogenbosch, die hij zoo pas veroverd had. Tegenover hem bevinden zich de raden der stad, krijgslieden, waaronder ge wonden, vrouwen en kinderen uit de stad. De laatsten droegen de kleederdrarht met de hooge witte mutsen uit de Meierij. De poorten der stad maakten daarop plaats votir een deftig binnenver trek. Aan de tafel zat in zijn hoogen gebeeld- houwden stoel Prins Willem III, omgeven door zijn radeu. Men zag hem tegenover de Fransche ge zanten op het oogenblik dat hij vol verontwaar diging huu vredesvoorslagen afwees, met de woor den „Liever sneuvel ik in de laatste schans, dan zoo'n schandelijken vrede te sluiten." Luitenant graaf Von Bismarck stelde Prins Willem den Derden voor. Het waren officieren uit Dusseldorp, van het huzarenregiment, waarvan onze Koning chef is, die de groep vormden. De vierde groep gaf Koning Willem I te zien, als hij Neerlands kroon aanneemt. Hij heeft de grondwet in de hand en is omringd door de vier hoofddeugden matigheid, moed, kracht en gerech tigheid, voorgesteld door vier jonge dames. De Nederlandsche leeuw ligt aan de voeten van den vorst. Een volgend tafereel gaf Koning Willem II, terwijl hij gewoud van het slagveld van Waterloo op een baar weggedragen wordt. Hij was omringd door officiereu en soldaten in verschillende unifor men, van verschillende landen. Het orkest speelde „Wien Neerlandsch bloed". Dit tableau maakte die pen indruk, in het bijzonder op de Koniugin. Einde lijk kwam het slottooneel. liet gordijn trok weg, en men zag op het doek van den achtergrond het paleis het Loo, tusschen het hooge geboomte gelegen. Op den voorgrond staan heesters en bloemente midden van deze het bekende standbeeld de Faam, en hier omheen gegroepeerd eenige jonge dames, waaronder de drie nog onge huwde prinsessen van Waldeck. De tonen van het Nederlandsche volkslied ruischten door de zaal. Alle toeschouwers waren door deze verrassing ge troffen; de muziek zweeg en prinses Helene van Waldeck trad naar voren en droeg een gedicht voor. De gezamenlijke officieren van het Dusseldorp- sche huzarenregiment hebben de Koningin een schilderij aangeboden, vervaardigd door prof. Camp- hausen en voorstellende het standaardbeeld van het regiment. Bovendien ontving H. M. van de officieren van het 5de Rijnsche dragonderregimenfc ecu bouquet van één meter hoogte, waarop een koningskroon van lelietjes van dalen prijkte met een E van roode camelia's er in. De uffi'ieren van het derde regiment infanterie gaven een zeer fraaie bouquet in Neerlands Dationale kleuren. Het schilderstuk van den heer P A. Schip- perus, dat door ket corps officieren der dienstdoende schutterij den Koning en de Koningin zal worden aangeboden, zal zoodra de kostbare lijst nereed is, bij Buffa te Amsterdam worden tent tongesteiit voor allen, die aan dit geschenk deelnemen. De b idrage door den heer Schipperus voor het album be t md, dat door Nederlands kunstenaars voor liII MM. wordt verzameld, bestaat in eene photog.aphische afbeelding van den oostelijken zijgevel van het kasteel te Arolseu. Aan het Vaderland wordt uit Arolseu onder meer gemeld, dat de vorst van Waldeck Pyrraont zeer rijk is, daar alleen zijne goederen in Bohemen o. a. reeds grooter zijn dan heel de vorstendom men Waldeck en Pyrmont. De burgemeester vau Keuleu, de geboorte plaats van Vondel, dr. C. Becker, heeft de uitnoo- diging, om de herinnering van diens sterfdag te Amsterdam bij te wonen, aangenomen. Gisteren werd aan boord van Zr. Ms. ar- tillerie-instructieschip „het Loo" te Willemsoord voor ecne commissie onder het voorzitterschap van den kapitein-luitenant ter zee G. Ivruys, commandant van genoemden bodem, met het beste gevolg examen voor ltoogere qualiteit afge legd door: den constabel-majoor v. c. A. C. Van Kampen, behoorende tot de rol van Zr. Ms. ram- schip „Guinea", en de constahels v. e. H. W. Dilg en J. Tillema, behoorende tot de rol van bovengenoemd instructieschip. Van de heeren P. C. J. Faddegon Co. te Amsterdam ontvingen wij een sierlijken adres kalender voor 1879, in chromodruk, met een rand adressen van iudustriëelen enz in typogra phic. De ruime verspreiding van dit drukwerk, dat als proeve vau den arbeid der uitgevers op merking verdient, maakt de plaatsing van adressen op dien kalender aanbevelenswaardig voor hen, die in ruimen kring wenscheD bekend te worden. De gemeenteraad van Rotterdam heeft de jaarwedde van een te benoemen directeur van gemeentewerken vastgesteld op een minimum van f 4000 en een maximum van f 6000, en voorts bepaald, dat de directeur der gemeentewerken vrije woning of in plaats daarvan f 1000 zal genieten. Eene ontwerp-verordening, houdende straf bepalingen tegen het mishandelen van dieren, is na langdurige discussie met algemeene stemmen aangenomen. Naar de Br. Crt. verneemt zal de generaal- majoor P. M. Netsclier, inspecteur over het militair onderwijs, hoogst waarschijnlijk binnenkort een be zoek brengen aan de kon. milit. academie, ten einde iu persoon te kunnen nagaan, welke maat regelen er zouden moeten worden genomen, om aan de academie die uitbreiding te geven, dat aan 300 en meer cadets behoorlijke huisvesting ver leend en onderwijs kan gegeven worden. Een bij het departement van koloniën ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië van 7 dezer bevat de mededeeling, dat in Atjeli een benting, met acht stukken ge schut, is genomen en dat de aanhoudende regen en nieuwe bandjers verdere operatiën tot dasver hebben doen uitstellen. Tevens bericht dat tele gram, dat de gezondheidstoestand gunstig is en dat de politieke toestand op de Westkust van At- jeh beter wordt.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1