Voor het Panorama-gebouw, dat op de Gedempte Plantage-Prinsengracht te Amsterdam zal worden opgetrokken, beeft de architect Gos- sclialk plannen gemaakt, die thans definitief zijn vastgesteld. Het cirkelvormige gebouw, waarin het panorama-doek wordt opgehangen, heeft een diame ter van ongeveer 40 meter bij eene hoogte van 15 meter; het te beschilderen doek heeft eene oppervlakte van 1800 vierk. meter en in het midden van deze cirkelvormige ruimte bevindt zich eene verhooging van 11 meter diameter bij ongeveer 4','j meter hoogte, voor de beschouwing door de bezoekers. Door eene eigenaardige inrichting van een scherm wordt het licht, dat door een glazen dak op het doek valt, zóó overgebracht, dat daar mede het voor het effect wenschelijk licht wordt verkregen, dat o. a. in het panorama te Parijs een zoo verrassenden aanblik oplevert. Voordat het publiek op de verhooging wordt toegelaten, moet het een langen, donkeren gang doorloopen, tot voor eene schilderij (een diorama), van waar het dan, na een trap te zijn opgegaan, plotseling voor het fel verlichte panorama-doek staat. Voor het cirkelvormige gebouw verrijst eene groote, sierlijke kunstzaal, waarin wellicht de vereeniging voor moderne kunst gelegenheid zal kunnen vinden hare kostbare collectie ten toon te stellen. Een oprit met terras voert door eene open bogengalcrij naar den ingang van het gebouw, waarboven het koe peldak, met de Amsterdamsche Keizerskroon gedekt, zich hoog verheft. Verder is gezorgd voor opzich terswoning, gelegenheid tot het houden van buffet enz., terwijl in het ruime souterrain desnoods ge legenheid zou zijn voor iets in den geest van den „Berliuer Rathskeller", maar dan natuurlijk in miniatuur. Binnenkort zal de aanbesteding van het gebouw geschieden. Het doek zal een feit uit de vaderlandsche geschiedenis voorstellen en door een Nederlandschen schilder worden vervaardigd. Lit Maastricht wordt gemeld dat de Maas gisteren 30 cM. is gewassen en op ver schillende plaatsen buiten hare oevers getreden. Omtrent het ontdekken van valsche munters te Utrecht deelt het Utr. Dgbld. het vol gende mede: Voor eenige dagen deed een bakker hier ter stede bij de politie aangifte, dat in zijn winkel een valjche gulden in betaling was gegeven. Het geldstuk, dat de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1865 droeg, was keurig afge werkt, maar bevatte blijkbaar geene of althans zeer geringe zilverbestanddeelen. Een weinig later kwam een andere winkelier mededeelen, dat ook hij een onechten gulden had ontvangen, die in vorm geheel met den eersten overeenkwam. Het vermoeden lag dus voor de hand, dat beiden van een zelfden persoon afkomstig waren. De verden king van de ambtenaren, die met het onderzoek naar deze zaak belast waren, viel reeds spoedig op zekeren P., een berucht persoon. Voor eenigen tijd was P. hier ter stede teruggekeerd en werd sedert door de politie nauwkeurig in het oog ge houden. Het was haar dan ook niet ontgaan, dat P. zeer vriendschappelijk omging met zekeren S mede iemand van slechte reputatie, wiens woning in de nabijheid van die van P. gelegen was. Het signalement van dezen S. kwam overeen met de beschrijving, die de bovengenoemde winkelier ge geven had van den persoon, van wiep hij den valschen gulden had outvangen. In deze omstan digheid vond men eene voldoende bevestiging der verdenking, die op P. en S. rustte, om eene huis zoeking bij hen te doen. Onder leiding van den adjunct-hoofdinspecteur Goelst en den inspecteur Boombergen bespiedden eenige agenten de wonin- 1 gen vau beide verdachten, en Maandag-avond, omstreeks halfacht, toen men de zekerheid had verkregen, dat P. en S. zich samen in de woning van laatstgenoemde bevonden, drongen de beide inspecteurs diens huis binnen. Bij het eerste voor- loopig onderzoek werden eenige compromitteerende voorwerpen, o. a. eene vijl, een bruineerbout, een ijzeren gietlepel, een smeltkroes en een plankje met soldeersel, in beslag genomen, en dientenge volge de verdachten van medeplichtigheid in het uitgeven der valsche geldstukkeu gevankelijk naar het hoofdbureel van politie overgebracht. Een nader onderzoek bracht een overtuigend bewijs van de schuld der verdachten aan het lichtin het privaat werd namelijk een zakje gevonden met een twin tigtal guldens, voorts drie kwartjes en een onaf- gewerkten halven gulden, gebroken vormen in gips van een gulden en een kwartje en eenige stukjes compositie. Dinsdag-avond maakte een persoon in eene tapperij in de Torensteeg te Arnhem goede sier. Toen het op het punt van betalen aankwam, gaf hij een assignatie van 10,000 franken in betaling, waarvan hij eenige in zijn portefeuille had, met verzoek de vertering daarvan af te houden en de rest aan de dienstbode te geven. De kastelein kreeg hierdoor achterdocht en liet terstond het papiertje toonen aan een bankier, die hem mededeelde dat het geen waarde had. De politie, met het feit in kennis gesteld, arresteerde den oplichter, die zijne zaak nog ver ergerde door de vertegenwoordigers der openbare macht op alle mogelijke wijzen uit te schelden. De Duitse lie regeering heeft van de spoorwegondernemingen in Duitschland behalve Beieren berichten ingewonnen over de doel matigheid der duurzaam of bij wijze van proef aangewende gemeenschaps-signalen tusschen de reizigers en het treinpersoneel. Uit die berichten is gebleken, dat bij 30 spoorwegondernemingen 12 verschillende signaal-stelsels tot gemeld oog merk zijn beproefd geworden, dat bij 30 andere zulke proeven niet hebben plaats gehad en dat 6 ondernemingen proeven van verschillenden aard zullen doen. De meeste spoorwegen (23) hebben getracht, door het aanbrengen van de zoogenaamde Engelsche signaal-lijn of van de gewone in 48 van het „Bahnpolizei-reglemeut" voorgeschreven treinliju, aan de buitenzijde der wagens, over de deuren heen, eene zekere verbinding lusschen de reizigers en het treinpersoneel te verkrijgen, ter wijl drie ondernemingen het apparaat van Lavaud en eene vierde eene aan dit laatste tamelijk gelijke inrichting in toepassing hebben gebracht. Voorts is nog in gewijzigden vorm door vier spoorwegen de Engelsche signaal-lijn, door éón de gewone treinlijn en door twee anderen, in plaats van de lijn aan de buitenzijde over de wagendeuren, een trekdraad beproefd geworden. Drie ondernemingen hebben proeven met andere bijzondere inrichtingen genomen. De tot dusver opgedane ervaringen hebb -n niet het bewijs geleverd, dat eenige inrichting onvoorwaardelijk boven andere de voorkeur ver dient, maar integendeel dit voor de veiligheid gewichtige onderwerp in het stadium der proef nemingen gelaten. Het „Reichs-Eisenbahnambt" heeft dan ook de spoorwegbesturen uitgenoodigd, hunne aandacht te blijven wijden aan het nemen van proeveu ter verkrijging van een doeltreffend gemeenschaps-signaal, en ziet over de eventueel te verkrijgen uitkomsten na 3 jaren bericht te gemoet. Twee vrienden, geslagen vijanden van alle formaliteiten, hadden zich te Parijs in de nabijheid van een der grootste speelgoedfa brieken in de rue Beaubourg geposteerd en maakten gebruik van het oogeublik dat een pas opgeladen wagen onbewaakt was gebleven, om een paar groote kisten daarvan op een door hen meege- brachten handwagen te laden en daarmee op den loop te gaan. Bij deze handige operatie waren zij echter bespied door* twee in burgerkleeding vermomde politieagenten, die hen spoedig naar hun bureel hadden overgebracht. Hiermede was echter de zaak nog niet afgeloopen. Bij een on derzoek, in het verblijf der twee boeven inge steld, werd men nl. verrast door den aanblik van een keurig gedekte tafel er zouden dien avond gasten komen voorzien van pasteien en taarten, fijne wijnen en likeuren, bonbons en glacés, enz. i ailes door middel van diefstal afkomstig uit ma gazijnen of van winkeluitstallingen. Natuurlijk veroorloofden de politiebeambten zich de plaats der onschadelijk gemaakte booswichten in te nemen en de honneurs op te houden bij de genoodigden, twee jonge dames, „goede kennissen" der leden van het. dievengilde, die al heel gauw in de ge legenheid werden gesteld aan het politie-bureel de kennis met haar galante gastheeren te her nieuwen. Uit Nieuw -York wordt gemeld dat al de certificaten, die door een beambte der „Traders and Importers Bank" vermist werden, weder terecht zijn gekomen. Bij de eerste bijstorting van aandeel houders der „City of Glasgow Bank" werd, in plaats van de verschuldigde 2,000,000, slechts SOO.OOO pd. st. gerealiseerd. Izaiik Makerl, te Neurenberg, adver teert het volgendeIzaiik Makerl, barbier en pa- ruikmaker, organist, schoonschrijver, hoefsmid, chirurgijn, scheert voor drie centen, snijdt het haar voor twee centen, leert alle vreemde talen, onderwijst den landbouw, repareert schoenen en laarzen, leert hobo en fluit, geeft dansles aan huis, verkoopt parfumerieën en alle soorten van papier, lak, gezouten haring, koek, schoensmeer, worst, kluifjes en andere hartversterkende middelen, geeft Woensdags en Vrijdags les in geographie, wis kunde en teekenen. Uit Mühlhausen wordt van 27 Dec. het volgende aan het „Journal d'Alsace" geschre ven: „De politie dezer stad heeft deze week den broeder van den beruchten Troppmanu in hechte nis genomen, die in 1869 naar men zich her inneren zal te Pantin, bij Parijs, een geheel gezin vermoordde, bestaande uit zes personen, na het hoofd van dat gezin reeds in den Elzas ver moord te hebben. Troppmannn had die gruwelijke misdaad bedreven om rijk te worden en het schijnt dat zijn broeder, die nu achter slot en grendel zit, evenzoo langs misdadigen weg fortuin wilde maken, maar zonder bloedvergieten: hij vervaar digde valsch geld. Eenige maanden geleden ver liet deze Troppmann zijne woning te Cernay, waar hij met zijne vrouw en drie kinderen gewoond had, en ging zich te Mühlhausen vestigen. Hij oefende zijn treurig bedrijf verscheidene weken op eene zolderkamer uit, zonder gestoord te wor den. Maar weldra ontdekte men te Cernay, dat eene vrouw,, die met Troppmann in betrekking stond, herhaaldelijk goudstukken gewisseld had, welke hunne valschheid door den klank verrieden. Naar de herkomst van die stukken gevraagd, ver klaarde de vrouw, ze van Troppmann ontvangen te hebben. De politie van Mühlhausen, per tele graaf gewaarschuwd, ging dadelijk naar de woning van den valschen munter en vond daar een voor raad valsch geld met de noodige werktuigen. Troppmann trachtte door een dakvenster te ont vluchten, en toen dat mislukte, bood hij zooda- nigen weerstand, dat hij stevig geboeid moest worden om naar de gevangenis te kunnen worden vervoerd." Te Bern is dezer dagen eene Russische dame vrijgesproken, Helena Gajewska geheeten. die door een juwelier was aangeklaagd, hem bij het verpanden en verknopen harer kleinoodiën bedrogen te hebben. Het schijnt dat de juwelier zijne aanklacht lichtvaardig had ingediendvolgens anderen is hij zelf een bedrieger. Intusscnen had de beschuldigde negen maanden in preventieve hechtenis doorgebracht. Sedert den eersten Kerstdag was een lS-jarige kellner uit een hotel te Kassei plotseling verdwenen. Dinsdag werd hij op het Giesseuer kerkhof bij het graf zijner moeder gevonden, waar hij zich doodgeschoten had. Naar men verneemt is bij den jonkman, die zoowel bij principaal als gasten zeer geacht was, een brief gevonden, waarin hij verklaart dat hij zich ten gevolge van een zoogenaamd Amerikaansch duël van het leven moest berooven. BUIT IRIX LAND. Frankrij b. Volgens de dagbladen heeft de bey van Tunis eene nieuwe beleediging aan de vorige toegevoegd. Ilij heeft namelijk de bemanning van een Itali- aansch oorlogsschip vergund om in gesloten gele deren binnen de stad te komeu, ten einde den nieuwen Italiaanscheu gezant te begeleiden, terwijl hij aan de bemanning van een Pransch schip wei gerde om zelfs buiten de stad aan land te komen. Per telegraaf werd medegedeeld dat acht leden van den gemeenteraad te Marseille hun ont slag hadden genomen. Uit een nader bericht blijkt het volgende omtrent de reden daarvan. In de zitting van Zaterdag van den gemeenteraad las het lid L. Jean een adres aan den burgemeester voor, dat eindigde met de volgende zinsnede: „Kortom, in het ambt, waartoe gij geroepen zijt, hebt gij slechts nalatigheid getoondgij hebt slechts gezorgd, u van een staf van verkiezingsagenten te omgeven, welke u eene macht verzekeren, die gij niet eens uitoefent." De burgemeester heeft die taal onbeantwoord gelaten. Het budget werd

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2