N". 5794. Maandag A0. 1879. 8 Januari. Dit Nommcr bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. tïiDS-BE It I CH T E N. EIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 nmndeii1.1®. F ico per postn 1.40. AfzoTJerlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEII: Van 1— 8 regels Ieder» regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17$. I)e BIJ i\DE MEESTER der gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1S72 (Staatsblad N°. 1S-1); Br en, ter tennis van de inge2eteoen dat in de afgeloopen week i i nangegevea als door roodvonk aangetast 15 personen en aan hu riekte overleden 2. J.eiden, De Burgemeester voornoemd, 4, Januari 1878. V. d. BRANDELER. BURO iEESTER EN WETHOUDERS v\N LEIDEN, Herzien Je openbare kennisgeving omtrent de verplich ting to t doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1879, voor hen die op den lsten Januari >u dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo d> personen, geboren in het jaar 1860, alsmede voor hen die erst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge worden, geplaatst in de Leidsche Courant van deu 17, 24 en 31 December 1878; Doen te .veten: dat tot deza inschrijving zitting wordt gehouden op het Raudhi -, van des voormiddags lü tot des namiddags 3 uren, c Op Maandag den 13den Januari, voor de bewoners van de wijken I, II en III, op Dinsdag den 14den Januari, voor de bewoners van de wijken IV en V, op Woensdag den 15den Januari, voor de bewoners van wijk Vi. op Donderdag den teder. Januari, voor de bewoners van wijk VU, op Vrijdag den 17den Januari, voor de bewoners van de wijken VIII eu IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den tnge- schrev. i behooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (.afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormid dags 9 tot des namiddags 3,uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier aki en-kan worden gedaan. Burgemeester en Weihouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Bnrgem. E. KIST, Secr. Leiden, 4 Januari 1879. LKIDEN, 4 Jannarl. Het vocaal eu instrumentaal concert, gis teravond vauwege de Leidsche afdeeling der Ne- derlamUche TooDkunstenaars-vereeniging in de Stadszaal gegeven, bood veel verscheidenheid aan en mocht ook ojr den naam van schoon aanspraak maken, dank zij de wijze waarop de liederen en andere composition werden voorgedragen en ver tolkt Niet het minst trok voorzeker de aandacht Beethovens Septett, waarmede de muziekuitvoering geopend werd. Wel werd de indruk tijdelijk eenigs- zins gestoord door het springen van de quint- snaar der viool, doch dit belette niet dat het publiek zeer dankbaar was in de gelegenheid ge steld Ie zijn dit toonwerk ditmaal oorspronkelijk te hooren voordragen. Ook de overige nommers van het programma werden blijkbaar met aandacht gevolsrd door de aanwezigen, die, helaas, wel is waar niet zeer talrijk waren, doch onder wiemen meestal de élite uit de muzikale wereld aantrof, wier bijvalsbetuigingen voor de executanten daar door juist te meer waarde hadden. Men leest in het Handelsblad betreflende de Ullman-concerten dat Eraulein Thalberg en de andere kunstenaars te Amsterdam zijn aangekomen. Tevens deelt de heer Ullman mede, dat hij zijn reeds uitgebreid gezelschap nog versterkt heeft door het engageeren eener kunstenares van den eersten ranz, Signora Sbolgi, 1ste contra-alto-zan- geres van La Scala te Milaan eu de Italiaansche Opera te Parijs. De heer Ullman heeft Signora Sbolgi voor twee jaren geëngageerd om in zijn concert- eu opera-tournées gedurende 1S79 en 1880 mede te werken, en was van plan haar het eerst te doen optreden op de „Harris-Zagary- concerlen", welke voor de maand Maart zijn vast gesteld. Daar het publiek altijd gewend is, dat drie zangeressen zich op de Ullman-concerten doen hooren, wil hij ditmaal geen uilzondering maken. Signora Sbolgi zingt op ieder concert tweemaal, nl.„Oh mon fils" (Prophéte) en Brindisi (Lu- cretia Borgia). Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 79 95 volwas sen personen en van 1023 kinderen. Sedert eenige jaren, zon schrijft men ons uit Woubrugge, betaalt de gemeente. Woubrugge aau de gemeente Rijnsaterwoude voor de kinderen van den Woudschendijk, onder Woubrugge be- hoorende, die te Rijnsaterwoude de openbare school bezoeken, eene jaarlijksche vergoeding per kind in de kosten welke te Rijnsaterwoude voor het on derwijs worden uitgegeven. Over 1877 beliep dit f 28 'sjaars en per kind, over 187S zal het f 30 per kind bedragen. Men verneemt dat door de gemeente Wou brugge, o. i. niet ten onrechte, van de gemeente Oudshooru, voor de kinderen die uit die gemeente do openbare school te Woubrugge bezoeken, ge- eischt wordt wat Rijnsaterwoude reeds jaren van Woubrugge genoot, namelijk een evenredig aan deel 'sjaars per kind in de kosten van het onder wijs, berekend naar het getal per jaar schoolgaande kinderen. Dit besluit schijnt onlangs te Woubrugge gjnomen te zijn, aangezien de gemeente Oudshoorn '/3 gedeelte der 15 uit die gemeente te Wou brugge schoolgaande kinderen het langer school gaan voor gemeente-rekening met 1 Januari 1879 ontzegd heeft, op grond dat die kinderen even dicht hij de openbare school van Oudshoorn als bij die van Woubrugge wonen, terwijl Oudshoorn het resteerende 2/j deel der kinderen die vlak bij het dorp Woubrugge wonen, te Woubrugge wil laten blijven schoolgaan voor f 10 (zegge tien gulden) per jaar en per kind, en dus uiet wil treden in de billijke eischen door Woubrngge gesteld, welk laatstgemeld gemeentebestuur evenwel de kinde ren uit Oudshoorn, die zich na 1 Januari 1879 ter school vervoegden, op die school toelaat, in afwachting totdat deze quaestie zal zijn beslist. De kosten van het onderwijs in de Woubrugsche openbare school berekend naar het getal school gegaan hebbende kinderen beliepen in 1877 f 22 'sjaars en per kind. Elk onpartijdige moet zich nu afvragen hoe het mogelijk is, dat het. gemeente bestuur van Oudshonrn voor de kinderen uit die gemeente, die dezelfde school te Woubrugge be zoeken, daarvoor slechts f 10 per kind en per jaar betalen wil, en verlangen kan, dat het restant der kosten, b. v. in 1877 ad f 12 per kind, door de gemeente Woubrugge moet worden gesuppleerd. Sedert minstens 50 jaren gaan de kinderen van het gedeelte van Oudslioorn bij hel dorp Wou brugge gelegen ter school in het dorp Woubrugge. Eene aan de huizen der ingezetenen van Zoetermeer en Zegwaard gehouden collecte, ten einde daaruit brood bedeeling te doen aan arme inwoners dier gemeente, heeft f 217,4.5 opgebracht. Eenige dagen geleden is door de bemoeiin gen van den heer J. H. Meyer, directeur van het blinden-instituut te Arasterdam, die een werkzaam aandeel aan het congres te Parijs tot verbetering van het lot der blinden en doofstommen genomen heeft en als vertegenwoordiger der „Société inter nationale" in Nederland optrad, een Nederlandsche sectie tot stand gekomen. Zij werd ten stadhuize in eene vergadering, geleid door den burgemeester jhr. mr. C. A. J. Deu Tex, die het eere-voorzit- terschap daarvan aanvaardde, geconstitueerd. De heer Martin Coster, Nederl. consul-generaal, is be noemd tot eerelid in het hoofdbestuur, dat verder samengesteld is uit de heerends. M. A. Perk, voorzitter, J. H. Meyer, algemeen secretaris, J. A. Matthes, te Brenkelen, penningmeester; prof. E. C. Donders, te Utrecht; prof. D. Doyer, te Leiden; dr. W. B. J. Van Eyk, te Haarlem; E. Euld, prof. J. Nan Geuns, prof. M. W. Gunning, directeur der inrichting voor ooglijders, te Am sterdam A. De Haan, D. Hirsch, directeur der inrichting voor doofstommen, te Rotterdamprof. II. A. Kooyker, te Groningen mr. J. G. De Witt Hamer, te Leeuwardenprof. C. J. Matthes, mr. Th. Schift', E. H. Schumacher, A. D. Wertheim. Tot de eerste bemoeiingen van het hoofdbestuur behoort thans het vestigen van plaatselijke comité's. Dezer dagen zullen tot dit einde circulaires met verzoek tot medewerking worden verzonden. Naar men verneemt zal de Prins van Oranje zich eerstdaags uit Parijs naar Nizza begeven, ten einde aldaar, evenals in het vorige jaar, gedurende eenigen tijd te vertoeven. Ei- is sprake van een maatregel waardoor het drankverbruik wellicht althans eenigermate zal worden tegengegaan. De bepalingen der patentwet op de tapperijen zouden namelijk strenger dan tot dusver worden toegepast, en daardoor verscheide- nen tappers de verdere uitoefening van hun bedrijf worden onmogelijk gemaakt. De trouwplechtigheid te Arolsen Dinsdag avond a. s. zal op verlangen des Konings binnen, het half uur zijn afgeloopen. De vorstelijke per sonen, die daar reeds aanwezig zijn of nog worden verwacht, worden allen gehuisvest in het paleis. De Koning brengt den geheelen dag in den huiselijken kring door. Iemand die voorgaf aan spraak te hebben op eene of andere nalatenschap in Indië, wilde met geweld den Koning spreken en het baatte niet of men al beduidde dat dit niet ging en hem ook niets nut wezen zou. Ten slotte is hij door de politie verwijderd. Naar het schijnt was het een Elollander. De optocht bij fakkellicht, Maandag-avond 20 dezer te Amsterdam te houden, zal geordend, en opgesteld worden in het paleis voor volksvlijt eu op het terrein daarachter, en van daar den volgenden weg nemenUlrechtschestraat, Rem- braBdtsplein,Reguliersbreestraat,Sophiaplein,Rokin en Dam. Bij het naderen van den stoet verlaten de zeshonderd zangers, die den Koning en de Koningin eene serenade zullen brengen, hunne verzamelplaats, de Beurs, en begeven zich voor het paleis. Gedurende de uitvoering staat de op tocht stil op den Dam en wel in dier voege ge schaard, dat zooveel mogelijk het geheel te over zien zal zijn. Naar het Hdbl. verneemt zijn de benoo- digde plannen en stukken door de aanvragers aan den minister van waterstaat verzonden tot verkrij ging der gunning van den locaalspoorweg Haarlem- Overveen-Zandvoort. Het tracé is uitgebakend en de plaatsen waar de stations zullen komen zijn aan gegeven. Het stoomschip „Maas", van Nieaw-York naar Rotterdam, passeerde gistermiddag te twee uren St.-Catharine Point (eiland Wight). Gemengd Nieuws. De reizigers, die onlangs den avond- trein van 9 uren aan het station van Nogent af-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1