iV. 5798. Vrijdag A°. 1879. 10 Januari. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per S mundeii1.19. Franco per post1.90. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. F RIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels105, Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. t T A1) S - B E li 1 CII T E i\. BURGEMEESTER es WETHOUDERS yan LEIDEN doen _j weten dat, ingevolge art. 2 der verordening regelende de in- vorderiDg der plaatselijke belasting op de honden, ieder hou der van een of meer honden, die aau die belasting onderhevig zijo, verplicht is, daarvan jaarlijks vdór of op den 31sten Ja Daari a. s. bij den Gemeente Outvnugcr aaogifte te doen. door Knievering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet, en dat bedoelde inschrijvingsbiljetten voor het dienstjaar 1879 kosteloos ten kantore van den outvaoger ver krijgbaar zijn. Bargemtester en Wethouders voornoemd, Leideü, V. d. BRAN DELER, Burgemeester. 9 Januari 1879. E. KIi>T, Secretaris. BURGEMEESTER bn WETHOUDERS van LEIDEN roe pen bij deze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over het afgcloopen jaar 1878 ten laste der gemeente eenige vorde ring hebben, om hnnne rekeningen ten spoedigste, uiterlijk voor ult°. Januari e. k.t ter Gemeente-Secretarie (afdeeling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. i>. BRANDELER, Burgemeester. 9 Januari 1879. E. KIST, Secretaris. L,fclDEN, 9 Januari. Voor den dienst in Ned.-Indië zijn noodig veertien onderwijzers 3de klasse, in het bezit eener akte van bekwaamheid als hoofdonderwij zer, bij voorkeur ongehuwd en voorzien van aan- teekeningen voor het Fransch. Hoofdonderyijzers, beueden den leeftijd van dertig jaren, en genegen licb op deu voet, onder genot der voordeelen, en onder de verplichtingen, omschreven in de konink lijke besluiten van 22 Februari 1865, n°. 128, eu 30 November 1870, n°. 19, en in de bepa lingen tot regeling vau de klassen en de bezol digingen der onderwijzers en van de bezoldiging der kweekelingen aan de openbare lagere scholen voor Europeanen en met dezen gelijkgesitelden in Ned.-Indië, als onderwijzer 3de klasse aan 's lauds .dienst in Ned.-Indië te verbinden, kunnen zich daartoe aanmelden bij een op zegel geschreven aan bet departement van koloniën gericht en aan den heer dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het lager onderwijs in Zuid-Holland, te 's-Gravenhage, frauco in te zenden request, met overlegging van de noodige stukken. Tot leeraar in het Engelscb aan bet gym nasium eu de hoogere burgerschool te Zutfen is benoemd de heer B. Diugemans, op eene jaar wedde van f 2200, en tot leeraar aan die beide inrichtingen in het Fransch de heer J. J. Balland, te Leiden, op eene jaarwedde van f 2000. Tot leeraar in de oude talen en letterkunde En in de geschiedenis aan het gymnasium te Dor drecht is benoemd de heer J. Kiewiet de Jonge, doctorandus in de letteren en leeraar aan de hoo gere burgerschool aldaar. Tcylers godgeleerd genootschap heeft op de ■ftuag: „Hoe moet, met het oog op den beden- jlaagschen strijd onder de staathuishoudkundigen, bver de onderlinge verhouding van Staat en Maat schappij worden geoordeeld volgens de beginselen der christelijke zedenleer?" één antwoord in het Kloogduitsch, en op de vraag naar „de toepassing ;van de conjecturaal-kritiek op den tekst van de schriften des Nieuwen Testaments" vier antwoor- Hen in 't Hollandsch ontvangen. I De heer J. L. J. Jansen te Hillegom heeft ^■tncessie gevraagd voor een stoomtramweg voor ^fcrsonen en goederen van Haarlem over Heemstede, ^Jjennebroek, Ilillegom, Lisse, Sassenheim en Oegst- geest naar Leiden, vice versa. Hij het bezoek van H. II. Majesteiten aan den stadsschouwburg te Amsterdam, zal de jonge- Ifeer Schultz, leerling der Tooueelschool, een kleine ®1 vervullen in het stuk van den heer Schim- Mei, „Oranje en Nederland", terwijl in Den Haag bij dezcitde gelegen etd in het stuk van den heer Gram, „Anna's Geheim", zal optreden mej. Tonia Poolman, insgelijks leerlinge der Toneelschool. De Koningin heeft haar uitdrukkelijk verlangen te kennen gegeven, dat beide keeren Nederland- sche stukken zouden worden opgevoerd. Zeer vele handelaars te Amsterdam hebben een adres aan Burg. en Wetli. geteekend, met verzoek de Beurs op den dag van den intocht van het kou. echtpaar te sluiten. Naar men ver neemt zal de efi'eclenvereeniging besluiten in geen geval eene beursnoteering te doen plaats hebben. Liedertafels, andere kunstlievende vereeni- gingen, jagers, de brandweer een georganiseerd corps en even goed uitgerust als het Amsterdam- sche brandweerpersoneel namen Dinsdag-avond aan den fakkeloptocht te Arolseu deel. Vooraf gegaan door het muziekcorps van de aldaar gar nizoen houdende infanterie en begeleid door een detachement militairen, bereikte de stoet op de maat van een vroolijken marsch zijne bestemming. Het voorplein van het Slot was weldra door eene opeengepakte menigte belangstellenden en nieuws gierigen overdekt. Geheel in harmonie met het karakter dezer ovatie weerklonk, nadat de optocht zich in een cirkel voor het paleis had geschaard, tot inleiding de „Marche aux Flambeaux" van Meyerbeer. Dit en eenige volgende muziekstuk ken werden op onberispelijke wijze onder de leiding van den hofkapelmeester, den heer Rosenberg, ten gehoore gebracht. De kapel wordt in deze dagen druk beziggehouden. Dagelijks worden de bewoners in den vroegen ochtend reeds uit hun slaap gewekt door het voorbijtrekkend muziekcorps, dat bij ge legenheid van de feesten taptoes blaast. Het weder, dat in den vooravond het verblijf in de open lucht niet onaangenaam maakte, bleef der verzamelde menigte tijdens de hulde aan bruid en bruidegom niet gunstig. Nauwelijks had de liedertafel „Germania" een schoon gezang aan geheven, of er viel een geduchte sneeuwbui, waar van de zangers evenwel minder te lijden hadden, daar zij reeds met den aanvang van het tweede nummer binnen het Slot werden genoodigd. Hier gaven zij in de vestibule eenige liederen ten beste, ten aanhoore van den vorst van Waldeck, die zich in groot uniform en versierd met het grootkruis van den NederlandSchen Leeuw op de hoofdtrap geplaatst had, den directeur met eenige hartelijke woorden toesprak en verklaarde dat de zang goed klonk. Z. M. noch een der overige leden van de vorstelijke familie vertoonden zich aan de zan- gersschaar, die zich weder in den kring daarbuiten voegde. Het bengaalsch vuur, ia de Nederland- sche nationale kleuren ontstoken, teekende zich scherp af tegen de witte daken van het kasteel, wat het effect niet weinig verhoogde. Bij het aan heffen van het „Wien Neerlandsch bloed" werden de vensters op de eerste verdieping geopend. Z. M. vertoonde zich eenige ougenblikken aan de menigte, waaruit alstoen een driewerf „boch" op ging. Het afsteken vau een vuurwerk voltooide de ovatie, welke nog afgewisseld werd door eene groote taptoe van het garnizoen. De tableaux vivants, die heden ten bove te Arolsen worden vertoond, bestaan uit de volgende groepen: Prins Willem I, bij Leiden de dijken doorstekende; prins Maurits, na den slag bij Nieuw- poort; prins Frederik Hendrik, na de verovering van Den Bosch; prins Willem III, de Frauscbe vredesaanbiedingen afwijzende; bevestiging van het Koninkrijk der Nederlanden Willem II, gekwetst te Waterloo; hulde en groet aau de jpnggehuwden door de prinsessen. Aau den erfprins Frederik Adolf Herman van Waldeck en Pyrmont (geboren 20 Januari 1865) heeft onze Koning het grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw verleend. liet vooruitzicht bestaat, volgens het Utr. Dgbl., dat te Amsterdam een maatschappij zal worden opgericht tot het vervaardigen op groote schaal en het in gebruik stellen van electrisch licht. Het maatschappelijk kapitaal zal aanvan kelijk bedragen 2'/j ton. In het comité hebben zitting: uit Amsterdam de heeren Hoeulft van Velzen en Schadd; uit Utrecht mr. F. A. Van Hall. De heer Maju is als technicus aan de Maat schappij verbondenlater zal hem een Fransch of Eugelsch ingenieur ter zijde staan. Lenigen tijd geleden is door eenige tinhan delaars en houders van tin te Amsterdam aan den minister van koloniën hel verzoek gericht om .veder tot het oude stelsel van zesmaandelijksche veilingen terug te keeren. Nu is door eenige andereu, mede handelaren en belanghebbenden bij den tinhandel, tot denzelfden minister een gemotiveerd adres ge richt, waarin zij hun vertrouwen te kenaen geven, dat Z. Exc. geeu aanleiding moge vinden om het tegenwoordige veilingstelsel te verlaten ter wille van een stelsel, hetwelk zij om verschillende rede nen in het nadeel van den gezonden handel achten en hetwelk de deur openzet tot allerlei kunstma tige toestanden. Door het hoofdcomité voor de Noordelijke IJszee-vaart is aan de plaatselijke comités eene circulaire gericht, waarin het mededeelt dat het, na zich vergewist te hebben wederom op de me dewerking van den minister van marine te mogen rekenen, andermaal de leiding op zich heeft ge nomen in het vertrouwen dat door de bemoeiin gen der plaatselijke comités de middelen spoedig verschaft zullen worden om de „Willem Barendsz" tijdig gereed te kunnen maken tot vertrek iu de maand Mei e. k. De strikt noodige uitgaven voor dezen tocht worden geraamd op f 20,000. Tevens geeft bet de plaatselijke comités in overweging' een vereeniging tot stand te brengen, waarvan de leden door jaarlijkscbe contributie of giften ineens jaarlijkscbe ondernemingen naar de Noor delijke IJszee zonden bevorderen. Van den vroegerën directeur van „Rottes Mannenkoor", onzen thans te Zutfen gevestigden verdienstelijken landgenoot Ludwig Felix Brandts Buys, werd dezer dagen te Zutfen voor bet eerst uitgevoerd „Das Singenthal", ballade van UhlaDd, voor gemengd koor, bariton en orkèst, door de Zutfensche afdeeling van de Maatschappij tot bevordering der toonkunst. De uitvoering v an het nienwe werk gaf veel genoegen en de componist mocht zich in den bijval verheugen van het talrijk publiek, waaronder zich erkende musici bevonden. Behalve door de heeren Crans C°. is nog door de heeren S. Brons te Kralingen, Jos. Levelt. te Rotterdam en James Powell te Sheffield con cessie aangevraagd voor het leggen en exploiteeren van tramwegen te Dordrecht. Men begint zich bezorgd te maken omtrent het stoomschip „Maas", kapitein Chevalier, van de stoomvaartmaatschappij „Nederland". Terwijl genoemd schip de reis van Rotterdam naar Nieuw- Tork gewoonlijk in 12 a 14' dagen volbrengt, is het thans de 22ste dag sedert zijn vertrek, zonder dat er iets omtrent het schip vernomen is. Het stoomschip „W. A. Scholten" is gis teren van Rotterdam naar Nienw-York vertrokken; de „Koning der Nederlanden" vertrok van Ba tavia 4- Januari.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1